ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
14 вересня 2018 року № 826/1789/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Федорчука А.Б., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного територіального управління юстиції у Київській області
про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити дії,
Позивач, в особі ОСОБА_1 (надалі - Позивач), звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Головного територіального управління юстиції у Київській області (надалі - Відповідач), в якому просить суд: визнати протиправними дії Головного територіального управління юстиції у Київській області щодо взяття до відома змін про обрання керівного органу Київської обласної організації Соціалістичної партії України, прийнятих 10.12.2016 року; скасувати наказ про взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів Київської обласної організації Соціалістичної партії України; зобов'язати Головне територіальне управління юстиції у Київській області зареєструвати зміни у складі керівних органів Київської обласної організації Соціалістичної партії України, прийняті 2006 року, тобто до реєстрації змін, які є незаконними відповідно до вимог цього позову.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва 27.02.2017 р., відкрито провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання до 11.04.2017 р.
У відповідності до Довідки про не здійснення фіксування судового засідання від 11.04.2017 р. розгляд справи відкладено до 15.05.2017 р. у зв'язку з перебуванням головуючого судді Федорчука А.Б. у відпустці.
В судовому засіданні 15.05.2017 р. представником Відповідача заявлено клопотання про заміну Відповідача на належного- Головне територіальне управління юстиції у місті Києві, Судом розглянуто клопотання представника Відповідача та відмовлено в задоволенні даного клопотання.
В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначає, що Відповідач безпідставно прийняв документи та здійснив реєстрацію змін в керівництві Київської організації СПУ, оскільки поданий пакет документів є неповним та таким, що не дає підстав для здійснення таких дій.
Представник Відповідача проти позовних вимог заперечував в повному обсязі та просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
В судовому засіданні 15.05.2017 р. Судом прийнято рішення про розгляд справи в письмову провадженні на підставі частини четвертої статті 122 КАС України (в редакції, яка діяла станом на травень 2017 р.).
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
Соціалістична партія України зареєстрована Міністерством юстиції України 25.11.1991 року, дата запису 10.05.2007 року №10671200000011029.
Київська обласна організація Соціалістичної партії України зареєстровано 31.12.1993 року, дата запису 18.04.2006 року №10731200000009384.
ОСОБА_1 було обрано в 2006 році керівником (першим секретарем) Київської обласної організації Соціалістичної партії України.
Як зазначає Позивач, в січні 2017 року йому стало відомо, що Відповідачем було взято до відома та зареєстровано зміни в складі керівництва Київської організації Соціалістичної партії України, а саме, усунуто Позивача з посади секретаря Київської організації СПУ та призначення на посаду керівника ОСОБА_2
З матеріалів справи вбачається, що зміни були прийняті на підставі, зокрема, узгодження відсторонення Позивача та призначення нового керівника Київської організації СПУ Політвиконкомом Соціалістичної партії України, оформленого рішенням Політвиконкомом СПУ №50 від 10.12.2016 року.
За наслідками проведення засідання прийнято рішення № 50, яким вирішено: у відповідності до пункту 6.7.3 та керуючись пунктами 6.5.4, 6.7.2 Статуту СПУ затвердити Розпорядження Лідера СПУ від 10.12.2016 р. № 534 про відсторонення перших секретарів, секретарів обласних (регіональних) партійних комітетів, на період до обрання нових призначити виконуючих обов'язки перших секретарів обласних (регіональних) партійних комітетів згідно з додатком № 1; зобов'язати виконуючих обов'язки перших секретарів обласних (регіональних) партійних комітетів провести засідання комітетів обласних (регіональних) партійних комітетів з організаційних питань у строк не пізніше тридцяти днів з дня прийняття рішення про відсторонення та призначення виконуючих обов'язки перших секретарів обласних (регіональних) партійних комітетів, виконати необхідні дії щодо відповідного повідомлення про зміни у складі керівних органів обласних (регіональних) партійних організацій реєструючих органів.
Згідно з додатком №1 до рішення №50 Політвиконкому СПУ відсторонено від виконання обов'язків Київської обласної організації СПУ ОСОБА_1
Позивач зазначає, що Відповідач діяв з порушенням вимог законодавства, а тому звернувся до суду з даним позовом.
Повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, а також, норми чинного законодавства, Суд прийшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог, виходячи з наступного.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців регулює Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" від 15.05.2003 р. № 755-IV (надалі - Закон № 755-IV, в редакції станом 10.12.2016 р.) та 3 Закону України "Про політичні партії".
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про політичні партії", політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.
Згідно п. 3, п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону №755-IV, у цьому Законі терміни вживаються в такому значенні: громадські формування - політичні партії, структурні утворення політичних партій, громадські об'єднання, місцеві осередки громадського об'єднання із статусом юридичної особи, професійні спілки, їх об'єднання, організації профспілки, передбачені статутом профспілки та їх об'єднання, творчі спілки, місцеві осередки творчих спілок, постійно діючі третейські суди, організації роботодавців, їх об'єднання, відокремлені підрозділи іноземних неурядових організацій, представництва, філії іноземних благодійних організацій; державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.
Пунктом 14 ч. 1 ст. 1 Закон № 755-IV, визначено, що суб'єкт державної реєстрації: суб'єкт державної реєстрації: Міністерство юстиції України - у разі державної реєстрації політичних партій, всеукраїнських професійних спілок, їх об'єднань, всеукраїнських об'єднань організацій роботодавців; відокремлених підрозділів іноземних неурядових організацій, представництв, філій іноземних благодійних організацій, постійно діючих третейських судів, засновниками яких є всеукраїнські громадські організації, всеукраїнських творчих спілок, символіки громадських формувань.
Відповідно до п. 11 ч. 2 ст. 5 Закону № 755-IV (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) до повноважень Міністерства юстиції України у сфері державної реєстрації належить: державна реєстрація політичних партій, всеукраїнських профспілок, їх об'єднань, всеукраїнських об'єднань організацій роботодавців, відокремлених підрозділів іноземних неурядових організацій, представництв, філій іноземних благодійних організацій, постійно діючих третейських судів, засновниками яких є всеукраїнські громадські організації, всеукраїнських творчих спілок, символіки громадських формувань.
Згідно з ч. 4, ч. 5 ст. 17 Закону № 755-IV, Для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються такі документи: 1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі; 2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв'язку з юридичною особою; 3) реєстр осіб (громадян), які брали участь в засіданні уповноваженого органу управління юридичної особи, - у разі внесення змін до відомостей про громадські об'єднання, політичні партії; 4) документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення відповідно до статуту громадського формування про внесення змін до Єдиного державного реєстру, - у разі державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування; 5) відомості про керівні органи громадського формування (ім'я, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв'язку) - у разі внесення змін до складу керівних органів; 6) документ, що підтверджує реєстрацію іноземної особи в країні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського, судового реєстру тощо), - у разі змін, пов'язаних із входженням до складу засновників юридичної особи іноземної юридичної особи; 7) документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону; 8) установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі; 9) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта або розподільчого балансу - у разі внесення змін, пов'язаних із внесенням даних про юридичну особу, правонаступником якої є зареєстрована юридична особа; 10) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про вихід із складу засновників (учасників) та/або заява фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників), справжність підпису на якій нотаріально засвідчена, та/або договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, та/або рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про примусове виключення із складу засновників (учасників) юридичної особи або ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі внесення змін, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи; 11) заява про обрання юридичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість, та/або заява про включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій за формами, затвердженими відповідно до законодавства, - за бажанням заявника у разі внесення до установчих документів змін, які впливають на систему його оподаткування. Для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у зв'язку із зупиненням (припиненням) членства у громадському формуванні члена керівного органу (крім керівника) така особа подає копію заяви про зупинення (припинення) нею членства до відповідних статутних органів громадського формування з відміткою про її прийняття.
