Рішення від 25.09.2018 по справі 711/2967/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2018 року справа № 711/2967/18

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гайдаш В.А.,

за участю:

секретаря судового засідання - Мельникової О.М.,

позивача - ОСОБА_1 (особисто),

представника відповідача - Ренгевич Л.М. (за довіреністю),

розглянувши по суті у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач), в якому просить:

- відновити право позивача, надане Конституцією України, Законом №1058-ІV та Законом №796-ХІІ, ст. 8 Загальної декларації прав людини, котре в незаконний спосіб позбавило його управління ПФУ в м. Черкаси при переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком станом на 26.02.2006 та 14.11.2011;

- визнати дії управління ПФУ в м. Черкаси при переведенні позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком 26.02.2006 та 14.11.2011, проведений при цьому обрахунок коефіцієнту заробітної плати, незастосування норм ст. 56 та 57 Закону №ХІІ незаконним;

- визнати, що дії управління ПФУ в м. Черкаси мали цілеспрямований, свідомий, багаторазовий, злочинний характер з фальсифікацією відомостей в пенсійній справі з метою позбавлення позивача пенсійних виплат передбачених пенсійним законодавством;

- Головному управлінню Пенсійного фонду України м. Черкаси: провести у відповідність до п. 3 ст. 42 та п. 3 ст. 45 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 56 та 57 Закону №796-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 30.05.1997 №523 станом на 26.02.2006, обчисливши Кз за період роботи в зоні посиленого радіаційного контролю з 01.07.1995 по 30.06.1996, обрахований в законний спосіб станом на 01.01.2004; при перерахунку пенсії станом на 01.01.2004, застосувати норму абзацу 2 пункту 2 статті 43 Закону України №1058-ІV, котрим передбачено - заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини 2 статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2002 рік, котрий за статистичними даними складає 375 грн. 98 коп.; провести перерахунок пенсії за стажем роботи станом на 22.05.2008 та 01.03.2010 із застосуванням Кз обчисленого станом на 01.01.2004 з дотриманням норми ст. 56 Закону №796-ХІІ. При цьому, беззаперечно виконати рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 №10-рп/2008 та провести перерахунок пенсії за стажем роботи за заявою від 13.03.2008 з 22.05.2008 із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік (1197 грн. 91 коп.), рік, що передує року перерахунку пенсії, а перерахунку пенсії за стажем роботи станом на 01.03.2010 провести із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2009 рік (1650 грн. 43 коп.), рік, що передумає року перерахунку пенсії; провести перерахунок пенсії в 2012, 2014 та 2016 роках, так як терміни перерахунку кожні два роки змінені при призначенні пенсії 14.11.2011, відповідно до ст. 42 Закону №1058 із застосуванням Кз обчисленого станом та 01.01.2004 та із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2009 рік (1650 грн. 43 коп.) з дотриманням норми ст. 56 Закону №796-ХІІ; провести перерахунок пенсії станом на 01.03.2018 відповідно до абзацу 1 та 2 пункту 4.3 прикінцевих положень Закону №2148-VІІІ із застосуванням Кз обчисленого станом на 01.01.2004 та ст. 56 Закону №796-ХІІ; нараховані, але не виплачені, суми пенсії індексувати відповідно до Закону України від 08.02.1995 №39/95-ВР «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати».

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він має статус учасника ліквідації аварії Чорнобильській АЕС та є особою з інвалідністю, однак відповідач в супереч Конституцією України, Закону №1058-ІV, Закону №796-ХІІ та ст. 8 Загальної декларації прав людини протиправно проведено обрахунок коефіцієнту заробітної плати, із незастосуванням норм ст. 56 та 57 Закону України «Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи». Крім того, відповідач на заяви позивача не провів перерахунок пенсії за стажем станом на 22.05.2008 та 01.03.2010 із застосування Кз обчисленого станом на 01.01.2004 відповідно до ст. 56 Зaкoну Укрaїни «Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи» та не здійснено перерахунок пенсії у 2012, 2014 та 2016 роках. Також позивач у позові зазначив, що відповідач в супереч абз. Першого та другого п. 4.3 Прикінцевих положень Закону №2148-VIII не здійснив йому перерахунок пенсії із застосуванням Кз обчисленого станом на 01.01.2004 та ст. 56 Зaкoну Укрaїни «Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи». Таким чином, позивач вважає, що відповідач зобов'язаний виплатити позивачу компенсацію за недоотриману пенсію згідно із Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх випат».

