Справа № 204/7097/18
Провадження № 3/204/2501/18
КРАСНОГВАРДІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
01 жовтня 2018 року суддя Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська Токар Н.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення стосовно:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
за ст.183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
31 серпня 2018 року стосовно ОСОБА_1 старшим державним виконавцем Чечелівського відділу державної виконавчої служби м.Дніпра Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області було складено протокол про адміністративне правопорушення за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ст.183-1 КУпАП
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №156 від 31.08.2018, ОСОБА_1 систематично не сплачує аліменти на утримання його неповнолітньої доньки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, у розмірі ? частини з усіх видів його заробітку (доходу) щомісяця, але не менш ніж 30% мінімального прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи стягнення з 13.11.2015 року на користь ОСОБА_3, чим порушив ст.183-1 КУпАП та ч.12 ст.71 Закону України «Про виконавче провадження».
Вивчивши та дослідивши протокол у справі про адміністративне правопорушення, матеріали справи, проаналізувавши це все між собою та в сукупності, суд приходить до висновку, що матеріали справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 мають бути повернуті відповідному органу для доопрацювання, за наступних підстав.
Відповідно до ст.278 КУпАП при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення суд вирішує питання щодо правильності складання протоколу про адміністративне правопорушення чи витребовує додаткові матеріали для розгляду матеріалів справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
В порушення зазначеної норми, в протоколі про адміністративне правопорушення суть адміністративного правопорушення викладена в загальних рисах, а саме переписано зміст ст.183-1 КУпАП без конкретизації об'єктивних ознак складу адміністративного правопорушення, а також не зазначено, який сукупний розмір заборгованості по несплаті аліментів виник у ОСОБА_1
Крім того, згідно Кодексу України про адміністративні правопорушення стаття 183-1 складається з трьох частин, проте в протоколі про адміністративне правопорушення не вказано за якою частиною ст. 183-1 КУпАП притягається до відповідальності ОСОБА_1
Також в порушенні зазначеної норми, протокол про адміністративне правопорушення № 156 від 31 серпня 2018 року не містить пояснень особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, відсутній підпис особи, а також не зазначено причини, у зв'язку з якими не підписано протокол. Також з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 копію протоколу про адміністративне правопорушення не вручено, доказів отримання ним протоколу про адміністративне правопорушення матеріали справи не містять.
Окрім цього, адміністративна відповідальність за вчинення правопорушення, передбаченого ст.183-1 КУпАП, запроваджена Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» шляхом доповнення статтею183-1 глави 14 КУпАП. Даний Закон, як і стаття 183-1 КУпАП, набрали чинності 06 лютого 2018 року.
Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом, як правопорушення. Оскільки стаття 183-1 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за несплату аліментів, то дана норма не має зворотної дії в часі. Тому, період часу несплати аліментів особою до вступу в дію статті 183-1 КУпАП, тобто до 06 лютого 2018 року, не має братися до уваги при обрахунку сукупного розміру аліментної заборгованості, як умови притягнення до адміністративної відповідальності за вказаною нормою закону. Однак, матеріали справи містять розрахунок заборгованості по аліментам ОСОБА_1 за період з 2015 року.
За змістом ст.278 КУпАП, при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному всупереч вимог ст.256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи про адміністративне правопорушення відповідному органу, що порушив провадження в адміністративній справі, на доопрацювання.
Враховуючи існуючу необхідність в усуненні зазначених недоліків, відповідно до вимог ст. ст. 256, 278 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 повертається для належного оформлення уповноваженій посадовій особі, котра складала даний протокол, оскільки саме вона порушила провадження у справі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 256, 278, ч.2 ст.277 КУпАП, -
Протокол про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ст.183-1 КУпАП повернути на адресу Чечелівського відділу державної виконавчої служби міста Дніпра - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Н.В.Токар