Постанова від 26.09.2018 по справі 808/3770/16

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 вересня 2018 рокусправа № 808/3770/16

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя: Дадим Ю.М.

судді: Дурасова Ю.В., Уханенко С.А.,

за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро апеляційну скаргу Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції ОСОБА_1 управління ДФС у Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 29.03.2018 року (суддя Стрельнікова Н.В.) ухвалену в місті Запоріжжя у справі за адміністративним позовом Управління Державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області до Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції ОСОБА_1 управління ДФС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Управління Державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області звернулось до суду з адміністративним позовом до Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції ОСОБА_1 управління ДФС у Запорізькій області в якому, з урахуванням уточнень, просило:

-визнати протиправним та скасувати прийняте Запорізькою об'єднаною державною податковою інспекцією ОСОБА_1 управління ДФС у Запорізькій області рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 10 жовтня 2016 року №000484.

-зобов'язати відповідача списати неправомірно нараховані штрафні санкції та пеню на загальну суму 73269 грн. 66 коп.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 29.03.2018 року адміністративний позов було задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано прийняте Запорізькою об'єднаною державною податковою інспекцією ОСОБА_1 управління ДФС у Запорізькій області рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 10 жовтня 2016 року №000484.

Запорізька об'єднана державна податкова інспекція ОСОБА_1 управління ДФС у Запорізькій області, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 29.03.2018 року скасувати та прийняти нове судове рішення, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Апеляційна скарга обґрунтована посиланням на те, що використання коштів від сплати єдиного внеску має бути цільовим, у зв'язку з чим заборонено використання коштів від сплати єдиного внеску на цілі, не передбачені законодавством про загальнообов'язкове державне соціальне страхування. За таких умов, сплата Позивачем єдиного внеску на інший рахунок, так само, як і несплата (несвоєчасна сплата), позбавляють можливості цільового і своєчасного використання коштів єдиного внеску згідно законодавства.

Відповідно до ч.1 ст.304 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Оскільки Позивачем не оскаржується рішення суду першої інстанції в частині відмовлених позовних вимог, суд апеляційної інстанції здійснює перегляд справи в межах доводів та вимог апеляційної скарги Відповідача.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню за наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Управління Державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області перебуває на обліку як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в Запорізькій ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області.

На підставі та п.2 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07. 2010 № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI) відповідач прийняв рішення від 10 жовтня 2016 року №000484 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на загальну суму 73269 грн. 66 коп. Не погодившись з вказаними висновками Відповідача, Позивач звернувся до суду з метою захисту своїх порушених прав та інтересів.

Вирішуючи спір між сторонами та частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що в діях Позивача відсутній склад правопорушення, а тому є безпідставним висновок про обґрунтованість застосування штрафних (фінансових) санкцій до нього.

Суд апеляційної інстанції погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Відповідно до ст..1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Приписами ч. 2 ст. 6 та ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок - не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Згідно до ч. 7 та ч. 8 ст. 9 цього ж Закону, єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку. Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць.

Відповідно до ч.10 ст.25 та п.2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Отже, приписами чинного законодавства визначено обов'язок платника податків сплачувати єдиний внесок не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. В свою чергу, несвоєчасна сплата або несплата єдиного внеску має наслідком нарахування штрафу та пені, розмір яких розраховується з своєчасно несплачених сум.

Як свідчать встановлені обставини справи, управлінням Державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області були подані до Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області звіти за формою Д4 «Звітність про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів»:

- №1401237168 від 20.01.2014 за грудень 2013 року на суму 107297 грн.70 коп.;

- №1502128990 від 20.01.2015 за грудень 2014 року на суму 98806 грн. 13 коп. та 6753,04 грн.;

- №1512561210 від 20.04.2015 за березень 2015 року на суму 124168 грн. 45 коп.;

- №1514747449 від 20.05.2015 за квітень 2015 року на суму 109442 грн. 43 коп.;

- №1515527392 від 15.06.2015 за травень 2015 року на суму 128501 грн. 47 коп. та 387 грн. 84 коп.;

