Рішення від 02.10.2018 по справі 1340/3505/18

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№1340/3505/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Брильовського Р.М.

секретар судового засідання Сільник Н.Є.

за участю:

представника позивача - Луки Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Золочівської місцевої прокуратури Львівської області до Станківецької сільської ради Миколаївського району Львівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява керівника Золочівської місцевої прокуратури Львівської області (далі - позивач) до Станківецької сільської ради Миколаївського району Львівської області (далі - відповідач), в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Станківецької сільської ради Миколаївського району Львівської області щодо невиконання вимог ч. 5 ст.12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» про офіційне оприлюднення регуляторного акту - рішення Станківецької сільської ради Миколаївського району Львівської області №254 від 04.04.2013, яким затверджено технічну документацію з нормативно грошової оцінки земель населених пунктів сіл Станківці, Тужанівці та Підгірці Миколаївського району;

- зобов'язати Станківецьку сільську раду Миколаївського району Львівської області офіційно оприлюднити рішення №254 від 04.04.2013, яким затверджено технічну документацію з нормативно грошової оцінки земель населених пунктів сіл Станківці, Тужанівці та Підгірці Миколаївського району, у встановленому ч. 5 ст.12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» порядку.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що позивачем за результатами вивчення стану дотримання вимог законодавства при визначення розміру орендної плати за землі комунальної власності на території Миколаївського району Львівської області було виявлено порушення вимог законодавства в діяльності відповідача. Зазначив, що 4 квітня 2013 року рішенням Станківецької сільської ради Миколаївського району Львівської області №254 було затверджено технічну документацію з нормативно грошової оцінки земель населених пунктів сіл Станківці, Тужанівці та Підгірці Миколаївського району. Вказане рішення є регуляторним актом та відповідно до вимог ч. 5 ст. 12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» підлягає обов'язковому оприлюдненню в друкованих засобах масової інформації. Втім, відповідач всупереч зазначеному не опублікував в друкованих засобах масової інформації вказане рішення. Посилається на п. 7 Постанови Пленуму Верховного суду України від 01.11.1996 № 9 "Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя", відповідно до якого закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, однак не доведені до відома населення у встановленому законом порядку, згідно приписів ч. 2 ст. 57 Конституції України є нечинним та не можуть застосовуватися. На переконання позивача, внаслідок порушення відповідачем вимог ч. 5 ст. 12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» вказане рішення не набрало законної сили та не може застосовуватися. Вказує, що протиправна бездіяльність відповідача заподіює істотну шкоду інтересам територіальної громади с. Станківці та держави в цілому, оскільки така бездіяльність призводить до невірного визначення та неповного надходження до бюджету плати за землю, тому позивач звернувся з даним позовом до суду.

Представник прокуратури в судовому засіданні позовні вимоги підтримав просив позов задовольнити з підстав викладених у позові.

Відповідач у встановлений судом строк подав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що позовні вимоги визнає в повному обсязі та після винесення рішення ним буде вжито заходів щодо усунення зазначених порушень. Просив розглядати справу за його відсутності.

Згідно з пунктом 3 частини 3 статті 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 10 серпня 2018 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомлення (викликом) сторін.

Суд всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті встановив наступне.

Суд встановив, що 4 квітня 2013 року рішенням Станківецької сільської ради Миколаївського району Львівської області №254 було затверджено технічну документацію з нормативно грошової оцінки земель населених пунктів сіл Станківці, Тужанівці та Підгірці Миколаївського району.

Позивач звернувся до відповідач із вимогою надати інформацію щодо визначення нормативно грошової оцінки земельних ділянок комунальної власності.

4 травня 2018 року Станківецька сільська рада Миколаївського району Львівської області скерувала на адресу позивача лист № 11/02-16, в якому зазначила, що нормативно грошова оцінка земель пунктів Станківці, Тужанівці та Підгірці Миколаївського району була виготовлена у 2013 році ТОВ "Карпати Гео-Інвест" та затверджена рішення № 254 "Про затвердження нормативно грошової оцінки земель населених пунктів сіл Станківці, Тужанівці та Підгірці Миколаївського району". Також, у вказаному листі відповідач зазначив, що дане рішення було опубліковане на сайті Миколаївської РДА, а в місцевій газеті вказане рішення не було опубліковане, оскільки в Станківецькій сільській раді місцевих газет немає.

