25 вересня 2018 року Чернігів Справа № 2540/2910/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Зайця О.В.,
за участю секретаря Новик Н.С.,
представника позивача Тишкевич Л.В.,
представників відповідача Радченко Я.А., Лапоші Д.Ю.,
представника третьої особи Городник Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Заступника керівника Чернігівської місцевої прокуратури в інтересах держави до Вознесенської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Державна екологічна інспекція у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення,
Заступник керівника Чернігівської місцевої прокуратури в інтересах держави звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання протиправними та скасування рішення виконавчого комітету Вознесенської сільської ради Чернігівського району № 52 від 07.05.2018 "Про затвердження актів обстеження зелених насаджень в адміністративних межах Вознесенської сільської ради та видача ордерів на їх видалення" щодо затвердження актів обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню, в адміністративних межах Вознесенської сільської ради Чернігівського району та оформлення ордерів на їх видалення; визнання протиправним та скасування ордеру № 4 на видалення зелених насаджень від 02.07.2018.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що рішенням виконавчого комітету Вознесенської сільської ради № 52 від 07.05.2018 «Про затвердження актів обстеження зелених насаджень в адміністративних межах Вознесенської сільської ради та видача ордерів на їх видалення» затверджено акт обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню № 4 від 24.04.2018 з необхідністю оформлення ордерів на видалення зелених насаджень в кількості 499 штук різних порід вздовж автодороги «Під'їзд до с. Олександрівка» в межах земель запасу Вознесенської сільської ради Чернігівського району. Вважає, що дане рішення прийнято поза межами повноважень та без дотримання порядку і не в спосіб, передбачений чинним законодавством.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представники відповідача у судовому засіданні заперечували проти задоволення позовних вимог та пояснили, що рішення виконавчого комітету Вознесенської сільської ради № 52 від 07.05.2018 «Про затвердження актів обстеження зелених насаджень в адміністративних межах Вознесенської сільської ради та видача ордерів на їх видалення» приймалось в межах повноважень з метою забезпечення безпеки людей та майна.
Представник третьої особи у судовому засіданні заперечував проти позовних вимог та зазначив, що Порядком передбачено можливість видачі або лісорубного квитка, або ордеру для видалення зелених насаджень за межами населених пунктів Вознесенської сільської ради.
За наявності альтернативи у виборі дозвільного документа, позивачем прийнято рішення про видачу саме ордера, без врахування того, що ордер - спеціально розроблена форма дозволу на видалення зелених насаджень виключно в межах населених пунктів, а за межами населених пунктів дозвільним документом на видалення зелених насаджень є лісорубний квиток.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у розгляді справи, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено.
Відповідно до ст. 131-1 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно з вимог ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадку та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.
Згідно з ст. 53 КАС України прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі №1-1/99 за конституційним поданням Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень ст. 2 Арбітражного процесуального кодексу України прокурор, звертаючись до суду, самостійно визначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Відповідно до п. п. 3, 4, 5 рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів, в їх основі завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (зокрема, економічних, соціальних) дій, програм, спрямованих на гарантування її економічної безпеки, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо; інтереси держави можуть збігатись повністю, частково або не збігатись зовсім з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді.
Відповідно до пункту 4 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 прокурори і їх заступники мають право звертатись до суду з позовними заявами в інтересах держави.
Оскільки «інтереси держави - є оціночним поняттям», прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначають у чому саме відбулося або може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції.
У даному випадку інтерес держави полягає у необхідності дотримання вимог законодавства в сфері охорони навколишнього природного середовища.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У зв'язку з колективними та індивідуальними зверненнями членів садівничих товариств «Патріот» та Чернігів-сад», ТОВ «Улянівське» мешканців Вознесенської територіальної громади, рішенням виконавчого комітету Вознесенської сільської ради № 44 від 16.04.2018 «Про видалення зелених насаджень» створено комісію з обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню, з наданням їй права складати акти обстеження зелених насаджень.
