Рішення від 21.09.2018 по справі 369/9026/18

Справа № 369/9026/18

Провадження № 2-о/369/233/18

РІШЕННЯ

Іменем України

21.09.2018 року Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі:

головуючої судді Дубас Т.В.,

при секретарі Раситюк М.П.,

за участю заявника ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, Антитерористичний центр при Службі безпеки України про встановлення факту, що має юридичне значення, -

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_1 звернувся до Києво-Святошинського районного суду Київської області з даною заявою, мотивуючи її тим, що відповідно до Указу Президента України від 14.01.2015 №15/2015 «Про часткову мобілізацію» був призваний на військову службу у військову частину польова пошта НОМЕР_1 , що в подальшому перейменована у військову частину НОМЕР_2 . Під час мобілізації, на особливий період, проходив військову службу у військовій частині польова пошта НОМЕР_3 у м. Авдіївка Донецької області в період з 19.10.2015 по 19.12.2015 разом з іншими військовослужбовцями. У зв'язку з погіршенням стану здоров'я, за розпорядженням командира військової частини польова пошта НОМЕР_3 від 17.11.2015 № 514, госпітальна військово-лікарська комісія хірургічного профілю НВМКЦ «ГВКГ» МО України провела огляд його стану здоров'я. Наказом №356 від 19.12.2015 командира 16 окремого мотопіхотного батальйону він був звільнений з військової служби за хворобою на підставі статей 86, 536, 39в, 40в графи II Розкладу хвороб, про що свідчить свідоцтво про хворобу госпітальної військово-лікарської комісії хірургічного профілю НВМКЦ «ГВКГ» МО України № 13-х від 10.12.2015, та був направлений для поставки на військовий облік до Скадовського РВК Херсонської області. В подальшому він звертався до Скадовського РВК Херсонської області та надав всі наявні у нього документи для отримання статусу УБД, але відповіді на листи не отримав. Положенням про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій затвердженим наказом Міністерства оборони України № 200 від 07.05.2015, в якому зазначено, що на Комісії військового комісаріату Автономної Республіки Крим, обласних та Київського міського військових комісаріатів покладається вирішення питань про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, звільнених зі Збройних Сил (які набули право на отримання статусу під час проходження військової служби (роботи) у Збройних Силах), колишніх партизанів та підпільників - за місцем їх реєстрації (перебування на військовому обліку).

Керуючись вищезазначеним положенням, він звернувся за місцем дислокації 58 бригади до ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою про надання відповіді інформації) щодо розгляду його листа та надання статусу учасника бойових дій, у відповідь на його звернення Конотопським ОМВК листом №133 від 11.01.2018 повідомлено його про те, що у Конотопського ОМВК відсутня інформація щодо проходження ним служби в період з 02.09.2015 по 19.12.2015, та направлено його звернення за належністю до військової частини НОМЕР_2 для надання відповіді по суті звернення.

Не дочекавшись відповіді від Військової частини НОМЕР_2 ( НОМЕР_4 окремої мотопіхотної бригади оперативного командування «Північ»), 14.03.2018 ним направлено до Військової частини НОМЕР_2 лист про надання інформації щодо проходження ОСОБА_1 військової служби в період з 02.09.2015 по 19.12.2015, але не отримав належної відповіді.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 «Про ствердження Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення», для надання статусу учасника бойових дій військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил України, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники установ, закладів у місячний строк після завершення особами виконання завдань інтитерористичної операції в районах її проведення подають на розгляд комісій з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій документи визначені цією постановою.

У разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником підприємства, установи та організації до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії.

Також зазначив, що станом на день звернення з даною заявою, документи, необхідні для надання статусу учасника бойових дій, командиром (начальником) військової частини до комісії не подавались.

Вважає, що йому незаконно відмовлено у ненаданні статусу УБД, адже він виконуючи свій конституційний обов'язок щодо захисту суверенітету та територіальної цілісності України, в зоні проведення АТО, що підтверджується необхідними документами, а тому він має повне та законне право на отримання статусу УБД.

Тому заявник просив встановити факт учасника бойових дій ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 (Зареєстрований: АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_5 ) в зоні АТО в період з 19.10.2015 по 19.12.2015 у складі військової частини польова пошта НОМЕР_3 кулеметного відділення протитанково- кулеметного взводу 2 мотопіхотної роти.

В судовому засіданні заявник вимоги заяви підтримав та просив задовольнити заяву у повному обсязі.

У судове засідання представники заінтересованих осіб Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, Антитерористичного центру при Службі безпеки України не з'явились. Про час, день та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Згідно положень ч. 1ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Ч. 1ст. 5 ЦПК України встановлено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

У відповідності з п. 1 ст. 6 Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, яка відповідно до ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства України, кожна людина при визначенні її громадянських прав та обов'язків має право на справедливий розгляд справи незалежним та безстороннім судом.

Статтею 55 Конституції України передбачено, що кожному гарантується судовий захист його прав і свобод.

Відповідно до ст. 293 ЦПК України, в порядку окремого провадження судом розглядаються цивільні справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Частиною 2 ст. 315 ЦПК України передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Законом України «Про внесення зміни до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 07 квітня 2015 року розширено коло осіб, які належать до учасників бойових дій.

Пунктом 19 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначено, що учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

В пункті 20 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» зазначається, що до учасників бойових дій належать особи, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.

Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб, терміни їх участі в антитерористичній операції чи в забезпеченні її проведення, а також райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України визначив порядок надання статусу учасника бойових дій, затвердивши постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 «Про порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення».

