про залишення позовної заяви без руху
08 жовтня 2018 року справа № 2340/4054/18
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Тимошенко В.П., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1, ОСОБА_2 у власних інтересах та в інтересах неповнолітньої ОСОБА_3 до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
03 жовтня 2018 року до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулись ОСОБА_1, ОСОБА_2 у власних інтересах та в інтересах неповнолітньої ОСОБА_3 до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради, в якій просять:
1) визнати противоправними дії Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (бул. Шевченка, 307 м. Черкаси, 18000 код ЄДРПОУ 37853109) щодо зменшення розміру адресної допомоги, призначеної ОСОБА_1, на 50 % за травень 2018 року з 442 гривень до 221 гривні;
2) визнати противоправними дії Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (бул. Шевченка, 307 м. Черкаси, 18000 код ЄДРПОУ 37853109) щодо припинення виплат допомоги внутрішньо переміщеної особи на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг ОСОБА_1 з 01.06.2018;
3) визнати противоправними дії Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (бул. Шевченка, 307 м. Черкаси, 18000 код ЄДРПОУ 37853109) щодо стягнення з призначених ОСОБА_2 та ОСОБА_3 виплат допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, в сумі 663 грн;
4) стягнути з Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (бул. Шевченка, 307, м. Черкаси, 18000 код ЄДРПОУ 37853109) на користь ОСОБА_1 виплату допомоги внутрішньо переміщеної особи на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за травень 2018 року 221 грн. 00 коп. (тобто 50% розміру адресної допомоги), за червень та липень 2018 року по 442 грн. 00 коп. (тобто 100% розміру адресної допомоги);
5) стягнути з Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (бул. Шевченка, 307, м. Черкаси, 18000 код ЄДРПОУ 37853109) на користь ОСОБА_2 та ОСОБА_3 утриману з них допомогу внутрішньо переміщених особам на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в сумі 663 грн.
Крім того, позивачами подано клопотання про звільнення від сплати судового збору, яке мотивоване тим, що вона являються внутрішньо переміщеними особами, на їхньому утриманні перебуває малолітня донька, вони змушені винаймати собі житло.
Відповідно до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Вивчивши позовну заяву, суддя вважає, що вона не відповідає вимогам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України і підлягає залишенню без руху з огляду на таке.
Частиною 3 ст.161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI, з подальшими змінами та доповненнями.
Так, згідно статті 2 вказаного Закону, платниками судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Водночас, ставки сплати судового збору встановлено статтею 4 Закону України "Про судовий збір", відповідно до якої: за подання до адміністративного суду позовної заяви немайнового характеру, який подано фізичною особою становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" від 07 грудня 2017 року № 2246-VIII встановлено розмір прожитковий мінімум на одну особу для працездатних осіб на 2018 рік, а саме у місячному розмірі з 1 січня - 1762 грн.
Відповідно ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Згідно з ч. 7 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли позов немайнового характеру подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір сплачується кожним позивачем окремим платіжним документом у розмірах, установлених статтею 4 цього Закону за подання позову немайнового характеру.
Як вбачається зі змісту позовних вимог, позивачами одночасно заявлено чотири вимоги немайнового характеру (по дві вимоги кожним позивачем).
Отже, з урахуванням зазначених положень, розмір судового збору за подання даної позовної заяви становить 1409 грн 60 коп., яку належить сплатити кожним позивачем окремим платіжним документом.
Щодо клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору суд зазначає таке..
Згідно до п.3 ч.1 ст.8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за виключних умов зокрема, якщо предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Відповідно до ч.2 ст.8 Закону України "Про судовий збір, суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Таким чином, враховуючи характер спірних правовідносин, зміст позовних вимог, які пов'язані із захистом соціальних прав, з метою забезпечення права позивача на доступ до правосуддя, суд вважає необхідним витребувати з позивача документи на підтвердження свого матеріального становища (довідку про доходи, про склад сім'ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім'ї, довідка податкового органу про перелік розрахункових на інших рахунків, наявність майна тощо) для вирішення питання щодо звільнення від сплати судового збору.
Надані до клопотання про звільнення від сплати судового збору документи не дають достатніх підстав для звільнення позивачів від сплати судового збору.
Враховуючи викладене, суддя приходить до висновку, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з частиною 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного, керуючись частиною 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2 у власних інтересах та в інтересах неповнолітньої ОСОБА_3 до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, залишити без руху.
Надати позивачам десять днів з дня, наступного за днем отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху, для усунення недоліків зазначених в описовій частині ухвали суду.
Копію ухвали направити позивачам.
Роз'яснити позивачам, що у разі невиконання вимог ухвали позовна заява підлягає поверненню.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя В.П. Тимошенко