справа№461/654/18
02 жовтня 2018 року м. Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Карп'як О.О., перевіривши заяву Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відстрочення виконання рішення в адміністративній справі № 461/654/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії, -
17 серпня 2018 року на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла заява Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відстрочення виконання рішення (вх. №25928) в адміністративній справі № 461/654/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою суду від 21 серпня 2018 року заяву про відстрочення виконання рішення було залишено без руху та запропоновано позивачу у 10-денний термін з моменту отримання копії ухвали про залишення заяви без руху усунути недоліки заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали.
Вказана ухвала вручена позивачу 19.09.2018, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення зі штриховим ідентифікатором №7901603914280.
01 жовтня 2018 року на адресу суду надійшло клопотання заявника в якому він зазначив, що відповідно до пункту 3 частини 2 статті 3 Закону України «Про судовий збір», судовий збір не справляється за подання заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення.
На посилання заявника про те, що судовий збір не справляється за подання заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення, суд повідомляє наступне, що відповідно до підпункту 6 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір за подання до адміністративного суду заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення становить 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до частини 6 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
З огляду на положення вказаної норми, при вирішенні питання про повернення заяви слід керуватися положеннями статті 169 КАС України. Відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.
Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що дану заяву, разом із доданими до неї матеріалами слід повернути заявнику.
Керуючись ст.ст. 169, 171, 248, 256, 293-295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
ухвалив :
Заяву Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відстрочення виконання рішення в адміністративній справі № 461/654/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії - повернути заявнику.
Копію ухвали про повернення заяви невідкладно надіслати заявнику, разом із заявою й усіма доданими до неї матеріалами.
Роз'яснити, що повернення заяви не позбавляє заявника права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Карп'як Оксана Орестівна