Рішення від 19.09.2018 по справі 2540/2614/18

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2018 року Чернігів Справа № 2540/2614/18

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., за участю секретаря Терехової Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу

за позовомУправління Держпраці у Чернігівській області

до Приватного акціонерного товариства "Чернігівський завод радіоприладів"

про за участю сторін від позивача від відповідача зобов'язання вчинити певні дії ОСОБА_1, діє на підставі довіреності від 17.04.2018 № 10-07/2230 ОСОБА_2, діє на підставі довіреності від 26.04.2018 б/н

УСТАНОВИВ:

Управління Держпраці у Чернігівській області ( далі - також позивач) звернулось до суду з позовними вимогами до приватного акціонерного товариства «Чернігівський завод радіоприладів» ( далі - також відповідач, ПрАТ «ЧЕЗАРА») про зобов'язання відповідача у зв'язку з загрозою життя чи здоров'ю людей негайно зупинити роботи (виробництво) з експлуатації РП-1, РП-2, РП-4, РП-5, КТП-1, КТП-2, КТП-3, КТП-4, КТП-5, КТП-6, КТП-7, КТП-8, КТП-11, КТП-12, КТП-14, КТП-15, КТП-16, КТП-17, КТП-25, КТП-26, КТП-27, КТП-29, КТП-30, КТП-35, КТП-36; експлуатації системи газопостачання; експлуатації котлів ДКВР 20-13, реєстраційні №№ 2504, 2506, експлуатації вантажопідіймальних кранів, заводські №№ 11932, 36449, 37528, 36683, 32342, 14338, 34332, 59666, 28520, 44980, 45122, 4832, 26941, 436, 38198, 38197, експлуатації ліфтів, реєстраційні №№ 766, 767, 1478, 108, 203, 132, 149; виконання робіт з хімічними речовинами.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що за результатами проведеної планової перевірки на предмет дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки, додержання законодавства про працю були виявлені порушення, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а тому є підстави для застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Відповідач на адресу суду в установлені строки направив відзив, у якому позовні вимоги не визнав, просив у їх задоволенні відмовити повністю, оскільки значна частина порушень ПрАТ «ЧЕЗАРА» вже усунута, натомість решта порушень не створює реальної загрози життю та здоров'ю людей, тож відсутня необхідність у примусовому порядку застосування до відповідача зазначених засобів реагування.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 20.07.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративний справі та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 04.09.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Відповідно до наказу Управління Держпраці у Чернігівській області від 29.11.2017 № 301 та направлення на проведення перевірки від 01.06.2018 № 197 посадовими особами Управління Держпраці у Чернігівській області у період з 04.06.2018 по 15.06.2018 проведено планову перевірку на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки, додержання законодавства про працю Приватним акціонерним товариством «Чернігівський завод радіоприладів». Про результати перевірки складено Акт від 14.06.2018 № 197.

Так, за результатами проведеної перевірки були виявлені порушення відповідачем вимог нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, серед яких, зокрема:

1.Не отримано дозвіл на експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки, а саме електроустановки 10 кВ у кількості 25 одиниць: РП-1, РП-2, РП-4, РП-5, КТП-1, КТП-2, КТП-3, КТП-4, КТП-5, КТП-6, КТП-7, КТП-8, КШ-11, КТП-12, КТП-14, КТП-15, КТП-16, КТП-17, КТП-25, КТП-26, КТП-27, КТП-29, КТП-30, КТП-3 5, КТП-36 - ст. 21 Закону України «Про охорону праці», постанова Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на використання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки».

2.На підприємстві не визначено вид оперативного обслуговування та кількість оперативних працівників в зміну - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 2.2.1 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.98 № 4, зареєстровано в Мін'юсті України 10.02.98 № 93/2533).

3.Пункт оперативного керування ОДС не оснащений засобами, що можуть вести запис оперативних переговорів за допомогою відповідних аудіо засобів зв'язку або на магнітофон, зберігання яких повинно здійснюватися в нормальних умовах не менше ніж 10 діб відповідно до вимог п. 2.10 розділу V ПТЕЕс:2012 - ст. 13 Закону України «Про охорону Праці», п. 2.2.1. НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.98 № 4, зареєстровано в Мін'юсті України 10.02.98 № 93/2533).

