Рішення від 25.09.2018 по справі 813/1818/18

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа № 813/1818/18

25 вересня 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючий-суддя Костецький Н.В.,

секретар судового засідання Витвицька В.П.,

за участю:

представник позивачів Ярмолович С.В.,

представник відповідача не прибув,

представник третьої особи Данилко Р.Б.,

представник третьої особи Мельник Х.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Франківської районної адміністрації Львівської міської ради, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про зобов'язання вчинити дії, -

встановив:

ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулися до суду з позовом до Франківської районної адміністрації Львівської міської ради, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , в якому просить суд зобов'язати Франківську районну адміністрацію Львівської міської зареєструвати ОСОБА_1 , ОСОБА_2 у квартирі АДРЕСА_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивачі зазначають, що рішенням Франківського районного суду м. Львова від 24.12.2015 задоволено позов ОСОБА_3 до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про усунення перешкод у користуванні власністю шляхом зняття з реєстрації з позбавленням права користування житловим приміщенням у квартирі АДРЕСА_1 . Однак рішенням Апеляційного суду Львівської області від 04.04.2016 скасовано рішення Франківського районного суду м. Львова від 24.12.2015. До постановлення рішення Апеляційним судом Львівської області Дмитрів Т.Р. 02.04.2016 ввівши в оману працівників ЛКП «Затишне», подала заяву про зняття позивачів з реєстрації місця проживання та як на правову підставу для цього, подано рішення Франківського районного суду м. Львова від 24.12.2015, яке не набрало законної сили. Звертає увагу, що постановою Львівського окружного адміністративного суду від 19.09.2017 задоволено позов позивачів, визнано дії Франківського районного відділу Державної міграційної служби України у м. Львові протиправними та зобов'язано поновити реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 , ОСОБА_2 за адресою : АДРЕСА_1 . Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 20.11.2017 постанову Львівського окружного адміністративного суду від 19.09.017 скасовано в частині зобов'язання Франківського районного відділу Державної міграційної служби України у м. Львові поновити реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 , ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 . 12.12.2017 позивачі звернулись з заявами про реєстрацію місця проживання до Франківської районної адміністрації Львівської міської ради, як органу реєстрації, однак відповідач відмовив у реєстрації за адресою : АДРЕСА_2 . Відмову відповідача вважають незаконною, оскільки рішенням колегії суддів судової палати апеляційного суду Львівської області вад 04.04.2016 скасовано рішення Франківського районного суду м. Львова від 24.12.2015 про усунення перешкод у користуванні власністю шляхом зняття ОСОБА_1 , ОСОБА_2 з реєстрації з позбавленням права користування житловим приміщенням за адресою АДРЕСА_2 , а постановою Львівського окружного адміністративного суду від 19.09.2017 визнано протиправними дії Франківського районного відділу Державної мііраційної служби України у м. Львові щодо зняття з реєстрації позивачів. Відтак, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 повинні бути поновлені в реєстрації.

Представник позивачів в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позові, просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Відзиву на позовну заяву на адресу суду не надходило.

Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Згідно з ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Третя особа ОСОБА_3 подала до суду пояснення від 23.07.2018 (вх. № 2804ел ), у яких зазначає, що, будучи одноосібним повноправним власником квартири, володіючи повноваженнями, передбаченими ст. 319 ЦК України ОСОБА_3 розпорядилась своєю власністю та 23.12.2016 згідно договору купівлі-продажу, відчужила квартиру, за адресою: АДРЕСА_2 на користь ОСОБА_4 . На даний момент власником квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 є ОСОБА_4 . Жодного дозволу на реєстрацію у вказаній квартирі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не надавала, членом сім'ї позивачів не являється та є добросовісним набувачем вказаної квартири.

Представник третьої особи в судовому засіданні проти позову заперечила із підстав, викладених у поясненнях, просила у задоволенні позовних вимог відмовити.

Третя особа ОСОБА_4 подала до суду пояснення від 20.07.2018 (вх. № 22703), у яких зазначає, що, ОСОБА_4 є власником квартири АДРЕСА_1 з 23.12.2016, що, зокрема, підтверджується Договором купівлі-продажу квартири від 23.12.2016, посвідченого приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Нор Н.М. та Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме, майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об 'єктгб нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 10.11.2017 № 10337983. Звертає увагу, що з припиненням права власності особи на житло втрачається право користування членами його сім'ї таким приміщенням.

