№ 336/5547/18
пр. № 3/336/1767/2018
03 жовтня 2018 року м. Запоріжжя
Суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Суркова Валентина Петрівна, за участю прокурора Зубкова В.С., розглянувши адміністративну справу відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, працюючої майстром виробничої дільниці КП «НВК «Іскра», проживаючої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
06.09.2018 року посадовою особою органу Національної поліції було виявлено, що ОСОБА_1 наказом КЗ "НВК Іскра" № 303- к від 28.02.2018 року була переведена на посаду майстра виробничої дільниці 1 групи, у звязку із чим вона набула статусу суб'єкта, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та повинна була до 1 квітня 2018 року подати щорічну електронну декларацію за 2017 рік, яку вона подала лише 04.05.2018 року, чим порушила вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції".
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнала, підтвердила обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1, думку прокурора Зубкова В.С., дослідивши матеріали справи, суддя приходить до переконання, що в діях ОСОБА_1 містяться ознаки правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Частиною першою статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Підпунктом «а» п. 2 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» визначені особи, на яких поширюється дія цього Закону, а саме: посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, особи, які входять до складу наглядової ради державного банку, державного підприємства або державної організації, що має на меті одержання прибутку.
Тобто, ОСОБА_1 згідно посадової інструкції майстра виробничої дільниці наділена організаційно-розпорядчими функціями та є посадовою особою юридичної особи публічного права.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 240 від 17.09.2018 року, витягом з наказу № 303-к від 28.02.2018 року про переведення ОСОБА_1 на посаду майстра виробничої дільниці 1 групи, посадовою інструкцією.
З наведеного вище суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 порушила вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», тобто вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП України.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обствини, що помякшують відповідальність, суд вважає за необхідне накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Керуючись ст. ст. 27, 33-36, 40-1, 251-252, 268, 279, 280, 283-285, 294, 307, 308 КУпАП,
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на неї стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумім доходів громадян - 850 гривень в дохід держави.
Штраф перераховувати на р/р 31110106008009, МФО 899998, ЄДРПОУ 38025367, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), отримувач коштів УК у Шевченківському районі м. Запоріжжя, код 21081100, призначення платежу - адміністративний штраф.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 352 грн. 40 коп. (р/р 31211256026001, МФО 899998, ЄДРПОУ 37993783, банк отримувач Казначейство України (ЕАП), отримувач коштів - ГУК у м. Києві, код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Запорізької області протягом десяти днів з дня її винесення.
Роз'яснити правопорушнику, що згідно ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст. 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
В порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу, згідно ч. 2 ст. 308 КУпАП з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, а саме 1700 гривень, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Суддя В.П. Суркова
Строк пред'явлення виконавчого документа “___”_____________ 20___рік
Постанова набрала законної сили “___”_____________ 20___рік
Дата видачі постанови “___”_____________ 20___рік