01 жовтня 2018 р. № 814/1270/18
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мельника О.М. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 55200
до відповідача:Первомайського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області, вул. Вокзальна, 36, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213
про:зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовом до Первомайського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області, в якому просить суд:
- зобов'язати Первомайське об'єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу, що дорівнює 1,35 %, починаючи з 27.11.2017;
- зобов'язати Первомайське об'єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області провести перерахунок та виплату пенсії з 27.11.2017 року з урахуванням положень частини 2 статті 56 Закону № 796-XII, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж 20 років.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з листопада 2004 року він перебуває на обліку в Первомайському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Миколаївської області, як пенсіонер, якому призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-XII. За заявою позивача, з листопада 2017 року, позивача було переведено, за його заявою, з пенсії за вислугою років на пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV (далі-Закон - 1058), тобто замість одного виду пенсії призначено пенсію іншого виду. Проте, в результаті розрахунку, проведеного відповідачем, розмір пенсії за віком виявився суттєво меншим, ніж мав становити за умови суворого дотримання норм Закону № 1058. На думку позивача, причиною цього стало те, що відповідачем протиправно було застосовано для розрахунку розміру пенсії за віком показник величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, замість 1,35 %. Внаслідок таких дій розрахунковий розмір пенсії виявився заниженим.
Відповідач надав відзив, в якому провив відмовити в задоволенні адміністративного позову та вказав на те, що пенсія позивачу в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування призначається не вперше та відповідно до вимог ст. 45 Закону № 1058, позивача переведено на пенсію за віком, то застосування величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% було здійснено відповідно до чинного законодавства.
Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 25.05.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
17.08.2018 від позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог, де останній вказав, що позовну вимогу, стосовно збільшення пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж 20 років просить не розглядати, так як відповідачем надано інформацію, щодо бажання позивача про перерахунок пенсії на вказаних умовах.
Враховуючи вищевказане суд розглядає справу з урахуванням уточнених позовних вимог.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Первомайському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Миколаївської області.
З 26.11.2004 позивач перебував на обліку Головному управління Пенсійного фонду в Миколаївській області та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-XII.
27.11.2017 року позивач звернувся до пенсійного органу з заявою про призначення йому пенсії за віком. Розглянувши заяву позивача, відповідачем переведено ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.
В подальшому позивач звернувся до пенсійного органу з заявою, в якій просив провести обчислення його пенсії за віком відповідно до Закону 1058 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
Листом від 14.05.2018 за №25-Н-08 відповідач повідомив позивачу, що законних підстав для застосування величини оцінки одного року 1,35 % та провести перерахунок з дня призначення немає. Крім того, пенсійним органом було роз'яснено позивачу, що застосування коефіцієнта страхового стажу, оцінка одного року страхового стажу в розмірі 1,35% застосовується виключно при первинному призначенні пенсії, а в його випадку мало місце переведення з одного виду пенсії на інший, а не нове призначення.
Вважаючи, застосування 1% величини оцінки одного року страхового стажу замість 1,35% протиправним та таким що суперечить чинному законодавству, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законом України "Про пенсійне забезпечення", та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" .
Відповідно до вимог частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законом № 1058 визначено принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також врегульовано порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-ХІІ (далі - Закон №1788-ХІІ) передбачено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Згідно ст.2 Закону №1788-ХІІ за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років; б) соціальні пенсії.
Відповідно до статті 7 Закону №1788-ХІІ звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.
Згідно зі статтею 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон №1058-IV) розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Коефіцієнт страхового стажу - величина, що визначається відповідно до цього Закону для обрахування страхового стажу при обчисленні розміру пенсії у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (ст.1 Закону №1058-IV).
Відповідно до ч.1 ст.25 Закону №1058-IV в редакції Закону від 03.10.2017 N 2148-VIII, яка діяла на час звернення позивача за призначенням пенсії, коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу (у відсотках), який за період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування дорівнює 1%.
При цьому, пунктом 4-4 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV в редакції «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 3 жовтня 2017 року N 2148-VIII, який набрав чинності з 11.10.2017 року, передбачено, що з 01 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.45 Закону України №1058-ІV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності.
Згідно частини 3 статті 45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Встановлено, що позивач за призначенням пенсії відповідно до Закону №1058-ІV звернувся вперше 27.11.2017 року, а тому відповідач для визначення розміру пенсії за віком зобов'язаний був застосувати пункт 4-4 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV в редакції закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 3 жовтня 2017 року №2148-VIII, відповідно до якого при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
Таким чином, дії відповідача щодо призначення позивачу пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% є неправомірними.
Наведені відповідачем аргументи по суті даного позову є невмотивованими та не обґрунтованими жодними доказами, а тому не можуть бути прийняті судом до уваги.
Відповідно до частин 1, 2, 5 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, 55200 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Первомайського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області (вул. Вокзальна, 36, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213 ідентифікаційний код 37822160) задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Первомайське об'єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області призначити пенсію за віком з 27.11.2017 року із застосуванням оцінки одного року страхового стажу 1,35%.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя О.М. Мельник