26 вересня 2018 р.м. ХерсонСправа № 821/1121/18
14 год. 38 хв.
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Хом'якової В.В.,
при секретарі: Перебийніс Н.Ю., за участі представника позивача Алексеєвої Н.С, представників відповідача Веремієнко М.О., Задачиної О.В., Маркаль О.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Торговий дім "Джерела" до Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправними та скасування наказів; визнання протиправними дій,
встановив:
Приватне підприємство "Торговий дім "Джерела" (позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (відповідач), в якому, з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 17.08.2018, просить:
- скасувати наказ Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 10.05.2017 № 364 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "Торговий дім "Джерела" (код 32022203)";
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 27.12.2017 року № 1331 "Про поновлення проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "ТД "Джерела" (код 32022203)";
- визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі щодо організації проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "Торговий дім "Джерела" (код 32022203) за період з 01.01.2014 по 31.03.2017 на підставі плану - графіку проведення перевірок на II квартал 2017 року;
- визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі щодо проведення перевірки ПП "Торговий дім "Джерела", за результатами якої складений акт від 02.07.2018 № 122/21-22-14-01/32022203 "Про результати документальної планової виїзної перевірки приватного підприємства "Торговий дім "Джерела" податкового законодавства за період з 01.01.2014 по 31.03.2017, єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування за період з 01.01.2014 по 31.03.2017 .
В обґрунтування своїх позовних вимог, позивач зазначає, що 11.05.2017 ПП "Торговий дім "Джерела" отримало повідомлення ГУ ДФС у Херсонській області від 10.05.2017 № 88/21-22-14-01, в якому повідомлялось, що згідно з планом-графіком проведення перевірок Головне управління ДФС у Херсонській області на підставі ст.77 Податкового кодексу України та наказу від 10.05.2017 року з 23 травня 2017 року буде проводитись документальна планова перевірка ПП "Торговий дім "Джерела" з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної фіскальної служби. Разом з повідомленням підприємству було надано копію наказу начальника ГУ ДФС у Херсонській області від 10.05.2017р. № 364 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "Торговий дім "Джерела", відповідно до якого начальнику управління аудиту наказано, відповідно до плану-графіка на II квартал 2017 року, організувати з 23 травня 2017 року проведення документальної планової перевірки ПП "Торговий дім "Джерела" за період з 01.01.2014 по 31.03.2017, тривалістю 10 робочих днів. Листом від 23.05.2017 за вих. № 2305Дж2017 ПП "ТД "Джерела" повідомило контролюючий орган про неможливість надати в повному обсязі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки у зв'язку з неодноразовим вилученням первинних документів бухгалтерського та податкового обліку, а також електронних носіїв інформації правоохоронними органами. Тому ГУ ДФС у Херсонській області було перенесено термін проведення перевірки у зв'язку з необхідністю отримання від правоохоронних органів документів первинного бухгалтерського та податкового обліку ПП "ТД "Джерела", які були вилучені під час обшуку. Наказом Головного управління ДФС у Херсонській області від 27.12.2017 року № 1331 "Про поновлення проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "ТД "Джерела" проведення перевірки було поновлено з 29.12.2017 року терміном на 9 робочих днів. У зв'язку з викраденням первинних документів ПП "ТД "Джерела", перевірка не була проведена у вказаний в наказі строк. Надалі ГУ ДФС у Херсонській області строк проведення перевірки підприємства перенесено до дати відновлення втрачених документів та надання документів на перевірку в межах строків, визначених п.44.5 ст. 44 Податкового кодексу України. Наказом ГУ ДФС у Херсонській області від 03.04.2018 року № 365 "Про поновлення проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "ТД "Джерела" перевірку було поновлено з 04.04.2018 . У зв'язку з недотриманням ГУ ДФС у Херсонській області вимог абз.2 п. 77.4 ст.77 Податкового кодексу України, щодо повідомлення платника податків про дату проведення перевірки, посадові особи ПП "ТД "Джерела", які відповідають за ведення податкового обліку (директор та головний бухгалтер) були відсутні під час виходів посадових осіб контролюючого органу на податкову адресу підприємства з метою проведення перевірки. Відсутність посадових осіб платника податків, які уповноважені представляти інтереси підприємства перед контролюючими органами, під час виходів ревізорів - інспекторів була розцінена останніми, як відмова у допуску до перевірки. У зв'язку з чим 24.05.2018 року начальником Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі було прийнято рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків (ПП "Торговий дім "Джерела" (вих. № 6582/10/21-22-14-01-14). 25.05.2018 року ГУ ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі було подано до Херсонського окружного адміністративного суду заяву про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків. 29 травня 2018 року Херсонським окружним адміністративним судом за розглядом заяви ГУ ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків було прийнято рішення, яким у задоволенні заяви відмовлено (справа № 821/1002/18). При розгляді справи підприємство дізналось, що ГУ ДФС у Херсонській області направлено лист до СУ ФР ГУ ДФС у Житомирській області від 26.05.2017р. № 2413/21-22-14-01-12 про надання копій документів або забезпечення доступу до них; у відповідь СУ ФР ГУ ДФС у Житомирській області листом від 30.05.2017р. № 1871/7/06-30-23-02 повідомлено, що з вилученими документами можливо ознайомитися за адресою: м. Житомир, вул. Юрка Тютюнника, 7. Зважаючи на вказану обставину, позивач вважає, що ГУ ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі порушуються права ПП "ТД "Джерела", контролюючий орган повинен звернутися з відповідним запитом до правоохоронних органів, якими були вилучені документи платника податків, що перевіряється, у межах 30-ти робочих днів та такі документи (або доступ до них) повинні бути надані контролюючому органу протягом трьох днів з дня отримання запиту. Термін проведення перевірки було перенесено наказом від 23.05.2017 року, тобто 30 робочих днів сплили 05.07.2017 року.