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити повністю, надав суду письмовий відзив на позов у якому зазначив, що пeрeрaxунoк пенсії позивача за вищенаведений позивачем період здійснений у відповідності до вимог чинного на той час пенсійного законодавства України та на виконання постанови Придніпровського районного суду м. Черкаси від 04.09.2012 у справі №2314/5683/12 та постанови Придніпровського районного суду м. Черкаси від 29.11.2017 у справі №711/6692/17, тому відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача. Крім того, відповідач також зазначив, що здійснювати перерахунок пенсії з 27.02.2018 відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є недоцільним, оскільки розмір пенсії позивача зменшиться, тому відповідач вважає, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом із матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку у відповідача, та з 14.01.2002 року йому було призначено пенсію по інвалідності, як інваліду III групи загального захворювання.

13.02.2005 позивач звернувся до відповідача із заявою про перехід на пенсію на віком та надав довідку про заробітну плату за період роботи з 01.01.1992 по 31.12.1996 видану Катеринопільською районною лікарнею та 11.09.2006 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по заробітній платі та надав нову довідку за період роботи з 01.01.1997 по 31.12.1999 видану Катеринопільською районною лікарнею.

Відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача та після перерахунку середньомісячний заробіток для обчислення пенсії позивача склав 1775,72 грн., обчислений за період роботи з 01.01.1993 по 31.12.1997 та з 01.07.2000 по 31.01.2006, з якого виключено період з 01.04.2002 по 31.01.2006 (коефіцієнт 2,41408) із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, із якої сплачено страхові внески, і яку враховують для обчислення пенсії за 2005 рік (735,57 грн.).

13.03.2008 ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії та надав необхідний пакет документів, однак перерахунок пенсії позивача не проводився, оскільки 21.04.2008 позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій відкликав вказану заяву від 13.03.2008.

11.03.2010 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по стажу та після перерахунку загальний страховий стаж склав 42 роки 11 місяців 15 днів (коефіцієнт з урахуванням кратності 1,35 - 0,57938), а понаднормовий стаж становив 17 років.

04.05.2011 позивач звернувся до відповідача із заявою про перехід з пенсії за віком на пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак розмір пенсії склав 764 грн.

14.11.2011 позивач звернувся до відповідача із заявою про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та після здійснення перерахунку пенсії позивача її розмір збільшився з 945,30 грн. на 1254,19 грн.

У подальшому, на виконання постанови Придніпровського районного суду м. Черкаси від 23.09.2011 по справі №2а-5634/11 та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 18.10.2012 №2а-5631/11 здійснено перерахунок пенсії позивача, доплата по перерахунку нарахована за період з 12.01.2011 по 22.07.2011 у сумі 23280,76 грн.

Станом на 30.04.2012 розмір пенсії ОСОБА_1 з урахуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2006 рік (928,81 грн.) становив 1262,29 грн., а починаючи із 01.05.2012 року розмір пенсії позивача становив 1571,15 грн.

Крім того, на виконання постанови Придніпровського районного суду від 04.09.2012 №2314/5683/12 та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 23.12.2013 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 15 березня 2012 року із заробітної плати за період роботи з 01.01.1993 по 31.12.1997 та з 01.07.2000 по 31.10.2011, коефіцієнта трудового стажу 0,60413, із застосуванням показника заробітної плати для обчислення пенсії за 2007 рік та доплати за понаднормативний стаж роботи понад 25 років. Розмір пенсії позивача після виконання рішення суду з 15.03.2012 склав 1624,97 грн.

