Справа № 1540/4497/18
05 жовтня 2018 року м.Одеса
У залі судових засідань №29
Одеський окружний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді Харченко Ю.В.
При секретарі Савулій В.О.
Розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі про зобов'язання призначити виплату державної пенсії на підставі ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, обчислення розміру якої повинно бути здійснено відповідно до Довідки, виданої ДП “Одеський морський торговельний порт” від 11.05.2018р. №03/0963 та Рішення Малиновського районного суду м.Одеси від 13.04.2017р. по справі №521/21760/16-ц,-
У провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 , у якій позивач просить суд зобов'язати Малиновське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі призначити виплату державної пенсії на підставі ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, обчислення розміру якої повинно бути здійснено відповідно до Довідки, виданої ДП “Одеський морський торговельний порт” від 11.05.2018р. №03/0963 та Рішення Малиновського районного суду м.Одеси від 13.04.2017р. по справі №521/21760/16-ц.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що на виконання Рішення Малиновського районного суду м.Одеси від 13.04.2017р. у справі №521/21760/16-ц, з урахуванням Ухвали Малиновського районного суду м.Одеси від 24.04.2018р., ДП «Одеський морський торговельний порт» видано ОСОБА_1 Довідку від 11.05.2018р. №03/0963 про середню місячну заробітну плату у період роботи у зоні відчуження Чорнобильської АЕС. Однак, Малиновське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі, за відсутності законодавчо передбачених підстав, відмовило позивачу у призначенні виплату державної пенсії на підставі ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Відповідач - Малиновське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмовому відзиві на позовну заяву (від 18.09.2018р. вихід.№23590/08), наголошуючи, зокрема, на правомірності винесення рішення від 25.05.2018р. №202856 щодо відмови в перерахунку пенсії, оскільки у Довідці від 11.05.2018р. №03/0963 про середню місячну заробітну плату ОСОБА_1 у період роботи у зоні відчуження Чорнобильської АЕС не зазначено на підставі яких первинних документів зроблено розрахунок заробітної плати позивача.
Ухвалою Малиновського районного суду м.Одеси від 16.05.2018року адміністративну справу №521/16786/15а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі м.Одеси про зобов'язання вчинити певні дії, передано до Одеського окружного адміністративного суду за підсудністю, відповідно до ст.29 КАС України.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 18.06.2018р. адміністративну справу №521/16786/15а прийнято до свого провадження.
Ухвалою суду від 03.08.2018р. розгляд справи №521/16786/15а за позовом ОСОБА_1 до Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі про стягнення втраченої частини пенсійних виплат, які не були доплачені з 29.06.1994р. і до моменту звернення із позовом до суду, тобто до 12.10.2015р., стягнення невиплаченої суми пенсійних виплат, у зв'язку з відсутністю належної довідки про заробітну плату, яка була видана ОСОБА_1 лише 11.05.2018р., у період з дня звернення до суду із позовом 12.10.2015р. і по день ухвалення судового рішення у справі №815/16786/15а, зобов'язання призначити виплату державної пенсії на підставі ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, обчислення розміру пенсії повинно бути здійснено відповідно до Довідки, виданої ДП “Одеський морський торговельний порт” від 11.05.2018р. №03/0963 та Рішення Малиновського районного суду м.Одеси від 13.04.2017р. по справі №521/21760/16-ц, вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 30.08.2018р. позовні вимоги ОСОБА_1 по адміністративній справі №521/16786/15а роз'єднано у самостійні провадження. Зокрема, позовні вимоги щодо зобов'язання Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі призначити ОСОБА_1 виплату державної пенсії на підставі ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, обчислення розміру пенсії повинно бути здійснено відповідно до Довідки, виданої ДП “Одеський морський торговельний порт” від 11.05.2018р. №03/0963 та Рішення Малиновського районного суду м.Одеси від 13.04.2017р. по справі №521/21760/16-ц, виділено в окреме (самостійне) провадження.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, судом ухвалено рішення щодо розгляду даної адміністративної справи в порядку письмового провадження, відповідно до ч.9 ст.205 КАС України.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи митного законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом, та вбачається з матеріалів справи, 18.05.2018р. позивач - ОСОБА_1 звернувся до Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі із заявою щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, як ліквідатору аварії на Чорнобильській АЕС І категорії, інваліда І групи, котрий втратив працездатність внаслідок участі у роботах з ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС у період з 12.12.1987р. по 15.04.1988р.
