Постанова від 04.10.2018 по справі 640/14487/18

Справа№ 640/14487/18

н/п 3/640/3270/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" жовтня 2018 р.

ОСОБА_1 вступив на державну службу 01.10.1996 року, прийнявши присягу державного службовця.

Витяг з наказу №77-о від 23 лютого 2016 року висвітлює, що ОСОБА_1 в порядку переведення з посади головного державного інспектора митного поста «Гоптівка» з 25 лютого 2016 року призначений на посаду головного державного інспектора митного поста «Щербаківка» Харківської митниці ДФС.

Головному державному інспектору митного поста «Щербаківка» Харківської митниці ДФС ОСОБА_1 присвоєно спеціальне звання «Інспектор податкової та митної справи III рангу» наказом Харківської митниці Міндоходів №376-о від 24.12.2013.

Закон України «Про державну службу» ОСОБА_2 від 10.12.2015 № 889-VIII (ОСОБА_2) визначає у ст. 1 поняття «державна служба» та «державний службовець»

1. Державна служба - це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави, зокрема щодо:

1) аналізу державної політики на загальнодержавному, галузевому і регіональному рівнях та підготовки пропозицій стосовно її формування, у тому числі розроблення та проведення експертизи проектів програм, концепцій, стратегій, проектів законів та інших нормативно-правових актів, проектів міжнародних договорів;

2) забезпечення реалізації державної політики, виконання загальнодержавних, галузевих і регіональних програм, виконання законів та інших нормативно-правових актів;

3) забезпечення надання доступних і якісних адміністративних послуг;

4) здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства;

5) управління державними фінансовими ресурсами, майном та контролю за їх використанням;

6) управління персоналом державних органів;

7) реалізації інших повноважень державного органу, визначених законодавством.

2. Державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

Так, п.4, ч.1, ст.2 Закону визначає, що посада державної служби - визначена структурою і штатним розписом первинна структурна одиниця державного органу з установленими відповідно до законодавства посадовими обов'язками у межах повноважень, визначених частиною першою статті 1 цього Закону;

Звертаючись до ч.1 ст.6 даного закону вбачається, що посади державної служби в державних органах поділяються на категорії залежно від порядку призначення, характеру та обсягу повноважень і необхідних для їх виконання кваліфікації та професійної компетентності державних службовців.

Відповідно до ч.2 ст.6 даного закону встановлюються такі категорії посад державної служби:

1) категорія "А" (вищий корпус державної служби) - посади:

Державного секретаря Кабінету Міністрів України та його заступників, державних секретарів міністерств;

керівників центральних органів виконавчої влади, які не є членами Кабінету Міністрів України, та їх заступників;

керівників апаратів Конституційного Суду України, Верховного Суду, вищих спеціалізованих судів та їх заступників, керівників секретаріатів ОСОБА_3 ради правосуддя, ОСОБА_3 кваліфікаційної комісії суддів України та їх заступників, Голови Державної судової адміністрації України та його заступників;

керівників державної служби в інших державних органах, юрисдикція яких поширюється на всю територію України;

2) категорія "Б" - посади:

керівників структурних підрозділів Секретаріату Кабінету Міністрів України та їх заступників;

керівників структурних підрозділів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та інших державних органів, їх заступників, керівників територіальних органів цих державних органів та їх структурних підрозділів, їх заступників;

керівників та заступників керівників структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій, апаратів місцевих державних адміністрацій, їх структурних підрозділів;

керівників апаратів апеляційних та місцевих судів, керівників структурних підрозділів апаратів судів, їх заступників;

заступників керівників державної служби в інших державних органах, юрисдикція яких поширюється на всю територію України;

3) категорія «В» - інші посади державної служби, не віднесені до категорій «А» і «Б».