4.Не проведені міжремонтні перевірки, виміри та випробування електрообладнання РУ 10 кВ (РП-1, РП-2, РП-4, РП-5, КТП-1, КТП-2, КТП-3, КТП-4, КТП-5, КТП-6, КТП-7, КТП-8, КТП-11, КТП-12, КТП-14, КТП-15, КТП-16, КТП-17, КТП-25, КТП-26, КТП-27, КТП-29, КТП-30, КТП-35, КТП-36 - всього 25 одиниць) в обсягах і строки, передбачені чинними правилами відповідно до вимог п. 3.32. розділу VII ПТЕЕс:2012 - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 1.3.1. НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.98 № 4, зареєстровано в Мін'юсті України 10.02.98 № 93/2533).

5.Не проведені поточні та капітальні ремонти трансформаторів 10/0,4 кВ відповідно до вимог пп. 4.34. та 4.35. розділу V ПТЕЕс:2012 - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 1.3.1. НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.98 № 4, зареєстровано в Мін'юсті України 10.02.98 № 93/2533).

6.Не виконано п.п. 1, 10, 11, 14, 18 обов'язкового до виконання припису від 07.04.16 № 14/03-07 виданого посадовою особою Управління Держпраці у Чернігівській області за результатами попередньої планової перевірки ПАТ «ЧЕЗАРА» - ст. 39 Закону України «Про охорону праці».

7.На підприємстві відсутні дозволи Держпраці на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки, а саме: газонебезпечні роботи; роботи у вибухопожежонебезпечних зонах; експлуатацію і технічне обслуговування технологічного устаткування та його елементів систем газопостачання природним газом, а також азовикористовуюче обладнання потужністю понад 0,1 МВт - ст. 21 Закону України «Про охорону праці».

8.Підприємство не забезпечено газоаналізатором для визначення закінчення вентиляції топок і газоходів перед пуском в роботу газовикористовуючих установок - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 3.13 розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання» (затверджено наказом Міненерговугілля України від 15.05.2015 № 285, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 08.06.2015 №674/27119).

9.Не проведено перевірку і прочищення газоходів і димових труб котельні (не рідше 1 раз на рік) - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 3.9 розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання» (затверджено наказ Міненерговугілля України від 15.05.2015 № 285, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 08.06.2015 № 674/27119).

10.Надземні газопроводи, що проходять по території підприємства потребують фарбування згідно з вимогами ГОСТ 14202-69 - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 4.15 розділу IV НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання» (затверджено наказ Міненерговугілля України від 15.05.2015 № 285, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 08.06.2015 № 674/27119).

11.Не укладено договір з газорозподільним підприємством щодо залучення в разі необхідності АДС до ліквідації аварій в системах газопостачання підприємства - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 8.3 розділу VIII НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання» (затверджено наказ Міненерговугілля України від 15.05.2015 № 285, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 08.06.2015 №674/27119).

12. На підприємстві не створена газова служба (функції слюсарів по обслуговуванню систем газопостачання виконують оператори котельні (2 чол.)) і до технічного обслуговування та ремонту споруд систем газопостачання не залучаються суб'єкти господарювання, що мають відповідні дозволи на виконання зазначених робіт - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п.п. 3.1, 3.2 розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання» (затверджено наказ Міненерговугілля України від 15.05.2015 № 285, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 08.06.2015 №674/27119).

13. Технічне обслуговування ГРП, ГРУ здійснюється формально (обладнання не розбирається), у зв'язку з відсутністю обслуговуючого персоналу - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 2.16 розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання» (затверджено наказ Міненерговугілля України від 15.05.2015 № 285, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 08.06.2015 № 674/27119).

14. Керівник газонебезпечних робіт не пройшов щорічне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці - ст. 18 Закону України «Про охорону праці», п. 4.1 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 № 15, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 05.02.2005 №261/10511).

15. Газонебезпечні роботи в колодязі проводяться двома працівниками (потрібно не менше трьох працівників) - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 7.4 розділу VII НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання» (затверджено наказ Міненерговугілля України від 15.05.2015 № 285, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 08.06.2015 №674/27119).

