01 жовтня 2018 року м. Одеса Справа № 1540/4464/18
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А. розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ в Одеській області ВП №56783776 від. 15.08.2018 року про накладення штрафу у розмірі 5100 грн., -
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що до головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - головне управління) 20.08.2018 з відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області (далі - відділ примусового виконання рішень) надійшла постанова ВП № 56783776 від 15.08.2018 про накладення штрафу у розмірі 5100 грн. Відповідно до ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 № 1404-VIII (далі - Закон № 1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 14.05.2018 по справі № 815/891/18 за позовом ОСОБА_1 до головного управління про визнання протиправними дій щодо перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії позов задоволено. Зобов'язано головне управління провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VІІІ ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, деяких інших осіб» №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з урахуванням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, починаючи з 01 січня 2016 року. В подальшому, 23.07.2018 до головного управління надійшла постанова відділу примусового виконання рішень ВП №56783776 від 17.07.2018 про відкриття виконавчого провадження, що підтверджується штампом вхідної документації на супровідному листі. У відповідь на даний лист головним управлінням 01.08.2018 направлено лист №12468/03 про виконання рішення до відділу примусового виконання рішень. У ньому зазначено про те, що відповідний перерахунок пенсії головним управлінням ОСОБА_1 з 01.01.2016 вже було проведено 13.04.2018 згідно постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" на підставі наданої ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016, обчисленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Ухвалою суду від 04.09.2018 року позов залишено без руху.
Ухвалою суду від 21.09.2018 року відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Зобов'язано Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області надати до Одеського окружного адміністративного суду засвідчену належним чином, прошиту та пронумеровану за описом копію матеріалів виконавчого провадження ВП №56783776.
Ухвалою суду від 21.09.2018 року повідомлено відповідача, що відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідач повідомлявся належним чином про день, час та місце проведення судового засідання та отримав ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 19.02.2018 року, про що свідчить довідка про направлення вказаних документів на електронну адресу відповідача та звіт про отримання.
Згідно ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши докази суд встановив наступні обставини та відповідні правовідносини.
Судом встановлено, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 14.05.2018 року позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії задоволений.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” № 900-VIII, ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” та довідки №2745 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900-VIII, ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, з урахуванням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, починаючи з 01 січня 2016 року.
13.04.2018 року ГУ ПФУ на підставі довідки №2745 ГУ МВС України в Одеській області здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 (а.с. 21).
Підставою для перерахунку зазначено постанову Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 року №988 та постанову Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103.
17.07.2018 року старшим державним виконавцем ВПВР Управління ДВС ГТУЮ в Одеській області Носенком С.Б. прийнята постанова про відкриття виконавчого провадження (ВП№56783776) на підставі виконавчого документу - виконавчого листа №815/891/18 виданого 23.05.2018 року Одеським окружним адміністративним судом. В постанові зазначено про необхідність боржнику виконати рішення суду протягом 10 робочих днів (а.с.18).
Листом від 17.07.2018 року вказана постанова направлена старшим державним виконавцем на адресу ГУ ПФУ та отримана останнім 23.07.2018 року (а.с.17).
В матеріалах справи містить лист ГУ ПФУ в Одеській облсті від 01.08.2018 року яким позивач повідомляє, що перерахунок пенсії головним управлінням ОСОБА_1 з 01.01.2016 вже було проведено 13.04.2018 згідно постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" на підставі наданої ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016, обчисленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
До вказаного листа надана довідка №2745 ГУ МВС в Одеській області, перерахунок пенсії від 13.04.2018 року згідно пенсійної справи №1503009758 та розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії.
15.08.2018 року старшим державним виконавцем ВПВР Управління ДВС ГТУЮ в Одеській області Носенком С.Б. прийнята постанова ВП№56783776 про накладення на боржника ГУ ПФУ в Одеській області штрафу у розмірі 5100,00грн. за невиконання рішення суду без поважних причин (а.с.10).
Вказана постанова направлена на адресу ГУ ПФУ в Одеській області листом від 16.08.2018 року та отримана адресатом 20.08.2018 року (а.с.9).
Позивач оскаржив вказану постанову від 15.08.2018 року ВП№56783776 до суду.
Спірні правовідносини, які виникли між сторонами, регламентовані Законом України №1404- VIII від 02.06.2016 року “Про виконавче провадження” (далі Закон України №1404- VIII), відповідно до ст.1 якого виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно зі ст.5 Закону примусове виконання рішень покладається, зокрема, на органи державної виконавчої служби (державних виконавців).