Представник третьої особи в судовому засіданні проти позову заперечила із підстав, викладених у поясненнях, просила у задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши пояснення представника позивачів, представників третіх осіб, дослідивши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та пояснення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Рішенням Франківського районного суду м. Львова від 24.12.2015 у справі № 465/6113/14-ц задоволено позов ОСОБА_3 до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про усунення перешкод у користуванні власністю ОСОБА_3 квартирою АДРЕСА_1 , шляхом зняття з реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , позбавлено права користування житловим приміщенням за адресою: АДРЕСА_2 ОСОБА_1 , ОСОБА_2 .

Рішенням Апеляційного суду Львівської області від 04.04.2016 скасовано рішення Франківського районного суду м. Львова від 24.12.2015 та ухвалено нове, яким у задоволенні вимог ОСОБА_3 відмовлено.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 19.09.2017 у справі № 813/2351/17 задоволено позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Франківського районного відділу Державної міграційної служби України у м. Львові, Франківської районної державної адміністрації, визнано протиправними дії Франківського районного відділу Державної міграційної служби України у м. Львові щодо зняття з реєстрації ОСОБА_1 , ОСОБА_2 у квартирі АДРЕСА_1 , зобов'язано Франківський районний відділ Державної міграційної служби України у м. Львові поновити реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 , ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 .

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 20.11.2017 скасовано постанову Львівського окружного адміністративного суду від 19.09.017 у справі № 813/2351/17 в частині зобов'язання Франківського районного відділу Державної міграційної служби України у м. Львові поновити реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 , ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 та прийнято в цій частині нову постанову, відмовивши в задоволенні вимог в наведеній частині позову. В решті постанову суду залишено без змін.

12.12.2017 ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулися до Франківської районної адміністрації Львівської міської ради з заявами про реєстрацію місця проживання адресою: АДРЕСА_2 .

14.12.2017 позивачам відмовлено у реєстрації місця проживання відповілно до абз. 1 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 року № 207 (відсутнє рішення суду на реєстрацію місця проживання).

Не погодившись із відмовою відповідача, позивачі звернулися до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (далі - Закон) громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.

В ч. 1 ст. 6 даного Закону передбачено, що громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання.

Відповідно до статті 14 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади, посадових та службових осіб з питань свободи пересування, вільного вибору місця проживання, реєстрації місця проживання чи місця перебування особи можуть бути оскаржені в установленому законом порядку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 року № 207 затверджено Правила реєстрації місця проживання та Порядок передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру.

Відповідно до пункту 3 Правил реєстрації місця проживання реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.

Абзацом першим пункту 8 Правил № 207 передбачено, що документи для здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи подаються до органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) з урахуванням вимог Закону України «Про адміністративні послуги».

Частиною першою статті 9-1 Закону № 1382-IV та абзацами 1 - 4 пункту 11 Правил № 207 встановлено, що орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, якщо:

особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію;

у поданих особою документах містяться недостовірні відомості або подані нею документи є недійсними;

для реєстрації або зняття з реєстрації звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку.

Пунктом 18 Правил № 207 встановлено, що для реєстрації місця проживання особа або її представник подає:

1) заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6, 7 або 8;

2) документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження. Реєстрація місця проживання дітей, які є іноземцями чи особами без громадянства, здійснюється за умови внесення даних про дітей до посвідки на постійне або тимчасове проживання їх батьків та копії свідоцтва про народження. Документи, видані компетентними органами іноземних держав, підлягають легалізації в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами;

3) квитанцію про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну послугу);

4) документи, що підтверджують:

право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків/одного з батьків або законного представника/представників);

право на перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи, - довідка про прийняття на обслуговування в спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи за формою згідно з додатком 9, копія посвідчення про взяття на облік бездомної особи, форма якого затверджується Мінсоцполітики (для осіб, які перебувають на обліку у цих установах або закладах);

проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, - довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини за формою згідно з додатком 10 (для військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби);

5) військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);

6) заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 11 (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).

