Ухвала від 02.10.2018 по справі 357/11219/18

Справа № 357/11219/18

1-кс/357/4245/18

УХВАЛА

02 жовтня 2018 року Слідчий суддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_1 за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого СВ Білоцерківського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні №12017110220000014, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 06.01.2017 року за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст.358 КК України, про надання тимчасового доступу до речей та документів,-

ВСТАНОВИВ:

26.09.2018 року до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області надійшло вищезазначене клопотання слідчого СВ Білоцерківського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні №12017110220000014, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 06.01.2017 року за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст.358 КК України, про надання тимчасового доступу до речей та документів, мотивоване наступним.

В ході досудового розслідування встановлено, що до Миронівського ВП ГУ НП в Київській області надійшла заява від ОСОБА_4 про те що невстановлена особа, на підставі фіктивних документів, оформила право власності на земельну ділянку, яка згідно договору оренди від 17.11.2014 року передана в оренду на 21 рік ОСОБА_5 .

Також встановлено, що ОСОБА_5 належить право оренди земельної ділянки площею 111,9633 га (кадастровий номер 3222980900:06:002:0003) для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, строком на 21 рік, розташовану на території Вікторівської сільської ради (за межами населеного пункту) Миронівського району, Київської області.

Право оренди земельної ділянки виникло у ОСОБА_5 у порядку, передбаченому ст. 123, 124, 125 ЗК України.

21.10.2014 року ІНФОРМАЦІЯ_1 було видано Наказ №10-8613/15-14-сг «Про затвердження документації із землеустрою та передачі в оренду земельної ділянки», яким затверджено «Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_5 для ведення фермерського господарства на території Вікторівської сільської ради (за межами населеного пункту) Миронівського району, Київської області» та передачу в оренду ОСОБА_5 земельної ділянки площею 111,9633 га (кадастровий номер 3222980900:06:002:0003) для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, строком на 21 рік, розташовану на території Вікторівської сільської ради (за межами населеного пункту) Миронівського району, Київської області.

17.11.2014 року ІНФОРМАЦІЯ_1 укладено Договір оренди землі з ОСОБА_5 , згідно якого гр. ОСОБА_5 передано в оренду строком на 21 рік земельну ділянку кадастровий номер 3222980900:06:002:0003, площею 111,9633 га, для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташовану на території Вікторівської сільської ради (за межами населеного пункту) Миронівського району, Київської області.

26.05.2015 року право оренди земельної ділянки площею 111,9633 га кадастровий номер 3222980900:06:002:0003, що виникло на підставі договору оренди землі від 17.11.2914 за гр. ОСОБА_5 було зареєстровано відповідно до приписів ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», про що до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права було внесено запис № 9850307 державним реєстратором ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно ст. 125 ЗКУ право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав.

Таким чином, ОСОБА_5 було набуто право оренди на земельну ділянку площею 111,9633 га кадастровий номер 3222980900:06:002:0003 відповідно до положень діючого законодавства України.

Приблизно в грудні 2016 року, ОСОБА_5 дізнався, що державну реєстрацію на земельну ділянку площею 111,9633 га кадастровий номер 3222980900:06:002:0003, право оренди на яку належить йому на підставі договору оренди від 17.11.2014, протиправно було скасовано, а земельну ділянку поділено на 10 нових земельних ділянок, частину з яких передано у приватну власність іншим особам, а саме було поділено на земельні ділянки з наступними кадастровими номерами:3222980900:06:002:0007; 3222980900:06:002:0008.

В свою чергу земельна ділянка з кадастровим номером 3222980900:06:002:0007 була розділена на земельні ділянки з кадастровими номерами (нові незаконні власники):3222980900:06:002:0009 ( ОСОБА_7 );3222980900:06:002:0010 ( ОСОБА_8 );3222980900:06:002:0011 ( ОСОБА_9 );3222980900:06:002:0012 ( ОСОБА_10 );3222980900:06:002:0013 ( ОСОБА_11 );3222980900:06:002:0014 ( ОСОБА_12 );3222980900:06:002:0015 ( ОСОБА_13 );3222980900:06:002:0016 ( ОСОБА_14 );3222980900:06:002:0017, які в подальшому були передані у власність вказаним фізичним особам.

Згідно положень п. 5 ст. 116 Земельного кодексу України Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Згідно положень статті 141 Земельного кодексу України підставами припинення права користування земельною ділянкою є:

а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою;

б) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом;

в) припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій;

г) використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам;

ґ) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням;

д) систематична несплата земельного податку або орендної плати;

е) набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці;

є) використання земельної ділянки у спосіб, що суперечить вимогам охорони культурної спадщини.

Згідно положень ст. 143 Земельного кодексу України примусове припинення права на земельну ділянку здійснюється у судовому порядку, у випадках, визначених ст. 143 Земельного кодексу України. У випадках, визначених статтею 144 Земельного кодексу України право оренди може бути припинено за рішенням органу виконавчої влади у випадку використання земельної ділянки з порушенням земельного законодавства.