23.02.2015 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по стажу роботи та з 01.03.2015 йому було проведено перерахунок пенсії по стажу.

Після звернення ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області пенсійна справа була переглянута з 14.11.2011, в частині переходу з одного виду пенсії на інший. Стаж набутий після 31.12.2009 та заробітна плата починаючи з 01.02.2006 не враховані при обчисленні пенсії. Загальний страховий стаж склав 42 роки 11 місяців 15 днів - стаж враховано по 31.12.2009 (коефіцієнт 0,57938). Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав 2277,05 грн. обчислений за період роботи з 01.08.1992 по 31.07.1997 та з 01.07.2000 по 31.01.2006, з якого виключено період з 01.04.2002 по 31.01.2006 (коефіцієнт 2,45158). Також було враховано заяву Позивача від 27.02.2015 про перерахунок пенсії по стажу. Після відпрацювання пенсійної справи ОСОБА_1 загальний страховий стаж з 01.03.2015 становить 48 років 15 днів (коефіцієнт 0,64800).

Тобто, після перегляду пенсійної справи розмір пенсії позивача з 14.11.2011 складав 1620,41 грн., з 01.03.2015 - 2259,67 грн., а з 01.09.2015 розмір пенсії становив 2330,97 грн., доплату за період з 14.11.2011 по 31.12.2016 в розмірі 16058,27 грн. позивач отримав в грудні 2016 року.

На виконання постанови Придніпровського районного суду м. Черкаси від 29.11.2017 по справі №711/6692/17 відповідачем було проведено та виплачено компенсацію позивача у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 14.11.2011 по 31.12.2016 в сумі 9781,27 грн.

12.02.2018 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України №2148-VIII «Про внесення змін до відповідачем надано відповідь від 20.02.2018 №2429/02 з відповідним роз'ясненням.

Із 01 жовтня 2017 року після відпрацювання пенсійної справи позивача в ручному режимі, загальний страховий стаж складає 50 років 15 днів (коефіцієнт стажу - 0,50000), середньомісячний заробіток - 9228,73 грн. - обчислений за період роботи з 01.08.1992 по 31.07.1997 та з 01.07.2000 по 31.01.2006 (коефіцієнт 2,45158), тобто, у зв'язку зі змінами в законодавстві розмір пенсійної виплати позивача з 01.10.2017 склав 5053,69 грн.

27.02.2018 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про проведення пенсії за стажем роботи станом на 26.02.2018 (страховий стаж 51 рік), на вказану заяву відповідачем надано відповідь від 14.03.2018 №2529/03-03 з відповідним роз'ясненням.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що за ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з ст. 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду. Таким чином, відповідач у справі - орган владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладені владні управлінські функції у сфері пенсійного забезпечення.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Як встановлено судом із матеріалів справи, відповідачем на заяву позивача щодо переходу його на пенсію на віком та наданої довідки про заробітну плату за період роботи з 01.01.1992 по 31.12.1996 виданої Катеринопільською районною лікарнею здійснено перерахунок пенсії. Загальний страховий стаж позивача склав 39 років 12 днів (коефіцієнт 0,39000). Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав 1732,22 грн., обчислений за період роботи з 01.01.1992 по 31.12.1996 та з 01.07.2000 по 31.01.2006, з якого виключено період з 01.04.2002 по 31.01.2006 (коефіцієнт 2,35493). При цьому застосовано показник заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, із якої сплачено страхові внески, і яку враховують для обчислення пенсії за 2005 рік (735,57 грн.). Понаднормовий стаж становив 14 років.

