Рішення від 28.09.2018 по справі 2540/2670/18

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2018 року Чернігів Справа № 2540/2670/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Падій В.В.,

за участю секретаря Кондратенко О.В.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (з повідомленням сторін) справу за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства “Агат” до Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними,

УСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство “Агат” звернулось до суду з адміністративним позовом до Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про зобов'язання Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України зупинити нарахування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених колишнім працівникам відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів “а” і “б” Закону України “Про пенсійне забезпечення” - ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7.

Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що дії відповідача щодо нарахування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених колишнім працівникам - ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 є протиправними та підлягають зупиненню, оскільки атестація робочих місць на заводі не проводилась.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.07.2018 позовну заяву Приватного акціонерного товариства “Агат” залишено без руху та позивачу надано п'ятиденний строк, з дня отримання зазначеної ухвали суду, для усунення недоліку поданої позовної заяви.

26.07.2018 через службу діловодства суду позивачем подано документ, на виконання вимог ухвали Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.07.2018.

30.07.2018 ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи.

У строк, визначений судом, відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення адміністративного позову. Також повідомив, що ОСОБА_4 - перебуває на обліку з 22.10.2013, пенсія призначена протоколом від 11.11.2013; ОСОБА_7 - перебуває на обліку з 18.12.2014, пенсія призначена протоколом від 06.02.2015; ОСОБА_6 - перебуває на обліку з 20.05.2013, пенсії призначена протоколом від 29.05.2013; ОСОБА_5 - перебуває на обліку з 07.11.2012, пенсія призначена протоколом від 26.10.2012 (06.05.2018 ОСОБА_5 досягла встановленого законодавством пенсійного віку, а тому з 06.05.2018 нарахування фактичних витрат даній особі не проводиться); ОСОБА_3 - перебуває на обліку з 08.06.2013, пенсія призначена протоколом від 06.09.2013. Пенсії вказаним особам виплачуються щомісячно, розпорядження про призначення цим особам пільгової пенсії в судовому порядку не скасовувались, а отже витрати на виплату та доставку пільгових пенсій підлягають відшкодуванню позивачем.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Судом встановлено, що в Ріпкинському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України перебувають на обліку особи та отримують пенсію на пільгових умовах: ОСОБА_4 - з 22.10.2013, пенсія призначена протоколом від 11.11.2013; ОСОБА_7 - з 18.12.2014, пенсія призначена протоколом від 06.02.2015; ОСОБА_6 - з 20.05.2013, пенсії призначена протоколом від 29.05.2013; ОСОБА_5 - з 07.11.2012, пенсія призначена протоколом від 26.10.2012 (06.05.2018 ОСОБА_5 досягла встановленого законодавством пенсійного віку, а тому з 06.05.2018 нарахування фактичних витрат даній особі не проводиться); ОСОБА_3 - з 08.06.2013, пенсія призначена протоколом від 06.09.2013.

Позивач листом від 09.01.2018 року звернувся до Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України з проханням зупинити нарахування та виплати пенсій, призначених відповідно до пунктів “а” і “б” Закону України “Про пенсійне забезпечення” - ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, у зв'язку з відсутністю підстав для їх нарахувань, оскільки на підприємстві не проводилась атестація робочих місць, а також просив провести перевірку наявності висновку для підтвердження чи спростування права працівників на пенсію на пільгових умовах.

Відповідач листом від 26 січня 2018 року № 541/09-13 повідомив позивача, що контроль за якістю проведення атестації робочих місць за умовами праці, правильністю застосування списків виробництв, робіт, професій, посад, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах покладається на органи Держпраці, а тому проведення зазначеної перевірки не входить до їх компетенції.

Постановою Городнянського районного суду Чернігівської області від 8 серпня 2011 року по справі №2-а-2328/11 за позовною заявою ОСОБА_8 до Управління Пенсійного Фонду України в Городнянському районі та ВАТ «АГАТ» про визнання періоду роботи, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах встановлено той факт, що атестація робочих місць на заводі не проводилась, про що не заперечував представник ВАТ «АГАТ».

Не погоджуючись з відмовою відповідача щодо зупинення нарахування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених колишнім працівникам відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів “а” і “б” Закону України “Про пенсійне забезпечення” - ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку зазначеним обставинам, суд зважає на таке.

Так, пунктами «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено категорії працівників, які на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від останнього місця роботи.

Статтею 1 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058 -IV) визначено, що страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до пункту 1 статті 1 Закону України від 26.06.1997 року № 400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 400/97-ВР) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, зокрема, суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у пункті 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник зборів, територіальної громади.

Відповідно до абзацу 3 пункту 1 статті 4 Закону № 400/97-ВР для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»- «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за ставкою 100 відсотків від об'єкта оподаткування.

Згідно з пунктом 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" та призначених відповідно до частин другої і третьої статті 114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 цього Закону, здійснюється у такому порядку: підприємства та організації (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини другої статті 114 цього Закону, - до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону за раніше діючим порядком.

Порядок відшкодування підприємствами витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначено в Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 (далі - Інструкція).

Згідно з пунктом 6.1 розділу 6 Інструкції для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 розділу 2 цієї Інструкції (крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України), відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до набрання чинності Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» та призначених відповідно до частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за Списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Водночас пунктами 6.4-6.5 розділу 6 Інструкції передбачено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій. Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.

Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць (пункт 6.7 розділу 6 Інструкції).

На виконання вимог чинного законодавства, відповідачем надсилаються позивачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а»-«б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» особам ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7.

При цьому матеріали справи не містять жодних належних та допустимих доказів щодо скасування розпоряджень відповідача стосовно призначення пільгових пенсій ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, а тому суд вважає, що ПАТ «Агат», у відповідності до норм чинного законодавства України, не звільнено від покладених на нього обов'язків щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсії відповідачу.

За таких обставин, суд вважає, що відсутні законні підстави для зобов'язання Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України зупинити нарахування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених колишнім працівникам відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів “а” і “б” Закону України “Про пенсійне забезпечення” - ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, а отже адміністративний позов ПАТ «Агат» є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.

Згідно статті 139 КАС України судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Приватного акціонерного товариства «Агат» (вул. 1 Травня, 46, м. Городня, Чернігівська область,15100, код ЄДРПОУ 14310951) до Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (вул. Попудренка, 8, смт. Ріпки, Чернігівська область, 15000, код ЄДРПОУ 40378544) відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду в строки, визначені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення складено 02 жовтня 2018 року.

Суддя В.В. Падій