З листа Харківської митниці ДФС вбачається, що ОСОБА_1 займає посаду державної служби категорії «В», а саме: «Головний державний інспектор митного поста «Щербаківка»». Зі службової характеристики., наданої заступником начальника митного поста «Щербаківка» вбачається, що ОСОБА_1В має спеціальне звання «інспектор податкової та митної справи III рангу» (наказ Харківської митниці Міндоходів від 24.12.2013 №376-о)

Посадова інструкція головного державного інспектора Харківської митниці ДФС, якої має дотримуватися ОСОБА_1, перебуваючи на даній посаді визначає коло функцій, обов'язків, прав та відповідальності суб'єкта декларування ОСОБА_1В у наступному:

Розділ 1 «Загальні положення»

1.1.Головний державний інспектор митного поста «Щербаківка» Харківської митниці ДФС (далі - головний державний інспектор) призначається на посаду та звільняється з посади у порядку, визначеному Державною фіскальною службою України (далі - ДФС).

1.2.Головний державний інспектор безпосередньо підпорядковується начальнику митного поста «Щербаківка» Харківської митниці ДФС (далі - начальник митного поста).

1.3.Основною метою діяльності головного державного інспектора є забезпечення виконання завдань, функцій і процедур, покладених на митний пост «Щербаківка» Харківської митниці ДФС (далі - митний пост).

1.4.В своїй роботі головний державний інспектор керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Мінфіну, що належать до компетенції ДФС, наказами та розпорядженнями ДФС, наказами та розпорядженнями Харківської митниці ДФС (далі - Митниця), технологічними схемами, інструкціями, методичними та іншими керівними документами, з питань державної митної справи, Положенням про митний пост «Щербаківка», а також цією Посадовою інструкцією.

1.5.На посаду головного державного інспектора призначається особа, яка має ступінь вищої освіти не нижче бакалавра, молодшого бакалавра за фахом фінансово-економічного, юридичного чи технічного спрямування, вільно володіє державною мовою.

1.6.В разі відсутності головного державного інспектора його обов'язки виконує інший головний державний інспектор.

1.7.В разі відсутності іншого головного державного інспектора виконує його обов'язки.

Розділ 4. «Відповідальність».

4.1.Головний державний інспектор несе персональну відповідальність згідно з чинним законодавством за невиконання або неналежне виконання покладених на нього цією Посадовою інструкцією завдань та обов'язків.

4.2.Головний державний інспектор у межах завдань та обов'язків, покладених на нього цією Посадовою інструкцією та нормативно-правовими актами України, несе відповідальність за збереження інформації з обмеженим доступом.

4.3.Головний державний інспектор несе відповідальність за неповне, недостовірне та несвоєчасне внесення ним інформації до АСМО «Інспектор».

4.4.Головний державний інспектор несе повну матеріальну відповідальність за окреме визначене майно ц порядку, встановленому законодавством.

ОСОБА_1 29.05.2015 особистим підписом підтвердив факт ознайомлення з попередження про обмеження, спрямовані на запобігання корупційним та повязаним з корупцією правопорушенням, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів і одержанню неправомірної вигоди або подарунка та поводження з ними, щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, дотримання вимог фінансового контролю. В якому зазначено положення ч.2, ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції».

ОСОБА_1 заявою з особистим підписом від 22.12.2016 засвідчив обізнаність з правилами етичної поведінки та запобігання корупції в органах ДФС, які були затверджені наказом ДФС від 01.12.2016 №979.

ОСОБА_1 будучи відповідно до п.п. «в», «е», п.1 ч. 1, ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» державним службовцем, перебуваючи на посаді головного державного інспектора митного поста «Щербаківка» та маючи спеціальне звання « Інспектор податкової та митної справи III рангу» є суб'єктом на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції (далі - Закону) суб'єктом декларування, примітки до статті 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушення, в порушення вимог ч. 2 ст. 52 Закону, несвоєчасно письмово повідомив Національне агентство з питань запобігання корупції про суттєві зміни у майновому стані суб'єкта декларування, а саме набув право власності на земельну ділянку, вартістю 318890 грн., що на момент набуття права перевищує поріг у 50 прожиткових мінімумів встановлених для працездатних осіб 1 січня 2017 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 2 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції» у разі суттєвої зміни у майновому стані суб'єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб'єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов'язаний письмово повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Законом України «Про державний бюджет України на 2017 рік» від 21 грудня 2016 року№180-VIII визначено, що прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб встановлених на 1 січня 2017 року установлено в розмірі 1600 гривень (тобто 50*1600=80000 тис. грн.) .