Статтею 18 Закону встановлені обов'язки і права виконавців. Виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов'язаний, зокрема, здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Згідно ч. 4 ст. 19 ЗУ «Про виконавче провадження» сторони зобов'язані невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також про виникнення обставин, що обумовлюють обов'язкове зупинення вчинення виконавчих дій, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі зміну їх реєстрації) або місцезнаходження, а боржник - фізична особа - також про зміну місця роботи.
Відповідно до ч.6 ст.26 Закону України №1404-VIII за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).
Частиною 1 ст. 28 Закону встановлено, що копії постанов виконавця та інші документи виконавчого провадження доводяться виконавцем до відома сторін та інших учасників виконавчого провадження, надсилаються адресатам простою кореспонденцією або доставляються кур'єром, крім постанов про відкриття виконавчого провадження, про повернення виконавчого документа стягувачу, повідомлення стягувачу про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання, які надсилаються рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Боржник вважається повідомленим про початок примусового виконання рішень, якщо йому надіслано постанову про відкриття виконавчого провадження за адресою, зазначеною у виконавчому документі.
Судом встановлено, що позивач 23.07.2018 року отримав постанову про відкриття виконавчого провадження від 17.07.2018 року.
Позивач в позові зазначає, що ним виконано рішення суду та листом від 01.08.2018 ркоу він повідовим позивача про виконання рішення суду.
Проте доказів направлення ГУ ПФУ в Одеській області та отримання вказаного листа ВПВР Управління ДВС ГТУЮ в Одеській області матеріали справи не містять.
Крім того згідно доданого до вказаного листа перерахунку пенсії ОСОБА_1 підставою для такого перерахунку слугувало не рішення суду по справі №815/981/18 від 14.05.2018 року, а перерахунок був здійснений за постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" 13.04.2018 року.
В зв'язку з чим 15.08.2018 року старшим державним виконавцем ВПВР Управління ДВС ГТУЮ в Одеській області Носенком С.Б. прийнята постанова ВП№56783776 про накладення на боржника ГУ ПФУ штрафу у розмірі 5100,00 грн. за невиконання рішення суду без поважних причин.
Статтею 63 Закону України №1404-VIII встановлений порядок виконання рішень, за якими боржник зобов'язаний вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.
Відповідно до частин 1-3 ст.63 Закону за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність. Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
Таким чином, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, тобто встановленого 10-деного строку на виконання рішення суду, повинен особисто перевірити виконання рішення боржником.
Судом встановлено, що в оскаржуваній постанові державного виконавця від 15.08.2018 року зазначено, що боржником рішення суду не виконано, та не повідомлено причини невиконання рішення суду (а.с.10).
Суд не приймає як доказ виконання рішення суду по справі №815/891/18 лист ГУ ПФУ в Одеській області, оскільки згідно вказаного листа перерахунок пенсії ОСОБА_1 зроблений не на підставі решення суду яке набрало законної сили.
Щодо посилання у вказаному листі ГУ ПФУ в Одеській облсті та у позовній заяві, що перерахунок був зроблений на підставі оновленої довідки №2745, то суд не приймає їх як доказ проведення перерахунку на підставі рішення суду, оскільки дана довідка була досліджена судом під час розгляду справи №815/891/18, та в рішенні зазначено, «Що посилання представника відповідача у відзиві щодо здійснення позивачу перерахунку пенсій на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення та у відповідності до постанови Кабінету міністрів України від 21.02.2018р. №103 суд відхиляє, оскільки вони не стосуються обставин, з яких виник спір, та виходять за межі спірних правовідносин».
Враховуючи викладене, суд вважає, що постанова від 17.07.2018 року ВП№56783776 старшого державного виконавця ВПВР Управління ДВС ГТУЮ в Одеській області Носенка С.Б. про накладення на боржника ГУ ПФУ в Одеській області штрафу у розмірі 5100,00 грн. не підлягає скасуванню.
Частиною 1 статті 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 та ч. 1 ст. 73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповдіно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Під час перевірки правомірності оскаржуваних рішень відповідно до положень ч. 2 ст. 2 КАС України, суд враховує, чи прийняті вони з використанням повноважень та спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискредитації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь яким несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на зазначене та оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись ст..ст.9, 241-246 КАС України, суд, -
У задоволенні позову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ в Одеській області ВП №56783776 від. 15.08.2018 року про накладення штрафу у розмірі 5100 грн. відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Е.А.Іванов
.