16. Пошкодження ізоляції на підземному газопроводі середнього тиску 0273 мм довжиною 4 м, що виявлені під час проведення комплексного приладового обстеження 02.11.2016, до цього часу не ліквідовані - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 1.34 розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання» (затверджено наказ Міненерговугілля України від 15.05.2015 № 285, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 08.06.2015 №674/27119).

17. Технічний огляд траси підземного газопроводу не проводиться (траса заросла деревами, кущами та інше) - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 1.12 розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання» (затверджено наказ Міненерговугілля України від 15.05.2015 № 285, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 08.06.2015 №674/27119).

18. Підприємством не отриманий дозвіл на експлуатацію машин, механізмів устаткування підвищеної небезпеки (вантажопідіймальних кранів, заводські №№ 3-436, 36683, ліфтів, заводські №№ 8930, 558, котлів ДКВР 20-13, реєстраційні №№ 2504, 1000, 2506) - ст. 21 Закону України «Про охорону праці», постанова Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на використання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки».

19. Котлам ДКВР 20-13, реєстраційні №№ 2504, 2506 не проведено експертне обстеження (технічне діагностування) після досягнення граничного строку експлуатації - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», розділ 8, глава 1, п. 24 НПАОП 0.00-1.81-18 «Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» (затверджено наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 № 333, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 10.04.2018 № 433/31885).

20. Котлам ДКВР 20-13, реєстраційні №№ 2504, 2506 не проведено позачерговий технічний огляд після досягнення граничного строку експлуатації - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», розділ 8, глава 1, п. 24 НПАОП 0.00-1.81-18 «Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» (затверджено наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 № 333, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 10.04.2018 № 433/31885).

21. Обслуговуючий персонал котлів ДКВР 20-13, реєстраційні №№ 2504, 1000, 2506 не пройшов відповідного навчання з охорони праці - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», розділ 7, глава 1, п. 1 НПАОП 0.00-1.81-18 «Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» (затверджено наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 № 333, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 10.04.2018 №433/31885).

22. Відсутні дані про проведення періодичного огляду знімних вантажозахоплювальних пристроїв вантажопідіймальних кранів, заводські №№ 11932, 36449, 37528, 36683, 32342, 14338, 34332, 59666, 28520, 44980, 45122, 4832, 26941, 436, 38198, 38197 - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», розділ 6, глава З, п. 39 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання» (затверджено наказом Міністерства соціальної політики України від 19.01.2018 № 62, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від27.02.2018 №244/31696).

23. Відсутні дані про проведення відповідних технічних оглядів (ЧТО та експертного обстеження (технічного діагностування) вантажопідіймальних кранів, заводські №№ 11932, 36449, 37528, 36683, 32342, 14338, 34332, 59666, 28520, 44980, 45122, 4832, 26941 - ЧТО, №№ 3-436, 38198, 38197 - технічне діагностування - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», розділ 6, глава З, п. З, глава 4, п. 1 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання» (затверджено наказом Міністерства соціальної політики України від 19.01.2018 № 62, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 27.02.2018 №244/31696).

24.Ліфтам, реєстраційні №№ 766, 767, 1478, 108, 203, 132, 149 не проведені періодичні технічні огляди - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 9.4.1 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів» (затверджено наказом Держгірпромнагляду від 01.09.2008 № 190, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 № 937/15628).

25. Не укладений договір на технічне обслуговування ліфтів з організацією, яка має дозвіл на виконання цих робіт - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 9.7.16 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів» (затверджено наказом Держгірпромнагляду від 01.09.2008 № 190, зареєстровано в'Міністерстві юстиції України 07.10.2008 № 937/15628).

26.Не представлені дані про проведення відповідних перевірянь опору ізоляції, елементів заземлення і повного опору петлі «фаза-нуль» ліфтів - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 9.4.2 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів» (затверджено наказом Держгірпромнагляду від 01.09.2008 № 190, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 № 937/15628).

27.На підприємстві не проведено оцінювання небезпеки, обумовленої впливом шкідливих хімічних речовин - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 1.1. розділу IV НПАОП 0.00-8.11-12 «Вимоги до роботодавців щодо захисту працівників від шкідливого впливу хімічних речовин» (затверджено наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 22.03.2012 № 627, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10.04.2012 № 521/20834).