Вартість набутої ОСОБА_1 земельної ділянки загальною площею 3750м2, що розташована у с. Циркуни Харківського району, Харківської області становила 318890 грн., що еквівалентно 199,3 прожитковому мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб встановлених на 1 січня 2017 року (318890 /1600=199,3), та відповідно до ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції», у суб'єкта декларування ОСОБА_1, починаючи з 30.10.2017 року виник обов'язок у десятиденний строк з моменту придбання (одержання) такого майна подати письмове повідомлення про суттєві зміни у майновому стані шляхом заповнення відповідної форми змін в особистому кабінеті користувача на веб-ресурсі https://public.nazk.gov.ua. Кінцевою датою подання такого повідомлення без порушення вимог ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції», у даному випадку, є 08.11.2017.

Проте встановлено, що суб'єкт декларування ОСОБА_1 у визначений Законом термін не повідомив про суттєву зміну у майновому стані про набуття у права власності земельну ділянку.

Згідно статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Статтею 1 Закону №1700-VII визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією, - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною в частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом установлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до частини 1 статті 65 Закону №1700-VII, за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.

Відповідно до статті 10 КУпАП, адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Відповідно до статті 11 КУпАП, адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.

Склад адміністративного правопорушення, передбачений частиною 2 статті 1726 КУпАП, є формальним, оскільки не передбачає настання наслідків, водночас суб'єкт правопорушення усвідомлює протиправність вчиненого ним діяння (дії або бездіяльності).

Виходячи із диспозиції частини 2 статті 1726 КУпАП, неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента або про суттєві зміни у майновому стані - є адміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією, що вчиняється суб'єктом правопорушення, який усвідомлював, що його бездіяльність, тобто неподання повідомлення про суттєві зміни у майновому стані, державним службовцем є порушенням Закону (є протиправною), тягне за собою адміністративну відповідальність, і бажав так чинити, або свідомо допускав, що така бездіяльність призведе до порушення Закону, хоча не бажав його порушувати.

Відповідно до абзацу 14 частини 1 статті 1 Закону №1700-VII, суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

У відповідності до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону №1700-VII державних службовців віднесено до суб'єктів на яких поширюється дія цього Закону

Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції (далі по тексу - Національне агентство) від 10.06.2016 № 2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 958/29088) «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» визначено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочала свою роботу в два етапи.

Перший етап - з 00 годин 00 хвилин 15 серпня 2016 року, в тому числі і для таких типів декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування:

-щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 15 серпня 2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені декларації подаються протягом 60 календарних днів;

-декларації, передбачені абзацом першим частини другої статті 45 Закону (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 15 серпня 2016 року чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище;

-повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб'єкта декларування, передбачені частиною другою статті 52 Закону, службових осіб, які станом на 15 серпня 2016 року чи пізніше цієї дати займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище.

Рішенням Національного агентства від 18.08.2016 № 1 «Про внесення змін до деяких рішень Національного агентства з питань запобігання корупції щодо функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», внесені зміни у підпункт 1 пункту 1 рішення Національного агентства від 10.06.2016 року № 2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 958/29088) «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», а саме: слова та цифри «15 серпня 2016 року» змінено словами та цифрами «01 вересня 2016 року».

Таким чином, система подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочала свою роботу в два етапи.

Перший етап - з 00 годин 00 хвилин 01 вересня 2016 року, в тому числі і для таких типів декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування:

-щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені декларації подаються протягом 60 календарних днів;

-декларації, передбачені абзацом першим частини другої статті 45 Закону (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 01 вересня 2016 року чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище;

-повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб'єкта декларування, передбачені частиною другою статті 52 Закону, службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 року чи пізніше цієї дати займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище.

Другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом. Подання декларацій на першому та другому етапі здійснюється згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Водночас до 01 січня 2017 року усі суб'єкти, які не подають декларації на першому етапі декларування, продовжують подавати декларації за формою та в порядку, встановленими Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції».

Рішенням Національного агентства від 10.06.2016 № 3 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 961/29091) затверджено Порядок форми подачі декларацій відповідно до ст. 45 Закону.