Пунктом 23 Правил № 207 визначено, що працівник органу реєстрації в день звернення особи або її представника чи в день отримання документів від центру надання адміністративних послуг або представника спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту, посадової особи виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителя багатоквартирного будинку, органів державної реєстрації актів цивільного стану або даних від органу соціального захисту населення:

приймає рішення про реєстрацію або про відмову у реєстрації місця проживання особи;

вносить відомості про реєстрацію місця проживання у документ, до якого вносяться відомості про місце проживання (документ, до якого вносяться відомості про місце перебування, - у разі реєстрації місця перебування). Датою реєстрації місця проживання/перебування осіб, які подавали документи через центр надання адміністративних послуг, представника спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту, посадову особу виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителя багатоквартирного будинку, є дата отримання органом реєстрації відповідних документів;

формує і вносить дані про реєстрацію місця проживання особи до реєстру територіальної громади відповідно до Порядку;

формує інформацію про реєстрацію місця проживання/перебування особи для її передачі до Реєстру;

оформляє і видає довідку про реєстрацію місця проживання/перебування дітям до 16 років та громадянам, які мають паспорт громадянина України у формі картки, за формами згідно з додатками 13 або 14 відповідно;

повертає особі або її представнику, адміністратору центру надання адміністративних послуг, представнику спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту або посадовій особі виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителю багатоквартирного будинку документ, до якого вносяться відомості про реєстрацію місця проживання, довідку про реєстрацію місця проживання, що оформлена особі відповідно до абзацу шостого цього пункту, та інші документи, які подавалися.

За змістом вищенаведених нормативних актів, прийняттю рішення про реєстрацію або про відмову у реєстрації місця проживання особи передує процедура перевірки поданих заявником документів на відповідність вимогам п. 18 Правил № 207 та ст. 6 Закону № 1382-IV, та лише у випадку відповідності поданих документів таким вимогам працівником органу реєстрації приймається рішення про реєстрацію місця проживання особи.

Згідно поданих 12.12.2017 до Франківської районної адміністрації Львівської міської ради заяв про реєстрацію місця проживання, право на проживання в житлі позивачами зазначено (за рішенням суду).

Однак, як встановлено судом постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 20.11.2017 скасовано постанову Львівського окружного адміністративного суду від 19.09.017 у справі № 813/2351/17 в частині зобов'язання Франківського районного відділу Державної міграційної служби України у м. Львові поновити реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 , ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 та прийнято в цій частині нову постанову, відмовивши в задоволенні вимог в наведеній частині позову. В решті постанову суду залишено без змін.

Суд звертає увагу, що постанова суду, якою визнано протиправними дії Франківського районного відділу Державної міграційної служби України у м. Львові щодо зняття з реєстрації ОСОБА_1 , ОСОБА_2 у квартирі АДРЕСА_1 , не є підставою для зобов'язання відповідача зареєструвати місце проживання позивача за адресою: АДРЕСА_2 .

Крім того, судом встановлено, що 23.12.2016 між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 укладено договір купівлі-продажу квартири, відповідно до якого ОСОБА_3 продала, а ОСОБА_4 купила квартиру АДРЕСА_1 .

Отже, на момент звернення позивачів 12.12.2017 до Франківської районної адміністрації Львівської міської ради з заявами про реєстрацію місця проживання адресою: АДРЕСА_2 ОСОБА_4 була новим власником зазначеної квартири.

У заявах позивачів про реєстрацію місця проживання від 12.12.2017 у п. 2 відсутні відомості про надання згоди власників/співвласників житла або їх уповноважених органів, наймача та членів його сім'ї на реєстрацію місця проживання особи.

Таким чином, відповідач правомірно відмовив позивачу в реєстрації місяця проживання на підставі п. 11 Правил, оскільки позивачем не було надано жодного документа, що підтверджує право на проживання в житлі, або згоди власника.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а суд згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Щодо судового збору, то такий на підставі статті 139 КАС України покладається на позивача.

Керуючись статтями 242 - 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Франківської районної адміністрації Львівської міської ради, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Повний текст судового рішення складено 02.10.2018.

Суддя Костецький Н.В.