про залишення позовної заяви без руху
01 жовтня 2018 року м. Київ № 810/5017/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Басай О.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Київській області про визнання протиправним та скасування наказів, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та поновлення на роботі,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Національної поліції в Київській області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати пункт 1 наказу Головного управління Національної поліції в Київській області №1467 від 13.07.2018 року "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих працівників ГУНП в Київській області" про притягнення до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення зі служби в поліції старшого оперуповноваженого відділу кримінальної поліції Білоцерківського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області капітана поліції ОСОБА_1;
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Київській області №372 о/с від 23.07.2018 року "По особовому складу" в частині звільнення зі служби в поліції з 31 липня 2018 року капітана поліції ОСОБА_1, старшого оперуповноваженого відділу кримінальної поліції Білоцерківського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області, за пп. 6 п. 1 (у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту) статті 77 Закону "Про Національну поліцію";
- поновити ОСОБА_1 на службі в поліції на посаді старшого оперуповноваженого відділу кримінальної поліції Білоцерківського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області;
- стягнути з Головного управління Національної поліції у Київській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу;
- визнати протиправними та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Київській області №124 від 13.07.2017 року про оголошення ОСОБА_1 догани та наказ №600 від 22.03.2018 року про попередження ОСОБА_1 про неповну посадову відповідальність.
Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі за даним адміністративним позовом, суд зазначає наступне.
Згідно із частиною третьої статті 161 КАС, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до частини восьмої статті 160 КАС, якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.
Положеннями абзацу першого частини першої статті 3 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI (далі - Закон №3674-VI) визначено, що судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Частиною першою статті 4 Закону №3674-VI встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Також, частиною другою зазначеної статті передбачено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру (абз.2 ч.3 ст.6 Закону №3674-VI).
Згідно із Законом України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" від 07.12.2017 №2246-VIII, станом на 01.01.2018 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 1762,00 грн.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 5 Закону №3674-VI, від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.
Отже, позивачі в справах за позовними вимогами, що випливають із трудових відносин, не звільняються від сплати судового збору, за винятком позивачів у двох категоріях: про стягнення заробітної плати та про поновлення на роботі.
Таким чином, вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними та скасування наказу Головного управління Національної поліції в Київській області №124 від 13.07.2017 року про оголошення ОСОБА_1 догани та наказу №600 від 22.03.2018 року про попередження ОСОБА_1 про неповну посадову відповідальність є об'єктом справляння судового збору.
Отже, при зверненні до суду з позовними вимогами про визнання протиправними та скасування наказу Головного управління Національної поліції в Київській області №124 від 13.07.2017 року про оголошення ОСОБА_1 догани та наказу №600 від 22.03.2018 року про попередження ОСОБА_1 про неповну посадову відповідальність, позивачу необхідно було сплатити 1409,60 грн. (2 х 0,4 х 1762,00 грн.).
Однак, позивачем при поданні позовної заяви не було надано суду доказів сплати судового збору у розмірі 1409,60 грн.
Недоліки повинні бути усунені позивачем шляхом подання доказів сплати судового збору за звернення до Київського окружного адміністративного суду з позовом немайнового характеру в розмірі визначеному статтею 4 Закону №3674-VI, а саме - 1409,60 грн., разом з документом, що підтверджує зарахування такого судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Суд звертає увагу позивача на те, що інформація щодо реквізитів сплати судового збору за подання позовних заяв до Київського окружного адміністративного суду є загальнодоступною, оприлюднена на офіційному веб-порталі "Судова влада України" за інтернет-адресою http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/gromadyanam/tax/, а також розміщена на інформаційних стендах Київського окружного адміністративного суду.
Також згідно з пунктом 2 частини п'ятої статті 160 КАС, у позовній заяві зазначаються, зокрема, повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Всупереч вимогам Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві не зазначено реєстраційний номер облікової картки платника податків позивача за його наявності або номер і серія паспорта громадянина України та ідентифікаційний код відповідача в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України.
Таким чином, позивачу у порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно зазначити реєстраційний номер облікової картки платника податків позивача за його наявності або номер і серія паспорта громадянина України та ідентифікаційний код відповідача в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України.
Окрім того, позивачем всупереч положенням КАС не додано до позовної заяви доказів його реєстрації у встановленому законом порядку місця проживання (перебування, знаходження).
Таким чином, позивачу у порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно надати докази його реєстрації у встановленому законом порядку місця проживання (перебування, знаходження).
Також положеннями пункту 8 частини п'ятої статті 160 КАС визначено, що в позовній заяві зазначаються, зокрема, перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Суд зазначає, що до позовної заяви доданий наказ Головного управління Національної поліції в Київській області від 23.05.2018 №1078, проте вказаний документ до переліку додатків до позовної заяви не включено.
Таким чином, позивачу у порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно надати позовну заяву, яка оформлена у відповідності до вимог пункту 8 частини п'ятої статті 160 КАС (шляхом приведення у відповідність змісту переліку додатків фактично долученим документам і матеріалам) з урахуванням приписів частини першої статті 161 цього Кодексу та наведених вище висновків суду.
Згідно з частинами першої та другої статті 169 КАС, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Зазначені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам процесуального законодавства, у зв'язку з чим суд, враховуючи положення статті 169 КАС, вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху та встановити строк для усунення недоліків позовної заяви.
У позовній заяві позивач заявив клопотання про поновлення пропущеного з поважної причини строку подачі даної позовної заяви. Вказане клопотання буде розглянуто судом під час вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248 КАС, суд
Залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Київській області про визнання протиправним та скасування наказів, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та поновлення на роботі.
Встановити строк на усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення копії цієї ухвали позивачу.
Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Басай О.В.