Як вбачається з доповідних записок управління аудиту Головного управління ДФС у Херсонській області від 27.12.2017 року № 331/21-22-14-01, від 09.01.2018р. № 5/21-22-14-01-11 та від 02.04.2018р. № 131/21-22-14-01 на ім'я начальника ГУ ДФС у Херсонській області доступ до вилучених документів був забезпечений посадовим особам ГУ ДФС у Херсонській області з 30.05.2017 , але відповідач знехтував приписами Методичних рекомендацій, вимогами абз. 3 п. 85. 9 ст. 85 Податкового кодексу України та не приступив до проведення перевірки у встановлені строки. Натомість перевірка була поновлена лише з 29.12.2017 року, тобто лише через 7 місяців після отримання доступу до вилучених документів. Позивач вважає, що у зв'язку з порушенням строку встановленого абз. 3 п. 82.4 ст. 82 ПКУ та абз. 3 п. 85. 9 ст. 85 ПК України, ГУ ДФС у Херсонській області втратило право на проведення планової перевірки ПП "ТД "Джерела" за період з 01.01.2014 по 31.03.2017 на підставі плану-графіка на II квартал 2017 року та дії ГУ ДФС у Херсонській області щодо поновлення перевірки є неправомірними. ГУ ДФС у Херсонській області намагається провести перевірку ПП "ТД "Джерела" на підставі плану - графіка на II квартал 2017 року, строк дії якого вже вичерпано.
ГУ ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі було винесено наказ від 31.05.2018 року № 548 "Про перенесення термінів проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "ТД "Джерела", відповідно до якого термін проведення перевірки перенесено на 18.06.2018 року. ПП "Торговий дім "Джерела" не включено до плану - графіка документальних планових перевірок на 2018 рік, який оприлюднений на офіційному веб-сайті ДФС України.
ПП "Торговий дім "Джерела" вважає, що наказ № 364 від 10.05.2017 року "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "Торговий дім "Джерела" та направлення на перевірку № 345 від 22.05.207 року, № 959 від 27.12.107 року вже не відповідають вимогам п.81.1 ст.81 Податкового кодексу України, зокрема щодо підстави перевірки та дати початку перевірки, тому у допуску до перевірки було відмовлено, що підтверджується актом про відмову в допуску посадових осіб до проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "ТД "Джерела" від 18.06.2018 року № 1384/21-22-14-01/32022203. Незважаючи на не допуск підприємством посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки, ГУ ДФС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі було проведено перевірку ПП "Торговий дім "Джерела" в односторонньому порядку в приміщенні контролюючого органу, при цьому в акті перевірки на стор. 2 зазначено, що перевірку проведено з відома керівника ПП "ТД "Джерела" та в присутності головного бухгалтера підприємства, хоч вказана обставина не відповідає дійсності. У зв'язку з цим контролюючим органом було порушено право підприємства, як платника податків, бути присутнім під час проведення перевірок та надавати документи та інформацію, які стосуються предмета перевірки, пояснення з питань, що виникають під час таких перевірок, яке встановлено пп. 17.1.6 п.17.1 ст. 17 Податкового кодексу України. Фактично перевірка була проведена на підставі документів, які були вилучені в підприємства під час обшуків та наданих підприємством на раніше отримані запити контролюючого органу. Тому позивач вважає дії контролюючого органу щодо проведення документальної виїзної перевірки ПП "ТД "Джерела", за результатами якої складений акт від 02.07.2018 року № 122/21-22-14-01/32022203 неправомірними.
Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 15.06.2018 року відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 08.08.2018 року.
03.08.2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву. Відповідач зазначає, що проведення податковим органом перевірки суб'єкта господарювання є способом реалізації відповідачем владних управлінських функцій шляхом видання наказу про її проведення в межах наданих законодавством повноважень, з метою виконання покладеної на відповідача контролюючої функції. Згідно з наказом Головного управління ДФС у Херсонській області від 10.05.2017 №364 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "Торговий дім "Джерела" (код ЄДРПОУ 32022203), виданого на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.77.1, п.77.4 ст.77, п.82.1 ст.82, п.85.9 ст.85 Податкового кодексу України, відповідно до плану-графіка на II квартал 2017 року, з 23 травня 2017 року організовано проведення документальної планової виїзної перевірки позивача за період з 01.01.2014 по 31.03.2017, тривалістю 10 робочих днів. Копію наказу контролюючого органу, повідомлення від 10.05.2017 № 88/21-22-14-01 вручено під розписку 11.05.2017 р. головному бухгалтеру ПП "Торговий дім "Джерела" ОСОБА_5, та ознайомлено з направленнями на перевірку 23.05.2017 року з направленням від 22.05.2017 №345 та №346, 29.12.2017 року з направленням від 27.12.2017 № 959, 09.01.2018 року з направленням від 09.01.2018 № 05.