Окрім того, ТОВ Редакція газети "Громада" листом від 4 липня 2018 року надала інформацію Золочівській місцевій прокуратурі, відповідно до якої публікація будь-яких рішень Станківецької сільської ради Миколаївського району Львівської області щодо затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель населених пунктів Станківці, Тужанівці в газеті "Громада" не було.

На переконання позивача, протиправна бездіяльність відповідача щодо оприлюднення в друкованих засобах масової інформації рішення від 04.04.2013 № 254 "Про затвердження нормативно грошової оцінки земель населених пунктів сіл Станківці, Тужанівці та Підгірці Миколаївського району" заподіює істотну шкоду інтересам територіальної громади с. Станківці та держави в цілому, тому позивач звернувся з даним позовом до суду.

При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.

Засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Частиною 3 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Згідно з приписами ч. 1 вказаної статті, органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.

Відповідно до п. 21 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

Частиною 4 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що рішення рад, зазначених у вказаній статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, визначені відповідно до пункту 271.2статті 271 Податкового кодексу України.

Пунктом 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України визначено, що рішення ради - щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Відповідно до ч. 5 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.

Згідно з ч. 12 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», регуляторний акт - це:

- прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання;

- прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.

Згідно з ч. 5 ст. 5 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

З врахуванням викладеного, рішення органу місцевого самоврядування про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель має визначальні ознаки регуляторного акта. Зокрема, таке рішення є, офіційним письмовим документом, що прийнятий уповноваженим регуляторним органом та окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських та адміністративних відносин.

Вказане узгоджується з висновками, викладеними Вищим адміністративним судом України в ухвалах від 16.06.2016 року у справі №492/311/15-а та постанові від 15.11.2016 року у справі №349/1491/14-а.

Отже, рішення Станківецької сільської ради № 254 від 04.04.2013 "Про затвердження нормативно грошової оцінки земель населених пунктів сіл Станківці, Тужанівці та Підгірці Миколаївського району" є регуляторним актом, на яке поширюються положення Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», зокрема, в частині процедури його прийняття та оприлюднення.

Відповідно до ч. 4 ст. 12 вказаного Закону, регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.

Таким чином, рішення відповідача, як регуляторний акт, підлягало обов'язковому оприлюдненню в друкованих засобах масової інформації.

Разом з тим, судом встановлено, що таке не оприлюднене, в засобах масової інформації не опубліковувалося (в тому числі, в районній газеті та на сайті).

Відповідно до п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» № 9 від 01.11.1996 року, закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, однак не доведені до відома населення у встановленому законом порядку, згідно з ч. 2 ст. 57 Конституції України, є нечинними та не можуть застосовуватись.

З врахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо невиконання вимог чинного законодавства України щодо офіційного оприлюднення регуляторного акту, а саме - рішення № 254 від 04.04.2013 "Про затвердження нормативно грошової оцінки земель населених пунктів сіл Станківці, Тужанівці та Підгірці Миколаївського району".

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 2 КАС України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Приписами частини четвертої статті 47 КАС України визначено, що відповідач має право визнати позов повністю або частково, подати відзив на позовну заяву.

Згідно з положеннями частини першої статті 189 КАС України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

У разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог (ч. 4 ст. 189 КАС України).

Частиною п'ятою статті 189 КАС України, яка кореспондується із частиною шостою статті 47 цього Кодексу, визначено, що суд не приймає визнання позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.

З огляду на викладене, а також враховуючи те, що відповідач погоджується із пред'явленими у даному позові вимогами, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо визнання позову не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.

Відтак, суд вважає за можливе прийняти визнання відповідачем даного позову та задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідно до положень ч. 2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки, позивачем таких витрат не понесено (експертизи не призначались, свідків не залучено), судові витрати з відповідача стягувати не слід.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Станківецької сільської ради Миколаївського району Львівської області щодо невиконання вимог ч. 5 ст.12 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" про офіційне оприлюднення регуляторного акта - рішення Станківецької сільської ради Миколаївського району Львівської області №254 від 04.04.2013, яким затверджено технічну документацію з нормативно грошової оцінки земель населених пунктів сіл Станківці, Тужанівці та Підгірці Миколаївського району.

Зобов'язати Станківецьку сільську раду Миколаївського району Львівської області офіційно оприлюднити рішення №254 від 04.04.2013, яким затверджено технічну документацію з нормативно грошової оцінки земель населених пунктів сіл Станківці, Тужанівці та Підгірці Миколаївського району, у встановленому ч. 5 ст.12 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" порядку.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 08.10.2018

Суддя Р.М. Брильовський