Справа № 688/2698/18
іменем України
26 вересня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В.
за участю:секретаря судового засідання Вересняк А.А. позивача: ОСОБА_1 представника позивача: ОСОБА_2 представника відповідача: Григорчук Г.П.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Шепетівської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Шепетівської міської ради, в якому просить:
1. Визнати протиправним та скасувати відмову Шепетівської міської ради Хмельницької області у наданні дозволу ОСОБА_4 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована по АДРЕСА_1, площею 1000 кв.м.(га).
2. Зобов'язати Шепетівську міську раду Хмельницької області рішенням сесії надати дозвіл ОСОБА_4 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована по АДРЕСА_1, площею 1000 кв.м.(га), у відповідності до частини 7 статті 118 Земельного Кодексу України.
В обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що є учасником АТО, має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням НОМЕР_2 виданого від 11 січня 2016 року, користується пільгами відповідно до ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". 22.01.2018 ОСОБА_4 звернувся з відповідним клопотанням (заявою) до Шепетівського міського голови про надання йому дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 1000 кв.м.(га) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована по АДРЕСА_1. Відповідач поставив дане клопотання на розгляд XXXV сесії міської ради VI.1 скликання від 15 лютого 2018 року, але діючи протиправно і в порушення вимог ч.7 ст. 118 ЗК України за результатами розгляду клопотання відмовив ОСОБА_4 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки, посилаючись на те, що пропозиція не приймається у зв'язку з тим, що не набрала достатньої кількості голосів під час голосування, що підтверджується витягом з протоколу та листом Шепетівської міської ради від 03.03.2018 року № м-159. Вважає, що вказана підстава не передбачена ст.118 Земельного кодексу України, як підстава для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Ухвалою від 31.08.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін, та призначено судове засідання на 26.09.2018.
Позивач та його представник в судовому засіданні підтримали позовні вимоги в повному обсязі та просили їх задовольнити.
Представник відповідача заперечив проти позову та надав суду відзив. Вказує, зокрема, що 22 січня 2018 р. гр.. ОСОБА_4 звернувся до виконавчого комітету Шепетівської міської ради з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 1000 кв.м. для будівництва та обслуговування господарських будівель і споруд за рахунок земель житлової та громадської забудови, яка розташована по АДРЕСА_1.
На підставі заяви позивача питання про продаж земельної ділянки включено до порядку денного на розгляд сесії Шепетівської міської ради від 15.02.2018 p., дане рішення не було прийняте, оскільки не набрало достатньої кількості голосів. 13 лютого 2018 р. на засіданні комісії з питань земельних відносин, архітектури та будівництва, охорони навколишнього середовища було розглянуто проект рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 1000 кв.м. для будівництва та обслуговування господарських будівель і споруд за рахунок земель житлової та громадської забудови, яка розташована по АДРЕСА_1. Депутатами було висловлено пропозицію голосувати за даний проект рішення по пунктах. 15 лютого 2018 року на засіданні XXXV сесії міської ради VII скликання проект рішення «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 1000 кв.м. для будівництва та обслуговування господарських будівель і споруд за рахунок земель житлової та громадської забудови, яка розташована по АДРЕСА_1» ОСОБА_4 був відхилений, як такий, що не отримав необхідної більшості голосів на підтримку під час голосування.
Заяву ОСОБА_4 було розглянуто в терміни передбачені чинним законодавством та Законом України «Про звернення громадян», йому не було відмовлено в розгляді даної заяви. Тому, в даному випадку немає місця протиправної бездіяльності відповідача, оскільки питання стосовно розгляду поданого позивачем звіту було винесене на розгляд сесії Шепетівської міської ради.
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, покликаючись на ті ж обставини, що вказані в позовній заяві.
Представник відповідача в задоволенні позову просив відмовити, з вказаних у Відзиві та додаткових поясненнях підстав.
З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Судом встановлено, що позивач є учасником АТО, має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням НОМЕР_2 виданого від 11 січня 2016 року (додається), користується пільгами відповідно до ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
22.01.2018 року ОСОБА_4 звернувся з відповідним клопотанням (заявою) до Шепетівського міського голови про надання йому дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 1000,0 кв. м. (га) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель, і споруд, що розташована по АДРЕСА_1.
Повідомив, що за даним цільовим призначенням земельна ділянка у власність йому не надавалась. До заяви долучив копію паспорту, ідентифікаційного номеру, посвідчення учасника бойових дій, і графічні матеріали з позначенням бажаного місця розташування земельної ділянки.
На підставі заяви позивача питання про продаж земельної ділянки включено до порядку денного на розгляд сесії Шепетівської міської ради від 15.02.2018 p., дане рішення не було прийняте, оскільки не набрало достатньої кількості голосів. 13 лютого 2018 р. на засіданні комісії з питань земельних відносин, архітектури та будівництва, охорони навколишнього середовища було розглянуто проект рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 1000 кв.м. для будівництва та обслуговування господарських будівель і споруд за рахунок земель житлової та громадської забудови, яка розташована по АДРЕСА_1. Депутатами було висловлено пропозицію голосувати за даний проект рішення по пунктах. 15 лютого 2018 року на засіданні XXXV сесії міської ради VII скликання проект рішення «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 1000 кв.м. для будівництва та обслуговування господарських будівель і споруд за рахунок земель житлової та громадської забудови, яка розташована по АДРЕСА_1» ОСОБА_4 був відхилений, як такий, що не отримав необхідної більшості голосів на підтримку під час голосування.