Відповідно до судової практики з розгляду аналогічних справ, платник податку, який вважає порушеним порядок та підстави призначення податкової перевірки, зокрема виїзної, щодо нього, має захищати свої права шляхом не допуску посадових осіб контролюючого органу до такої перевірки. Якщо ж допуск до податкової перевірки відбувся, в подальшому предметом розгляду в суді має бути лише суть виявлених порушень податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (постанова Верховного Суду від 13.03.2018 по справі №К/9901/19326/18 (№804/1113/16). Наказ про проведення перевірки від 10.05.2017 № 364, реалізований шляхом виходу посадових осіб за місцем знаходження позивача та складено акт про неможливість проведення документальної планової виїзної перевірки, початком перевірки визначав 23 травня 2017 року, що збігається з планом-графіком. Твердження позивача, що строк дії плану-графіка на II квартал 2017 року відносно нього вичерпано, не відповідає дійсності та суперечать судовій практиці в аналогічних справах, а саме: у справі № 819/1775/17, постанова Верховного Суду від 20.06.2018 в адміністративному провадженні № К/9901/49895/18. Відповідачем дотримано вимоги законодавства та законні права платника податків. Натомість позивач створював різноманітні підстави для перешкоджання проведенню розпочатої перевірки, та виконання посадовими особами відповідача контролюючої функції. У зв'язку з ненаданням документів до перевірки, з урахуванням спливу часу для їх відновлення та послідуючим не допуском фахівців до перевірки ПП "ТД "Джерела", перевірку було проведено на підставі вилучених документів в ході проведених обшуків та виїмки документів, а також на підставі частково отриманих від позивача документів, а також використовуючи інформацію податкових баз. Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі виконало всі обов'язкові вимоги Податкового кодексу України щодо проведення документальної планової виїзної перевірки за наявності фактичних та законних підстав для її проведення, визначених чинним законодавством України. Підстави для задоволення позовних вимог ТОВ "Торговий дім "Джерела" відсутні.
08.08.2018 року у судовому засіданні оголошено перерву до 17.08.2018 року.
17.08.2018 року до суду надійшла заява про уточнення позовних вимог.
17.08.2018 року у судовому засіданні оголошено перерву до 17.09.2018 року.
05.09.2018 року до суду надійшов відзив на заяву про уточнення позовних вимог. Відповідач посилається на пункт 81.1 статті 81 Податкового кодексу України, відповідно до якого посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, документів, наведених в цьому пункті вказаної статті Податкового кодексу України. В даному випадку, посадові особи контролюючого органу були допущені до проведення планової виїзної перевірки. Тому, якщо допуск до податкової перевірки відбувся, в подальшому предметом розгляду в суді має бути лише суть виявлених порушень податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Акт перевірки не є рішенням суб'єкта владних повноважень, не спричиняє для платника податків виникнення будь-яких прав і обов'язків, а отже, не породжує правовідносини, які можуть бути предметом спору. Акт перевірки, в якому відображено узагальнений опис виявлених перевіркою порушень законодавства, що, у свою чергу, відповідає встановленим правилам складання акта перевірки, не є правовим документом, який встановлює відповідальність суб'єкта господарювання та, відповідно, не є актом індивідуальної дії. Заявлена вимога позивача щодо оскарження дій контролюючого органу по проведенню перевірки, а також її результатів, оформлених актом від 02.07.2018 року №122/21-22-14-01/32022203, не містить правового підгрунття, а отже є безпідставною та не підлягає задоволенню.
14.09.2018 до суду надійшла відповідь на відзив. Позивач зазначає, що судовим рішенням, яке набрало законної сили, встановлено факт не допуску ПП "Торговий дім "Джерела" посадових осіб відповідача до проведення перевірки, а також правомірність такого не допуску. Відповідачем без відома ПП "Торговий дім "Джерела" було проведено невиїзну документальну перевірку. Таким чином, позивач вважає, що відповідачем не доведено правомірність свої дій щодо проведення перевірки.
У судовому засіданні, призначеному на 17.09.2018, суд протокольною ухвалою закрив підготовче засідання та розпочав розгляд справи по суті.
17.09.2018 у судовому засіданні оголошено перерву до 26.09.2018 .
20.09.2018 до суду надійшли заперечення на відповідь на заяву про уточнення позовних вимог. Відповідач зазначає, що копію наказу контролюючого органу, повідомлення від 10.05.2017 №88/21- 22-14-01 вручено під розписку 11.05.2017 головному бухгалтеру ПП "Торговий дім "Джерела", та ознайомлено з направленнями на перевірку. З урахуванням дотримання контролюючим органом вимог щодо порядку призначення та проведення перевірки, в перший день перевірки - 23.05.2017 посадові особи з'явились за податковою адресою позивача, вчинили запис у журналі реєстрації перевірок, витребували у головного бухгалтера документи бухгалтерського та податкового обліку за період, що перевірявся, тобто, розпочали перевірку. Тому це підтверджує допуск посадових осіб до проведення перевірки та її початок. Факт відмови платника податків від проведення перевірки з 24.05.2018 не може розцінюватись як не допуск до початку проведення перевірки, а свідчить про ігнорування позивачем своїх обов'язків як платника податків та перешкоджання ходу проведення перевірки.
У судовому засіданні представник позивача наполягала на позовних вимогах, просила суд задовольнити позов.
Представники відповідача у судовому засіданні по суті позову заперечували, просили у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши сторони та дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини.
