Рішення від 21.09.2018 по справі 813/2172/18

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/2172/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2018 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Коморного О.І.,

секретар судового засідання Редкевич О.Р.,

за участі представників:

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Львові адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства «Савсервіс Карпати» про визнання бездіяльності Офісу великих платників податків ДФС в особі Львівського управління Офісу великих платників податків ДФС протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

Обставини справи:

До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Дочірнього підприємства «Савсервіс Карпати» з вимогами:

- визнати протиправною бездіяльність Львівського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби щодо ненадання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку про повернення Дочірньому підприємству «Савсервіс Карпати» передоплати з податку на прибуток;

- зобов'язати Львівське управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби подати до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про повернення Дочірньому підприємству «Савсервіс Карпати» передоплати з податку на прибуток.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що у Дочірнього підприємства «Савсервіс Карпати» наявна переплата з податку на прибуток на загальну суму 5419628 грн, з метою повернення якої позивачем подано до контролюючого органу відповідну заяву про повернення надміру сплаченого грошового зобов'язання, натомість всупереч вимог чинного законодавства жодних дій, спрямованих на повернення підприємству надміру сплачених сум податків контролюючим органом не вчинено.

Представник відповідача долучив до матеріалів справи відзив на позовну заяву в якому зазначив, що листом Державної фіскальної служби України від 28.01.2016 №2818/7/99-20-03-04-17 територіальні органи Державної фіскальної служби України зобов'язано при поверненні помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у сумі понад 50 тис. грн. керуватися вимогами наказів ДФС «Про індикативні показники доходів» у частині попереднього інформування Координаційно-моніторингового департаменту.

З цього приводу начальників інспекцій попереджено про персональну відповідальність за порушення наказів щодо зарахування надміру сплачених сум у погашення податкових зобов'язань за іншими податками (обов'язковими платежами) або їх повернення на розрахунковий рахунок платника, у т.ч. повернення надміру та/або помилково сплачених сум єдиного внеску без отримання погодження.

Зазначив, що Заява позивача про повернення надміру сплачених коштів з податку на прибуток підприємств було отримано Львівським управлінням офісу великих платників податків Державної фіскальної служби та скеровано відповідний лист до Офісу великих платників податків ДФС щодо погодження про зарахування надміру та помилково сплачених суд у погашення податкових зобов'язань по інших податках та платежах загального фонду державного бюджету (лист Львівського управління Офісу великих платників податків ДФС з додатком від 10.05.2018.

Звертає увагу, що на даний час існує ускладнення щодо повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету на поточний рахунок платника в установах банків та на інші рахунки з причин значних сум повернень. Заява платника податків взята на контроль та розглядається питання щодо можливості погодження її виконання.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, просив позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти адміністративного позову заперечив, просив у задоволенні позову відмовити.

Суд заслухав пояснення представників сторін, повно, всебічно та об'єктивно оцінив подані докази у їх сукупності та

встановив:

Відповідно до даних інтегрованої картки ДП «Савсервіс Карпати» у підприємства обліковується переплата по податку на прибуток в сумі 5419628,00 грн.

ДП «Савсервіс Карпати» 02.04.2018 року звернулося до Львівського управління Офісу великих платників податків державної фіскальної служби із заявою вих. №83 про перерахування передоплати з податку на прибуток в сумі 5419628,00 грн на поточний рахунок підприємства.

У зв'язку з неотриманням відповіді позивач повторно направив на адресу відповідача лист вих. № 98 від 27.04.2018р. «Щодо повернення передоплати з податку на прибуток», в якому просив надати підтвердження подання висновку до територіального органу Державної Казначейської служби.

Відповідач листом від 11.05.2018р.№20096/10/28-10-48-02/08 повідомив, що повернення передоплати з податку на прибуток здійснюється у межах бюджетних можливостей. При цьому законом про Державний бюджет не передбачено окремого фінансування на повернення надміру сплачених платежів з податку на прибуток. Зважаючи на викладене та враховуючи, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2018рік» передбачено велику кількість соціально важливих програм, реалізація яких пов'язана з виконанням дохідної частини бюджету та напруженість планових завдань зі збору платежів до загального фонду державного бюджету запропоновано розглянути питання щодо використання наявної передоплати з податку на прибуток для погашення податкових зобов'язань наступних звітних періодів.

Позивач не погоджуючись із такою бездіяльністю відповідача, звернувся із даним позовом до суду.