Судом встановлено, що за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 18.05.2018р. Малиновським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м.Одесі винесено Рішення №202856 від 25.05.2018р. про відмову у перерахунку пенсії.
Вищеозначене послугувало підставою для звернення позивача ОСОБА_1 до суду з даною позовною заявою.
Так, на думку суду, позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі призначити виплату державної пенсії на підставі ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, обчислення розміру якої повинно бути здійснено відповідно до Довідки, виданої ДП “Одеський морський торговельний порт” від 11.05.2018р. №03/0963 та Рішення Малиновського районного суду м.Одеси від 13.04.2017р. по справі №521/21760/16-ц, є обґрунтованими, правомірними, та такими, що підлягають задоволенню, з урахуванням наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зокрема, як встановлено судом, та зазначено у Рішенні Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі №202856 від 25.05.2018р. про відмову у перерахунку пенсії, Довідка ДП “Одеський морський торговельний порт” від 11.05.2018р. №03/0963 не відображає інформації про фактично зараховану заробітну плату ОСОБА_1 за період роботи у зоні відчуження, у зв'язку з чим підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні.
Також, судом встановлено, що Рішенням Малиновського районного суду м.Одеси від 13.04.2017р. у справі №521/21760/16-ц, котре набрало законної сили 05.04.2018р., позовну заяву ОСОБА_1 задоволено чстково. Зобов'язано Державне підприємство «Одеський морський торговельний порт» видати ОСОБА_1 належним чином оформлену спеціальну довідку про середню місячну заробітну плату у період роботи в зоні відчуження Чорнобильської АЕС (з 12 грудня 1987року по 15 квітня 1988року), тобто довідку за роботу в населених пунктах зони відчуження Чорнобильської АЕС ЗПР-1 м.Прип'ять про належну ОСОБА_1 заробітну плату з урахуванням наступних годинних тарифних ставок: 12-31.12.1987р.-2,133; 02-31.01.1988р.-2,133; 01-29.02.1988р.-2,133; 01-31.03.1988р.-2,133 та 01-15.04.1988р.-2,133. Визначено порядок виконання рішення шляхом внесення у довідку: в Таблицю «Оплата за підвищеними тарифними ставками (посадовими окладами) з урахуванням зони безпечності проводиться, виходячи з установленого в зоні відчуження 6-ти годинного робочого дня та 6-ти денного (36-годиного) робочого тижня»: в графу «Годинна тарифна ставка»: даних щодо наступних тарифних ставок за період 31.12.1987р.- 2,133, за період 31.01.1988р. - 2,133; за період 29.02.1988р. - 2,133; за період 31.03.1988р. - 2,133; та за період 15.04.1988р. - 2,133; в графу «Сума» даних про наступний розмір грошових сум: за період грудень 1987рік грошову суму у розмірі 972,6; за період січень 1988року грошову суму у розмірі 1535,7; за період лютий 1988року грошову суму у розмірі 1484,6; за період березень 1988року грошову суму у розмірі 396,7; за період квітень 1988року грошову суму у розмірі 192; в Таблицу «Фактична заробітна плата за роботу в зоні відчуження, із якої визначається пенсія»; в графу «Оплата праці за дні роботи в зоні»: даних про наступний розмір грошових сум: за період грудень 1987рік грошову суму у розмірі 972,6; за період січень 1988року грошову суму у розмірі 1535,7; за період лютий 1988року грошову суму у розмірі 1484,6; за період березень 1988року грошову суму у розмірі 396,7; за період квітень 1988року грошову суму у розмірі 192; в графу «Сума»: даних про наступний розмір грошових сум: за період грудень 1987рік вказати грошову суму у розмірі 1568,2; за період січень 1988року грошову суму у розмірі 2403; за період лютий 1988року грошову суму у розмірі 2335,84; за період березень 1988року грошову суму у розмірі 1279; за період квітень 1988року грошову суму у розмірі 625, загальною сумою в розмірі 8211. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
В межах розгляду Малиновським районним судом м.Одеси вищеозначеної справи встановлено, що 17 червня 1987року ОСОБА_1 був прийнятий на роботу в «Одеський судноремонтний завод ім. 50-річчя Радянської України» на Чувунно-ливарну ділянку Металургійного виробництва на посаду обрубщика опиловщика третього розряду фасоного лиття на ножлаках та вручну. 10 грудня 1987року ОСОБА_1 був призваний на військові збори у військову частину НОМЕР_1 , та відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 №343 від 10 грудня 1987року направлений для участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, де у період з 12.12.1987р. по 15.04.1988р. ОСОБА_1 виконував завдання безпосередньо у 30-ти кілометровій закритій зоні Чорнобильської АЕС ЗПР-1 м.Прип'ять, виїжджаючи на об'єкти у період з 12.12.1987р. по 29.12.1987р., та 31.12.1987р., з 02.01.1988р. по 31.01.1988р., з 01.02.1988р. по 29.02.1988р., з 01.03.1988р. по 31.03.1988р., з 01.04.1988р. по 15.04.1988р.