Згідно з наказом Головного управління ДФС у Херсонській області від 10.05.2017 № 364 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "Торговий дім "Джерела" (код ЄДРПОУ 32022203), виданого на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.77.1, п.77.4 ст.77, п.82.1 ст.82, п.85.9 ст.85 Податкового кодексу України , відповідно до плану-графіка на II квартал 2017 року, з 23 травня 2017 року організовано проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "Торговий дім "Джерела" за період з 01.01.2014 по 31.03.2017, тривалістю 10 робочих днів. Копію наказу контролюючого органу, повідомлення від 10.05.2017 №88/21-22-14-01 вручено під розписку 11.05.2017 головному бухгалтеру ПП "Торговий дім "Джерела" ОСОБА_5.
На підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п. 77.1, п. 77.4 ст. 77 Податкового кодексу України та наказу від 10.05.2017 № 364 видано направлення на перевірку від 22.05.2017 № 345 та № 346, які пред'явлені разом з службовими посвідченнями головному бухгалтеру ПП "Торговий дім "Джерела" ОСОБА_5 (арк.справи 25).
23.05.2017 у головного бухгалтера ОСОБА_5 витребувані документи бухгалтерського та податкового обліку ПП "Торговий дім "Джерела" за період з 01.01.2014 по 31.03.2017 .
Листом вих. 2305Дж2017 від 23.05.2017 (арк. справи 12,13) позивач повідомив контролюючий орган про відсутність документів бухгалтерського та податкового обліку, а також електронних носіїв інформації підприємства, у зв'язку з їх вилученням правоохоронними органами на підстав ухвал суду та надані документи, що підтверджують факт їх вилучення.
23.05.2017 відповідачем складено акт № 286/21-22-14-01/32022203 "Про неможливість проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "Торговий дім "Джерела" (код 32022203)", яким зафіксовано відсутність документів бухгалтерського та податкового обліку, які підтверджують ведення фінансово-господарської діяльності ПП "ТД "Джерела" за період з 01.01.2014 по 31.03.2017, що унеможливило проведення перевірки підприємства (арк. справи 65-66).
На підставі наказу Головного управління ДФС у Херсонській області від 23.05.2017 № 421 "Про перенесення термінів проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "ТД "Джерела" перенесено термін проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "Торговий дім "Джерела" (код 32022203) з 24.05.2017 до дати отримання вилучених документів чи їх копій або забезпечення доступу до них (арк. справи 17, 67).
Головне управління ДФС у Херсонській області, направило до СУ ФР ГУ ДФС у Житомирській області лист від 26.05.2017 №2413/21-22-14-01-12 про надання копій документів бухгалтерського та податкового обліку підприємства, вилучених у ПП "ТД "Джерела", або забезпечити доступ до перевірки таких документів. У відповідь СУ ФР ГУ ДФС у Житомирській області листом від 30.05.2017 №1871/7/06-30-23-02 повідомлено, що здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №32015060000000080, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 09.11.2015, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.205, ч. 3 ст.212 КК України. З даними документами можливо ознайомитись в СУ ФР ГУ ДФС у Житомирській області (що підтверджується службовою запискою, арк. справи 18-19).
Головне управління ДФС у Херсонській області направило до Департаменту аудиту Державної фіскальної служби України лист від 20.06.2017 №2955/8/21-22- 14-01-09 та до Головного управління ДФС у Житомирській області лист від 20.06.2017 №2819/7/21-22-14-01-12 про виділення фахівців управління аудиту та управління з податків і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС у Житомирській області для складання реєстру вилучених документів СУ ФР ГУ ДФС у Житомирській області по ПП "ТД "Джерела" код 32022203 за період з 01.01.2014 по 31.12.2016 з включенням цих фахівців до складу проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "ТД "Джерела".
Листом від 05.07.2017 №2217/7/06-30-23-02 СУ ФР ГУ ДФС у Житомирській області повідомлено про отримання листа від Департаменту аудиту ДФС України №17289/7/99-99-14-01-01-17 від 04.07.2017 щодо залучення фахівців ГУ ДФС у Житомирській області для проведення перевірки ПП "Торговий Дім "Джерела", у зв'язку з чим ними повідомлено управління аудиту ГУ ДФС у Житомирській області про можливість ознайомлення з документами для складання реєстру та проведення перевірки.
ГУ ДФС у Херсонській області надіслано лист від 11.12.2017 №5368/7/21-22- 14-01-09 до СУ ФР ГУ ДФС у Житомирській області про надання доступу до вилучених документів.
Наказом Головного управління ДФС у Херсонській області від 27.12.2017 №1331 "Про поновлення проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "ТД "Джерела" (код 32022203)" поновлено проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "ТД "Джерела" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 по 31.03.2017 з 29.12.2017 терміном на 9 робочих днів (арк. справи 20, 69).
На підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п. 77.1, п. 77.4 ст. 77, п. 82.1 ст. 82, п. 85.9 ст. 85 Податкового кодексу України та наказів від 10.05.2017 № 364, від 23.05.2017 № 421, від 27.12.2017 № 1331 видано направлення на перевірку від 27.12.2017 № 959, яке пред'явлене ОСОБА_5 28.12.2017 (арк. справи 26, 70). З пояснень представника відповідача в судовому засіданні вбачається, що через те, що за наказом директора ПП "ТД "Джерела" від 26.12.2017 №13-к, 30 та 31 грудня 2017 року, 01 та 02 січня 2018 року було оголошено вихідними днями, вихід для проведення перевірки був вчинений ревізорами-інспекторами 03.01.2018. Головному бухгалтеру ОСОБА_5 вручено запит від 03.01.2018 про надання первинних документів бухгалтерського та податкового обліку ПП "ТД "Джерела" за період з 01.01.2014 по 31.03.2017 (арк. справи 72,73) , але головним бухгалтером повідомлено про відсутність документів бухгалтерського та податкового обліку за період грудень 2016 - березень 2017 року, у зв'язку з викраденням документів під час їх транспортування автомобілем від місця зберігання за адресою: м. Херсон, вул. К. Хетагурова, 68 (арк. справи 74).
