Ухвала від 02.10.2018 по справі 1240/2639/18

10.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду після усунення ії недоліків та відкриття провадження у справі

02 жовтня 2018 року СєвєродонецькСправа № 1240/2639/18

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., перевіривши матеріали за позовною заявою ОСОБА_1 (93600, Луганська область, Станично-Луганський район, смт. Станиця Луганська, вул. 7-а Лінія, буд. 1 а) до Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (93600, Луганська обл., Станично-Луганський район, смт Станиця Луганська, вул. Центральна, буд. 52) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

03 вересня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (далі - відповідач, УСЗН Станично-Луганської РДА), в якому просить:

- зобов'язати УСЗН Станично-Луганської РДА призначити ОСОБА_1, як представнику сім'ї у складі: чоловік ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, син ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 та донька ОСОБА_4 12.07.2013 р.н, адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг;

- зобов'язати УСЗН Станично-Луганської РДА виплатити ОСОБА_1, як представнику сім'ї у складі чоловік ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, син ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 та донька ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3, заборгованість по адресній допомозі внутрішньо переміщеним особам, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з дати неправомірного припинення її виплати, а саме: з січня 2018 року по дату винесення рішення судом.

10 вересня 2018 року ухвалою суду зазначена позовна заява залишена без руху, позивачу запропоновано протягом 5-ти (п'яти) днів з дати отримання даної ухвали надати суду: уточнену позовну заяву, оформлену з дотриманням вимог статей 160, 161 КАС України, зазначивши: повне найменування відповідача (для юридичних осіб) та його правильну адресу; та її копію для відповідача та копії усіх додаткових документів, в разі надання; уточнити позовні вимоги щодо періоду призначення адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, для покриття витрат на проживання, позивачу та обґрунтувати законодавчо, надати копію для відповідача; оформити клопотання про поновлення строку звернення до суду та надати докази на підтвердження поважності причин пропуску строку звернення до суду.

28 вересня 2018 року недоліки позовної заяви позивачем були усунені в строк, встановлений ухвалою суду від 10 вересня 2018 року, у повному обсязі.

Після уточнення позовних вимог просить:

- визнати протиправним рішення УСЗН Станично-Луганської РДА від 25.01.2018, затверджене протоколом № 132 про призупинення (відмову) ОСОБА_1 як представнику сім'ї у складі: чоловік ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, син ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 та донька ОСОБА_4 12.07.2013 р.н, у поновленні виплати адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг;

- зобов'язати УСЗН Станично-Луганської РДА призначити ОСОБА_1

Вікторівні як представнику сім'ї у складі: чоловік ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, син ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 та донька ОСОБА_4 12.07.2013 р.н, адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг;

- зобов'язати УСЗН Станично-Луганської РДА виплатити ОСОБА_1 як представнику сім'ї у складі: чоловік ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, син ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 та донька ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3, заборгованість по адресній допомозі внутрішньо переміщеним особам, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з дати неправомірного припинення її виплати, а саме з січня 2018 року по червень 2018 року та з серпня 2018 року по дату винесення рішення судом.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач на початку 2016 року була вимушена залишити місце свого постійного проживання за адресою ІНФОРМАЦІЯ_4 у зв'язку із проведенням АТО та фактичними бойовими діями, та переміститися до смт Станиця Луганська Луганської області, де з 2016 року і мешкає на даний час. Село Миколаївка Станично-Луганського р-ну наразі є непідконтрольним уряду України. До того, як проживала у смт Станиця Луганська у власному будинку позивач зі своєю сім'єю здійснила переміщення з с. Миколаївка Станично-Луганського р-ну до смт Троїцьке Луганської обл. До смт Станиця Луганська із смт Троїцьке переїхали у зв'язку з тим, що чоловіка було призначено на начальника караулу 24 Державної пожежно-рятувальної частини (смт Станиця Луганська) Головного управління з 12.01.2016 року. Позивач працювала в ДЗ «Станично-Луганська районна санітарно-епідеміологічна станція Луганської області» з 2004 року по 2016 рік. Наразі я працює в Станично-Луганському районному управлінні Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській обл.

