8.1
03 жовтня 2018 року СєвєродонецькСправа № 1240/2641/18
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді - Секірської А.Г.,
за участю:
секретаря судового засідання - Вакуленка А.В.,
представника позивача - ОСОБА_2, довіреність від 15.12.2017 № 35/2017,
представника відповідача - ОСОБА_3, довіреність від 23.08.2018 № 5806/9/12-32-10-00-29,
розглянувши в підготовчому провадженні клопотання представника відповідача про заміну відповідача у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельний дім «Євротрубпласт» до Головного управління ДФС у Луганській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельний дім «Євротрубпласт» до Головного управління ДФС у Луганській області, у якій позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Луганській області, яка полягає в ненаданні до Управління Державної казначейської служби України у м. Луганську Луганської області висновку про повернення на поточний рахунок ТОВ «ТД «Євротрубпласт» сум надмірно сплачених грошових зобов'язань: податку на додану вартість з товарів, ввезених на територію України в розмірі 336 921,97 грн; мита на товари, що ввозяться на територію України в розмірі 23 789,88 грн; додаткового імпортного збору на товари, що ввозяться на територію України в розмірі 50 799, 78 грн;
- зобов'язати Головне управління ДФС у Луганській області підготувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у м. Луганську Луганської області «Висновок про повернення про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені» на поточний рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельний Дім «Євротрубпласт» з Державного бюджету України надмірно сплачених: податку на додану вартість з товарів, ввезених на територію України в розмірі 336 921,97 грн; мита на товари, що ввозяться на територію України в розмірі 23 789,88 грн; додаткового імпортного збору на товари, одо ввозяться на територію України в розмірі 50 799, 78 грн.
01.10.2018 від представника відповідача надійшло клопотання представника ГУ ДФС у Луганській області про заміну відповідача у справі з ГУ ДФС у Луганській області на ОСОБА_1 митницю ДФС (вх. № 24138/2018), яке обґрунтоване наступним.
Так, відповідно до наказу ДФС від 21.11.2016 № 958 «Про затвердження Переліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету, закріплених за структурними підрозділами ДФС», митні платежі, що сплачуються юридичними особами, закріплені за Департаментом адміністрування митних платежів (митниць ДФС) та не закріплені за структурними підрозділами Головних управлінь ДФС в областях. Крім того, згідно п. 7 Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов 'язань та пені, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 15.12.2015 № 1146, після реєстрації в органі ДФС заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені (крім грошових зобов'язань та пені з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів) передається на розгляд до структурних підрозділів, що виконують функції з адміністрування відповідних податків і зборів та погашення заборгованостей. Також повідомляємо, що згідно функцій, затверджених наказом ДФС від 19.10.2016 № 875 «Про функціональні повноваження структурних підрозділів територіальних органів ДФС» (зі змінами та доповненнями), функції щодо підготовки та надання територіальними органами казначейства висновків про повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань за митними платежами закріплені за митницями ДФС (№ функції/процедури 1.183.13) Отже, головні управління ДФС в областях не здійснюють адміністрування митних платежів, а функції щодо підготовки та надання територіальним органам казначейства висновків про повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань за митними платежами закріплені за митницями ДФС.
Таким чином, ГУ ДФС у Луганській області, на думку представника відповідача не є належним відповідачем у даній справі, а тому останній просив суд замінити відповідача у справі № 1240/2641/18 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельний дім «Євротрубпласт» з Головного управління ДФС у Луганській області на ОСОБА_1 митницю (арк. спр. 117).
Представник позивача у підготовчому засіданні заперечував проти заміни відповідача, погоджуючись на залучення ОСОБА_1 митниці ДФС в якості другого відповідача.
Представник відповідача у підготовчому засіданні заявлене клопотання підтримав.
Вирішуючи заявлене клопотання, суд дійшов наступного висновку.
Згідно пункту 4 частини другої статті 180 КАС України у підготовчому засіданні суд вирішує питання про вступ у справу інших осіб, заміну неналежного відповідача, заміну позивача, залучення співвідповідача, об'єднання справ і роз'єднання позовних вимог, прийняття зустрічного позову, якщо ці питання не були вирішені раніше.
Згідно з частиною третьою статті 48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Відповідно до частини четвертої статті 48 КАС України, якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Частиною п'ятою статті 48 КАС України передбачено, що під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.
Відповідності до Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787, останній визначає процедури повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії (далі - платежі).
Згідно порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 15 грудня 2015 року №1145, останній регламентує взаємовідносини територіальних органів Державної фіскальної служби України з місцевими фінансовими органами та територіальними органами Державної казначейської служби України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань за платежами, контроль за справлянням яких покладено на органи ДФС, з метою належного виконання положень статей 43, 102 Податкового кодексу України, частини другої статті 45 та частини другої статті 78 Бюджетного кодексу України.
Пунктом 4 Порядку встановлено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом ДФС на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.
Після реєстрації в органі ДФС заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань (крім грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів) передається на розгляд до структурних підрозділів, що виконують функції з адміністрування відповідних податків і зборів та погашення заборгованостей. Не пізніше другого робочого дня, наступного за днем реєстрації, заява з відміткою вказаних підрозділів щодо правомірності повернення передається до структурного підрозділу, на який покладено функцію з підготовки висновку. Заява платника про повернення помилково або надміру сплачених грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, після реєстрації передається до структурного підрозділу митниці ДФС, на який покладено функцію з підготовки висновку. Заява платника про повернення помилково або надміру сплачених грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, після реєстрації передається до структурного підрозділу митниці ДФС, на який покладено функцію з підготовки висновку. (п. 7 Порядку).
За платежами, належними державному бюджету, орган ДФС у строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному органу Казначейства.(п. 8 Порядку).
За вказаних обставин, з урахуванням заперечень позивача проти заміни відповідача, суд дійшов висновку про відсутність підстав для заміни відповідача з Головного управління ДФС у Луганській області на ОСОБА_1 митницю ДФС.
Разом з тим, враховуючи встановлені у підготовчому засіданні обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, які виникли після подання позову у справі та початку розгляду справи по суті, але до ухвалення рішення у справі, суд вважає за необхідне залучити до участі у справі як другого відповідача ОСОБА_1 митницю ДФС та відкласти підготовчий розгляд справи.
Керуючись статтями 48, 52, 180, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні клопотання представника відповідача про заміну відповідача у справі з Головного управління ДФС у Луганській області на ОСОБА_1 митницю ДФС відмовити.
Залучити до участі у справі у якості другого відповідача ОСОБА_1 митницю ДФС (92703, Луганська обл., м. Старобільськ, вул. Лангемака, 76).
Копію позовної заяви з додатками направити ОСОБА_1 митниці ДФС.
Зобов'язати ОСОБА_1 митницю ДФС протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали надати суду відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.
Відкласти підготовче засідання на 12 жовтня 2018 року на 10 год. 00 хв.
Підготовче засідання у справі відбудеться в приміщенні Луганського окружного адміністративного суду за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Космонавтів, буд. 18.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Повний текст ухвали складено 03 жовтня 2018 року.
СуддяОСОБА_4