Відповідачем складено акт "Про неможливість проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "Торговий дім "Джерела" (код 32022203) за період з 01.12.2016 по 31.03.2017" від 03.01.2018 № 16/21-22-14-01/32022203 (арк. справи 75,76), через відсутність документів бухгалтерського та податкового обліку, які підтверджують ведення фінансово-господарської діяльності ПП "ТД "Джерела" за період з 01.12.2016 по 31.03.2017, що унеможливило проведення перевірки підприємства за вказаний період.
На підставі наказу Головного управління ДФС у Херсонській області від 09.01.2018 №4 "Про перенесення строку проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "ТД "Джерела" перенесено з 09.01.2018 строк проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "ТД "Джерела" до дати відновлення втрачених документів та надання документів до перевірки в межах строків, визначених п. 44.5 ст. 44 Податкового кодексу України (арк. справи 23, 79).
Наказом Головного управління ДФС у Херсонській області від 03.04.2018 №365 "Про поновлення проведення документальної виїзної перевірки ПП "ТД "Джерела" поновлено проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "ТД "Джерела" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 по 31.03.2017 з 04.04.2018 , терміном на 5 робочих днів (арк. справи 24,80). З метою вручення даного наказу та проведення документальної планової виїзної перевірки 04 квітня 2018 року інспекторами ГУ ДФС у Херсонській області здійснено вихід за податковою адресою ПП "ТД "Джерела" (код 32022203, м. Херсон, вул. Декабристів, буд. 32 офіс 5), під час виходу встановлено відсутність посадових осіб на офісі та неможливість проведення перевірки ПП "ТД "Джерела", бухгалтером ОСОБА_6 надано копії наказів: від 03.04.2018 № 10-К про відрядження директора ПП "ТД "Джерела" , від 28.03.2018 № 7-К про щорічну відпустку головного бухгалтера ПП "ТД "Джерела" строком на 24 календарних днів з 28.03.2018. У зв'язку з відсутністю посадових осіб ПП "ТД "Джерела" складено акт від 04.04.2018 №663-21-22-14-01/32022203 "Про відсутність посадових осіб та неможливість проведення документальної планової виїзної перевірки" (арк. справи 81).
Відповідно до наказу Головного управління ДФС у Херсонській області від 04.04.2018 №374 "Про перенесення термінів проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "ТД "Джерела" перенесено терміни проведення документальної планової виїзної перевірки з 04.04.2018 на 23.04.2018 (арк. справи 83).
23.04.2018 року здійснено вихід за податковою адресою ПП "ТД "Джерела" , під час якого встановлено відсутність посадових осіб в офісі, а саме: директора ПП "ТД "Джерела", який відповідно до наказу від 23.04.2018 № 12-К відряджений до м. Запоріжжя строком на 5 календарних днів з 23.04.2018; головного бухгалтера ПП "ТД "Джерела", яка знаходиться в щорічній відпустці з 23.04.2018 по 27.04.2018. У зв'язку з відсутністю посадових осіб ПП "ТД "Джерела" та неможливістю проведення перевірки підприємства відповідачем складено акт від 23.04.2018 № 809-21-22-14-01/32022203 "Про відсутність посадових осіб та неможливість проведення документальної планової виїзної перевірки" (арк. справи 84).
Відповідно до наказу Головного управління ДФС у Херсонській області від 23.04.2018 №441 "Про перенесення термінів проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "ТД "Джерела" перенесено терміни проведення документальної планової виїзної перевірки з 23.04.2018 на 02.05.2018 (арк. справи 86). Інспектори ГУ ДФС у Херсонській області здійснили вихід 02.05.2018 за податковою адресою ПП "ТД "Джерела" , під час виходу встановлено відсутність посадових осіб на офісі, а саме: - директора ПП "ТД "Джерела", про що перевіряючим надано наказ на його відрядження в компанію "DANONE" м. Париж (Франція) строком на 4 календарних дня з 02.05.2018; головного бухгалтера ПП "ТД "Джерела", про що перевіряючим надано наказ "Про відпустку", відповідно до якого надано відпустку без збереження заробітної плати по сімейним обставинам на 10 календарних днів з 02.05.2018 по 11.05.2018. У зв'язку з відсутністю посадових осіб ПП "ТД "Джерела" та неможливістю проведення перевірки підприємства складено акт від 02.05.2018 №908-21-22-14-01/32022203 "Про відсутність посадових осіб та неможливість проведення документальної планової виїзної перевірки" (арк. справи 87).
Відповідно до наказу Головного управління ДФС у Херсонській області від 02.05.2018 №457 "Про перенесення термінів проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "ТД "Джерела" перенесено термін проведення документальної планової виїзної перевірки з 02.05.2018 на 15.05.2018 (арк. справи 89).