Фактично зареєстрована як ВПО позивач з 10.03.2016 року. У смт Станиця Луганська, позивач має власний будинок, за адресою смт Станиця Луганська, вул. 7а Лінія, 1а. У цьому будинку позивач та її члени моєї сім'ї: чоловік ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, син ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 та донька ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 проживають як ВПО.

За призначенням щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на сім'ю, позивач звернулась із заявою до відповідача 14.03.2016. Грошова допомога була призначена згідно п.3 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою КМУ від 01.10.2014 року № 505 (зі змінами) з 14.03.2016 року по 13.09.2016 року у сумі 2 400 грн. щомісячно (позивача, двох дітей та чоловіка).

Проте за зверненням до УСЗН Станично-Луганської РДА 12.09.2016 про продовження виплат адресної допомоги ВПО було відмовлено, у зв'язку з тим, що житлове приміщення, в якому позивач та її родина проживає як ВПО належить їй на праві власності.

21.06.2017 позивач отримала від УСЗН Станично-Луганської РДА роз'яснення № 8/3608-31, в якому зазначається, що Управлінням прийнято рішення від 15.06.2017 № 347 про скасування дії довідки ВПО, на підставі того, що відповідно до п. 5 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» «підставою для скасування дії довідки про взяття на облік ВПО є подання завідомо неправдивих відомостей». УСЗН такими діями позбавило статусу ВПО також моїх дітей, які були вписані у довідці.

08.09.2017 Біловодським районним судом Луганської області було винесено постанову у справі № 408/3374/17-а, якою вищезазначені дії УСЗН Станично-Луганської РДА були визнані незаконними та вирішено: «Визнати незаконним дії управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області щодо призупинення мені виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за період з 14 вересня 2016 року по 13 березня 2017 року, скасування дії"» довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, та відмови у призначенні грошової допомоги з 18 травня 2017 року. Скасувати як незаконне рішення управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації від 15 червня 2017 року № 347 «Про скасування дії довідки». Зобов'язати управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації відновити дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 з дня взяття її на облік. Зобов'язати управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1, як уповноваженому представнику сім'ї, щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житло-комунальних послуг, за періоди з 14 вересня 2016 року по 13 березня 2017 року та з 18 травня 2017 року по день винесення даного судового рішення, та надалі виплачувати цю допомогу до зняття її та членів її сім'ї з обліку як внутрішньо перемішених осіб, або до шести місяців з дня звернення за даною допомогою, тобто до 17 листопада 2017 року, в залежності, яка подія настане раніше.»

Постанову Біловодського районного суду від 08.09.2017 року у справі № 408/3374/17-а Донецьким апеляційним адміністративним судом було залишено без змін. Але рішення суду не виконується УСЗН Станично-Луганської РДА у частині поновлення виплати адресної допомоги.

Протягом 2018 року позивач звертався до УСЗН Станично-Луганської РДА із заявами про призначення адресної допомоги, про роз'яснення причин її невиплати.

Згідно відповіді УСЗН Станично-Луганської РДА від 20.06.2018 № 1932, в якій зазначено, що відповідно до п. 12.1 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 08.06.2016 року № 365 комісією з питань призначення (відновлення) соціальних виплат ВПО відмовлено у призначенні (відновленні) щомісячної адресної допомоги за наявності підстав, передбачених законодавством (протокол від 25.01.2018 року № 132). На теперішній час розглядається питання щодо скасування довідки ВПО.

Позивач вважає, що своїм рішенням про відмову у поновленні адресної допомоги з січня 2018 року обмежило його права як внутрішньо переміщеної особи, тому таке рішення є неправомірним та підлягає скасуванню. Відповідач має відновити позивачу виплату адресної допомоги як внутрішньо переміщеній особі та виплатити заборгованість у сумі тієї адресної допомоги, яку не отримав у зв'язку з неправомірним рішенням УСЗН Станично-Луганської РДА.

Згідно з частиною шостою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.