У відповідності до п. 1- п. 6 розділу V Порядку державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, затверджений наказом Міністерства юстиції України від 09.02.2016 р. №359/5 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 09.02.2016 р. №200/28330, Державна реєстрація політичних партій проводиться на підставі правового висновку за результатами правової експертизи поданих для державної реєстрації документів. Правовий висновок готується державним реєстратором за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру в межах строку розгляду документів для державної реєстрації, встановленого Законом, але не пізніше ніж за 2 дні до закінчення такого строку. Правовий висновок повинен містити: дату: число, місяць, рік; прізвище, ім'я та по батькові державного реєстратора; назву поданої заяви відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 06 січня 2016 року N 15/5 "Про затвердження форм заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06 січня 2016 року за N 14/28144. У разі подання заяви для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, додатково зазначається вид (перелік) таких змін; прізвище, ім'я, по батькові заявника; найменування політичної партії; обґрунтування з посиланням на конкретні норми законодавства щодо відповідності вимогам Конституції та законів України, статуту (положенню) відповідної політичної партії документів, поданих для державної реєстрації. У разі державної реєстрації створення політичної партії також зазначається кількість підписів громадян України, зібраних на підтримку рішення про створення політичної партії не менш як у двох третинах районів не менш як двох третин областей України, міст Києва і Севастополя та не менш як у двох третинах районів Автономної Республіки Крим. У разі невідповідності вимогам Конституції та законів України поданих для державної реєстрації документів у висновку зазначаються відповідні положення законодавства, яким суперечать (з якими не узгоджуються) подані для державної реєстрації документи та/або норми статуту (положення), які порушені при прийнятті політичною партією відповідних рішень. Правовий висновок підписується державним реєстратором та після проходження процедури візування в установленому законодавством порядку подається на затвердження Міністру юстиції України або його заступнику відповідно до розподілу повноважень. Правовий висновок в межах повноважень, визначених Законом, затверджується Міністром юстиції України або його заступником відповідно до розподілу повноважень. Державний реєстратор виготовляє електронну копію затвердженого правового висновку шляхом його сканування, яка долучається до документів, поданих для державної реєстрації, що містяться у Єдиному державному реєстрі. На підставі затвердженого правового висновку державний реєстратор приймає рішення про проведення державної реєстрації або про відмову в такій реєстрації, яке формується за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру в електронній формі, та підписує його. Рішення про зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації, приймається державним реєстратором без підготовки правового висновку.
Відповідно до Статуту Соціалістичної партії України, зареєстрованого Міністерством юстиції України 25.11.1991 р., до керівних органів належать: З'їзд, Політична Рада СПУ, Президія СПУ, Політичний виконавчий комітет СПУ та вищими посадовими особами СПУ, які обираються з'їздом СПУ є Голова СПУ, Лідер СПУ - Голова Політради СПУ, Голова ЦКК СПУ (пункти 4.5, 4.5.1 розділу IV Статуту).
За приписами пункту 6.1.1 Статуту центральними колегіальними органами СПУ є: З'їзд СПУ, Політрада СПУ, Президія СПУ, Політвиконком СПУ.
Пунктом 6.5 Статуту визначено, що у період між засіданнями Політради СПУ вищим постійно діючим виконавчим органом СПУ є Політвиконком СПУ. До складу Політвиконкому СПУ за посадою входять: Лідер СПУ, перший секретар Політради СПУ, секретарі Політради СПУ, Голова Теоретичної ради. Політвиконком СПУ обирається на строк повноважень Політради СПУ.
Згідно з пунктом 6.5.1 Статуту засідання Політвиконкому СПУ скликається Лідером СПУ або на вимогу не менше однієї третини членів Політвиконкому СПУ, і є правомочним за умови участі у ньому більше половини складу.
Відповідно до пункту 6.5.2 Статуту рішення Політвиконкому СПУ приймається більшістю голосів від кількості присутніх на засіданні членів Політвиконкому СПУ.
Позивач зазначає, що у відкритому доступі в реєстрі Міністерства юстиції України, який міститься в матеріалах справи, міститься перелік членів Політичної ради СПУ, в якому додатково зазначені особи, керівними посадами, вказаними п.6.5 Статуту СПУ, які віднесені до складу членів Політвиконкому СПУ, а саме: ОСОБА_5, посада в політичній партії: секретар Політичної ради; ОСОБА_6, посада в політичній партії: секретар Політичної ради; ОСОБА_7, посада в політичній партії: Перший Секретар Політичної ради; ОСОБА_8, посада в політичній партії: член Політичної ради, Голова теоретичної ради; ОСОБА_9, посада в політичній партії: секретар Політичної ради; ОСОБА_10, посада в політичній партії: Лідер Партії - Голова Політради; ОСОБА_11, посада в політичній партії: секретар Політичної ради; ОСОБА_12, посада в політичній партії: секретар Політичної ради.