Листом від 03.03.2018 за №М-159 Шепетівська міська рада відмовила позивачу у задоволені його заяви.
Відповідно до ч.6 ст. 118 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для, зокрема, будівництва та обслуговування жилого будинку у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.
Відповідно до ч.7 ст.118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
При цьому, згідно п.34 ч.1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин. Відповідно до ч.1 ст.59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Таким чином, ЗК України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. При цьому, рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою або відмову у наданні такого дозволу орган місцевого самоврядування приймає виключно на пленарних засіданнях відповідної ради, що визначено Законом №280/97-ВР.
Згідно ст.80 ЗК суб'єктами права власності на землю є: громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; держава, яка реалізує це право, через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
Згідно ст.83 ЗК України - землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. Частиною 4 статті 83 ЗК України передбачено, що до земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать: зокрема, а) землі загального користування населених пунктів; в) землі під об'єктами природно-заповідного фонду, історико-культурного та оздоровчого призначення, що мають особливу екологічну, оздоровчу, наукову, естетичну та історико- культурну цінність, якщо інше не передбачено законом; г), ґ) землі лісогосподарського призначення та водного фонду, крім випадків, визначених цим Кодексом; д) земельні ділянки, які використовуються для забезпечення діяльності органів місцевого самоврядування.
Стосовно доводів відповідача про те, що ненадання міською радою дозволу на розроблення проекту землеустрою у формі рішення сесії за відсутності вмотивованої відмови у його наданні не порушують прав позивача, оскільки такі обставини не є для позивача перешкодою для виготовлення такого проекту, суд зазначає наступне.
Визначений статтею 118 ЗК України "принцип мовчазної згоди" передбачає виключно право громадянина замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу та жодним чином не позбавляє його права на отримання від уповноваженого органу дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або вмотивованої відмови у його наданні, а також права на судовий захист у випадку неможливості реалізації права на отримання відповідного дозволу або відмови. Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 10 липня 2018 року по справі №806/3095/17, від 14 серпня 2018 року по справі №806/2732/17.
При цьому, відповідно до п.71 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Рисовський проти України " державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків.
Вказана відповідачем норма передбачає можливість самостійного замовлення розроблення проекту землеустрою, лише якщо протягом місяця з часу подання клопотання відсутня будь-яка реакція на таке клопотання, а в даному випадку фактично в задоволенні клопотання позивача було відмовлено листом від 06.02.2018 за №59 і, отримавши таку відмову, позивач очевидно не міг самостійно замовляти розроблення проекту землеустрою, оскільки з урахуванням вимог ЗК України скористався своїм правом на судових захист.
Отже неприйняття відповідачем відповідного рішення у порядку і спосіб передбаченому ЗК України та Законом №280/97-ВР, за наявності виданого листа про відмову в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою земельної ділянки, не може вважатись таким, що не порушує права позивача, та таким, що не є перешкодою для виготовлення такого проекту.
Листом Шепетівської міської ради від 03.03.2018 за №М-159 позивача повідомлено, що питання надання дозволу не отримало достатньої кількості голосів, а тому надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва неможливо. Проте наведена підстава відмови не передбачена статтею 118 ЗК України.
Відповідно до ч.3 ст. 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" №3038-VI у разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється.
Отже, вказана норма забороняє до затвердження відповідної містобудівної документації саме передачу (надання) у власність чи користування земельних ділянок, проте вказана норма не містить заборони в наданні відповідних дозволів на розроблення проектів землеустрою.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 22 травня 2018 року в справі №468/1263/17-а.
В даних спірних правовідносинах вирішується питання саме про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, надання якого не призводить до автоматичного виділення земельної ділянки особі, та є лише однією зі стадій реалізації особою права на отримання земельної ділянки.
З урахуванням позовних вимог і встановлених обставин у справі, суд вважає, що порушенні права позивача мають бути захищені шляхом зобов'язання відповідача розглянути по суті його заяву про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до ст.ст. 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» в строки та в порядку, передбаченому ст. 118 Земельного кодексу України. При цьому формулювання, яке вказане у такій заяві, не відповідає формулюванню, вказаному позивачем у прохальній частині позовної заяви, тому у цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню частково, із зазначенням правильного формулювання, ніж те, яке вказано.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 5 ст.242 КАС України визначено, що при виборі норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладених у постановах Верховного суду.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач частково довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів правомірність неприйняття рішення за заявою позивача, та вказаної у листі підстави для відмови у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов задовольняється частково.
Також суд враховує те, що позивач є учасником бойових дій, та, як наслідок, був звільнений від сплати судового збору відповідно до ст.5 Закону України "Про судовий збір", а тому судових витрат, які визначені ст.132 КАС України і підлягають розподілу, немає.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов ОСОБА_4 до Шепетівської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати відмову Шепетівської міської ради Хмельницької області у наданні дозволу ОСОБА_4 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована по АДРЕСА_1, площею 1000 кв.м.(га).
Зобов'язати Шепетівську міську раду Хмельницької області розглянути по суті заяву ОСОБА_4 від 22.01.2018 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована по АДРЕСА_1, площею 1000 кв.м.(га), у строки та в порядку, передбаченому ст. 118 Земельного кодексу України.
В задоволені решти позовних вимог відмовити.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_4 (АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1)
Відповідач:Шепетівська міська рада (вул. Островського, 4,м.Шепетівка,Хмельницька область,30400 , код ЄДРПОУ - 04060789)
Головуючий суддя Г.В. Лабань