5.6.1
про залишення позовної заяви без руху після відкриття
10 жовтня 2018 року СєвєродонецькСправа № 1240/2653/18
Луганський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді - Секірської А.Г.,
за участю секретаря судового засідання - Вакуленка А.В.,
представника позивача - не прибув,
представника відповідача - ОСОБА_1, довіреність від 01.01.2018 № 01,
розглянувши у відкритому судовому засіданні питання про залишення без руху позовної заяви Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» про стягнення внесків на регулювання діяльності суб'єктів господарювання у сфері енергетики,
В проваджені Луганського окружного адміністративного суду на розгляді перебуває вищезазначена справа.
Ухвалою суду від 05.09.2018 позовну заяву Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» про стягнення внесків на регулювання діяльності суб'єктів господарювання у сфері енергетики залишено без руху та запропоновано позивачу усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду документу про сплату судового збору в дохід Державного бюджету України у сумі 1762 грн.
18 вересня 2018 року позивач усунув недоліки зазначені в ухвалі суду (арк.спр.38).
Ухвалою суду від 19.09.2018 прийнято позовну заяву до розгляду пісдя усунення недоліків та відкрито провадження у справі (арк.спр. 1-2).
У судове засідання представник позивача не прибув, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином.
Ухвалою суду від 25.09.2018 задоволено клопотання представника позивача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, доручено Шевченківському районному суду м. Києва забезпечити проведення судового засідання, призначеного на 10.10.2018 на 15:00 в режимі відеоконференції (арк.спр. 47).
Проте Шевченківським районним судом м. Києва через об'єктивні причини не забезпечено проведення судового засідання в режимі відеоконференції.
У судовому засіданні представник відповідача заявила клопотання про залишення позовної заяви без руху з наданням позивачу строку для обґрунтування наявності права звернення до суду з даним позовом.
Розглянувши заявлене клопотання, суд зазначає таке.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що ТОВ «ЛЕО» є суб'єктом господарювання, який здійснює підприємницьку діяльність з передачі (розподілу) електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та діяльність з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, які регулює НКРЕКП. Постановою НКРЕКП від 28.04.2017 «Про визначення планової ставки внеску на регулювання на 2018 рік» визначено планову ставку внеску на регулювання на 2018 рік у розмірі 0,065 %. Разом з тим, постановою НКРЕКП від 22.03.2018 № 345 «Про визначення планової ставки внеску на регулювання на внеску на регулювання на II квартал 2018 року визначено ставку внеску на регулювання на ІІ квартал 2018 року у розмірі 0,020 %. Постановою НКРЕКП від 27.12.2017 № 1403 «Про визначення планової ставки внеску на регулювання на І квартал 2018 року» визначено ставку внеску на регулювання на І квартал 2018 року у розмірі 0,073 %. Позивачем сформовано «Зведений звіт про сплату внеску на регулювання за ІІ квартал 2018 року». При цьому, відповідно до звіту ТОВ «ЛЕО» здійснює діяльність з розподілу електричної енергії, чистий дохід за звітний квартал якої складає 22 278,92 грн. Отже, сума внеску на регулювання, що підлягає сплаті за ІІ квартал 2018 року складає 4 455 грн (22 278,92 х 0,020 %). При цьому відповідно до звіту ТОВ «ЛЕО» здійснює діяльність з постачання електричної енергії, чистий дохід за звітний квартал якої складає 368 137,80 грн. Так, сума внеску на регулювання, що підлягає сплаті за ІІ квартал 2018 року складає 73 627 грн (368 137,80 грн х 0,020%). Загальна сума внесків на регулювання складає 78 082 грн. Водночас зазначена сума внеску на регулювання за ІІ квартал 2018 року відповідачем сплачена не була, документи, що підтверджують таку сплату до позивача не надходили.
Щодо підстав звернення до суду позивач зазначає, що Законом України “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг” (далі - Закон про НКРЕКП), визначено правовий статус НКРЕКП, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення. Відповідно до статті 3 Закону про НКРЕКП Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України. Регулятор здійснює державне регулювання, зокрема, шляхом державного контролю та застосування заходів впливу.
Основними завданнями Регулятора є забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг.
Статтею 13 Закону про НКРЕКП визначено порядок сплати внесків на регулювання, в якій зазначено, що платниками внесків на регулювання є суб'єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, визначену статтею 2 цього Закону.