Рішенням виконавчого комітету Вознесенської сільської ради № 52 від 07.05.2018 «Про затвердження актів обстеження зелених насаджень в адміністративних межах Вознесенської сільської ради та видача ордерів на їх видалення» затверджено акт обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню № 4 від 24.04.2018 з необхідністю оформлення ордерів на видалення зелених насаджень в кількості 499 штук різних порід вздовж автодороги «Під'їзд до с. Олександрівка» в межах земель запасу Вознесенської сільської ради Чернігівського району.
02.07.2018 Вознесенською сільською радою Чернігівського району видано ордер № 4 на видалення вказаних зелених насаджень, термін видалення до 31.12.2018.
Рішенням виконкому Вознесенської сільської ради № 66 від 06.06.2018 виконавцями робіт з видалення зелених насаджень визначено ТОВ «Відродження-2012» та ФОП ОСОБА_5
Перевіркою проведеною Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області 10.07.2018 встановлено, що вздовж автодороги «Під'їзд до с. Олександрівка» (ІІ-га об'їзна дорога від вул. Маліновського до в'їзду в м. Чернігів (вул. Багряного) за межами населеного пункту незаконно спиляно 155 дерев листяних порід згідно ордеру № 4 від 02.07.2018, виданого на підставі рішення виконкому Вознесенської сільської ради Чернігівського району № 52 від 07.05.2018, згідно з актом обстеження № 4 від 24.04.2018.
За результатами проведеної перевірки складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 13/06 від 10.07.2018, польову перелікову відомість знесених зелених насаджень. Крім того, проведено розрахунок шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу вирубуванням дерев. Шкода завдана навколишньому природному середовищу складає 2 млн. 596 тис. 92 грн. 13 коп.
Відповідно до ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
У відповідності до ст.2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25.06.1991 №1264-ХІІ відносини у галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються цим Законом, а також розроблюваними відповідно до нього земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.
Відповідно до п. «ж» ч.1 ст.3 зазначеного Закону основними принципами охорони навколишнього природного середовища є гласність і демократизм при прийнятті рішень, реалізація яких впливає на стан навколишнього природного середовища, формування у населення екологічного світогляду.
Згідно ч.3 ст.28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 №2807-ІV, видалення дерев, кущів, газонів і квітників здійснюється в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
Згідно п .3 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 №1045, видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу міської, селищної, сільської ради на підставі ордера (крім випадків, передбачених пунктами 7 -10 цього Порядку).
П.2 Порядку визначний вичерпний перелік випадків (підстав) для видалення зелених насаджень, а саме:
- будівництва об'єкта архітектури на підставі документів, визначених частиною першою статті 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності";
- знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев, а також самосійних і порослевих дерев з діаметром кореневої шийки не більш як 5 сантиметрів;
- ліквідації аварійної ситуації на інженерних мережах населеного пункту;
- відновлення світлового режиму в житловому приміщенні, що затіняється деревами;
- проведення ремонтних та експлуатаційних робіт в охоронній зоні повітряних ліній електропередачі, на трансформаторній підстанції і розподільному пункті системи енергопостачання, мережі водо-, теплопостачання та водовідведення, телекомунікаційній і кабельній електромережі;
- досягнення деревом вікової межі;
- провадження господарської діяльності на території розсадників з вирощування декоративних дерев та кущів;
- ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації.
Відповідно до Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників за межами населених пунктів на території Вознесенської сільської ради громади, затвердженого рішенням Вознесенської сільської ради від 13 липня 17 року з урахуванням змін, затверджених рішенням Вознесенської сільської ради від 12 липня 2018 року, цей Порядок визначає процедуру видалення дерев, кущів, газонів і квітників (далі - зелені насадження) за межами населених пунктів на території Вознесенської сільської ради.
Видалення зелених насаджень здійснюється у разі:
-реконструкції або капітального ремонту об'єкта благоустрою;
-знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев, а також самосійних і порослевих дерев з діаметром кореневої шийки не більш як 5 сантиметрів;
-ліквідації стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації за межами населених пунктів на території Вознесенської сільської ради.