Згідно зазначеного Порядку, суб'єкти декларування подають до Реєстру документи (декларації, що подаються відповідно до статті 45 Закону №1700-VII, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб'єкта декларування, передбачені частиною другою статті 52 Закону №1700-VII, виправлені декларації, що подаються відповідно до частини четвертої статті Закону №1700-VII) шляхом заповнення електронних форм відповідних документів на веб-сайті Реєстру відповідно до технічних вимог до форм. Суб'єкти декларування подають зазначені документи через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі. Суб'єкт декларування повинен зареєструватися у Реєстрі з використанням особистого ключа та посиленого сертифіката відкритого ключа електронного цифрового підпису (далі - ЕЦП).

Після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб'єкт декларування підписує документ накладанням на нього власного ЕЦП. Перед підписанням документа суб'єкт декларування підтверджує ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки в документі. Усі інші документи, які суб'єкт декларування направляє на адресу Національного агентства за допомогою персонального електронного кабінету, також підписуються накладанням на них власного ЕЦП. Кожному поданому документу Реєстр автоматично надає унікальний ідентифікатор документа та накладає на нього електронну печатку Реєстру, що унеможливлює внесення несанкціонованих змін до поданого документа (забезпечує цілісність документа).

Відсутність ЕЦП не звільняє суб'єктів декларування від обов'язку подання документів до Реєстру та юридичної відповідальності за недодання або несвоєчасне їх подання.

На виконання вимог частини 1 статті 45 Закону №1700-VII, ОСОБА_1. будучі на посаді головного державного інспектора митного поста «Щербаківка» 29.03.2017, оприлюднив на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції Е - декларацію за 2016 рік, шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://public.nazk.gov.ua (гіперпосилання на Е - декларацію суб'єкта декларування, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1В.) -https://public.nazk.gov.ua/declaration/4367321d-fe28-4360-b46d-0705c63cdaf0.

На виконання вимог частини 1 статті 45 Закону №1700-VII, ОСОБА_1 будучі головного державного інспектора митного поста «Щербаківка» 17.03.2018, оприлюднив на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції Е - декларацію за 2017 рік, шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://public.nazk.gov.ua (гіперпосилання на Е - декларацію суб'єкта декларування, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1В.) -https://public.nazk.gov.ua/declaration/fa8196b8-22e4-4745-bb87-abe9f92383cb.

Вищевказані дії підтверджують обізнаність ОСОБА_1, як суб'єкта декларування про вимоги фінансового контролю Закону №1700-VII.

Також на виконання вимог частини 2 статті 52 Закону №1700-VII, ОСОБА_1 26.11.2017, оприлюднив на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб'єкта декларування, діяльність якого пов'язана з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://public.nazk.gov.ua (гіперпосилання на повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб'єкта декларування, діяльність якого пов'язана з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1- https://public.nazk.gov.ua/declaration/f16cb040-16a0-4e17-b395-e5f8444fea67.

При вивченні вищевказаного повідомлення встановлено, що суб'єкт декларування ОСОБА_1 подав повідомлення 26.11.2017 року, а момент набуття права власності зазначено 17.11.2017 року тобто згідно даної інформації останній вчасно подав повідомлення про суттєві зміни, однак в ході перевірки було встановлено, що повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб'єкта декларування, діяльність якого пов'язана з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 подав із запізненням так, як набуття права власності відбулося згідно договору дарування 30.10.2017 року, таким чином відбулося порушення строку подачі повідомлення про суттєві зміни суб'єктом декларування ОСОБА_1.

Так як момент набуття права власності за договором визначено ст. 334 Цивільного кодексу України:

1. Право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом.

2. Переданням майна вважається вручення його набувачеві або перевізникові, організації зв'язку тощо для відправлення, пересилання набувачеві майна, відчуженого без зобов'язання доставки.

До передання майна прирівнюється вручення коносамента або іншого товарно-розпорядчого документа на майно.

3. Право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішенням суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним.

4. Права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.

Згідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна №132772383 від 31.07.2018 щодо суб'єкта ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) встановлено, що ОСОБА_1 30.10.2017 зареєстрував право власності на земельну ділянку 3750 м2 за адресою: Харківська область, Харківський район, с. Циркуни.

