Справа № 822/2009/18
іменем України
08 жовтня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.
розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним, скасування розпорядження та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якій просить суд:
1. Визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про припинення виплати пенсії за вислугою років ОСОБА_1.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відновити та здійснювати виплату пенсії за віком за вислугою років ОСОБА_1 з 1 грудня 2017 року.
Позивач підставою позову зазначає порушення відповідачем ст. 19 Конституції України, ст. 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", ст. ст. 5, 47, 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що є внутрішньо-переміщеною особою. Позивач вказує, що починаючи з жовтня 2016 виплата пенсії йому припинено. Позивач вважає припинення виплати йому пенсії протиправним та таким, що порушує його конституційні права.
Від представника відповідача 03.07.2018 до суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Зазначив, що рішенням комісії з питань призначення субсидій та допомог окремим громадянам та малозабезпеченим сім'ям з дітьми та про призначення (поновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Полонської районної державної адміністрації позивачу припинено соціальні виплати з 23.11.2017. Вказує, що наказом Управління соціального захисту населення Полонської районної державної адміністрації №3"О" від 11 січня 2018 року довідку про взяття позивача на облік внутрішньо переміщеної особи скасовано. З 01 лютого 2018 року виплата пенсії позивачу припинено рішенням начальника Шепетівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України від 12 січня 2018 року №4.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 15 червня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін.
15 червня 2018 року провадження по справі було зупинене до дня набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №805/402/18.
12 вересня 2018 року провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поновлено.
Справа розглянута за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1, відповідно до довідки від 10.08.2017 року №630194 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи з 10.08.2017 року перебував на обліку в Шепетівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Хмельницької області.
Рішенням комісії з питань призначення субсидій та допомог окремим громадянам та малозабезпеченим сім'ям з дітьми та про призначення (поновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Полонської районної державної адміністрації позивачу припинено соціальні виплати з 23.11.2017. Наказом Управління соціального захисту населення Полонської районної державної адміністрації №3"О" від 11 січня 2018 року довідка про взяття позивача на облік внутрішньо переміщеної особи скасована.
Відповідно до рішення начальника Шепетівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про припинення виплати пенсії від 12 січня 2018 року №4, на підставі пункту 5,12 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого Постановою КМУ від 08.06.2016 №365, припинено виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2018 року.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Отже, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.
Преамбулою Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Частиною 3 ст. 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Відповідно до частини 1 ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Зазначений перелік підстав припинення виплати пенсії є вичерпним та передбачає можливість припинення виплати пенсії з інших підстав лише у випадках, передбачених законом.
Припиняючи нарахування та виплату позивачеві пенсії за відсутності передбачених законами України підстав, відповідач порушив право позивача на отримання пенсії. При цьому право на отримання пенсії є об'єктом захисту за ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Аналогічний правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії у подібних правовідносинах Верховний Суд сформулював раніше, зокрема, у рішенні від 03 травня 2018 року у зразковій справі № 805/402/18 (провадження № Пз/9901/20/18).
Щодо застосування строку звернення з адміністративним позовом, суд зазначає, що відповідно до частини 2 ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Оскільки предметом адміністративного позову є припинення виплати пенсії, при цьому відповідач не надав доказів суду на підтвердження припинення нарахування пенсії позивачу, виплата пенсії позивачу підлягає поновленню з моменту її припинення.
З 22.11.2014 набрав чинності Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014 № 1706-VII, яким відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, закріплені гарантії для внутрішньо переміщених осіб.
Зокрема, відповідно до статті 7 цього закону, для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на пенсійне забезпечення, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Відповідачем не надано жодного доказу на підтвердження наявності підстав для припинення позивачеві виплати пенсії. Скасування довідки про взяття на облік як особи, переміщеної з тимчасово окупованої території не є підставою для припинення пенсії позивачу.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому від 12 січня 2018 року №4, яким призупинено виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 1 лютого 2018 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відновити виплату ОСОБА_1 починаючи з 1 грудня 2017 року призначеної йому пенсії.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 1409 (одна тисяча чотириста дев'ять) грн 60 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
В частині присудження виплати пенсії в межах суми стягнення за один місяць рішення суду виконується негайно.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1)
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя О.О. Михайлов