Відповідно до Експертного висновку №39/10, виданого Обласною спеціалізованою ВКК для огляду осіб, потерпілих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, внаслідок виконання свого громадського обов'язку ОСОБА_1 хворіє на: «Церебральна ангіодестонія з гідроцефальним синдромом венозної дісфункції та стійкою цефілгією. Хронічний церебральний конвексітальний лейктоменінгіт».
У зв'язку з наявністю вищеозначених захворювань, ОСОБА_1 надано ІІ групу інвалідності, а 28 травня 2012року, з огляду на погіршення стану здоров'я, ОСОБА_1 надано І групу інвалідності, з втратою працездатності 90 %.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що ОСОБА_1 брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, безпосередньо виконував завдання в 30-ти кілометровій закритій зоні Чорнобильської АЕС ЗПР №1 м.Припять, з урахуванням стану його здоров'я, призначенням інвалідності, необхідності лікування, Малиновським районним судом м.Одеси, зобов'язано Державне підприємство «Одеський морський торговельний порт» видати ОСОБА_1 належним чином оформлену спеціальну довідку про середню місячну заробітну плату у період роботи в зоні відчуження Чорнобильської АЕС (з 12 грудня 1987року по 15 квітня 1988року), тобто довідку за роботу в населених пунктах зони відчуження Чорнобильської АЕС ЗПР-1 м.Прип'ять про належну ОСОБА_1 заробітну плату з урахуванням наступних годинних тарифних ставок: 12-31.12.1987р.-2,133; 02-31.01.1988р.-2,133; 01-29.02.1988р.-2,133; 01-31.03.1988р.-2,133 та 01-15.04.1988р.-2,133.
Ухвалою Малиновського районного суду м.Одеси від 24.04.2018р. у справі №521/21760/16-ц виправлено допущені арифметичні помилки у рішенні Малиновського районного суду м.Одеси від 13 квітня 2017року по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Державного підприємства «Одеський морський торговельний порт» про зобов'язання надати спеціальну довідку про середню заробітну платню, зазначивши вірно наступні суми: «за період березень 1988 року грошову суму у розмірі 698,77», замість помилково зазначеного: «за період березень 1988 року грошову суму у розмірі 1279»; «за період квітень 1988 року грошову суму у розмірі 332,66», замість помилково зазначеного: «за період квітень 1988 року грошову суму у розмірі 625»; «за період грудень 1987 рік вказати грошову суму у розмірі 1709,82», замість помилково зазначеного:«за період грудень 1987 рік вказати грошову суму у розмірі 1568,2»; «за період січень 1988 року грошову суму у розмірі 2713,18», замість помилково зазначеного: «за період січень 1988 року грошову суму у розмірі 2403»; «за період лютий 1988 року грошову суму у розмірі 2580,08», замість помилково зазначеного: «за період лютий 1988 року грошову суму у розмірі 2335,84»; «загальною сумою в розмірі 8034,51», замість помилково зазначеного: «загальною сумою в розмірі 8211»; «за період грудень 1987 рік грошову суму у розмірі 972,65», замість помилково зазначеного: «за період грудень 1987 рік грошову суму у розмірі 972,6»; «за період січень 1988 року грошову суму у розмірі 1535,76», замість помилково зазначеного: «за період січень 1988 року грошову суму у розмірі 1535,7»; «за період лютий 1988 року грошову суму у розмірі 1484,57», замість помилково зазначеного: «за період лютий 1988 року грошову суму у розмірі 1484,6»; «за період березень 1988 року грошову суму у розмірі 396,74», замість помилково зазначеного:«за період березень 1988 року грошову суму у розмірі 396,7».