Враховуючи вищевикладене суб'єкт декларування ОСОБА_1 вчинив вищевказані дії з метою уникнути адміністративної відповідальності, за порушення строків повідомлення про суттєві зміни в майновому стані зазначивши невірну дату набуття права власності на подарунок у не грошовій формі, а саме земельну ділянку загальною вартістю 318 890 грн.

Згідно відповідям ДП «УСС» від 13.01.2017 № 01-38, від 12.05.2017 №01-698, від 01.09.2017 № 67-1315 встановлено некоректну роботу в окремі години та дати програмного забезпечення системи «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», але в період виникнення у суб'єкта декларування ОСОБА_1 обов'язку подати декларацію перед звільненням за період з 01.01.2017 по 22.12.2017 некоректної роботи не спостерігалося.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1, перебуваючи на посаді головного державного інспектора митного поста «Щербаківка» Харківської митниці ДФС, спеціальне звання « Інспектор податкової та митної справи III рангу», будучи, згідно підпункту «в», «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону №1700-VII, суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону «Про запобігання корупції»( далі Закону), а також ст. 1, ст. 45 та ч. 2 ст. 52 Закону суб'єктом декларування, примітки до статті 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушення, в порушення ч. 2 ст. 52 Закону, після набуття у власність за договором дарування 30.10.2017 року ОСОБА_1 земельну ділянку, вартість якої становила 318890 гривень, що перевищує 50 прожиткових мінімумів на 1 січня 2017 року, несвоєчасно повідомив НАЗК про суттєві зміни у майновому стані суб'єкта декларування, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною 2 статті 1726 КУпАП є місце роботи ОСОБА_1, за адресою: Харківська область, м. Харків, Київський р-н, вул.. Короленка, 16-Б.

ОСОБА_2 вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є 09.11.2017 року, тобто наступний день після 10 денного терміну визначеного Законом, неповідомлення про суттєві зміни в майновому стані.

Фактичним моментом виявлення вчиненого ОСОБА_1 валентиновичем адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого частиною 1 статті 1726 КУпАП, є дата складання зазначеного протоколу.

До протоколу додається:

1.Протокол;

2.Витяг з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щодо поданих документів ОСОБА_1;

3.Декларація ОСОБА_1;

4.Повідомлення про суттєві зміни ОСОБА_1

5.Запит УЗЕ ДЗЕ №4995/39/119/01-2018 від 31.07.2018;

6.Відповідь на запит Харківської митниці ДФС;

7.Витяг з наказу про призначення ОСОБА_1

8.Присяга державного службовця ОСОБА_1В;

9.Попередження про обмеження, спрямовані на запобігання корупційним та пов'язаним з корупцією правопорушенням, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів і одержанню неправомірної вигоди або подарунка та поводження з ними, щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, дотримання вимог фінансового контролю;

10.Заява ОСОБА_1;

11.Службова характеристика ОСОБА_1В;

12.Посадова інструкція головного державного інспектора митного поста «Щербаківка» Харківської митниці ДФС зі змінами;

13.Запрошення УЗЕ ДЗЕ №5552/39/119/01-2018 від 31.07.2018;

14.Пояснення ОСОБА_1;

15.Копія паспорту ОСОБА_1В;

16.Інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо щодо суб'єкта ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) №132772383 від 31.07.2018;

17.Інформація ДП «УСС» щодо роботи Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 13.01.2017 № 01-38;

18.Інформація ДП «УСС» щодо роботи Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 12.05.2017 №01-698;

19.Інформація ДП «УСС» щодо роботи Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 01.09.2017 № 67-1315;

20.Рапорт;

21.Інші матеріали;

30 серпня 2018 року суддя Київського районного суду м. Харкова Єфіменко Н.В., за участю прокурора Мацегори В.О., захисника ОСОБА_4, розглянувши адміністративний матеріал у відношенні ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянин України, не працює, зареєстрований та мешкає: АДРЕСА_1, за ч.2 ст. 172-6 КУпАП -

встановив:

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_5, обіймаючи посаду старшого оперуповноваженого ВКП Московського ВП ГУНП в Харківській області та будучи відповідно до ст. 1, ст. 45 та ч.2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14.10.2014р. (далі: ОСОБА_2), суб'єктом декларування, примітки до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушення, в порушення вимог ч.2 ст.52 Закону, несвоєчасно письмово повідомив Національне агентство з питань запобігання корупції про суттєві зміни у майновому стані суб'єкта декларування, а саме придбання у власність 09.01.2018р. нерухомого майна, ринкова вартість якого складає 388.376 грн., що перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 01.01.2018р., чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Часом виявлення адміністративного правопорушення в протоколі зазначено 16.05.2018р.