28.Комплексні заходи щодо досягнення встановлених нормативів безпеки, гігієни праці та виробничого середовища, підвищення існуючого рівня охорони праці, запобігання випадкам виробничого травматизму, професійного захворювання, аваріям і пожежам, які наявні у вигляді Угоди з охорони праці адміністрації і профспілкового комітету ПАТ «ЧЕЗАРА» на 2017 рік, виконано не повністю, зокрема не проведено реконструкцію припливних систем (повітропроводів) П-1, П-3 на дільниці покриття дорогоцінними металами ц. 113 - ст. ст. 13, 19, 20, 39 Закону України «Про охорону праці».

29.Системи вентиляції цеху № 113 іржаві, мають нещільності,пошкоджені елементи гнучких (брезентових) вставок та відповідно не забезпечують достатню вентиляцію виробничих приміщень (відсутні підтверджуючі акти випробувань) - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 1.5. розділу IV НПАОП 0.00-8.11-12 «Вимоги до роботодавців щодо захисту працівників від шкідливого впливу хімічних речовин» (затверджено наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 22.03.2012 № 627, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10.04.2012 № 521/20834), п. 2.13 розділу II НПАОП 28.0-1.37-14 «Правила охорони праці при нанесенні металопокриттів» (затверджено наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 20.08.2014 № 581, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.09.2014 № 1090/25867), п. 2.2 розділу III НПАОП 0.00-7.11- 12 «Загальні вимоги стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників» (затверджено наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 25.01.2012 № 67, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.02.2012 №226/20539).

30.На підприємстві не організовано проведення додаткового вимірювання концентрації шкідливих хімічних речовин на робочих місцях і зіставлення результатів вимірювань з граничнодопустимими концентраціями - ст. 13 Закону України « Про охорону праці», п. 1.6. розділу IV НПАОП 0.00-8.11-12 «Вимоги до роботодавців ш;одо захисту працівників від шкідливого впливу хімічних речовин» (затверджено наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 22.03.2012 № 627, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10.04.2012 №521/20834).

31.Суб'єкт господарювання не забезпечив у повній мірі маркування виробничих і складських приміщень, контейнерів, трубопроводів і засобів внутрішньозаводського транспорту, призначених для зберігання, транспортування шкідливих або небезпечних хімічних речовин відповідно до Технічного регламенту знаків безпеки і захисту здоров'я працівників - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 1.9. розділу IV НПАОП 0.00-8.11-12 «Вимоги до роботодавців щодо захисту працівників від шкідливого впливу хімічних речовин» (затверджено наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 22.03.2012 № 627, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10.04.2012 №521/20834).

32.Тара для зберігання хімічних речовин не має відповідних написів, сигнальних кольорів та знаків безпеки (має місце зберігання хімічних речовин у пластикових каністрах без відповідного маркування) - ст.13 Закону України «Про охорону праці», п. 1.3 розділу III НПАОП 28.0-1.37-14 «Правила охорони праці при нанесенні металопокриттів» (затверджено наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 20.08.2014 № 581, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.09.2014 № 1090/25867).

33.Щорічна перевірка знань у працівників, що виконують роботи підвищеної небезпеки, пов'язані з використанням небезпечних хімічних речовин, проведена без врахування чинних нормативно-правових актів, що регулюють питання безпечного поводження з хімічними речовинами (у протоколах відсутні посилання на відповідні нормативно-правові акти) - ст. 18 Закону України «Про охорону праці», додаток 1 до п. 3.14 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 № 15, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 05.02.2005 № 261/10511).

34.Ванни для нанесення металопокриттів не обладнані кришками - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 2.17 розділу III НПАОП 28.0-1.37-14 «Правила охорони праці при нанесенні металопокриттів» (затверджено наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 20.08.2014 № 581, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.09.2014 № 1090/25867).

35.Ванни для хімічної та електрохімічної обробки металу не обладнані бортовими відсмоктувачами - ст. 15 Закону України «Про охорону праці», п.п. 2.20, 8.8 розділу III НПАОП 28.0-1.37-14 «Правила охорони праці при нанесенні металопокриттів» (затверджено наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 20.08.2014 № 581, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.09.2014 № 1090/25867).

