ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
01 жовтня 2018 року № 826/9071/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Кузьменко А.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Державної служби геології та надр України
до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України
про скасування постанови від 25 травня 2018 року про накладення штрафу
Державна служба геології та надр України (далі по тексту - позивач, Держгеонадра) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, в якому просить скасувати постанову про накладення штрафу від 25 травня 2018 року у розмірі 10 200,00 грн у виконавчому провадженні №56233190.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 30 травня 2018 року за вх. №11247/02/04-18 на його адресу надійшла постанова про накладення штрафу у виконавчому провадженні №56233190 з примусового виконання виконавчого листа Окружного адміністративного суду міста Києва №826/11460/17 про зобов'язання Державної служби геології та надр України надати Товариству з обмеженою відповідальністю «ПАРІ» спеціальний дозвіл на видобування нафти, газу, розчиненого у нафті Чемигівської площі в Івано - Франківській області.
21 лютого 2018 року Окружним адміністративним судом міста Києва видано виконавчий лист №826/11460/17, яким зобов'язано Держану службу геології та надр України надати Товариству з обмеженою відповідальністю «ПАРІ» спеціальний дозвіл на видобування нафти, газу, розчиненого у нафті Чемигівської площі в Івано - Франківській області.
10 травня 2018 року, як зазначено у позовній заяві, за вх. №9968/02/04-18 на адресу Державної служби геології та надр України надійшла постанова старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Валявського О.А. про накладення штрафу у розмірі 5 100,00 грн у виконавчому провадженні №56233190 з примусового виконання виконавчого листа Окружного адміністративного суду міста Києва №826/11460/17 від 21 лютого 2018 року, відповідно до якої Державній службі геології та надр України було надано 10 робочих днів на виконання рішення суду, як зазначив позивач у позовній заяві, останнім днем є 24 травня 2018 року.
Відповідно до постанови старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Валявського О.А. від 25 травня 2018 року про накладення штрафу у розмірі 10 200,00 грн у виконавчому провадженні №56233190 з примусового виконання виконавчого листа Окружного адміністративного суду міста Києва №826/11460/17 від 21 лютого 2018року боржнику було надано 10 робочих днів на виконання рішення суду.
При цьому, як вказує позивач у позовній заяві, на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 листопада 2017 року №826/11460/17, яка залишена в силі ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 01 лютого 2018 року, спеціальній дозвіл на користування надрами від 24 травня 2018 року №6267 з метою видобування нафти, газу, розчиненого у нафті Чемигівської площі в Івано - Франківській області 24 травня 2018 року було видано уповноваженому представнику Товариства з обмеженою відповідальністю «ПАРІ» під підпис.
Тому, на думку позивача, державним виконавцем порушено норми Закони України «Про виконавче провадження», оскільки, як зазначено у позові, статтею 39 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Крім того, позивач також послався й на те, що всі накази Державної служби геології та надр України, відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», знаходяться у вільному доступі та розміщені на офіційному веб - сайті Держгеонадр України (http://www.geo.gov.ua), у зв'язку з чим позивач вважає постанову державного виконавця від 25 травня 2018 року про накладення штрафу у розмірі 10 200,00 грн. протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 червня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено підготовче засідання.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 травня 2018 року закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
В судовому засіданні 14 серпня 2018 року представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві. Представник відповідача у судове засідання не з'явився, хоча і був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив, заяви про розгляд справи за його відсутністю на адресу суду не надходило.
Враховуючи викладене та зважаючи на достатність наявних у матеріалах справи доказів для розгляду та вирішення справи по суті, у відповідному судовому засіданні судом, згідно з частини 3 статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України, прийнято рішення про подальший розгляд та вирішення справи у порядку письмового провадження.
Станом на день ухвалення рішення, відповідач відзиву на позовну заяву не надав з невідомих суду причин.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
Правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються Законом України «Про виконавче провадження».
Статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року № 1404-VIII (тут і далі редакція, чинна на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
У відповідності до пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року № 1404-VIII, відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 26 Закону України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року № 1404-VIII виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Частиною 5 цієї ж статті передбачено, що виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.
