Справа № 569/14727/18
08 жовтня 2018 року Рівненський міський суд
в особі судді - Ковальова І.М.
при секретарі - Соломон О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Рівне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до інспектора 6 роти 1 відділу УПП в Харківській області лейтенанта поліції Гриценко Антона Олександровича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення та закриття провадження по справі,-
В Рівненський міський суд з позовом до інспектора 6 роти 1 відділу УПП в Харківській області лейтенанта поліції Гриценко Антона Олександровича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення та закриття провадження по справі звернувся ОСОБА_1
У своєму позові позивач просить суд скасувати постанову серії ВР №330174 від 01 серпня 2018 року винесену інспектором 6 роти 1 відділу УПП в Харківській області лейтенанта поліції Гриценко А.О. про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.122 КУпАП у виді штрафу в розмірі 255 грн., а провадження по справі закрити.
В судове засідання позивач не з'явився, однак подав до суду письмову заяву у якій просить суд провести розгляд справи у його відсутності.
В судове засідання представник відповідача не з'явився. Про день та час розгляду справи повідомлявся завчасно та належним чином судовою повісткою під розписку. Причин своєї неявки суду не повідомив, заяв чи клопотань про перенесення розгляду справи до суду не подавав, письмовий відзив на позов не надходив.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають до часткового задоволення виходячи з наступного.
Судом встановлено такі факти і відповідні їм правовідносини.
Як вбачається з дослідженої в судовому засіданні постанови серії ВР №330174 від 01 серпня 2018 року винесену інспектором 6 роти 1 відділу УПП в Харківській області лейтенанта поліції Гриценко А.О., 01 серпня 2018 року ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом марки МERCEDES-BENZ номерний знак НОМЕР_1 на 471 км а/д М03 здійснив перевезення вантажу з порушенням форм супровідного документу ТТН №3706 від 31 липня 2018 року, згідно Наказу Міністерства транспорту України №222/253 від 07 серпня 1996 року, вчинив адміністративне правопорушення за ч.1 ст.122 КУпАП у зв'язку з чим застосовано до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 255 грн.
Перевіривши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, та використовуючи визначений ст.62 Конституції України принцип, відповідно до якого усі сумніви щодо доведеності вини особи, тлумачаться на її користь, суд вважає, що в судовому засіданні не було встановлено доказів тих обставин, що позивач вчинив інкриміноване йому адміністративне правопорушення.
Частина 1 статті 122 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за Перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на двадцять кілометрів на годину, порушення вимог дорожніх знаків та розмітки проїзної частини доріг, правил перевезення вантажів, буксирування транспортних засобів, зупинки, стоянки, проїзду пішохідних переходів, ненадання переваги у русі пішоходам на нерегульованих пішохідних переходах, а так само порушення встановленої для транспортних засобів заборони рухатися тротуарами чи пішохідними доріжками та тягне за собою накладення штрафу в розмірі п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або 50 штрафних балів.
Як вбачається з пояснень позивача, свою вину у вчиненні інкримінованого правопорушення він не визнав та пояснив, що 01 серпня 2018 року о 02 год. 47 хв. він на автомобілі МERCEDES-BENZ 1117, номерний знак НОМЕР_1 рухався по автомобільній дорозі в напрямку м.Харків. На 471 км автодороги М03 його зупинив інспектор патрульної поліції, не пояснюючи причину зупинки почав вимагати документи на вантаж, тобто товарно-транспортну накладну. Перевіривши документи, інспектор повідомив, що товарно-транспортна накладна складена з порушенням норм чинного законодавства, а саме не вказана повна маса товару та не вказано пункт розвантаження з повною адресою, після чого виніс оскаржувану постанову. Прости складання даної постанови позивач заперечував, оскільки пункт розвантаження був вказаний, було вказано кількість місць вантажу в автомобілі, одиниця виміру рулони. Крім того, Наказом Мінтрансу України від 07 серпня 1996 року №222/253, на підставі якого його було притягнуто до адміністративної відповідальності, була прийнята Інструкція з документального оформлення транспортних засобів і станом на момент складання постанови, вказана інструкція втратила чинність.
На даний час немає нормативно-правового акту, яким би було чітко встановлено обов'язкову типову форму ТТН, при її оформленні необхідно дотримуватися загальних вимог щодо змісту первинних документів. Такі вимоги містяться у частині 2 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні». Крім того, при оформленні товарно-транспортної накладної не заборонено застосування форми, встановленої наказом Міністерства транспорту України, Міністерства статистики України від 29 грудня 1995 року №488/346 «Про затвердження типових форм первинного обліку роботи вантажного автомобіля».
Вважає, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, а тому з цих підстав просить суд позов задоволити.
Відповідно до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до положень ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган чи посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, які встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення та поясненням особи, що притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, показаннями технічних приладів технічних засобів, що мають функції фото -, кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Із матеріалів справи не вбачається встановлення відповідачем даних обставин.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладені обставини у їх сукупності, а також те, що представник відповідача не довів належними та допустимими доказами про те, що позивач вчинив інкриміноване адміністративне правопорушення, письмовий відзив на позов не подав, тому суд вважає, що заявлені позовні вимоги в частині скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення знайшли своє підтвердження, а тому підлягають до задоволення.
Що стосується позовних вимог позивача в частині закриття провадження у справі за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, суд вважає, що в цій частині позовні вимоги не підлягають до задоволення виходячи з наступного.
Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим КАС України критерієм, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за наявними критеріями.
Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпечені ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право, тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності. Перевірка доцільності переступає компетенцію адміністративного суду і виходить за межі адміністративного судочинства.
З огляду на положення КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу, в даному випадку - відповідача в справі.
Отже, адміністративний суд, у справах щодо оскарження рішення дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Тому в цій частині позовних вимог позивачу слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9,19,77,241-246,255,295 КАС України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до інспектора 6 роти 1 відділу УПП в Харківській області лейтенанта поліції Гриценко Антона Олександровича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення та закриття провадження по справі - задоволити частково.
Скасувати постанову серії ВР №330174 від 01 серпня 2018 року винесену інспектором 6 роти 1 відділу УПП в Харківській області лейтенанта поліції Гриценко А.О. про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.122 КУпАП.
В решті позовних вимог позивачу відмовити.
Судові витрати по справі звернути за рахунок держави.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з моменту отримання копії рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рiвненський мiський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Позивач: ОСОБА_1, проживає АДРЕСА_1, і.н.НОМЕР_2.
Відповідач: Інспектор 6 роти 1 відділу УПП в Харківській області лейтенанта поліції Гриценко Антон Олександрович, м.Харків, вул.Шевченка, 315.
Суддя :