Рішення від 08.10.2018 по справі 2240/3009/18

Справа № 2240/3009/18

РІШЕННЯ

іменем України

08 жовтня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради (далі - відповідач) в якому просить визнати рішення (не призначення субсидії позивачу) комісії управління соціального захисту населення відповідача по протоколу №28 від 10 серпня 2018 року протиправним та скасувати його з покладенням обов'язку на відповідача про призначення субсидії з оплати житлово-комунальних послуг позивачу.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідно довідки про склад сім'ї № 6155 від 10.08.2018 р. наданої позивачу відділом реєстрації місця проживання виконкому Старокостянтинівської міської ради за адресою позивача у трикімнатній квартирі площею 61,3 кв.м. зареєстровні ОСОБА_1 та його онук ОСОБА_2.

Відповідно до повідомлень відповідача про призначення субсидії на житлово-комунальні послуги до особової справи № 21890 за січень, квітень місяці 2018 року позивачу були призначені субсидії з оплати ЖКП на відповідний період.

Однак, на підставі повідомлення відповідача від 16 серпня 2018 року позивачу було відмовлено у призначенні субсидії на ЖКП рішенням комісії відповідача (Протокол N9 28 від 10.08.18 ) у зв'язку з тим, що онук позивача виїхав за кордон до Франції на строк більше 60 днів.

Не погодившись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду за захистом порушених прав.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.09.2018 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

У встановлений судом термін відповідачем не надано відзиву на позовну заяву, а тому враховуючи ч.6 ст.162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

Згідно повідомлень відповідача про призначення субсидії на житлово-комунальні послуги до особової справи № 21890 за січень, квітень місяці 2018 року позивачу були призначені субсидії з оплати житлово-комунальних послуг на вказаний термін.

Суд встановив, що позивачем для отримання вказаних субсидій надано відповідачуряд документів, що передбачені чинним законодавством України.

Однак, на адресу позивача від управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради надійшло повідомлення від 16 серпня 2018 №21890 про не призначення житлової субсидії з 01 червня 2018 року на підставі рішення комісії (протокол №28 від 10.08.2018).

Підставою відмови відповідач зазначає перебування особи за кордоном сукупно більше 60 днів.

Не погодившись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся із заявою від 22.08.2018 до міського голови та відповідача з вимогою переглянути таке рішення.

При цьому, як стверджує позивач у позовній заяві, що за результатами розгляду відповідних заяв, останньому запропоновано звернутись до суду з даного приводу.

Позивач не погоджуючись з таким рішенням суб'єкта владних повноважень, вважає його протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначає Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 (далі - Положення № 848).

Згідно пункту 2 Положення № 848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Відповідно до пункту 3 Положення №848, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Пунктом 4 Положення № 848 передбачено, що субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов'язкового відсотка платежу.

Відповідно до п.7 Положення №848, за наявності умов, зазначених у пункті 6 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії виходячи з конкретних обставин, що склалися, крім випадку, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 цього Положення.

Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

В матеріалах справи міститься копія акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, згідно змісту якого суд встановив, що у приміщенні на яке була встановлена субсидія ОСОБА_1 проживає один, але в квартирі зареєстрований ще онук ОСОБА_2, 2002 р.н., який проживає з матір'ю за кордоном. При цьому, зазначено, що ОСОБА_1 не працює та являється пенсіонером, отримує пенсію 2040,37 грн, що також підтверджується довідкою ГУ Пенсійного фонду в Хмельницькій області від 27 серпня 2018 року №61133/14628.

Відповідно до п.13 Положення №848, для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява); декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; договір найму (оренди) житла (у разі наявності).

Заява та декларація можуть бути надіслані структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання заявника (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання) поштою або в електронній формі через офіційний веб-портал Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з накладенням електронного цифрового або електронного підпису, створеного шляхом додавання до заяви в електронній формі ідентифікаційних даних декларанта, підтверджених у процесі автентифікації з використанням електронної системи ідентифікації, що використовує базу клієнтських даних банків.

Пунктом 14 передбачено, що для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п'ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про: склад зареєстрованих у житлових приміщеннях (будинках) осіб - органами місцевого самоврядування або уповноваженими ними органами; забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами - управителями, об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг.

Відповідно до Положення №848 передбачено, що рішення про призначення або відмову в призначенні житлової субсидії приймається комісією протягом 30 календарних днів з дня прийняття структурним підрозділом з питань соціального захисту населення рішення про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії.

Рішення комісії про призначення або відмову в призначенні житлової субсидії може бути оскаржено заявником до суду.

Відповідно до п.7 Положення №848, житлову субсидію за рішенням комісії не може бути призначено у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім'ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії, були такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, і такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадку, зазначеного в абзаці четвертому пункту 7 цього Положення).

До 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування або навчання за кордоном, що підтверджується відповідними документами.

При цьому, суд зазначає, що відповідач у повідомленні вказав причину відмови, саме: перебування особи сукупно більше 60 днів за кордоном.

Проаналізувавши норми чинного законодавства України , суд вважає, що відповідачем протиправно відмовлено у наданні субсидії на житлового-комунальні послуги ОСОБА_1, оскільки його онук ОСОБА_2 перебуваючи за кордоном сукупно більше 60 днів не здійснював трудову діяльність за яку б отримував кошти, останній лише навчається за кордоном у Франції.

На підтвердження цього факту, позивачем надано до суду належним чином завірені копії доказів, а саме: проїзний документ для неповнолітнього іноземця НОМЕР_2 дійсний до 26.01.2020; довідку про навчання, завірену директором (Годфрі БРОВН) сільськогосподарського ліцею м.Руффак, Франція, якою підтверджено, що учень ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2, м.Хмельницький, дійсно є учнем його ліцею (SECONDE PROFESSIONNELLE, тваринництво та сільськогосподарські культури) на умовах напівпансіону у 2017 - 2018 навчальному році.

Враховуючи те, що згідно останнього абзацу пункту 7 Положення №848, до 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування або навчання за кордоном, що підтверджується відповідними документами, а оскільки ОСОБА_2 перебував за кордоном більше 60 днів сукупно у зв'язку із навчанням, при цьому останній не отримує дохід в країні Франція, а тому на думку суду відповідач протиправно відмовив ОСОБА_1 у наданні субсидії на житлово-комунальні послуги.

Відповідно до положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Враховуючи наведене вище, суд вважає, що в процесі судового розгляду спору відповідач не довів правомірності винесеного рішення стосовно ОСОБА_1, тому вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

За змістом частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Суд встановив, що позивач при зверненні до суду сплачено судового збору на суму 704,80 грн, що підтверджується квитанцією №1 від 10.09.2018.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії управління соціального захисту населення Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради по протоколу №28 від 10 серпня 2018 року про відмову у призначенні житлової субсидії ОСОБА_1.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради призначити субсидію з оплати житлово-комунальних послуг ОСОБА_1.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради (ідентифікаційний код - 25961769).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його підписання.

Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1)

Відповідач:Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради (вул. Острозького, 41,Старокостянтинів,Хмельницька область,31100 , ідентифікаційний код - 25961769)

Головуючий суддя О.П. Шевчук