Рішення від 03.10.2018 по справі 2040/6301/18

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2018 р. № 2040/6301/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шляхової О.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернулась позивач, ОСОБА_1, з адміністративним позовом до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:

- визнати діяльність Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови у поновленні нарахування та виплати пенсії на її ім'я з дня припинення - з 01.08.2015 року - протиправною.

- зобов'язати Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області поновити нарахування та виплату пенсії з 01 серпня 2015 року.

- зобов'язати Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області сплатити позивачу виниклу заборгованість по виплаті пенсії за віком за період з 01.08.2015 року по 20.03.2017рік з нарахуванням компенсації втрати частини доходу.

- допустити до негайного виконання присудження виплати позивачу пенсії у межах суми стягнення за один місяць.

- здійснити судовий контроль за виконанням судового рішення.

Позивач просить адміністративний позов розглядати без її участі за правилами та у порядку спрощеного позовного провадження.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 20.03.2017 року вона звернулась до відповідача із заявою для продовження виплат пенсії. Лише в квітні позивачу була виплачена пенсія без урахування заборгованості за період з 01.08.2015 року по 20.03.2017року. Вважає дії відповідача щодо відмови у поновленні виплати пенсії за віком з 01.08.2015 року протиправними та такими, що порушують її права, які гарантовані Конституцією України та Законами України.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду відкрито спрощене провадження по справі. На виконання вимог ухвали суду відповідачем - Ізюмським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області, через канцелярію суду направлено відзиві на позов, в якому, заперечуючи проти заявлених позовних вимог відповідач зазначає, що позивач ОСОБА_1 20 березня 2017 року звернулася до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області із заявою про запит пенсійної справи з управління ПФУ в м. Бахмут Донецької області. До управління соціального захисту 20.04.2017року був наданий список на отримання інформації для відновлення виплат. Згідно з протоколом № 22 від 11.07.2017 р. комісія з питань призначення (відновлення) та здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам прийняла рішення поновити виплату пенсії позивачу з дати звернення. На підставі рішення комісії ОСОБА_1 була поставлена на облік в управлінні з 20.03.2017 року та розпочата виплата пенсії саме з цієї дати. До цього часу позивач із відповідними заявами до відповідача не зверталась, отже підстави для нарахування та виплати їй пенсії у органу пенсійного фонду. Який є відповідачем по справі - відсутні.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

На підставі приписів ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Суд, розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1, перебувала на обліку ПФУ в м. Бахмут Донецької області. З матеріалів пенсійної справи позивача № 305035, копія якої надана Ізюмським об'єднаним управлінням ПФУ Харківської області, вбачається, що ОСОБА_1 14.10.2014 року зверталась до Управління пенсійного фонду України в м. Артемовську та Артемівському районі Донецької області. Також матеріали пенсійної справи позивача містять заяву до УПФУ в м. Артемовську від 14.10.2014 р., з якої вбачається, що ОСОБА_1 просить належні їй пенсійні виплати перераховувати на її поточний рахунок, відкритий в ПАТ «Дельта Банку».

Розпорядженням УПФУ в м. Артемовську та Артемівському районі Донецької області по пенсійній справі № 305035 вбачається, що виплату пенсії позивачу призупинено до з'ясування. Пенсія сплачена по 31.07.2015 року.

Також, як вбачається з матеріалів пенсійної справи позивача вона зверталась до Артемівського об'єднаного УПФУ Донецької області 10.06.2016 року із заявою про виплату пенсії, де зазначала, що їй повідомлено про те, що виплата пенсії буде поновлена після перевірки фактичного місця проживання.

З копії витягу протоколу № 2 від 13.07.2016 року вбачається, що рішенням комісії Артемівського ОУПФУ ОСОБА_1 відмовлено в поновлені припинених соціальних виплат. Зазначене рішення позивачем не оскаржувалось.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач ОСОБА_1 20 березня 2017 року звернулась до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області із заявою про запит пенсійної справи з управління ПФУ в м. Бахмут Донецької області.

До управління соціального захисту 20.04.2017року був наданий список на отримання інформації для відновлення виплат. Згідно з протоколом № 22 від 11.07 .2017 р. комісія з питань призначення (відновлення) та здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам прийняла рішення поновити виплату пенсії з дати звернення.

На підставі рішення комісії пенсійна справа ОСОБА_1 була поставлена на облік в управлінні з 20.03.2017 року та розпочата виплата пенсії.

Отже, станом на час розгляду справи позивач перебуває на обліку в Ізюмському об'єднаному УПФУ Харківської області.

Проте, позивач вважає дії відповідача щодо відмови їй у поновленні виплати пенсії за віком з 01.08.2015 року протиправними та такими, що порушують її права, що зумовило звернутись із означеним позовом до суду.

По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.

З 22.11.2014 року набрав чинності Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», яким відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, закріплені гарантії для внутрішньо переміщених осіб.

Зокрема, відповідно до статті 7 цього Закону, для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на пенсійне забезпечення, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

У пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509. Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України".

Тобто, за приписами наведеної норми умовами призначення та продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам є: знаходження внутрішньо переміщених осіб на обліку місця перебування, що підтверджується довідкою; наявність рахунку в установі ПАТ «Державний ощадний банк».

Згідно п.6 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 01.10.2014 (в редакції Постанови КМ № 352 від 08.06.2016) (далі Порядок №509) довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону та абзацом шостим цього пункту. Довідка, яка не скасована і строк дії якої не закінчився, є дійсною та діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону.