ОСОБА_5 добровільно не відмовлявся від права оренди земельною ділянкою.

Будь-яких судових рішень, повідомлень чи рішень органів державної виконавчої влади про примусове припинення права оренди земельною ділянкою з підстав, зазначених ст. 141 Земельного кодексу України ОСОБА_5 також не отримував.

Враховуючи викладене вище вбачається, що ОСОБА_5 протиправно та внаслідок грубого порушення положень ст. 116, 141-144 Земельного кодексу України був позбавлений права оренди земельної ділянки площею 111,9633 га (кадастровий номер 3222980900:06:002:0003) розташовану на території Вікторівської сільської ради (за межами населеного пункту) Миронівського району, Київської області.

Враховуючи викладе вище, скасування державної реєстрації розділ земельної ділянки та площею 111,9633 га (кадастровий номер 3222980900:06:002:0003) розташовану на території Вікторівської сільської ради (за межами населеного пункту) Миронівського району, Київської області, право оренди на яку належить ОСОБА_5 згідно договору оренди землі від 17.11.2014 року, може бути здійснено лише за рішенням суду згідно ст. 143 Земельного кодексу України з обов'язковим залученням ОСОБА_5 до участі у цивільному провадженні, або за рішенням (наказом) ІНФОРМАЦІЯ_1 про припинення права користування земельною ділянкою у випадку порушення користувачем земельного законодавства з обов'язковим дотриманням процедури, передбаченої ст. 144 Земельного кодексу України.

Будь-яких судових проваджень щодо припинення права користування земельною ділянкою ОСОБА_5 не здійснювалось. Будь-яких рішень органу виконавчої влади щодо припинення права користування ОСОБА_5 не приймалось, отже дані обставини стверджують про те, що невстановлені органом досудового розслідування особи вчинили кримінальне правопорушення.

Згідно допиту свідка ОСОБА_13 було встановлено, що на початку літа 2016 року до нього звернувся голова СФГ « ОСОБА_15 » ОСОБА_16 з проханням оформити земельну ділянку загальною площею 2 га, що в межах Вікторівської сільської ради Миронівського району Київської області, для того щоб в подальшому здавати йому дану земельну в оренду. На його прохання ОСОБА_13 погодився та надав свою згоду, крім того ОСОБА_16 сказав, що всі грошові витрати понесе особисто.

В подальшому, точних дат ОСОБА_13 не пам'ятає, представники від ОСОБА_16 (працівники СФГ « ОСОБА_15 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », надавали ОСОБА_13 періодично на підпис різні документи у суть яких останній не вникав та не читав, а просто підписував.

Так, ІНФОРМАЦІЯ_4 , на ім'я ОСОБА_13 , видано Наказ 10-13564/15-16-сг від 05.07.2016 «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою».

Після цього на підставі вказаного наказу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », який знаходиться по АДРЕСА_1 , було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_13 для ведення особистого селянського господарства на території Вікторівської сільської ради Миронівського району Київської області.

Ознайомившись із копіями документів наявних у вищевказаному проекті, який ОСОБА_13 було наданий під час допиту, останній може з впевненістю сказати, що підписи документах були виконані особисто ним.

Після виготовлення вищевказаного проекту ІНФОРМАЦІЯ_4 видано Наказ 10-15810/15-16-сг від 29.07.2016 «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність».

Вищевказаним наказом земельну ділянку кадастровий номер 3222980900:06:002:0015, ОСОБА_13 передано у власність. Після цього 26.10.2016 державним реєстратором ОСОБА_17 , КП Миронівської районної ради « ІНФОРМАЦІЯ_6 » Київська область, було зареєстровано право власності.

Після здійснення державної реєстрації щодо надання мною права власності на вказану земельну ділянку до ОСОБА_13 звернувся ОСОБА_16 та сказав щоб він відчужив право на вказану земельну ділянку на користь його дружини ОСОБА_18 . Розуміючи, що ОСОБА_16 витратив значні кошти на виготовлення документів по цій землі, а також розуміючи, що він може звільнити його з роботи у разі відмови, тому ОСОБА_13 прийняв рішення про відчуження на користь ОСОБА_18 земельної ділянки кадастровий номер 3222980900:06:002:0015.

27.12.2016 року на підставі договору дарування приватним нотаріусом Миронівського нотаріального округу Київської області ОСОБА_19 було вчинено нотаріальну дію з нотаріального посвідчення договору дарування земельної ділянки ОСОБА_18 та реєстраційну дію про проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку кадастровий номер 3222980900:06:002:0015.