Рішення про надання статусу учасника бойових дій приймається: комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Генеральній прокуратурі України, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС; міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера, яка утворюється Державною службою у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, - у разі виникнення спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання .

Разом з тим, п. 4 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413, підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є: документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СВУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).

У відповідності до п. 3 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, наказом Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 07 жовтня 2014 року № 33/6/а «Про визначення районів антитерористичної операції та термінів її проведення» визначено райони та терміни проведення антитерористичної операції, а саме територія Донецької та Луганської області з 07 квітня 2014 року.

Для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзацах другому та третьому пункту 2 цього Порядку, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники установ, закладів у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій. У разі коли місце постійної дислокації військової частини (органу, підрозділу) або установи, закладу розташоване безпосередньо у районі проведення антитерористичної операції, документи командирами (начальниками) або іншими керівниками установ, закладів подаються на розгляд комісії у місячний строк після зарахування осіб до списків військової частини (органу, підрозділу) або установи, закладу чи призначення їх на відповідні посади (п.6 Порядку).

Рішення про надання статусу учасника бойових дій приймається: комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Генеральній прокуратурі України, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС (далі - комісія); міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера, яка утворюється Державною службою у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції (далі - міжвідомча комісія), - у разі виникнення спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання (п.5 Порядку).

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебував на військовій службі у військовій частині польова пошта НОМЕР_1 . Відповідно до Указу Президента України від 14.01.2015 року №15/2015 «Про часткову мобілізацію», призваний до 10.07.2015 року, що підтверджується довідкою начальника штабу ВЧ Польова Пошта №9840 від 02.10.2015 року.

Згідно витягу з наказу командира військової частини пп НОМЕР_3 (по стройовій частині) від 19.12.2015 року №356 встановлено, що ОСОБА_1 номера обслуги кулеметного відділення протитанково-кулеметногно взводу 2 мотопіхотної роти, військової частини польова пошта НОМЕР_3 , звільненого наказом командира 16 окремого мотопіхотного батальйону від 19 грудня 2015 року №356 (по стройовій частині) з військової служби у запас на підставі статей 86, 536, 39в, 40в графи II Розкладу хвороб, про що свідчить свідоцтво про хворобу госпітальної військово-лікарської комісії хірургічного профілю НВМКЦ «ГВКГ» МО України № 13-х від 10.12.2015, та був направлений для поставки на військовий облік до Скадовського РВК Херсонської області.

14 березня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до військової частини НОМЕР_6 із листом щодо надання інформації стосовно проходження ним служби з 02.09.2015 року по 19.12.2015 року.

11 травня 2018 року ОСОБА_1 направив до департаменту кадрової політики Міністерства оборони України заяву про надання статусу учасника бойових дій.

Державна служба у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції забезпечує ведення єдиного державного реєстру учасників бойових дій з числа осіб, зазначених у цьому Порядку (п. 9 Порядку).

Із листа Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції від 28.08.2018 року №3567/0808-18 вбачається, що враховуючи положення пунктів 19, 20 ч.1 ст.6 та пункту 5 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України питання надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій повинно вирішуватись відомчою комісією того відомства, у складі якого він брав участь в антитерористичній операції. І у разі якщо при розгляді відомчою комісією документів ОСОБА_1 виникне спір, що потребує міжвідомчого врегулювання, тільки ця відомча комісія може внести на розгляд міжвідомчої комісії питання надання статусу учасника бойових дій. В зв'язку з цим Служба не бере участь у правовідносинах, у яких заявник просить встановити юридичні факти, тому не може виступати заінтересованою особою у справі.

Заявником не надано суду доказів розгляду заяви ОСОБА_1 про надання йому статусу учасника бойових дій, будь-яке рішення комісією не приймалось.

Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність Україниі брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413, передбачено, що питання надання статусу учасника бойових дій розглядається відомчою комісією того відомства, у складі якого особа брала участь в антитерористичній операції,

Крім того, у п. 4 вищезгаданого Порядку наведений перелік документів, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій. Всупереч вищевказаному ОСОБА_1 не надав суду зазначені документи.

Враховуючи вищенаведене суд вважає, що підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 немає, оскільки вимогами Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України визначений порядок розгляду питання надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій, та останній не позбавлений права на звернення у встановленому порядку для вирішення цього питання у встановленому Порядку.

Відповідно ч. 1 ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Згідно ч. 1 ст. 79 ЦПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Відповідно до ст. 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Стаття 81 ЦПК України визначає що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.

Установлюючи наявність або відсутність фактів, якими обґрунтовувалися вимоги чи заперечення, визнаючи одні та відхиляючи інші докази, суд має свої дії мотивувати та враховувати, що доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Таким чином, заявник для встановлення факту учасника бойових дій в зоні АТО в період з 19.10.2015 по 19.12.2015 у складі військової частини польова пошта НОМЕР_3 кулеметного відділення протитанково- кулеметного взводу 2 мотопіхотної роти, мав надати суду належні та допустимі документально підтверджені докази.

Однак таких доказів матеріали справи не містіть.

Таким чином, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, дослідивши всебічно, повно, безпосередньо та об'єктивно наявні у справі докази, оцінив їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв'язок у сукупності, з'ясувавши усі обставини справи, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, суд приходить до висновку, про необхідність відмови у вимогах заяви.

Зважаючи на вищенаведене та керуючись ст.ст.12, 13, 81, 259, 263-265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, Антитерористичний центр при Службі безпеки України про встановлення факту, що має юридичне значення - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, до Апеляційного суду Київської області, або через Києво-Святошинський районний суд Київської області.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення суду виготовлено 28 вересня 2018 року.

Суддя: Дубас Т.В.