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема: види пенсійного забезпечення, умови участі в пенсійній системі чи їх рівнях, пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат, джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Частиною 1 статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я визначено Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991року №796-XII (зі змінами та доповненнями), котрий створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» він спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.
Згідно зі статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.
В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986 - 1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.
Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", визначено Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011р. №1210 (зі змінами та доповненнями), відповідно до якого пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також наявність у Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі обов'язку щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог ОСОБА_1 щодо зобов'язання Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі призначити виплату державної пенсії на підставі ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, обчислення розміру якої повинно бути здійснено відповідно до Довідки, виданої ДП “Одеський морський торговельний порт” від 11.05.2018р. №03/0963 та Рішення Малиновського районного суду м.Одеси від 13.04.2017р. по справі №521/21760/16-ц.
Також, судом встановлено, що підставою для відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії Малиновським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м.Одесі у Рішенні №202856 від 25.05.2018р. вказано на те, що Довідка ДП “Одеський морський торговельний порт” від 11.05.2018р. №03/0963 не відображає інформації про фактично зараховану заробітну плату ОСОБА_1 за період роботи у зоні відчуження.
Водночас, з означеною позицією Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі погодитися неможливо, оскільки Довідку від 11.05.2018р. №03/0963 ДП “Одеський морський торговельний порт” видано на виконання Рішення Малиновського районного суду м.Одеси від 13.04.2017р. у справі №521/21760/16-ц, з урахуванням Ухвали Малиновського районного суду м.Одеси від 24.04.2018р., котре набрало законної сили 05.04.2018р.
Між тим, судом встановлено, що в Довідці ДП “Одеський морський торговельний порт” від 11.05.2018р. №03/0963 зазначено усі необхідні дані, з урахуванням яких Малиновське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі зобов'язане здійснити відповідний перерахунок пенсії ОСОБА_1 .
Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Таким чином, беручи до уваги наведене, а також те, що судом встановлено протиправність винесення Малиновським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м.Одесі Рішення №202856 від 25.05.2018р. про відмову у перерахунку пенсії, суд з метою повного захисту прав, свобод, та охоронюваних законом інтересів позивача - ОСОБА_1 , вважає за доцільне вийти за межі позовних вимог даного адміністративного спору, та скасувати Рішення Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі №202856 від 25.05.2018р. про відмову у перерахунку пенсії.
Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 правомірні, документально підтверджені та обґрунтовані, базуються на положеннях чинного законодавства, отже підлягають задоволенню повністю.
Керуючись ч.2 ст.9, ст.ст.72-77, ч.9 ст.205, ст.ст.241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі про зобов'язання призначити виплату державної пенсії на підставі ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, обчислення розміру пенсії повинно бути здійснено відповідно до Довідки, виданої ДП “Одеський морський торговельний порт” від 11.05.2018р. №03/0963 та Рішення Малиновського районного суду м.Одеси від 13.04.2017р. по справі №521/21760/16-ц, задовольнити.
2. Скасувати Рішення Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі №202856 від 25.05.2018р. про відмову у перерахунку пенсії.
3. Зобов'язати Малиновське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі (65007, м.Одеса, вул.Прохоровська,3, код ЄДРПОУ 41249156) призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) виплату державної пенсії на підставі ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, обчислення розміру якої повинно бути здійснено відповідно до Довідки, виданої ДП “Одеський морський торговельний порт” від 11.05.2018р. №03/0963 та Рішення Малиновського районного суду м.Одеси від 13.04.2017р. по справі №521/21760/16-ц.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293,295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.
Суддя Харченко Ю.В.
.