У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
У відповідності до частини 6 статті 26 Закону України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року № 1404-VIII за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).
Згідно з приписами частини 2 статті 63 Закону України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року № 1404-VIII, у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Статтею 75 Закону України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року № 1404-VIII передбачено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Як вбачається з наданої суду копії виконавчої провадження №56233190 (а.с. 34-83), 01 21 лютого 2018 року Окружним адміністративним судом міста Києва видано виконавчий лист №826/11460/17 про зобов'язання Державної служби геології та надр України надати Товариству з обмеженою відповідальністю «ПАРІ» спеціальний дозвіл на видобування нафти, газу, розчиненого у нафті Чемигівської площі в Івано - Франківській області, в якому зазначено, що постанова суду в даній частині підлягає негайному виконанню.
Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Кошкером І.А. від 19 квітня 2018 року відкрито виконавче провадження №56233190 з примусового виконання виконавчого листа №826/11460/17, зобов'язано боржника виконати рішення суду протягом 10 робочих днів та стягнуто з останнього виконавчий збір/основну винагороду приватного виконавця у розмірі 14 892,00 гривень.
08 травня 2018 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Валявським О.А. складено акт, відповідно до якого останнім встановлено, що станом на 08 травня 2018 року боржником не повідомлено відділ про надання Товариству з обмеженою відповідальністю «ПАРІ» спеціального дозволу на видобування нафти, газу, розчиненого у нафті Чемигівської площі в Івано - Франківській області відомостей, тобто рішення суду не виконано.
У зв'язку з невиконанням Державною службою геології та надр України рішення суду, постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Валявським О.А. від 08 травня 2018 року на Державну службу геології та надр України за невиконання рішення суду накладено штраф у розмірі 5 100,00 грн та зобов'язано боржника виконати рішення протягом десяти робочих днів, а також попереджено про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення суду.
25 травня 2018 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Валявським О.А. складено акт, відповідно до якого останнім встановлено, що станом на 25 травня 2018 року боржником не повідомлено відділ про надання Товариству з обмеженою відповідальністю «ПАРІ» спеціального дозволу на видобування нафти, газу, розчиненого у нафті Чемигівської площі в Івано - Франківській області відомостей, тобто рішення суду не виконано.
В зв'язку із зазначеним, 25 травня 2018 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Валявським О.А. винесено постанову про накладення на Державну службу геології та надр України штрафу у розмірі 10 200,00 грн за невиконання рішення суду, зобов'язано боржника виконати рішення протягом десяти робочих днів, а також попереджено про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення суду.
Копія вказаної постанови державного виконавця отримана уповноваженою особою Державної служби геології та надр України 29 травня 2018 року, що підтверджується копією супровідного листа з відповідною відміткою про отримання.
30 травня 2018 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Валявським О.А. складено акт про порушення, на підставі якого 31 травня 2018 року винесено подання ВП №56233190 про притягнення винних службових осіб Державної служби геології та надр України до кримінальної відповідальності за умисне невиконання виконавчого листа Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 лютого 2018 року у справі №826/11460/17, відповідно до якого державний виконавець просив Шевченківське управління юстиції Головного управління Національної поліції у місті Києві зареєструвати вказане подання та внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, повідомити письмово про початок кримінального провадження та направити витяг з єдиного реєстру досудового розслідувань, перевірити факти, викладені у поданні та вирішити питання про притягнення до кримінальної відповідальності винних службових осіб Державної служби геології та надр України за умисне невиконання виконавчого листа №826/11460/17, виданого 21 квітня 2017 року Окружним адміністративним судом міста Києва про зобов'язання Державної служби геології та надр України надати Товариству з обмеженою відповідальністю «ПАРІ» спеціальний дозвіл на видобування нафти, газу, розчиненого у нафті Чемигівської площі в Івано - Франківській області.
Копія вказаного подання отримана уповноваженою особою Державної служби геології та надр України 01 червня 2018 року.