В позовній заяві позивач заявив клопотання про поновлення строку звернення до суду з позовом.

Відповідно до частини другої статті 171 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, підстав для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі не встановлено, тому вважаю за необхідне відкрити провадження у цій справі.

Згідно з пунктом 7 частини дев'ятої статті 171 КАС України про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначаються результат вирішення заяв і клопотань позивача, що надійшли разом із позовною заявою, якщо їх вирішення не потребує виклику (повідомлення) сторін.

Позивачем надано клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду з позовом, оскільки дізналась про те, що було порушені її права саме з відповіді УСЗН Станично-Луганської РДА від 20.06.2018 № 1932. Тому з цього часу має відраховуватись строк звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення УСЗН Станично-Луганської РДА.

Згідно з частиною першою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга статті 122 КАС України).

Відповідно до частини третьої статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Спір у цій справі пов'язаний з відмовою УСЗН Станично-Луганської РДА у поновленні позивачу та її сім'ї, представником якої вона є, виплати адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг;

Позивач звернувся до УСЗН Станично-Луганської РДА із заявою про поновлення виплати адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, для покриття витрат на проживання 11.01.2018.

Письмову відмову у виплаті адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам позивач не отримувала, тому 08.06.2018 звернулася до УСЗН Станично-Луганської РДА з листом про роз'яснення причин невиплати адресної допомоги.

На адресу позивача надійшла відповідь УСЗН Станично-Луганської РДА від 20.06.2018 № 1932, в якій зазначено, що відповідно до п. 12.1 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 08.06.2016 № 365 комісією з питань призначення (відновлення) соціальних виплат ВПО відмовлено у призначенні (відновленні) щомісячної адресної допомоги за наявності підстав, передбачених законодавством (протокол від 25.01.2018 року № 132). На теперішній час розглядається питання щодо скасування довідки ВПО.

З позовом до адміністративного суду позивач звернувся 03.09.2018.

Оскільки про порушення своїх прав позивач дізналася з відповіді УСЗН Станично-Луганської РДА від 20.06.2018 № 1932, суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними та поновити позивачу строк звернення до адміністративного суду.

Частинами першою, другою та третьою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Частинами першою, другою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Враховуючи категорію справи та характер спірних правовідносин, а також з'ясування суттєвих обставин по справі, вважаю за доцільне здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з викликом сторін.

Керуючись статтями 5, 12, 19, 20, 32, 160, 161, 168, 171, 174, 175, 256, 257, 260, 261, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Визнати причини пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними та поновити ОСОБА_1 строк звернення до адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії в адміністративній справі № 1240/2639/18.

Відкрити провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії.

Справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Призначити справу до розгляду у відкритому судовому засіданні на 25 жовтня 2018 року на 11 год. 00 хв. у приміщенні Луганського окружного адміністративного суду за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Космонавтів, 18.

Зобов'язати відповідача протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі надіслати (надати) суду відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.

Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Лисичанської міської ради у строк до 22 жовтня 2018 року надати суду:

- заяву ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_5, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_6; фактичне місце проживання: 93600, Луганська область, Станично-Луганський район, смт Станиця Луганська, вул. 7-а Лінія, буд. 1 а) від 11 січня 2018 року про призначення щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 11 січня 2018 року зі всіма доданими до заяви документами (інші звернення);

- рішення комісії за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 11 січня 2018 року (інші рішення);

- письмові пояснення щодо підстави відмови у призначенні щомісячної адресної допомоги ОСОБА_1 для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 11 січня 2018 року;

- вказати причини не виконання постанови Біловодського районного суду Луганської області від 08.09.2017 у справі № 408/3374/17-а .

Справа розглядатиметься суддею Борзаницею С.В. одноособово.

Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати учасникам справи разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідачу разом з ухвалою про відкриття провадження у справі надіслати копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.

Повідомити сторони про можливість реєстрації в системі “Електронний суд” для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, для чого потрібно:

- зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua;

- подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду у випадку відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності.

СуддяОСОБА_5