Крім того, постановою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 04.09.2012 року справа № 2314/5683/12 було частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до УПФУ та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області провести перерахунок коефіцієнту заробітної плати ОСОБА_1 за період роботи з 01.01.1993 по 31.12.1997 року; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області зробити перерахунок пенсії, з березня 2012 року з застосуванням обчисленого Коефіцієнта заробітної плати, відповідного показника коефіцієнту трудового стажу (0,60413) та виконати при цьому рішення Конституційного суду України від 22 травня 2008 року із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, із якої сплачено страхові внески, і яку відповідно до Закону враховують для обчислення пенсії за 2007 рік, з застосуванням прикінцевих положень Закону України №3668-ІV пункту 4-1. Збільшення пенсії, передбачене абзацом другим часиною першою статі 28 цього Закону, встановлюється за повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам, провести відповідний перерахунок та провести виплату.

Вищевказані обставини також встановлені постановою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 29.11.2017 у справі №711/6692/17.

Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову в частині позовних вимог щодо визнання незаконними дій управління ПФУ в м. Черкаси при переведенні позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком 26.02.2006 та 14.11.2011, проведений при цьому обрахунок коефіцієнту заробітної плати, незастосування норм ст. 56 та 57 Закону №ХІІ та зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії позивача згідно до п. 3 ст. 42 та п. 3 ст. 45 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 56 та 57 Закону №796-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 30.05.1997 №523 станом на 26.02.2006, обчисливши Кз за період роботи в зоні посиленого радіаційного контролю з 01.07.1995 по 30.06.1996, обрахований в законний спосіб станом на 01.01.2004 та щодо проведення перерахунку пенсії за стажем роботи станом на 22.05.2008.

Разом з цим, судом встановлено, що на заяву позивача відповідачем було здійснено перерахунок пенсії за вислугу років станом на 01.03.2010 із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2004 рік.

Однак, відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції станом на 01.03.2010) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим частини першої цієї статті, період, за який враховується заробітна плата, після виключення 10 відсотків тривалості страхового стажу, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Частиною другою цієї статті визначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз + Кз + Кз + … + Кз); К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Таким чином, суд дійшов висновку, що здійснення відповідачем перерахунку пенсії за вислугу років станом на 01.03.2010 із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2004 рік є неправомірним, оскільки в даному випадку повинен застосовуватись показник середньої заробітної плати по Україні за 2009 рік, тобто року, що передував зверненню позивача для перерахунку пенсії, тому позовні вимоги в цій частині позову є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Щодо позовної вимоги позивача про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії в 2012, 2014 та 2016 роках, так як терміни перерахунку кожні два роки змінені при призначенні пенсії 14.11.2011, відповідно до ст. 42 Закону №1058 із застосуванням Кз обчисленого станом та 01.01.2004 та із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2009 рік (1650 грн. 43 коп.) з дотриманням норми ст. 56 Закону №796-ХІІ, то суд зазначає наступне.

14.11.2011 позивач звернувся до відповідача із заявою про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та після відпрацювання пенсійної справи з урахуванням внесених змін до вищезазначеного Закону загальний страховий стаж склав 44 роки 9 місяців 15 днів (коефіцієнт 0,60413), середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав 1764,57 грн., обчислений за період роботи з 01.08.1992 по 31.07.1997 та з 01.07.2000 по 31.10.2011, з якого виключено період з 01.01.2004 по 30.04.2008 (коефіцієнт 1,89982). Таким чином, розмір пенсії позивача збільшився із 945,30 грн. на 1254,19 грн.

Із 01 травня 2012 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення» проведено осучаснення заробітної плати для обчислення пенсій призначених (перерахованих) до 2008 року із застосуванням показників середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2005 - 2006 роки. Зазначені пенсії перераховуються із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік (1197,91 грн.).

Разом з цим, постановою Придніпровського районного суду від 04.09.2012 № 2314/5683/12 та ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 23.12.2013 зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області провести перерахунок коефіцієнту заробітної плати ОСОБА_1 за період роботи з 01.01.1993 по 31.12.1997 та зробити перерахунок пенсії з березня 2012 року з застосуванням обчисленого коефіцієнта заробітної плати, відповідно коефіцієнта трудового стажу 0,60413 та виконати при цьому рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, із якої сплачено страхові внески, і яку відповідно до Закону враховують для обчислення пенсії за 2007 рік.