На думку Позивача, що у відповідності до даних положень Статуту склад Політвиконкому СПУ був обраний Політрадою СПУ на засіданні від 12.10.2013 року в кількості 8 осіб.
З реєстр Міністерства юстиції України та встановлено, що до складу керівних органів Політвиконкому СПУ віднесено: ОСОБА_5, посада в політичній партії: секретар Політичної ради; ОСОБА_6, посада в політичній партії: секретар Політичної ради; ОСОБА_7, посада в політичній партії: Перший Секретар Політичної ради; ОСОБА_9, посада в політичній партії: секретар Політичної ради; ОСОБА_10, посада в політичній партії: Лідер Партії - Голова Політради; ОСОБА_11, посада в політичній партії: секретар Політичної ради; ОСОБА_12, посада в політичній партії: секретар Політичної ради.
Суд звертає увагу, що ОСОБА_8 обіймає посаду в політичній партії: член Політичної ради та не зазначено, що останній є Головою теоретичної ради, а отже твердження Позивача, що ОСОБА_8 є Головою теоретичної ради - необґрунтовані.
Крім того, Позивачем не надано суду доказів того, що на засіданні від 12.10.2013 року Політрадою СПУ обрано склад Політвиконкому СПУ був обраний в кількості 8 осіб.
Відповідно до протоколу засідання Політвиконкому СПУ №1 від 10.12.2016 р. та реєстру осіб, які брали участь в засіданні Політвиконкому, на якому було розглянуто питання про затвердження рішення Лідера СПУ про відсторонення перших секретарів, секретарів регіональних партійних комітетів та призначення виконуючих обов'язки перших секретарів, були присутні 4 члени Політвиконкому, а саме: ОСОБА_10 - Голова Політради СПУ, Голова Політвиконкому СПУ, ОСОБА_7 - перший секретар Політради СПУ, ОСОБА_11 - секретар політради СПУ з економічної політики та ОСОБА_6 - секретар Політради СПУ з громадськими організаціями.
В даному випадку була присутня більша половина складу Політвиконкому СПУ, а не менша його половина, як зазначає Позивач.
У свою чергу, згідно з п.6.3.3 Статуту до повноважень Політради СПУ належить визначення за спільним поданням Голови СПУ та Лідера СПУ кількісного складу Політвиконкому СПУ.
Суд звертає увагу, що Позивачем не надано Суду доказів того, що до Відповідача було подано не повний пакет документів під час здійснення реєстраційних дій.
З аналізу матеріалів справи та норм права, Суд приходить до висновку, що позовні вимоги Позивача в частині щодо визнання протиправними дії Головного територіального управління юстиції у Київській області щодо взяття до відома змін про обрання керівного органу Київської обласної організації Соціалістичної партії України, прийнятих 10.12.2016 року є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
В частині позовних вимог щодо скасувати наказ про взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів Київської обласної організації Соціалістичної партії України та зобов'язати Головне територіальне управління юстиції у Київській області зареєструвати зміни у складі керівних органів Київської обласної організації Соціалістичної партії України, прийняті 2006 року, тобто до реєстрації змін, які є незаконними відповідно до вимог цього позову, Суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону № 755-IV (в редакції станом на 2017 р.) державна реєстрація проводиться незалежно від місця знаходження юридичної чи фізичної особи у межах Автономної республіки Крим, області, місті Києві та Севастополі.
Аналогічний зміст міститься в пункті 11 частини другої статті 5 Закону № 755-IV (в редакції станом на час прийняття рішення).
Згідно з відомостями, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, місце знаходження Соціалістичної партії України є місто Київ (вул. Бажова, 12).
Суд звертає увагу, що Позивачем не надано доказів того, що ним подано документи та заяву до Головного територіального управління юстиції у місті Києві.
Враховуючи вищевикладене, Суд приходить до висновку, що Позовні вимоги Позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Частиною другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
З урахуванням викладеного, Суд приходить до висновків про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись положеннями статей 2 - 4, 7, 9, 11, 44, 72-78, 79, 139, 194, 241-246, 250, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1) відмовити повністю.
Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно ч. 1 ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України. апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідно до пп. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя А.Б. Федорчук