-проведення ремонтних та експлуатаційних робіт в охоронних зонах інженерних та транспортних комунікацій;
-досягнення деревом вікової межі;
-провадження господарської діяльності на території розсадників з вирощування декоративних дерев та кущів;
-запобігання виникнення надзвичайних ситуацій (подій), пов'язаних з забезпеченням безпечної життєдіяльності населення, в тому числі безпеки дорожнього руху.
Форма Акта обстеження зелених насаджень , що підлягають видаленню та Ордер на видалення зелених насаджень застосовується відповідно до наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 12.05.2009 № 127 «Про затвердження Методики визначення відновної вартості зелених насаджень».
Видалення зелених насаджень за межами населених пунктів на території Вознесенської сільської ради здійснюється за рішенням виконавчого комітету сільської ради (далі - компетентний орган) на підставі актів обстеження, матеріалів матеріально - грошової оцінки дерев, ордера (крім випадків, передбачених пунктами 8,9 цього Порядку) та договору про надання послуг з видалення зелених насаджень виконавцем послуг, який укладається між відповідною радою та виконавцем послуг.
Вiдповiдно до п. 9.1.12 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 № 105, аварійним вважаться дерево, яке може становити загрозу для життя i здоров'я пішоходів, транспортних засобів, пошкодити лiнii електропередач, будівлі i споруди або перебуває у пошкодженому стані внаслiдок снiгопадiв, вітролому, урагану та інших стихійних природних явищ чи за наявності гнилої серцевини стовбура, значної суховершинності, досягнення вікової межі.
Відповідно до Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого: здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів; ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягає збереженню; ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів.
В акті № 4 обстеження зелених насаджень (а.с. 23), зазначено, що видалення зелених насаджень пов'язано з тим, шо дерева сухі та частково сухі, вражені стовбуровою гниллю, досягли вікової межі, поступово відмирають і вже не виконують свої захисні та естетичні функції окремі дерева мають нахил у бік дороги, сухі скелетні гілки, які звисають над проїжджою частиною дороги та загрожують безпечній життєдіяльності населення.
Відповідно ч.1, 2 ст. 55 Земельного кодексу України від 25.10.2001 № 2786-III до земель лісогосподарського призначення належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства. До земель лісогосподарського призначення не належать землі, зайняті: зеленими насадженнями у межах населених пунктів, які не віднесені до категорії лісів; окремими деревами і групами дерев, чагарниками на сільськогосподарських угіддях, присадибних, дачних і садових ділянках.
Згідно ст. 4 Лісового кодексу України від 21.04.1994 року № 3852-XII до лісового фонду України не належать: зелені насадження в межах населених пунктів (парки, сади, сквери, бульвари тощо), які не віднесені в установленому порядку до лісів; окремі дерева і групи дерев, чагарники на сільськогосподарських угіддях, присадибних, дачних і садових ділянках.
Листом від 17.08.2018 № 18-25-0.212-3394/118-18 Міжрайонне управління у Ріпкиському та Чернігівському районах Головного управління Держеокадастру Чернігівської області надали інформацію щодо віднесення вказаних земельних ділянок до земель транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення (земельна ділянка за схемою №1), а також до земель сільскогосподарського призначення (земельна ділянка за схемою №2).
Відповідно до листа від 17.08.2018 № 08-06/2481 УКБ Чернігівської облдержадміністрації багаторічні зелені насадження на баланс не передавалися.
З вищенаведеного наведеного слідує, що лісорубний квиток видається у разі використання лісових насаджень, що відносяться до лісового фонду України, при здійсненні заготівлі головного лісокористування.
Таким чином, суд дійшов висновку, що зелені насадження вздовж автодороги «Під'їзд до с. Олександрівка» в межах земель запасу Вознесенської сільської ради Чернігівського району, що знаходяться на території Вознесенської сільської ради не відносяться до лісового фонду, а отже відсутня необхідність у видачі лісорубного або лісового квитка, а тому відповідачем правомірно винесено рішення № 52 від 07.05.2018 "Про затвердження актів обстеження зелених насаджень в адміністративних межах Вознесенської сільської ради та видача ордерів на їх видалення" та видано ордер № 4 на видалення зелених насаджень.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Керуючись статтями 139, 241, 243, 244-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 05 жовтня 2018 року.
Суддя О.В. Заяць