справа № 813/2330/18
08 жовтня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув питання про виконання державним виконавцем Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області ухвали суду про застосування заходів процесуального примусу у справі № 813/2330/18,-
В провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправними дій, скасування висновку службового розслідування від 11.06.2017, наказів № 2223 від 30.06.2017 та №608 о/с від 28.07.2017, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Суд двічі ухвалював судові рішення про витребування у відповідача письмових доказів. ГУНП у Львівській області не виконало судових рішень та не надало витребувані докази, а також не повідомило про неможливість їх подання.
З огляду на таку процесуальну поведінку ГУНП у Львівській області суд застосував до нього заходи процесуального примусу та 10.08.2018 ухвалив тимчасово вилучити в Головного управління Національної поліції у Львівській області перелічені в згаданій ухвалі суду письмові докази (для дослідження у судовому засіданні).
Належно оформлена та засвідчена гербовою печаткою суду ухвала про вжиття заходів процесуального примусу №813/2330/18 від 10.08.2018 скерована Управлінню державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області.
04.09.2018 на адресу суду надійшло повідомлення державного виконавця Батюк М.В. №12344 від 27.08.2018 про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання. В цьому повідомленні державний виконавець виклала реквізити стягувача, боржника, а також ухвали суду (виконавчого документа), її резолютивну частину, процитувала норми статті 147 КАС України, частини першої та четвертої статті 4 Закону України «Про виконавче провадження», а далі без будь-якої мотивації зазначила таке:
«Беручи до уваги викладене та керуючись п. 6 частини четвертої статті 4 Закону України «Про виконавче провадження», ухвала про тимчасове вилучення доказів для дослідження судом, повертається без прийняття до виконання».
Відповідно пункту 6 частини четвертої статті 4 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред'явлення, якщо виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею, або якщо стягувач не подав заяву про примусове виконання рішення відповідно до статті 26 цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 26 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону: 1) за заявою стягувача про примусове виконання рішення; … 3) якщо виконавчий документ надійшов від суду у випадках, передбачених законом.
Суд констатує, що:
- ухвала №813/2330/18 від 10.08.2018 відповідає вимогам до виконавчого документа;
- виконавчий документ (ухвала №813/2330/18 від 10.08.2018) надійшов до державного виконавця від суду у випадку, передбаченому законом (статтею 147 КАС України);
- повідомлення № 12344 від 27.08.2018 не містить викладу встановлених державним виконавцем обставин та будь-якої мотивації прийнятого рішення про повернення ухвали суду без виконання.
Тому суд дійшов висновку про те, що державний виконавець протиправно повернув ухвалу суду від 10.08.2018 без виконання на підставі пункту 6 частини четвертої статті 4 Закону України «Про виконавче провадження». Суд розцінює такі дії державного виконавця спрямованими на ухилення від вчинення виконавчих дій щодо боржника - територіального органу поліції. Завдяки таким діям державного виконавця застосовані судом заходи процесуального примусу залишилися нереалізованими, що ускладнює розгляд адміністративної справи №813/2330/18 та завдає шкоди авторитету суду.
Відповідно до статті 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Суд вважає за необхідне повідомити про виявлені порушення керівника Головного територіального управління юстиції у Львівській області для вирішення питання про притягнення до дисциплінарної відповідальності осіб, чиї дії зумовили невиконання судового рішення.
Керуючись ст.ст. 241, 243, 248, 249, 256, 294, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд -
повідомити начальника Головного територіального управління юстиції у Львівській області про виявлене під час розгляду справи №813/2330/18 порушення закону, а саме - необґрунтоване повернення державним виконавцем без прийняття до виконання ухвали суду від 10.08.2018 про застосування заходів процесуального примусу.
Встановити місячний строк для надання відповіді на цю ухвалу.
Окрема ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Окрема ухвала може бути оскаржена особами, яких вона стосується, до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги у п'ятнадцятиденний строк з дати складання ухвали.
Суддя Москаль Р.М.