- №1516686376 від 02.07.2015 за червень 2015 року на суму 123906 грн. 04 коп. та 10584 грн. 61 коп.;

- №1518714223 від 05.08.2015 за липень 2015 року на суму 120942 грн. 78 коп.;

- №1520622088 від 02.09.2015 за серпень 2015 року на суму 126307 грн. 07 коп.;

- №1523389794 від 20.10.2015 за вересень 2015 року на суму 126289 грн. 63 коп. та 4583 грн. 09 коп.;

- №15254112952 від 17.11.2015 за жовтень 2015 року на суму 140154 грн. 24 коп.;

- №1527163360 від 18.12.2015 за листопад 2015 року на суму 157318 грн. 18 коп.;

- №1600687058 від 12.01.2016 за грудень 2015 року на суму 244817 грн. 48 коп. та 527 грн. 77 коп.;

- №1606153084 від 22.02.2016 за січень 2016 року на суму 108240 грн. 27 коп. та 4714 грн. 07 коп.;

- №1607641424 від 21.03.2016 за лютий 2016 року на суму 130685 грн. 66 коп. та 3286 грн. 48 коп.

- №1608227342 від 07.04.2016 за березень 2016 року на суму 141941 грн. 69 коп. та 2691 грн. 55 коп.;

- №1611349702 від 20.05.2016 за квітень 2016 року на суму 136014 грн. 73 коп. та 263 грн. 89 коп.;

- №1612790213 від 17.06.2016 за травень 2016 року на суму 148003 грн. 47 коп.;

- №1600019517 від 26.07.2016 за червень 2016 року на суму 146152 грн. 27 коп.;

- №9149635304 від 19.08.2016 за липень 2016 року на суму 145079 грн. 05 коп.

Також, як вбачається з наданих Позивачем копій платіжних доручень, вказані суми єдиного внеску були сплачені Позивачем у повному обсязі, що підтверджується відповідною відміткою Державної казначейської служби.

Між тим, як було встановлено судом першої інстанції та не спростовується Відповідачем, вказані суми помилково перераховувались за кодом платежу 71020000, замість коду 71010000.

Отже, з зазначеного вбачається, що підставою для нарахування Позивачу штрафних санкцій було несвоєчасна сплата Позивачем єдиного внеску, яка полягала у його перерахуванні на інший казначейський рахунок.

Однак, відповідно до ч. 1 ст. 43 Бюджетного кодексу України, при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Казначейство України забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.

Частиною 5 ст. 45 Бюджетного кодексу України передбачено, що податки і збори та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.

Отже, оскільки єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування був перерахований лише з помилковим кодом платежу, він був зарахований на єдиний казначейський рахунок.

Також, як вбачається з інтегрованих карток (картки особового рахунку) позивача за 2014 - 2016 року за таким видом платежу: єдиний внесок, нарахований роботодавцем на суми заробітної плати, винагороди за договорами цивільно-правового характеру, допомоги по тимчасовій непрацездатності інші доходи (код платежу 71010000) недоїмка у позивача відсутня.

Поряд з вказаним, в матеріалах справи наявний ОСОБА_1 управління ДФС у Запорізькій області від 11.12.2017 №706/08-01-14-02/08563487 про результати документальної позапланової виїзної перевірки управління Державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 по 20.11.2017 та правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 20.11.2017. Так, пункт 3.3.4 вказаного ОСОБА_1 визначає відсутність порушень позивачем пропорційності сплати єдиного внеску (авансових платежів) одночасно з виплатою сум заробітної плати (доходу), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок. Таким чином, аналізуючи встановлені обставини справи у сукупності, суд апеляційної інстанції дійшов висновку щодо необґрунтованості прийняття Відповідачем рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 10 жовтня 2016 року №000484.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 29.03.2018 року було прийнято з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що свідчить про відсутність підстав для його скасування.

Керуючись ст. 243, ч.3 ст.243, ст.308, ст. 310, ст. 315, ст. 316 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції ОСОБА_1 управління ДФС у Запорізькій області - залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 29.03.2018 року - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя: Ю.М. Дадим

Суддя: Ю.В. Дурасова

Суддя: С.А. Уханенко