Справа № 234/17015/17
Провадження № 2/234/535/18
10 вересня 2018 року Краматорський міський суд Донецької області в складі:
головуючого - судді Лутай А.М.,
при секретарі - Пагуліч Д.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Краматорська справу за позовом Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів, -
Управління праці і соціального захисту населення (далі УПСЗН) Краматорської міської ради 10.11.2017р звернувся до суду з дійсним позовом, вказуючи, що 26 лютого 2015 року на підставі звернення ОСОБА_1, відповідача у справі, як особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, Управлінням було видано відповідачу довідку №1426/36875 від 26.02.2015р про взяття на облік. 27 серпня 2015 року відповідач звернувся до позивача з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Рішенням від 04.09.2015р відповідачу було призначено допомогу як працездатній особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України на період з 26.08.2015р по 25.02.2016р в розмірі 442,00грн. Зазначає, що відповідно до п.2 «ОСОБА_2 надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014р №505 (далі - ОСОБА_2 №505), грошова допомога для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг надається особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців. Згідно п.6 ОСОБА_2 №505 грошова допомога не призначається у разі наявності у будь-кого з членів сім'ї на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. 01 червня 2016 року на підставі виявлених в ході ревізії факту подання недостовірної інформації про наявність вкладів на депозитних банківських рахунках виплата адресної допомоги відповідачу призупинена. Вказує, що у зв'язку з тим, що відповідач має на депозитному банківському рахунку кошти у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, він не має права на отримання щомісячної допомоги з 01.09.2015р по 25.02.2016р. Згідно довідки перерахунку від 28.09.2016р загальний розмір переплати бюджетних коштів складає 2591,03грн, яку відповідач добровільно не сплатив. Просить суд стягнути з відповідача заборговану переплату державних коштів в сумі 2591,03грн.
Представник позивача - ОСОБА_3 позовні вимоги підтримала цілком, просила їх задовольнити та надала до суду письмову заяву про розгляд справи у відсутність представника, не заперечувала проти винесення заочного рішення.
Відповідач ОСОБА_1, який про дату, час і місце слухання справи повідомлений належним чином у відповідності зі ст.130 ЦПК України, в судове засідання не з'явився без повідомлення причини неявки. Відзив на позовну заяву, письмові, електронні докази та зустрічний позов до суду не надавав.
Суд, згідно до ст.280 ЦПК України, з урахуванням міркування представника позивача, вважає за можливе розглянути справу у відсутності відповідача та ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Вивчивши та дослідивши докази по справі у їх сукупності, суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню, зважаючи на таке.
Судом встановлено, що 26 лютого 2015 року ОСОБА_1 взятий на облік в УПСЗН Краматорської міської ради, як особа, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення АТО (довідка №1426/36875 від 26.02.2015р), та на підставі заяви ОСОБА_1 до УПСЗН Краматорської міської ради від 27.08.2015р., рішенням останнього від 04 вересня 2015 року відповідачу призначена допомога на проживання, як переміщеній особі за період з 26.08.2015р по 25.02.2016р в розмірі 442,00грн.
Згідно повідомлення УПСЗН Краматорської міської ради від 07.06.2016р за №631749 ОСОБА_1 з 01.06.2016р припинено виплату допомоги на підставі виявлення в ході ревізії фактів недостовірної інформації про наявність вкладів на депозитних банківських рахунках.
Згідно довідки позивача від 28.09.2016р виявлена переплата бюджетних коштів за період з вересня 2015р по лютий 2016р включно в сумі 2591,03грн.
Застосовуючи норми процесуального та матеріального права суд виходить з наступного:
Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч.ч.1, 5-7 ст.81 ЦПК України кожна із сторін зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
02 вересня 2014 року прийнятий Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» №1669-VII, яким були визначені тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.
Додатково гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб встановлені Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 №1706-VII.
За для реалізації положень цього законодавства та з метою обліку осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, прийняті постанова Кабінету Міністрів України від 01.10.2014р №509, якою затверджений ОСОБА_2 оформлення і видачі довідки про взяття на облік переміщених осіб та постанова Кабінету Міністрів України від 01.10.2014р №505, якою затверджено ОСОБА_2 надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - ОСОБА_2 №505).
ОСОБА_2 №505 врегульовано повноваження органів соціального захисту населення щодо порядку надання, припинення та повернення щомісячної грошової допомоги, яка була призначена внутрішньо переміщеним особам.
Згідно з пунктом 2 ОСОБА_2 №505 (в редакції яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.”
Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 ОСОБА_2 №505) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб.
За приписами пункту 6 ОСОБА_2 №505 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) грошова допомога не призначається у разі, зокрема, коли будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Суд зазначає, що в даному ОСОБА_2 №505 чітко встановлено в яких випадках повертаються суми грошової допомоги.
В абзаці другому та третьому пункту 11 цього ОСОБА_2 №505 вказано, що суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Тобто, повернення або стягнення надміру перерахованих сум грошової допомоги може мати місце тільки в тому разі, коли уповноважений представник сім'ї під час звернення за призначенням допомоги (продовженням виплати) свідомо подав недостовірні відомості про обставини, які згідно з п.6 ОСОБА_2 №505 є підставою не призначати допомогу взагалі.
Відповідно до пункту 12 ОСОБА_2 №505 виплата грошової допомоги може бути припинена, за підстав які визначені в даній нормі (перелік вичерпний), але щодо повернення, то тільки за правилами пункту 11 ОСОБА_2 №505 така допомога може бути повернута.
Як убачається із довідки ПАТ КБ «ПриватБанк» від 16.05.2018р, у відповідача ОСОБА_1 відкриті три депозитні рахунки в ПАТ КБ «ПриватБанк» (23.01.2015р, 16.07.2015р, та 07.08.2015р) на суму 20000грн., 80000грн. та 20000грн., відповідно.
Таким чином, судом встановлено, що у відповідача ОСОБА_1 на час звернення 27.08.2015р до УПСЗН Краматорської міської ради із заявою про надання грошової допомоги, як внутрішньо переміщеній особі, були наявні депозитні банківські рахунки із сумою, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, яка становила 12180грн. (1218грн. (прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб на 2015 рік) х 10).
Внаслідок подання відповідачем до УПСЗН недостовірних відомостей про відсутність у нього на депозитних банківських рахунках коштів у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, відповідачу була безпідставно нарахована та виплачена грошова допомога для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, на загальну суму 2591,03грн., яку суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь позивача, задовольнивши тим самим позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідно до ст.141 ЦПК України, з відповідача підлягають стягненню на користь держави судовий збір в сумі 704,80грн.
Керуючись ст.ст.10, 12,13, 141, 263-265 ЦПК України, суд,-
Позовну заяву Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН №3115202034, на користь Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради (місце розташування: Донецька область, м.Краматорськ, вул.Героїв Небесної Сотні, б.23, на р/р 35217039022516 в ГУДКСУ в Донецькій області, ЄДРПОУ 25953617, МФО 820172) переплату бюджетних коштів за період з 01.09.2015р по 25.02.2016р в сумі 2591,03грн (дві тисячі п'ятсот дев'яноста одна гривня, 03коп).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України(ЕАП); Код банку отримувача (МФО): 899998; Рахунок отримувача: 31211256026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в сумі 704,80грн (сімсот чотири гривні, 80коп).
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Донецької області протягом 30 днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: А.М.Лутай