Рішення від 19.09.2018 по справі 826/7665/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

19 вересня 2018 року № 826/7665/18

Окружний адміністративний суд м.Києва у складі судді Смолія І.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Київській області, третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Кей-Колект» про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ОБСТАВИНИСПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду м.Києва з позовом звернулась ОСОБА_1 (надалі також - позивач) до Головного управління Держгеокадастру у Київській області (надалі також - відповідач), третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Кей-Колект» (надалі також - третя особа) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.

Позивач підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі та просив суд їх задовольнити, посилаючись на доводи, викладені в адміністративному позові.

Представник відповідача надав суду відзив на заявлений позов в якому просив суд відмовити у задоволенні позову з підстав, викладених у відзиві, які долучено до матеріалів справи.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином. Заперечень чи пояснень щодо позову, суду не надано.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті суд встановив.

На підставі договору купівлі-продажу від 12.08.2015 ОСОБА_1 придбала у власність земельну ділянку площею 0,1000га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1. Кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_2. Цільове призначення земельної ділянки - для будівництва та обслуговування житлового будинку.

Листом ГУ Держгеокадастр у Київській області від 28.08.2017 повідомлено позивача про те, що земельній ділянці по АДРЕСА_2, у зв'язку із зміною кварталів, змінено кадастровий номер НОМЕР_3.

В подальшому Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру, листом від 13.10.2017 №С-6589/1-0.21-4291/6-17 повідомила позивача, що за інформацією ГУ Держгеокадастру у Київській області, в порядку інформаційного обміну до державного кадастрового реєстратора від реєстраційної служби Броварського міськрайонного управління юстиції у Київській області 11.04.2017 надійшов запис про державну реєстрацію речового права на нерухоме майно (земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_3) за ТОВ «Кей-колект».

Позивач зазначає, що відповідно до даних Державного земельного кадастру за ТОВ «Кей-колект» зареєстровано земельну ділянку площею 0,0769 га з кадастровим номером НОМЕР_4, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 та запропоновано позивачу звернутись до державного реєстратора органу, який здійснював державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно, до повноважень якого належить здійснення реєстраційних дій - державна реєстрація прав, внесення змін до записів Державного реєстру прав, скасування державної реєстрації прав.

27.03.2018 позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру у Київській області від 28.03.2018 з повідомленням про виявлені технічні помилки у державному земельному кадастрі за формою згідно з додатком 29 до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051 (надалі - Порядок №1051).

Листом від 16.04.2018 №С-786/0-1429/6-18, відповідач повідомив, що згідно витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 26.11.2014 №30046457, за ТОВ «Кей-колект» на праві власності обліковується земельна ділянка площею 0,0769 га з кадастровим номером НОМЕР_5, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2.

Відповідно до програмного забезпечення ведення Державного земельного кадастру - Національної кадастрової системи, Поземельна книга на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_3 (площею 0,1000 га по АДРЕСА_1) була відкрита Державним кадастровим реєстратором на гр. ОСОБА_1, проте реєстрація речового права на нерухоме майно була проведена Реєстраційною службою Броварського міськрайонного управління юстиції Київської області у 20141 році.

04.06.2015 року земельну ділянку (площею 0,0769 га по АДРЕСА_2) за ТОВ «Кей-колект» було зареєстровано в ДЗК НКС за кадастровим номером НОМЕР_6, але під час реєстрації речового права реєстратор Броварського міськрайонного управління юстиції Київської області не врахував зміну кадастрового номера та зареєстрував речові права на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_3.

Отже, в Державному земельному кадастрі було зареєстровано земельні ділянки:

за ТОВ «Кей-колект» - земельна ділянка під кадастровим номером НОМЕР_3 площею 0,0769га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2;

за ОСОБА_1 - земельна ділянка під кадастровим номером НОМЕР_2 площею 0,1000га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.

У зв'язку із зміною кадастрових кварталів змінилась кадастрова нумерація земельних ділянок, а саме:

земельна ділянка ТОВ «Кей-колект» змінено кадастровий номер з НОМЕР_3 на НОМЕР_4;

земельна ділянка ОСОБА_1 змінено кадастровий номер з НОМЕР_2 на НОМЕР_3.

Проте, в Державному земельному кадастрі, як зазначає позивач, існує реєстрація за ТОВ «Кей-колект» земельних ділянок за кадастровими номерами НОМЕР_4 та НОМЕР_3.

Позивач вважає дії відповідача щодо відмовити виправити помилку в ДЗК протиправними, в зв'язку з чим звернувся до суду за захистом свої прав та інтересів.