Крім того, з матеріалів виконавчого провадження №56233190 вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ПАРІ» листом від 06 червня 2018 року за вих. №415-06/18, який надійшов на адресу Відділу примусового виконання примусового рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України 07 червня 2018 року, повідомило головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про те, що 24 травня 2018 року рішення суду боржником виконано та надано Товариству з обмеженою відповідальністю «ПАРІ» спеціальний дозвіл на видобування нафти, газу, розчиненого у нафті Чемигівської площі в Івано - Франківській області.
15 червня 2018 року на адресу Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України надійшла заява Державної служби геології та надр України, відповідно до якої остання повідомила Департамент про виконання рішення суду та про те, що 24 травня 2018 року було видано уповноваженому представнику Товариства з обмеженою відповідальністю «ПАРІ» спеціальний дозвіл видобування нафти, газу, розчиненого у нафті Чемигівської площі в Івано - Франківській області, у зв'язку з чим Держгеонадра просила закінчити виконавче провадження №56233190.
Постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 19 червня 2018 року виконавче провадження № 56233190 з примусового виконання виконавчого листа №826/11460/17, виданого Окружним адміністративним судом міста Києва 21 лютого 2018 року, про зобов'язання Державної служби геології та надр України надати Товариству з обмеженою відповідальністю «ПАРІ» спеціальний дозвіл на видобування нафти, газу, розчиненого у нафті Чемигівської площі в Івано - Франківській області закінчено на підставі пункту 9 частини 1 статті 39 Закону України «Про виконавче провадження».
Проте, суд звертає увагу, що як в матеріалах справи, так і в наданій суду копії матеріалів виконавчого провадження №56233190, відсутні будь - які відомості щодо повідомлення Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про фактичне виконання рішення суду саме станом на 25 травня 2018 року, тобто в день винесення головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України постанови про накладення штрафу у розмірі 10 200,00 грн.
Між тим, суд повторно вважає за необхідне зазначити, що копію постанови державного виконавця від 25 травня 2018 року про накладення штрафу уповноважена особа Державної служби геології та надр України отримала 29 травня 2018 року (а.с. 50), в той час, коли із заявою про закінчення виконавчого провадження у зв'язку з виконанням рішення суду позивач звернувся до відповідача лише 15 червня 2018 року, а стягувач за виконавчим провадженням повідомив про фактичне виконання рішення суду лише 07 червня 2018 року (а.с. 70-71, 59).
Таким чином, судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що головний державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві Валявський О.А. при винесенні постанови про накладення штрафу від 25 травня 2018 року в рамках виконавчого провадження № 56233190 з примусового виконання виконавчого листа Окружного адміністративного суду міста Києва №826/11640/17, діяв в межах наданих йому повноважень, в порядок та спосіб, визначений Законом України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року № 1404-VIII.
Щодо посилання позивача на розміщення ним на своєму офіційному сайті всіх наказів та їх знаходження у вільному доступі, як на одну з підстав обґрунтування своїх позовних вимог, Окружний адміністративний суд міста Києва зазначає, що на офіційному веб - сайті Державної служби геології та надр України (http://www.geo.gov.ua) не міститься відомостей щодо дати розміщення інформації про видачу Товариству з обмеженою відповідальністю «ПАРІ» спеціального дозволу на користування надрами №6267 від 24 травня 2018 року, також матеріали справи не містять й доказів отримання цього дозволу уповноваженим представником Товариства саме 24 травня 2018 року, як про це зазначається у позовній заяві, а тому суд не приймає до уваги вказані твердження позивача, оскільки такі не підтверджуються належними та допустимими доказами у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України.
У зв'язку із зазначеним, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для визнання неправомірною та скасування оскаржуваної постанови про накладення штрафу головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Валявського О.А. від 25 травня 2018 року ВП №56233190.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, Державною службою геології та надр України не доведено наявність правових підстав для визнання неправомірною та скасування постанови про накладення штрафу у розмірі 10 200,00 грн головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Валявського О.А. від 25 травня 2018 року ВП №56233190, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, у суду відсутні правові підстави для задоволення адміністративного позову.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приходить до висновку про відсутність підстав для їх розподілу, у зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 139, 143, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Державної служби геології та надр України відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя А.І. Кузьменко