Судом встановлено, що позивачу довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи за № НОМЕР_1 видана 20 березня 2017 року

Саме з цієї дати на підставі рішення комісії пенсійна справа ОСОБА_1 була поставлена на облік в управлінні та з 20.03.2017 року розпочата виплата пенсії.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» №1706-VІІ, від 20.10.2014 передбачено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо перемішеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003, документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

01 жовтня 2014 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №509 Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, якою затверджено Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції.

Особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Порядку, затвердженого вищевказаною постановою, пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України №1706-VII підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Крім того, згідно ч. 2 ст. 9 Закону України №1706-VII внутрішньо переміщена особа зобов'язана повідомляти про зміну місця проживання структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах ( у разі утворення) рад за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання.

Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014№637 Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюється за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 №509.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2015 №636 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №509 "Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення", зокрема назва постанови викладена в новій редакції: "Про облік внутрішньо переміщених осіб" та внесено зміни до Довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, а саме на зворотному боці довідки повинна стояти відмітка про реєстрацію місця проживання, яка проставляється територіальним підрозділом ДМС.

08 червня 2016 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», яким визначено механізм призначення (відновлення) внутрішньо переміщеним особам виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Пунктом 2 цієї Постанови № 365 передбачено, що документом, що підтверджує статус внутрішньо переміщеної особи, є довідка, видана такій особі відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 “Про облік внутрішньо переміщених осіб”.

Приписами п. 3 цієї постанови визначено, що реєстрація місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи здійснюється в установленому законодавством порядку.

Згідно до вимог пунктів 4 та 5, соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються і виплачуються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення), територіальними органами Пенсійного фонду України, робочими органами Фонду соціального страхування, центрами зайнятості (далі - органи, що здійснюють соціальні виплати) за місцем їх фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.

Для призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщена особа, а у визначених законодавством випадках - її законний представник подає відповідну заяву до органу, що здійснює соціальні виплати на території, де зазначена особа перебуває на обліку за місцем її фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.

До заяви додається копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та пред'являється оригінал такої довідки.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 затверджений Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, який регулює механізм видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно до п. 2 зазначеного Порядку для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто, а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, - через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи).

Згідно п. 9 Порядку № 509 у разі зміни місця проживання/перебування (крім зміни місця проживання в межах однієї адміністративно-територіальної одиниці: району, міста без поділу на райони, району в місті, селища, села) заявник звертається за видачею довідки до уповноваженого органу за місцем фактичного проживання, а раніше видана йому довідка вилучається, про що вносяться відповідні зміни до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

З огляду на вищенаведені норми вбачається, що особа, яка не перемістилась з непідконтрольної Україні території, але бажає й надалі отримувати пенсію повинна переміститись на контрольовану українською владою територію для вирішення питання отримання соціальної виплати (пенсії), за місцем фактичного проживання звернутись до управління ПФУ (за місцем проживання) та надати заяву про переведення пенсійної справи (призначення пенсій, виплату допомоги на поховання, виплату недоотриманої пенсії), а також довідку про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції.

Матеріалами справі підтверджено, що позивач є внутрішньо переміщеною особою, перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії за віком.

З урахуванням вищенаведеного, вбачається, що позивач не виконав усі вимоги, передбачені законодавством задля отримання пенсії саме з 01.08.2015 року, оскільки до відповідача із відповідною заявою ОСОБА_1 звернулась лише 20 березня 2017 року, а також довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи за № НОМЕР_1 також видана позивачу 20.03.2017 р.

Оцінюючи спірні правовідносини, суд звертається до положень Конституції України, за якими, в Україні як соціальній, правовій державі людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю.

В даному випадку наявність у позивача статусу внутрішньо переміщеної особи створює для неї на відміну від інших громадян України певні перешкоди в отриманні її пенсії, яка призначена у зв'язку з трудовою діяльністю, та потребує від пенсіонера здійснення додаткових дій, не передбачених Законами щодо пенсійного забезпечення.

Суд звертає увагу, що оскільки матеріали справи місять копію довідки №0000145561 від 20.03.2017 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи позивача саме з цієї дати, отже, відмовляючи ОСОБА_1 в призначенні пенсії з 01.08.2015 року по 20.03.2017рік, управління діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ч. 2 ст. 19 Конституції України.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, позовні вимоги щодо визнання протиправною діяльність Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови у поновленні нарахування та виплати пенсії позивачу з 01.08.2015 року, а також зобов'язання відповідача поновити нарахування та виплату пенсії позивача з 01 серпня 2015 року - задоволенню не підлягають.

Крім того, вимоги щодо зобов'язання Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області сплатити позивачу виниклу заборгованість по виплаті пенсії за віком за період з 01.08.2015 року по 20.03.2017рік з нарахуванням компенсації втрати частини доходу також не підлягають задоволенню, оскільки позивачем не надано доказів звернення до відповідача з відповідними заявами саме у зазначений період часу, тобто з 01.08.2015 по 20.03.2017 року. Матеріали справи містять докази звернення позивача та постановлення на облік до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області лише з 20 березня 2017 року.

З врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з'ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, оцінюючи наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні на предмет належності, допустимості та достовірності кожного доказу окремо, а також достатності та взаємного зв'язку доказів у їх сукупності, як того вимагає процесуальне законодавство, проаналізувавши норми матеріального права, які належить застосувати до спірних правовідносини, суд вважає позовні вимоги такими, що задоволенню не підлягають.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 2,3,6,8, 242, 243, 245, 246, 255, 293, 295, 297, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 Місце проживання: вул.. Миру . б. 25, смт. Борова , Борівського р-ну. Донецької обл. 63801) до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, (код ЄДРПОУ 40387920; просп. Незалежності. 2, м. Ізюм, Харківської області. 64309 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу. Або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст рішення підписано 03 жовтня 2018 року.

Суддя Шляхова О.М.