Ухвала від 01.10.2018 по справі 1840/3494/18

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua

УХВАЛА

"01" жовтня 2018 р. Справа № 1840/3494/18

Суддя Сумського окружного адміністративного суду Павлічек В.О. розглянувши матеріали справи № 1840/3494/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Сумського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:

-визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у здійсненні обрахунку пенсії ОСОБА_1 з дня її призначення, а саме з 01.06.2010 із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально - побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, премії в розмірі 150 % посадового окладу, надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 50%, а також надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно службову діяльність в розмірі 50 %;

- визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.07.2012 року із зниженням сум додаткового грошового забезпечення;

- визнати протиправною бездіяльність головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії в зв'язку із збільшенням посадових окладів працівників державної пенітенціарної служби відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.20016 № 1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294» з 01.01.2017 року:

- визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо неврахування при проведенні перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 року матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально - побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, премії в розмірі 150 % посадового окладу (яка була мною отримана при звільненні) та надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 50%, а також надбавки за інформаційно аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно службову діяльність в розмірі 50 %, які були мною отримані при звільненні на пенсію та з яких було сплачено страхові внески;

- зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити обрахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії починаючи з 01.06.2010 р. із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально - побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, премії в розмірі 150 % посадового окладу, надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 50%, а також надбавки за інформаційно аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно службову діяльність в розмірі 50 % та сплатити виниклу заборгованість;

- зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії в зв'язку із збільшенням посадових окладів працівників державної пенітенціарної служби починаючи з 01.07.2012 року та здійснити виплату виниклої заборгованості, врахувавши при перерахунку матеріальну допомогу на оздоровлення, на вирішення соціально - побутових питань, компенсацію за невикористану відпустку, премію в розмірі 150 % посадового окладу, надбавку за особливо важливі завдання в розмірі 50%, а також надбавку за інформаційно аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно службову діяльність в розмірі 50 % та сплатити виниклу заборгованість.

- зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії в зв'язку із збільшенням посадових окладів працівників державної пенітенціарної служби відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.20016 № 1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294» починаючи з 01.01.2017 року та здійснити виплату виниклої заборгованості із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально - побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, премії в розмірі 150 % посадового окладу, надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 50%, а також надбавки за інформаційно аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно службову діяльність в розмірі 50 % та сплатити виниклу заборгованість;

- зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 року із включенням матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально - побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, премії в розмірі 150 % посадового окладу (яка була мною отримана при звільненні) та надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 50 %, а також надбавки за інформаційно аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно службову діяльність в розмірі 50 %, які були мною отримані при звільненні на пенсію та з яких було сплачено страхові внески, сплативши виниклу заборгованість.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 19.09.2018 року вказану позовну заяву було залишено без руху, оскільки вона не відповідає вимогам ст. 161 КАС України, а саме, позивачем не надано доказів сплати судового збору за три вимоги немайнового характеру, у зв'язку з чим судом зазначено про необхідність надання доказів щодо сплати судового збору три вимоги немайнового характеру у розмірі 2 114,40 грн. З урахуванням вищезазначеного, судом, для усунення недоліків позовної заяви, було встановлено позивачу семиденний строк з дня одержання даної ухвали.

Однак, натомість доказів сплати судового збору позивачем подано клопотання, в якому просить зменшити суму належного до сплати судового збору за подання позовної заяви до 740,80 грн. Заява мотивована тим, що через свій скрутний матеріальний стан позивач не має змоги доплатити решту суми судового збору, оскільки її пенсія, яка тривалий час не перераховується відповідачем є досить незначною, і в разі сплати решти судового збору в неї не вистачить коштів на сплату комунальних послуг та харчування, оскільки загальна сума судового збору складе більше половини пенсії, яка в умовах діючої інфляції та цін на продукти є досить незначною..

Дослідивши матеріали адміністративного позову та зміст клопотання, суд відмовляє в його задоволенні, виходячи із наступного.

Рекомендація щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя N R (81)7, прийнята Комітетом міністрів Ради Європи 14.05.1981 р., та практика Європейського суду з прав людини під час застосування цієї Конвенції не визнають необхідність сплати судових витрат обмеженням права доступу до суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Разом з тим, питання про відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати регулюється Законом України "Про судовий збір". Так, положеннями ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов, зокрема, розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.

Згідно ч. 2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Отже підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати є зокрема незадовільний майновий стан фізичної особи. При цьому, клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в позовній заяві, яка подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.

Проте суд зазначає, що позивачем взагалі не надано жодного доказу неможливості сплатити судові витрати. Зазначені обставини повинні підтверджуватися відповідними засобами доказування.

Приймаючи до уваги викладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання позивача про зменшення суми сплати судового збору.

Керуючись ст. 169, 241, 248 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

В задоволені клопотання ОСОБА_1 про зменшення суми до сплати судового збору - відмовити.

Продовжити позивачу - ОСОБА_1 строк для усунення недоліків поданої позовної заяви.

Встановити позивачу п'ятиденний строк з дня одержання даної ухвали для усунення недоліків, попередивши, що у разі невиконання вимог ст. 161 КАС України відповідно до ухвали від 19.09.2018 року, позовну заяву буде визнано неподаною та повернуто позивачеві протягом п'яти днів з дня закінчення строку на усунення недоліків.

Копію даної ухвали направити ОСОБА_1.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя В.О. Павлічек