Відповідно до ч.2 ст.15 Закону України «Про державний земельний кадастр» відомості про земельну ділянку містять інформацію про її власників (користувачів), зазначену в частині другій статті 30 цього Закону, зареєстровані речові права відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно п.811 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127 (в редакції постанови КМУ від 23.08.2016 №553), державна реєстрація права власності на земельну ділянку, реєстрацію якого не проведено до 1 січня 2013 року відповідно до законодавства, що діяло на момент його набуття, проводиться за умови встановлення факту переходу прав від особи, відомості про яку містяться в Державному земельному кадастрі, до особи, що заявляє свої права.

Згідно п.113 Порядку №1051 державний кадастровий реєстратор в день отримання інформації про зареєстровані речові права на нерухоме майно шляхом безпосереднього доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вносить відомості про власників, користувачів земельної ділянки відповідно до даних зазначеного Реєстру до Поземельної книги в електронній (цифровій) та паперовій формі.

Пунктом 158 Порядку №1051 визначено, що помилки, допущені у відомостях Державного земельного кадастру, внесених до нього з інших кадастрів та інформаційних систем у порядку інформаційної взаємодії, підлягають виправленню у Державному земельному кадастрі після їх виправлення у відповідних кадастрах та інформаційних системах.

Помилками у Державному земельному кадастрі є: помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру, внесених до нього з інших кадастрів та інформаційних систем у порядку інформаційної взаємодії (п.138 Порядку №1051).

Пунктом 139 Порядку №1051 передбачено, що у разі виявлення фізичною або юридичною особою у витязі, довідці з Державного земельного кадастру, викопіюванні з картографічних матеріалів Державного земельного кадастру технічної помилки (описки, друкарської, граматичної, арифметичної чи іншої помилки) заінтересована особа письмово повідомляє про це за формою згідно з додатком 29 територіальному органові Держгеокадастру у районі (місті) за місцезнаходженням земельної ділянки.

У повідомленні викладається суть виявлених помилок.

До повідомлення додаються документи, що містять зазначені у повідомленні технічні помилки, та документи, що підтверджують такі помилки і містять правильну редакцію відповідних відомостей.

Повідомлення разом з доданими до нього документами подається заінтересованою особою особисто або надсилається рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.

Згідно ст.37 Закону України «Про Державний земельний кадастр» у разі виявлення фізичною або юридичною особою у витязі, довідці з Державного земельного кадастру, викопіюванні з картографічних матеріалів Державного земельного кадастру технічної помилки (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), допущеної органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, заінтересована особа письмово повідомляє про це центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, який перевіряє відповідність відомостей Державного земельного кадастру інформації, що міститься в документах, які стали підставою для внесення цих відомостей. Якщо факт невідповідності підтверджено, орган, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, безоплатно виправляє допущену помилку в день надходження повідомлення та не пізніше наступного дня повідомляє про це заінтересованих осіб.

Отже, враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідач безпідставно відмовив у виправленні технічної помилки у Державному земельному кадастрі, щодо кадастрового номеру земельної ділянки позивача.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На думку суду, відповідачем не доведено правомірності своїх дій, з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись вимогами ст.ст.2, 5- 11, 19, 72- 77, 90, 139, 241- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м.Києва, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Київській області, третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Кей-Колект» про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Київській області щодо виправлення помилки у Державному земельному кадастрі стосовно реєстрації 10.08.2015 за ТОВ «Кей-колект» (код ЄДРПОУ: 37825968 місцезнаходження юридичної особи: 04080, м.Київ, вул. Кирилівська, буд. 69) земельної ділянки під кадастровим номером НОМЕР_3 площею 0,1000га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, згідно повідомлення ОСОБА_1 (НОМЕР_1, АДРЕСА_1) від 27.03.2018 про виявлення технічної помилки у Державному земельному кадастрі.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Київській області виправити у Державному земельному кадастрі помилку щодо реєстрації за ТОВ «Кей-колект» (код ЄДРПОУ: 37825968 місцезнаходження юридичної особи: 04080, м.Київ, вул. Кирилівська, буд. 69) земельної ділянки під кадастровим номером НОМЕР_3 шляхом скасування такої реєстрації та відновлення реєстрації земельної ділянки під кадастровим номером НОМЕР_3 площею 0,1000га за адресою: АДРЕСА_1 за ОСОБА_1 (НОМЕР_1, АДРЕСА_1).

Рішення суду, відповідно до частини 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя І.В. Смолій