Також, постановою НКРЕКП від 06.04.2017 № 491 затверджено Порядок розрахунку та встановлення ставки внесків на регулювання (далі - Порядок), яким передбачено методику визначення ставки внесків на регулювання та механізм сплати сум внесків на регулювання, які сплачуються суб'єктами господарювання, державне регулювання яких здійснює НКРЕКП. Так, пунктом 8 Порядку визначено, що структурні підрозділи НКРЕКП на територіях перевіряють достовірність сплати внеску відповідно до виписок Державної казначейської служби і забезпечують зведення поданої звітності. Структурні підрозділи НКРЕКП на територіях надсилають зведений звіт про сплату внеску на регулювання до центрального апарату НКРЕКП не пізніше 01 числа третього місяця поточного кварталу, за формою згідно з додатком 3. Крім того, відповідно до пункту 10 Порядку контроль за надходженням внесків на регулювання здійснює управління з фінансово-економічних питань, бухгалтерського обліку та звітності відповідно до зведеної звітності, наданої структурними підрозділами НКРЕКП на територіях.
НКРЕКП зазначає, що з метою захисту своїх прав та законних інтересів, зокрема, забезпечення достатності фінансових ресурсів для виконання своїх завдань, звертається до суду з даним позовом про стягнення несплаченої ТОВ “ЛЕО” суми внеску на регулювання за ІІ квартал 2018 року.
Статті 160, 161 КАС України містять вимоги до позовної заяви, зокрема, відповідно до пункту 5 частини 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначається виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги.
Відповідно до частини першої статті 43 КАС України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
У частині четвертій статті 5 КАС України зазначено, що суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 1 Закону України “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг” Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Внески на регулювання сплачуються платниками до спеціального фонду Державного бюджету України щоквартально, протягом перших 30 днів кварталу, наступного за звітним, та є джерелом фінансування Регулятора (частина четверта статті 13 Закону про НКРЕКП ).
Як передбачено частиною п'ятою статті 13 Закону про НКРЕКП, у разі несплати внеску на регулювання або сплати його не в повному обсязі протягом кварталу, наступного за звітним, Регулятор приймає рішення про накладення на такого платника внеску штрафу у розмірі 5 відсотків несплаченої суми внеску на регулювання. Рішення про накладення штрафу приймається Регулятором на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання або подання відповідного структурного підрозділу Регулятора про несплату внеску на регулювання або сплату його не в повному обсязі протягом кварталу, наступного за звітним, у 15-денний строк з моменту складення акта перевірки або отримання відповідного подання та оформлюється постановою Регулятора. Штраф може бути накладено протягом шести місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше одного року з дня його вчинення. Кошти, отримані внаслідок стягнення штрафів, зараховуються до доходів Державного бюджету України. Платники внесків на регулювання не пізніше 15 днів з дня вручення або отримання копії постанови про накладення штрафу зобов'язані сплатити штраф та надати Регулятору копію завіреного банком платіжного документа, що засвідчує факт сплати штрафу. У разі несплати штрафу та/або ненадання копії платіжного документа, що засвідчує факт сплати штрафу, в зазначений строк, виконання постанови про накладення штрафу здійснюється державною виконавчою службою в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження". Рішення Регулятора про накладення штрафу може бути оскаржено до суду в порядку, встановленому законом.
Згідно з пунктом 9 Порядку розрахунку та встановлення ставки внесків на регулювання, затвердженого 06.04.2017 постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 491, у разі несплати внеску на регулювання або сплати його не в повному обсязі протягом кварталу, наступного за звітним, НКРЕКП приймає рішення про накладення на такого платника внеску штрафу у розмірі 5 відсотків несплаченої суми внеску на регулювання, що не звільняє платника внеску на регулювання від сплати такого внеску. Рішення про накладення штрафу приймається НКРЕКП відповідно до Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов. Штраф може бути накладено протягом шести місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.
Відповідно до пункту 6 частини другої Закону про НКРЕКП Регулятор має право: звертатися до суду з підстав, передбачених законом, та здійснювати захист своїх прав та законних інтересів у суді.
Позивачем всупереч вимог пунктів 4, 5, 8 частини п'ятої статті 160 КАС України у позові нормативно та документально не обґрунтовано можливість звернення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю “Луганське енергетичне об'єднання” про стягнення внесків на регулювання діяльності суб'єктів господарювання у сфері енергетики.
Відповідно до частини тринадцятої статті 171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Оскільки після відкриття провадження у справі судом встановлено, позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у Кодексі адміністративного судочинства України, то відповідно до частини тринадцятої статті 171 вказаного Кодексу вона залишається без руху, і надається строк для усунення недоліків.
Керуючись частиною тринадцятою статті 171, статтями 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до товариства з обмеженою відповідальністю “Луганське енергетичне об'єднання” про стягнення внесків на регулювання діяльності суб'єктів господарювання у сфері енергетики залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення недоліків, що вказані в ній (обґрунтування наявності права звернення до суду з даним позовом), протягом п'яти днів з дня вручення даної ухвали.
В разі не усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява буде залишена без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено 10 жовтня 2018 року.
СуддяОСОБА_2