На виконання постанови Придніпровського районного суду від 04.09.2012 №2314/5683/12 та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 23.12.2013 управлінням проведено перерахунок пенсії позивача із 15 березня 2012 року із заробітної плати за період роботи з 01.01.1993 по 31.12.1997 та з 01.07.2000 по 31.10.2011, коефіцієнта трудового стажу 0,60413, із застосуванням показника заробітної плати для обчислення пенсії за 2007 рік та доплати за понаднормативний стаж роботи понад 25 років. Коефіцієнт заробітної плати після виконання рішення суду за період роботи з 01.01.1993 по 31.12.1997 та з 01.07.2000 по 31.10.2011 становив - 1,87443. Розмір пенсії Позивача після виконання рішення суду з 15.03.2012 склав 1624,97 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції станом на 01.03.2012) у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.

Враховуючи, що відповідачем саме на виконання постанови Придніпровського районного суду від 04.09.2012 №2314/5683/12 та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 23.12.2013 було проведено перерахунок пенсії позивача із 15 березня 2012 року із заробітної плати за період роботи з 01.01.1993 по 31.12.1997 та з 01.07.2000 по 31.10.2011, коефіцієнта трудового стажу 0,60413, із застосуванням показника заробітної плати для обчислення пенсії за 2007 рік та доплати за понаднормативний стаж роботи понад 25 років, тому відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог в цій частині.

Щодо позовної вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії станом на 01.03.2018 відповідно до абзацу 1 та 2 пункту 4.3 прикінцевих положень Закону №2148-VІІІ із застосуванням Кз обчисленого станом на 01.01.2004 та ст. 56 Закону №796-ХІІ, то суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що 27.02.2018 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про проведення пенсії за стажем роботи станом на 26.02.2018 (страховий стаж 51 рік), згідно ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та щодо приведення пенсійної справи у відповідність до ст. 57 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» обрахувавши коефіцієнт заробітної плати за період в зоні посиленого радіологічного контролю з 01.07.1995 по 30.06.1996 та провести доплату за понаднормовий стаж роботи передбачений ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відлік якого починається після 20 років страхового стажу, з виплатою 1% від заробітної плати за кожен понаднормовий рік.

Відповідач здійснив позивачу перерахунок його пенсії згідно ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а щодо іншого перерахунку пенсії відповідач листом від 14.03.2018 №2529/03-03 відмовив позивачу у здійснені такого перерахунку.

Відповідно до статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

Відповідно до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно відмовив позивачу у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії за вислугу років станом на 26.02.2018 відповідно до положень ст. ст. 56, 57 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому суд дійшов висновку задовольнити позовні вимоги в цій частині.

Разом з цим, щодо позовної вимоги про нараховані, але не виплачені, суми пенсії індексувати відповідно до Закону України від 08.02.1995 №39/95-ВР «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», то суд зазначає, що згідно статті 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 №2050-111, компенсація громадянам втрати частини доходів ( в тому числі пенсії) у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

За змістом вказаної норми нарахування компенсації втрати частини доходів здійснюється у разі порушення строків виплати нарахованої пенсії.

Оскільки, станом на час розгляду справи, відповідачем не було ще проведено перерахунок та виплату пенсії позивачу на виконання вказаного рішення суду, тому в цій частині позов також не підлягає до задоволення.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Керуючись статтями 6, 14, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії за вислугу років станом на 01.03.2010 із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2009 рік.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років із 01.03.2010 із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2009 рік.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії за вислугу років станом на 26.02.2018 відповідно до положень ст. ст. 56, 57 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років станом на 26.02.2018 відповідно до положень ст. ст. 56, 57 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.А. Гайдаш

Рішення складено у повному обсязі 05.10.2018.