З метою вручення наказу від 03.04.2018 № 365 "Про поновлення проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "ТД "Джерела" (код 32022203)", наказу від 04.04.2018 №374 "Про перенесення термінів проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "ТД "Джерела" (код 32022203)", наказу від 31.03.2018 №441 "Про перенесення термінів проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "ТД "Джерела" (код 32022203)," наказу від 02.05.2018 №457 "Про перенесення термінів проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "ТД "Джерела" (код 32022203)" інспекторами фіскальної служби здійснено вихід 15.05.2018 за податковою адресою підприємства: м. Херсон, вул. Декабристів, буд. 32 офіс 5 . Під час виходу знову було встановлено відсутність посадових осіб на офісі, а саме: - директора ПП "ТД "Джерела", про що перевіряючим надано наказ на його відрядження до м. Київ строком на 5 календарних днів з 14.05.2018 по 18.05.2018; головного бухгалтера ПП "ТД "Джерела", про що перевіряючим надано наказ "Про виклик з відпустки", у зв'язку з чим головний бухгалтер знаходився у відпустці без збереження заробітної плати з 14.05.2018 по 18.05.2018, оскільки відкликалась з неї для здачі звітності за І квартал 2018 року строком на 5 календарних днів з 07.05.2018 по 18.05.2018. Відсутність посадових осіб ПП "ТД "Джерела" зафіксована актом від 15.05.2018 №1089-21-22-14- 01/32022203 "Про відсутність посадових осіб та неможливість проведення документальної планової виїзної перевірки" (арк. справи 90).
Відповідно до наказу Головного управління ДФС у Херсонській області від 18.05.2018 №520 "Про перенесення термінів проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "ТД "Джерела" (код 32022203)" перенесено термін проведення документальної планової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 по 31.03.2017 , з 15.05.2018 на 24.05.2018 (арк. справи 92).
З метою вручення наказу від 18.05.2018 № 520 "Про перенесення термінів проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "ТД "Джерела" (код 32022203)" та наказів Головного управління ДФС у Херсонській області: від 10.05.2017 № 364; від 23.05.2017 № 421, від 27.12.2017 № 1331; від 03.04.2018 № 365; від 19.01.2018 № 4; від 04.04.2018 №374; від 23.04.2018 № 441; від 02.05.2018 № 457 здійснено вихід 24.05.2018 за фактичною адресою ПП "Торговий дім "Джерела" (м. Херсон, вул. Преображенська, буд. 32) для проведення документальної планової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 по 31.03.2017.
Посадові особи позивача не допустили перевіряючих до проведення перевірки, у зв'язку з чим складено акт від 24.05.2018 №1170/21-22-14- 01/32022203 "Про відмову у допуску посадових осіб до проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "ТД "Джерела" (код ЄДРПОУ 32022203)" та акт від 24.05.2018 р. №1171/21-22-14-01/32022203 "Про відмову від підпису посадових осіб в акті про недопуск до проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "ТД "Джерела" та отримання даного акту (арк. справи 94).
Відповідно до наказу від 31.05.2018 № 548 ГУ ДФС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі "Про перенесення проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "ТД "Джерела" перенесено терміни проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "ТД "Джерела" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 р. по 31.03.2017 р. на 18.06.2018 (арк. справи 98), наказ надісланий поштою, отриманий позивачем 05.06.2018.
18.06.2018 року здійснено вихід за фактичною адресою позивача. Посадовими особами ПП"ТД "Джерела" директором ОСОБА_7 та головним бухгалтером ОСОБА_5 недопущено фахівців контролюючого органу до перевірки у зв'язку з оскарженням наказів Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі, в судовому порядку та відкриттям судом провадження у справі.
Контролюючим органом складено акт від 18.06.2018 року № 1384/21-22-14-01/32022203 "Про відмову у допуску посадових осіб до проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "ТД "Джерела" (код ЄДРПОУ 32022203)(арк. справи 100, 111, 112).
У зв'язку з ненаданням документів до перевірки, з урахуванням спливу часу для їх відновлення та послідуючим не допуском фахівців до перевірки ПП "ТД "Джерела", перевірку було проведено на підставі вилучених документів в ході проведених обшуків та виїмки документів, а також на підставі частково отриманих від позивача документів, а також використовуючи інформацію податкових баз, складено акт перевірки від 02.07.2018 № 122/21-22/14-01/32022203 (арк. справи 113 -125).
Не погоджуючись з наказами відповідача та вважаючи його дії по організації та проведенню перевірки протиправними, позивач звернувся до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з такого.
Відповідно до пп.20.1.4 п. 20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно пп. 75.1.2 ст. 75 ПКУ документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Порядок проведення документальних планових перевірок передбачений статтею 77 ПК України. Згідно із п.п. 77.4 та 77.7 ст. 77 ПК України про проведення документальної планової перевірки керівником контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, копії наказу про проведення перевірки; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки. Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення. (п. 81.1 ст. 81 ПКУ).
Пунктом 81.2 ст. 81 ПКУ встановлено, що у разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення перевірки посадовими (службовими) особами контролюючого органу за місцем проведення перевірки, невідкладно складається у двох примірниках акт, що засвідчує факт відмови, із зазначенням заявлених причин відмови, один примірник якого вручається під підпис, відразу після його складання, платнику податків та/або уповноваженій особі платника податків.У разі відмови платника податків та/або його посадових (службових) осіб (представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) підписати акт, що засвідчує факт відмови у допуску до проведення перевірки, посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, що засвідчує факт відмови в отриманні акта та/або наданні письмових пояснень до нього.
Платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки (п. 85.2 ст. 85 ПКУ).
Згідно п.85.9 ст. 5 ПКУ у разі коли до початку або під час проведення перевірки оригінали первинних документів, облікових та інших регістрів, фінансової та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів, а також виконання вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, були вилучені правоохоронними та іншими органами, зазначені органи зобов'язані надати для проведення перевірки контролюючому органу копії зазначених документів або забезпечити доступ до перевірки таких документів. Такі копії, засвідчені печаткою та підписами посадових (службових) осіб правоохоронних та інших органів, якими було здійснено вилучення оригіналів документів, або яким було забезпечено доступ до перевірки вилучених документів, повинні бути надані протягом трьох робочих днів з дня отримання письмового запиту контролюючого органу. У разі якщо документи, зазначені в абзаці першому цього пункту, було вилучено правоохоронними та іншими органами, терміни проведення такої перевірки, у тому числі розпочатої, переносяться до дати отримання вказаних копій документів або забезпечення доступу до них.
Таким чином, у разі, коли первинні бухгалтерські документи вилучені правоохоронними органами податковий орган має право вжити заходи для доступу до вилучених документів, які були підставою для формування показників податкової звітності платника податків, який перевіряється, та перенести термін проведення перевірки до дати отримання вказаних копій документів або забезпечення доступу до них.
Підпунктом 1.2.6 п. 1.2 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної фіскальної служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків, затверджених наказом Державної фіскальної служби України від 31 липня 2014 року № 22 визначено, що у разі якщо під час проведення документальної перевірки до органу державної фіскальної служби за місцем обліку від платника податків надійшло повідомлення про втрату, пошкодження або дострокове знищення документів або вилучення документів правоохоронними та іншими органами (у зв'язку з чим особами, які здійснюють (очолюють) перевірку, обґрунтовано встановлено неможливість подальшого проведення перевірки) такі особи складають акт довільної форми, який реєструється у Спеціальному журналі реєстрації актів у порядку, передбаченому пунктом 1.4.5 цього розділу Методичних рекомендацій. На підставі цього акта органом державної фіскальної служби, яким було призначено перевірку, видається наказ про перенесення термінів проведення такої перевірки на строк, визначений відповідно до пункту 44.5 статті 44 або пункту 85.9 статті 89 розділу II Кодексу, копія якого вручається платнику податків (посадовим особам платника податків або його законним (уповноваженим) представникам).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем були виконані законодавчі вимоги, щодо своєчасного надання представнику позивачу головному бухгалтеру ОСОБА_5 направлення на перевірку та спірного наказу, що сторонами не заперечується. Отже, позивач був своєчасно сповіщений про намір податкового органу провести документальну планову перевірку та у разі незгоди із відповідним наказом про проведення перевірки мав можливість відмовити в допуску до перевірки. Наказ про проведення перевірки від 10.05.2017 № 364, реалізований шляхом виходу посадових осіб за місцем знаходження позивача та складено акт про неможливість проведення документальної планової виїзної перевірки, початком перевірки визначено 23 травня 2017 року, що збігається з планом-графіком.
Судом не встановлено не допуску до перевірки посадовими особами позивача, отже позивач не вважав порушеним порядок та підстави призначення фіскальним органом планової перевірки щодо підприємства. Позивачем тільки було заявлено про не можливість надання документів на перевірку у зв'язку з вилученням них правоохоронними органами. Проведення податковим органом перевірки суб'єкта господарювання є способом реалізації відповідачем владних управлінських функцій шляхом видання наказу про її проведення в межах наданих законодавством повноважень, з метою виконання покладеної на відповідача контролюючої функції. Сторони не заперечують дотримання податковим органом положень податкового законодавства при призначенні перевірки спірним наказом на підставі затвердженого плану-графіку на 2-й квартал 2017 року.
Підставою для поновлення терміну проведення документальної планової виїзної перевірки у разі, якщо така перевірка була перенесена через вилучення документів у платника податків правоохоронними органами, є дата отримання контролюючими органами таких копій документів або забезпечення доступу до них правоохоронними органами.
Як вбачається зі змісту наданих сторонами доказів, Головне управління ДФС у Херсонській області, з метою проведення документальної планової перевірки ПП Торговий дім "Джерела" направило до СУ ФР ГУ ДФС у Житомирській області лист від 26.05.2017 №2413/21-22-14-01-12 про надання копій документів бухгалтерського та податкового обліку підприємства, вилучених у ПП "ТД "Джерела", або забезпечити доступ до перевірки таких документів. У відповідь СУ ФР ГУ ДФС у Житомирській області листом від 30.05.2017 №1871/7/06-30-23-02 повідомлено, що здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №32015060000000080, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 09.11.2015, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.205, ч.З ст.212 КК України. З даними документами можливо ознайомитись в СУ ФР ГУ ДФС у Житомирській області. Головне управління ДФС у Херсонській області направило до Департаменту аудиту Державної фіскальної служби України лист від 20.06.2017 №2955/8/21-22- 14-01-09 та до Головного управління ДФС у Житомирській області лист від 20.06.2017 №2819/7/21-22-14-01-12 про виділення фахівців управління аудиту та управління з податків і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС у Житомирській області для складання реєстру вилучених документів по ПП "ТД "Джерела" . Листом від 05.07.2017 №2217/7/06-30-23-02 СУ ФР ГУ ДФС у Житомирській області повідомлено про отримання листа від Департаменту аудиту ДФС України №17289/7/99-99-14-01-01-17 від 04.07.2017 року щодо залучення фахівців ГУ ДФС у Житомирській області для проведення перевірки ПП "Торговий Дім "Джерела", у зв'язку з чим ними повідомлено управління аудиту ГУ ДФС у Житомирській області про можливість ознайомлення з документами для складання реєстру та проведення перевірки. ГУ ДФС у Херсонській області надіслано лист від 11.12.2017 №5368/7/21-22- 14-01-09 до СУ ФР ГУ ДФС у Житомирській області про надання доступу до вилучених документів.