36.Робочі місця для постійної роботи зі знежирення деталей, в тому числі зняття залишків фарби, з використанням легкозаймистих та горючих рідин не обладнані місцевою вентиляцією - ст. 15 Закону України «Про охорону праці», п. 4.10 розділу III НПАОП 28.0-1.37-14 «Правила охорони праці при нанесенні металопокриттів» (затверджено наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 20.08.2014 № 581, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.09.2014 № 1090/25867).

Як зазначає позивач, станом на час звернення до суду вищевказані порушення ПрАТ «ЧЕЗАРА» не усунуто, у зв'язку із чим позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Надаючи нормативно- правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Відповідно до п. 7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.

Наказом Державної служби України з питань праці від 30.04.2015 № 9 затверджено Положення про Управління Держпраці у Чернігівській області згідно п. 1 якого, Управління Держпраці у Чернігівській області (далі - Управління Держпраці) є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.

Відповідно до частини другої статті 4 Закону України «Про охорону праці» державна політика в галузі охорони праці базується, зокрема, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Згідно з вимогами статті 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно підпункту 15 пункту 4 Положення про Управління Держпраці у Чернігівській області, Управління відповідно до покладених на нього завдань:

здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:

забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;

монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;

виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;

організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.

За приписами частини сьомої статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

З відзиву відповідача та пояснень сторін у судовому засіданні судом встановлено, що порушення, встановлені перевіркою та зазначені у приписі і позовній заяві, на час розгляду справи по суті відповідачем усунуті.

Таким чином, всі порушення, визначені позивачем як такі, що створюють загрозу та життю працюючих ПрАТ «ЧЕЗАРА» були усунуті, що не заперечується позивачем.

Щодо інших порушень, суд погоджується з твердженням представника відповідача, що факт створення ПрАТ «ЧЕЗАРА» загрози життю та здоров'ю людей у зв'язку із рядом невідповідностей законодавчо визначеним нормам, що вказані у позовній заяві, позивачем належним чином не доведено.

Відповідно до положень статті 12 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.

У разі застосування санкцій за порушення вимог законодавства, зокрема, якщо законом передбачаються мінімальні та максимальні розміри санкцій, враховується принцип пропорційності порушення і покарання.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що порушення, зазначені в позовній заяві, не можуть бути підставою для заборони (зупинення) виконання робіт, оскільки відповідно до частини одинадцятої статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), заходи реагування до суб'єкта господарювання не застосовуються.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Позивачем не доведено необхідність застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення роботи (виробництво) з експлуатації РП-1, РП-2, РП-4, РП-5, КТП-1, КТП-2, КТП-3, КТП-4, КТП-5, КТП-6, КТП-7, КТП-8, КТП-11, КТП-12, КТП-14, КТП-15, КТП-16, КТП-17, КТП-25, КТП-26, КТП-27, КТП-29, КТП-30, КТП-35, КТП-36; експлуатації системи газопостачання; експлуатації котлів ДКВР 20-13, реєстраційні №№ 2504, 2506, експлуатації вантажопідіймальних кранів, заводські №№ 11932, 36449, 37528, 36683, 32342, 14338, 34332, 59666, 28520, 44980, 45122, 4832, 26941, 436, 38198, 38197, експлуатації ліфтів, реєстраційні №№ 766, 767, 1478, 108, 203, 132, 149; виконання робіт з хімічними речовинами у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову Управління Держпраці у Чернігівській області до Приватного акціонерного товариства «Чернігівський завод радіоприладів» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) необхідно відмовити повністю.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог Управління Держпраці у Чернігівській області до Приватного акціонерного товариства "Чернігівський завод радіоприладів" - відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Чернігівський окружний адміністративний суд.

Управління Держпраці у Чернігівській області, вул. П'ятницька, буд. 39, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 39779238.

Приватне акціонерне товариство "Чернігівський завод радіоприладів", вул. Захисників України, буд. 25, м. Чернігів, 14030, код ЄДРПОУ 14307392.

Дата складення повного рішення суду - 28.09.2018.

Суддя Ю. О. Скалозуб