Вказаний адміністративний матеріал надійшов до Київського районного суду 15.08.2018р. згідно постанови судді Московського районного суду м. Харкова, переданий судді для розгляду 16.08.2018р. та призначений до розгляду у судовому засіданні на 30.08.2018р.

Прокурор Мацегора В.О. у судовому засіданні просив адміністративний матеріал відносно ОСОБА_5 повернути до Московського районного суду м. Харкова для розгляду по суті, оскільки адміністративне правопорушення вчинене за адресою: м. Харків, вул. Халтуріна, 30 - за місцем розташування Московського ВП ГУНП У Харківській області, співробітником якого є ОСОБА_5

У судовому засіданні ОСОБА_5 та його захисник ОСОБА_4 просили провадження у справі закрити за відсутністю складу правопорушення та закінчення строку накладення адміністративного стягнення.

Суд, дослідивши адміністративний матеріал, вислухавши думку прокурора, особи, що притягається до адміністративної відповідальності, її захисника, доходить наступного:

14.06.2018р. до Московського районного суду м. Харкова з Харківського Управління департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України надійшов адміністративний матеріал відносно ОСОБА_5 за ч.2 ст. 176-2 КУпАП.

30.07.2018р. особою, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_5 подане клопотання про направлення матеріалу за підсудністю, оскільки місце, з якого він входив до електронної системи НАЗК розташоване в Київському районі м. Харкова. Жодного доказу на підтвердження вказаних в клопотанні обставин не надано. ( а.с. 115).

30.07.2018р. постановою судді Московського районного суду м. Харкова Харченко А.М. вищевказаний адміністративний матеріал направлений до Київського районного суду м. Харкова. В якості підстави неможливості розгляду справи Московським районним судом м. Харкова в постанові зазначене знаходження місця з якого ОСОБА_5 входив до системи електронного декларування НАЗК на території Київського району м. Харкова (а.с.116-118).

Втім, положення КУпАП України норми, яка надає суду право визначення підсудності замість органу, що склав адміністративний матеріал не містять, як не передбачають і передачі з одного суду до іншого.

За загальним правилом, визначеним ч.1 ст.276 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.

Закон України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14.10.2014р. пов'язує обов'язок особи повідомляти НАЗК про суттєві зміни у майновому стані саме з обійманою посадою. Відповідно, місце вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, визначається за місцем розташування органу, де працює особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Обов'язок ОСОБА_5 повідомити НАЗК про суттєві зміни у майновому стані виник саме у зв'язку з обійманням ним посади старшого оперуповноваженого відділу кримінальної поліції Московського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області. При тому Московський ВП ГУНП в Харківській області розташований за адресою: м. Харків, вул. Халтуріна, 30, що згідно адміністративно-територіального розподілу відноситься до Московського району м. Харкова.

Таким чином, місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, у протоколі №35/18 від 13.06.2018р. заступником начальника відділу Харківського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України ОСОБА_6 відповідно положень ст. 256, Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом МВС України №1376 від 06.11.2015р. визначене: м. Харків, вул. Халтуріна, 30 (а.с.1-10).

Більш того, особа, яка є суб'єктом декларування регламентована законом «Про запобігання корупції» лише в часі подачі декларації, а місце з якого здійснюється вхід до електронного ресурсу НАЗК може розташовуватись будь-де, як на території України, так і за її межами.

Вищевказаний адміністративний матеріал, відносно ОСОБА_5 у відповідності до ч.2 ст. 257 КУпАП спрямований, в межах повноважень, органом, який його склав, для розгляду за належністю, - до Московського районного суду м. Харкова.

Положення ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) гарантують, що кожний має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного троку незалежним та безстороннім судом, встановленим законом.

Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, оскільки матеріал відносно ОСОБА_5 безпідставно спрямований до Київського районного суду м. Харкова, до компетенції якого розгляд цього матеріалу не належить, клопотання прокурора підлягає задоволенню, а матеріал поверненню за належністю до Московського районного суду м. Харкова для продовження розгляду.

