Постанова від 08.06.2018 по справі 450/936/18

Справа № 450/936/18 Провадження № 3/450/518/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 червня 2018 року суддя Пустомитівського районного суду Львівської області Є.О. Данилів розглянувши матеріали, які надійшли від Пустомитівського ВП ГУ НП у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживає за адресою : ІНФОРМАЦІЯ_2 за ч. 1 ст.130 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопоршення серії БД № 080539 від 27.03.2018 року, ОСОБА_1 27.03.2018 року о 22 год. 30 хв. Львівська область Пустомитівський район с. Сокільники, вул.. січових Стрільців, 300 керуючи автомобілем НОМЕР_1, перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння, зі згоди водія у встановленому законом порядку проводився із застосуванням приладу «Драгер» в присутності двох свідків, результат тесту 0,081 %, чим своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 2.9 «а» ПДР України.

ОСОБА_1 свою винуватість не визнав та звернувся до суду з клопотанням про закриття провадження у справі, у зв'язку з відсутністю у його діях складу правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП. Свої вимоги мотивує тим, що дійсно 27.03.2018 року він керував автомобілем НОМЕР_1 в с. Сокільники, по вул. Січових Стрільців, 300 та потратив в Дорожньо-транспортну пригоду та для його оформлення було викликано працівників поліції. Під час складання протоколу у встановленому законом порядку, оскільки перебував в емоційно-схвильованому стані йому запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на що він беззаперечно погодився, оскільки алкоголю не вживав, так як маю проблеми зі здоров'ям, в тому числі з системою травлення, яка перебуває в стані загострення, що категорично виключає вживання алкоголю. Пройшовши тест за допомогою технічного засобу «Драгер» показало результат 0,81 %. З результатом тесту він був не згідний та надав відповідні пояснення, зокрема, що через хворобу системи травлення вживаю спеціальні кисло-молочну продукцію, після вживання якої згідно доступної загальної інформації в засобах масової інформації при проходженні огляду на алкотестері може показувати позитивний результат на алкоголь.

Відібравши його пояснення поліцейськими не було запропоновано йому пройти огляд на стан сп'яніння в медичному закладі, незважаючи на те, що він вказував, що може такий пройти, оскільки не згідний з результатом тесту та наголошував,що позитивний результат міг виникнути внаслідок вживання спеціальних кисло - молочних продукцій, а тому для його спростування готовий був пройти огляд в медичному закладі, зокрема з відібранням та дослідження біологічного середовища чи іншим способом. Окрім цього, не було складено відповідний Акт огляду, не було залучено при проведенні огляду двох свідків, осіб які вказані в протоколі про адміністративне правопорушення на місці проходження огляду на стан сп'яніння за допомогою технічного засобу до огляду не залучалось, що стверджується тим, що в матеріалах справи відсутній Акт огляду та їх пояснення. Окрім цього, в своїх поясненнях ОСОБА_2, яку поліцейські протиправно вказали в протоколі як понятою, яку він вважаю зацікавленою особою, та має сумніви у її упередженості, оскільки її майно пошкоджено ним внаслідок ДТП, жодних підтверджень проходження мною тесту на алкогольне сп'яніння не зазначила.

Поряд з цим, під час оформлення Протоколу, поліцейськими не було роз'яснено йому права та обов'язки, не взято до уваги його пояснення та зауваження щодо його змісту, не надано його копію. Такі дії працівників поліції вважає протиправними, а висновки про перебування його в стані алкогольного сп'яніння складені з навденими порушеннями є недійсними.

Розглядаючи матеріали адміністративної справи в межах наявних доказів, приходжу до висновку, що провадження у справі слід закрити за відсутністю події та в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення виходячи з наступного.

Згідно з вимогами ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно вимог ст. 280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає адміністративній відповідальності та встановити інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У ст. 252 КУпАП передбачено, що оцінка доказів повинна грунтуватися на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.

Протокол про адміністративне правопорушення є лише одним з видів доказів, які передбачені ст. 251 КУпАП, поряд з Поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, Поясненнями потерпілих, Поясненнями свідків, Висновком експерта, Речовими доказами, Показаннями технічних приладів та технічних засобів, Протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Статтею 251 КупАП передбачено, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, який визначає людину, її права та свободи найвищою цінністю в державі, що обумовлює можливість обмеження її прав та свобод лише при неухильному дотриманні законодавства України та лише за наявності вини.

Тобто особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності лише у тому разі, якщо її вину у вчиненні правопорушення буде доведено поза розумним сумнівом, на підставі належних та допустимих доказів із дотриманням встановленої законом процедури.

Так, статтею 266 КУпАП зокрема передбачено, що особи, які керують транспортними засобами щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного сп'яніння, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами.

Огляд водія на стан алкогольного сп'яніння проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків.

У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.

Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Також положеннями п. п. 1, 4, 7 розділу IX «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі», затвердженої наказом МВС України від 07.11.2015 № 1395 зокрема передбачено, що водії, стосовно яких у поліцейських є достатні підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Огляд на стан алкогольного сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу в присутності двох свідків відповідно до чинного законодавства.

Результати огляду зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів.

Акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів складається у двох примірниках, один з яких під підпис вручається особі, щодо якої проводився цей огляд. У разі виявлення стану алкогольного сп'яніння в результаті проведення огляду з використанням спеціальних технічних засобів складається протокол про адміністративне правопорушення, до якого долучаються акт огляду на стан сп'яніння та роздруківка із результатом огляду з використанням спеціального технічного засобу (у разі наявності).

Не можуть бути залучені як свідки поліцейські або особи, щодо неупередженості яких є сумніви.

У відповідності до п. п. 6. 7 розділу І, п. п. 1, 6, 7, 10, 11 розділу II «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 № 1452/735, огляд на стан сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом та лікарем закладу охорони здоров'я, який пройшов спеціальну підготовку.

У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.

Результати огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів. У випадку установлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду.

Акт огляду складається у двох примірниках, один з яких вручається водію, а другий залишається у поліцейського та/або долучається до протоколу про адміністративне правопорушення у разі встановлення стану сп'яніння.

Оформлення матеріалів огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу здійснюється згідно з чинним законодавством.

Встановлено, що після проведення огляду на стан сп'яніння за допомогою технічного засобу, який показав позитивний результат та з яким ОСОБА_1д. не погодився, що підтверджується наявними в матеріалах справи поясненнями останнього даними після проходження огляду, працівниками поліції не було запропоновано ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння в медичному закладі.

Також, в матеріалах справи відсутній відповідний Акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів та відсутні докази залучення при проведенні огляду двох свідків, які вказані в протоколі про адміністративне правопорушення, зокрема відсутні пояснення свідка ОСОБА_3, що ставить під сумнів залучення останнього до проведення огляду.

Окрім цього, в своїх поясненнях другий свідок ОСОБА_2 жодних підтверджень проходження ОСОБА_1 тесту на алкогольне сп'яніння не зазначила.

Також на підтвердження керування ОСОБА_1 транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння до матеріалів справи долучено результат огляду на стан сп'янінням проведений з використанням технічного засобу DRAGER ALCOTEST, тест №1865, який є нечитабельний, та з якого не вбачається підтвердження дати проходження тесту, дата його сертифікованості та не вбачається дата його останнього калібрування, яка згідно Інструкцією з експлуатації спеціального технічного засобу «Драгер Алкотест» передбачає проведення калібрування кожні шість місяців, що не може свідчити про належність та допустимість такого доказу.

Враховуючи вищезазначене, такі дії поліції суперечать нормам закону та "Інструкці про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп"яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції", яка затверджена спільним Наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров"я України 09.11.2015 р. за №1452/735 України і зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 р. за №1413/27858.

Враховуючи вищезазначене, зібрані поліцейськими докази, не можуть бути належними та допустимими.

На підставі п. 3. 22 Інструкції "Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції" висновки щодо результатів огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог цієї Інструкції, вважаються недійсними.

Згідно ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ч. 1 ст. 130 КУпАП особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності, якщо вона керувала транспортним засобом в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.

Надаючи правову оцінку зібраним у справі доказам приходжу до переконання, що співробітниками поліції при складанні протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 не дотримано встановленої законом процедури щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП.

У своїх чисельних рішеннях Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував на тому, що дотримання органами державної влади або уповноваженими службовими особами встановленої законом процедури притягнення особи до юридичної відповідальності є невід'ємним елементом права особи на справедливий суд констатованого у ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а отже будь-яке відхилення від встановленого порядку є порушенням та не може гарантувати застосування до особи справедливих правових заходів закладених в нормах чинного законодавства.

Відповідно до вимог ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно ст.247КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення; недосягнення особою на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку;неосудність особи, яка вчинила протиправну дію чи бездіяльність; вчинення дії особою в стані крайньої необхідності або необхідної оборони; видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення;скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність; закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу;наявність по тому самому факту щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, постанови компетентного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, або нескасованої постанови про закриття справи про адміністративне правопорушення, а також повідомлення про підозру особі у кримінальному провадженні по даному факту; смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.

Враховуючи вищенаведене, вважаю, що вина правопорушника недоведена, а відтак останній не підлягає притягненню до адміністративної відповідальності, оскільки в його діях відсутні порушення п. 2.9 «а» ПДР України, тобто склад правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст.п. 1 ч. 1 ст. 247, 251, 256, 266, 267, 283, 284 КУпАП, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження в адміністративній справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.130 КУпАП за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Львівської області протягом 10 днів з дня її винесення.

СуддяОСОБА_4