Виходячи з викладеного, враховуючи, що доступ до вилучених документів відбувся тільки грудні 2017 року, суд приходить до висновку, що відповідачем доведено належними та обґрунтованими доказами підстави щодо обґрунтованості поновлення терміну проведення планової виїзної перевірки позивача за оспорюваним наказом з урахуванням вимог п.85.9 ст.85 ПК України.
Посилання позивача на те, що ГУ ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі порушуються права ПП "ТД "Джерела", оскільки фіскальна служба не звернулась із запитом до правоохоронних органів, якими були вилучені документи платника податків, що перевіряється, у межах 30-ти робочих днів, суд вважає необґрунтованими, оскільки спростовані наданими відповідачем доказами. Позивач не довів, в чому полягає порушення його прав відтермінуванням перевірки. Матеріали справи, в свою чергу свідчать, що перенесення перевірки майже на півроку було викликано об'єктивними обставинами і ніяким чином не порушило права платника податків. Доводи позивача, що підприємство було позбавлено права та можливості надати до контролюючого органу документи та інформацію, які стосуються предмета перевірки, не підтверджені документально. Позивач не надавав документів для проведення планової перевірки, не поновив втрачені документи у встановлений законом строк.
Доводи позивача про те, що планова перевірка, яка була розпочата в 2017 році, повинна бути включена до плану-графіку у 2018 році, чого не відбулось, що на думку позивача свідчить про протиправність організації та її проведення у 2018 році, суд також не приймає до уваги, скільки ці доводи не ґрунтуються на нормах чинного законодавства, яке регламентує порядок проведення планової документальної перевірки. Суд не встановив ніякої повторної планової перевірки позивача в 2018 році, а відбувалось проведення планової виїзної перевірки одного і того ж платника податків за один й той самий період, яка була передбачена в плану-графіку 2-го кварталу 2017 року, із зміною термінів її проведення.
Пунктом 44.3 статті 44 Кодексу визначено, що платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів, визначених у пункті 44.1 статті 44, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, не менш як 1095 днів з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи, а у разі її неподання - з передбаченого Кодексом граничного терміну подання такої звітності. Згідно із пунктом 44.5 статті 44 Кодексу у разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів, зазначених в пункті 44.1 і пункті 44.3 статті 44 Кодексу, платник податків зобов'язаний у п'ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити контролюючий орган за місцем обліку в порядку, встановленому Кодексом для подання податкової звітності та контролюючий орган, яким було здійснено митне оформлення відповідної митної декларації. Платник податків зобов'язаний відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу.
Оскільки позивач втратив документи бухгалтерського та податкового обліку, які підтверджують ведення фінансово-господарської діяльності ПП "ТД "Джерела" за період з 01.12.2016 по 31.03.2017, було перенесено перевірку до дати відновлення втрачених документів та надання документів до перевірки в межах строків, визначених п.44.5 ст.44 Податкового кодексу України.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, при винесенні наказів про проведення перевірки та її поновлення діяв на підставі, в порядку і у спосіб, передбачений законодавством, тому позовні вимоги про визнання протиправними та скасування наказів від 10.05.2017 № 364, від 27.12.2017 № 1331 не підлягають задоволенню.
Що стосується позовних вимог про визнати протиправними дій Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі щодо організації проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "Торговий дім "Джерела" за період з 01.01.2014 по 31.03.2017 на підставі плану - графіку проведення перевірок на II квартал 2017 року, та дій щодо її проведення в червні-липні 2018 року, то суд вважає, що ці дії самі по собі є способом реалізації наданої суб'єкту владних повноважень компетенції, не створюють жодних перешкод для діяльності платника податків, не є обов'язковими ані для платника податків, ані для керівника контролюючого органу, не породжують юридичних наслідків для платника, а тому не порушують права чи інтереси позивача, а відтак підстави для задоволення таких позовних вимог відсутні. Обов'язковим для позивача, як платника податків, буде податкове повідомлення-рішення про збільшення грошових зобов'язань, якщо таке буде прийнято за наслідками перевірки. Саме при оскарженні такого податкового повідомлення-рішення в судовому порядку, суд надає оцінку з точки зору законності документам, які стали підставою його прийняттю, а саме акту перевірки, який є фіксацією дії посадових осіб фіскальної служби щодо проведення перевірки.
Отже, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, виходячи з наведених висновків в цілому, суд вважає, що заявлені позовні вимоги, за викладених в позові підстав, є необґрунтованими, недоведеними та такими, що не підлягають задоволенню.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Керуючись ст.ст. 139, 143, 242-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
вирішив:
Відмовити Приватному підприємству Торговий дім "Джерела" у задоволені позову.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 08 жовтня 2018 р.
Суддя Хом'якова В.В.
кат. 8