Керуючись ст.ст. 257, 276 КУпАП, суддя, -

постановив:

Адміністративний матеріал у відношенні ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 повернути до Московського районного суду м. Харкова для продовження розгляду.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя:

В провадженні Київського районного суду м. Харкова перебуває справа № 640/14487/18 щодо розгляду адміністративного матеріалу, який надійшов з Управління захисту економіки в Харківській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності мене, ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, працюючого головним державним інспектором митного поста «Щербаківка» Харківської митниці ДФС, за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 172-6 КУпАП - .

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП - провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин, в тому числі і відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Також, відповідно до п. 7 ОСОБА_3 спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ - при розгляді справ цієї категорії суди повинні забезпечувати своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне дослідження всіх обставин, передбачених статтями 247 і 280 КУпАП, звертаючи особливу увагу на з'ясування таких питань:

Чи мало місце правопорушення, за яке особа притягується до відповідальності;

Чи містить діяння склад адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого КУпАП;

Чи є особа винною у його вчиненні;

Чи належить вона до суб'єктів цього правопорушення;

Чи не містить правопорушення ознак злочину;

Чи не закінчилися на момент розгляду справи строки, передбачені статтею 38 КУпАП;

Чи немає інших обставин, що виключають провадження у справі.

Суди мають також з'ясувати мотив і характер вчиненого діяння, повноваження особи, яка його вчинила, наявність причинного зв'язку між діянням і виконанням особою повноважень.

Відповідно до змісту зібраних матеріалів та складеного відносно мене Протоколу № 349 від 10.08.2018 року про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, хочу звернути увагу суду, не встановлено мотивів та вини в несвоєчасному повідомленні про суттєві зміни в майновому стані.

Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ч. 1 ст. 9 КУпАП).

Адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала цих наслідків (ч. 1 ст. 10 КУпАП).

Адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити (ч. 1 ст. 11 КУпАП).

Таким чином КУпАП передбачає лише дві форми вини умисел або необережність.

В своїх поясненнях до протоколу я зазначав, що не повідомив Національне агентство про отриманий подарунок від свого батька, а саме майно на суму, яка перевищує 50 мінімальних заробітних плат, встановлених на 1 січня відповідного року, у десятиденний строк з моменту отримання подарунку, у зв'язку з тим, що я був у відпустці і супроводжував на лікування свою дуже хвору дружину та дітей до міста Трускавець, тобто без умислу скрити вказану інформацію від Національного агентства. В підтвердження відсутності умислу, в матеріалах справи наявне повідомлення про зміни в майновому стані, яке було подано встановленим порядком хоча і не своєчасно.

Згідно з положень ст. 1 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», корупційним правопорушенням є тільки умисне діяння, а відтак, за діяння, передбачені ст. 172-6 КУпАП, вчинені через необережність, відповідальність особи за цією статтею настати не може.

Таким чином, у вказаному випадку я не можу бути притягнутий до адміністративній відповідальності за ч. 2 ст. 172-6 КУпАП, так як в моїх діях відсутній умисел, тобто відсутня суб'єктивна сторона правопорушення, відповідальність за яке передбачене ч. 2. ст. 172-6 КУпАП, а саме відсутній умисел на вчинення такого адміністративного правопорушення.

Згідно з положень ст. 1 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», корупційним правопорушенням є тільки умисне діяння, а відтак, за діяння, передбачені ст. 172-6 КУпАП, вчинені через необережність, відповідальність особи за цією статтею настати не може.

«Правове положення може витримати перевірку його на якість, якщо це положення є достатньо чітким у переважній більшості справ, що їх розглядали національні органи» Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Ґавенда проти Польщі» від 14 березня 2002 року.

За таких обставин, відповідно до статті 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно мене підлягає закриттю за відсутності в моїх діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

На підставі вищезазначеного, керуючись ст.ст. 9,10,11,247 КУпАП, -

ПРОШУ СУД:

Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно мне, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, головного державного інспектора митного поста «Щербаківка» Харківської митниці ДФС за ч. 2 ст. 172-6 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу цього адміністративного правопорушення.