На підставі вищевикладеного можна зробити висновок, що дії невстановленої особи призвели до розкрадання Державних земель. Згідно висновку судової оціночно - земельної експертизи № 655/12-2017 від 14.12.2017 було встановлено, що ринкова вартість земельної ділянки площею 111,9633 га, що розташована на території Вікторівської сільської ради Миронівського району Київської області (за межами населеного пункту), кадастровий номер 3222980900:06:002:0003, з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, яка була поділена на земельні ділянки з кадастровими номерами 3222980900:06:002:0007 ( яка відповідно поділена на земельні ділянки з кадастровими номерами 3222980900:06:002:0009; 3222980900:06:002:0010; 3222980900:06:002:0011; 3222980900:06:002:0012; 3222980900:06:002:0013; 3222980900:06:002:0014; 3222980900:06:002:0015; 3222980900:06:002:0016; 3222980900:06:002:0017 та 3222980900:06:002:0008, в цінах станом на день її розділення державним кадастровим реєстратором ІНФОРМАЦІЯ_7 становить 6 294 900 гривень.

Реєстраційні справи містять в собі підроблені документи, а також такі, які отриманні в порушення чинного законодавства та були використанні в злочинній схемі невстановленої особи, а тому мають бути належним чином оглянуті, в тому числі мають бути об'єктами експертних досліджень.

Згідно інформаційного листа ІНФОРМАЦІЯ_8 , щодо отримання оригіналів реєстраційних справ, документи в яких стали підставою для реєстрації речового права на нерухоме майно в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (земельних ділянок з кадастровими номерами 3222980900:06:002:0009; 3222980900:06:002:0010; 3222980900:06:002:0011; 3222980900:06:002:0012; 3222980900:06:002:0013; 3222980900:06:002:0014; 3222980900:06:002:0015 та 3222980900:06:002:0016) дійсно перебувають у вказаному відділі, проте відповідно до ст. 17 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», оригінали таких документів (справи) вилучаються виключно за рішенням суду.

З огляду на вищевикладене з метою швидкого, повного та неупередженого розслідування кримінального провадження виник винятковий випадок у необхідність тимчасового доступу до оригіналів справ, документи в якій стали підставою для реєстрації речового права на нерухоме майно в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (земельних ділянок з кадастровими номерами 3222980900:06:002:0009; 3222980900:06:002:0010; 3222980900:06:002:0011; 3222980900:06:002:0012; 3222980900:06:002:0013; 3222980900:06:002:0014; 3222980900:06:002:0015 та 3222980900:06:002:0016) з можливістю вилучення даних справ, з метою проведення їх огляду, визнання їх як речовим доказом у вказаному провадженні, та проведення судово - почеркознавчої та технічної експертиз документів, що дасть можливість встановити істину по справі, особу (осіб) злочинця (злочинців), додаткові кваліфікуючі ознаки злочину та подальше прийняття законного рішення.

Слідчий ОСОБА_3 , повідомлений належним чином про день, час та місце розгляду клопотання, до суду не з'явився, надав заяву про розгляд клопотання у його відсутності, заявлені вимоги підтримує, що не є перешкодою для розгляду клопотання відповідно до ч.4 ст.163 КПК України.

Перевіривши надані матеріали клопотання, дослідивши докази по даних матеріалах, приходжу до висновку, що клопотання підлягає задоволенню, з наступних підстав.

У відповідності до ч.1 ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Згідно ч.2 ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать відомості, які можуть становити лікарську таємницю.

Згідно ч.5 ст.163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у звязку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Згідно ч.6 ст.163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Потреба в отриманні доступу до зазначеної у клопотанні інформації, виникла у звязку з необхідністю зясування нових та перевірку встановлених обставин, які мають значення для кримінального провадження.

Вищезгадана інформація, яка знаходиться в ІНФОРМАЦІЯ_8 за адресою: АДРЕСА_1 , має важливе доказове значення у кримінальному провадженні та зважаючи що іншим шляхом, окрім як на підставі ухвали слідчого судді отримати доступ до неї неможливо, в даному випадку є обґрунтована необхідність в застосуванні тимчасового доступу до згаданої інформації на підставі ухвали слідчого судді.

Відповідно до ст.132 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.

Клопотання на підставі ухвали слідчого судді подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що:

- існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;

- потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора;

- може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.

Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.

Відповідно до ч.1 ст.166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

На даний час неможливо іншими способами довести обставини кримінального провадження, на які вказав слідчий та які передбачається довести за допомогою інформації, до якої просить слідчий надати тимчасовий доступ та можливості вилучення цих документів, а тому, враховуючи вищевикладене керуючись ст. ст.94, 131, 132, 159-160, 162, 163, 164, 166, 309 КПК України,-

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого СВ Білоцерківського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №12017110220000014, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 06.01.2017 року за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст.358 КК України, про надання тимчасового доступу до речей та документів - задовольнити.

Надати тимчасовий доступ слідчому СВ Білоцерківського ВП ГУНП в Київській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_3 до оригіналів справ, в яких містяться документи, що стали підставою для реєстрації речового права на нерухоме майно в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (кадастровий номер земельних ділянок: 3222980900:06:002:0009;3222980900:06:002:0010;3222980900:06:002:0011;3222980900:06:002:0012; 3222980900:06:002:0013;3222980900:06:002:0014;3222980900:06:002:0015;3222980900:06:002:0016

, які знаходяться в ІНФОРМАЦІЯ_8 за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю їх вилучення.

Строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня постановлення ухвали.

Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає і заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддяОСОБА_1