При прийнятті рішення суд керувався наступним.

Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань визначає стаття 43 Податкового кодексу України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 43.1 цієї статті передбачено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків (пункт 43.2. статті 43 Податкового кодексу України).

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми (пункт 43.3. статті 43 Податкового кодексу України).

Відповідно до пункту 43.5 статті 43 Податкового кодексу України, контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Положення статті 43 Податкового кодексу України узгоджуються з нормами Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 1146 від 15 грудня 2015 року, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31 грудня 2015 року за № 1679/28124 (далі - Порядок № 1146).

Порядок регламентує взаємовідносини територіальних органів Державної фіскальної служби України з місцевими фінансовими органами та територіальними органами Державної казначейської служби України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань за платежами, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби, з метою належного виконання положень статей 43, 102 Податкового кодексу України, частини другої статті 45 та частини другої статті 78 Бюджетного кодексу України.

Пунктом 6 Порядку № 1146 передбачено, що у заяві платник вказує суму і вид помилково та/або надміру сплаченого платежу та визначає напрям(и) перерахування коштів, що повертаються 1) на поточний рахунок платника податку в установі банку; 2) на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби, незалежно від виду бюджету; 3) готівкою за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в установі банку; 4) готівкою з рахунків банків у разі відсутності у платника податків рахунку в установі банку; 5) поштовим переказом через підприємства поштового зв'язку; 6) для подальших розрахунків як авансові платежі (передоплата) або грошова застава: на небюджетний рахунок з обліку коштів забезпечення сплати майбутніх митних та інших платежів - рахунок 3734, відкритий на балансі Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві; банківський балансовий рахунок 2603, відкритий для органу Державної фіскальної служби у відповідному уповноваженому банку (у разі якщо кошти авансових платежів (передоплати), доплати тощо вносилися готівкою).

Після реєстрації в органі Державної фіскальної служби заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань (крім грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів) передається на розгляд до структурних підрозділів, що виконують функції з адміністрування відповідних податків і зборів та погашення заборгованостей. Не пізніше другого робочого дня, наступного за днем реєстрації, заява з відміткою вказаних підрозділів щодо правомірності повернення передається до структурного підрозділу, на який покладено функцію з підготовки висновку (пункт 7 Порядку № 1146).

Відповідно до пункту 8 Порядку № 1146, у разі якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, орган Державної фіскальної служби готує: висновок на повернення такої суми (її частини) за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку; два примірники реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку; три примірники реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку.

Згідно з частиною другою статті 45 Бюджетного кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) Казначейство України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Відтак, необхідною обставиною для повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках податкового органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється контролюючими органами, є факт ухвалення податковим органом висновку про повернення надмірно сплачених сум податку.

Судом встановлено, що у позивача відсутній податковий борг перед бюджетом, що не заперечується і податковим органом. З заявою про повернення надміру сплачених сум податку позивач звернувся до контролюючого органу 02.04.2018 року та повторно 27.04.2018 року, тобто в межах 1095 денного строку.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем за результатами отриманої заяви Дочірнього підприємства «Савсервіс Карпати» протиправно не вжито відповідних заходів та не вчинено необхідних дій, визначених наведеними нормативно-правовими актами, а тому у суду наявні підстави для зобов'язання податкового органу вчинити дії щодо подання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку про повернення підприємству переплати з податку на прибуток в сумі 5419628,00 грн.

Вказана правова позиція викладена Верховним судом у постанові від 28 серпня 2018 року, справа №810/2368/16.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Оскільки позивачем документально підтверджено сплату судового збору в сумі 1762,00 грн., такі судові витрати відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною бездіяльність Львівського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби щодо ненадання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку про повернення Дочірньому підприємству «Савсервіс Карпати» передоплати з податку на прибуток в сумі 5419628 грн.

3. Зобов'язати Львівське управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби ( 79003 м. Львів, вул. Стрийська 35, ЄДРПОУ ВП: 40980088) подати до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про повернення Дочірньому підприємству «Савсервіс Карпати» передоплати з податку на прибуток 5419628 грн.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків ДФС (04119, М. Київ, вул. Дегтярівська, буд. 11 Г; ЄДРПОУ 39440996) на користь Дочірнього підприємства «Савсервіс Карпати» (79069, м. Львів, вул. Шевченка Т., 335; ЄДРПОУ 30387458) судовий збір в сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) 00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 01.10.2018р.

Суддя Коморний О.І.