ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про забезпечення адміністративного позову
01 жовтня 2018 року м. Київ № 826/14303/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Аблова Є.В., розглянувши без повідомлення учасників справи заяву позивача про забезпечення позову в адміністративній справі
за позовомОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5
до треті особи про Міністерства охорони здоров'я України, Національний медичний університет ім.О.О. Богомольця, ОСОБА_7, визнати протиправними дії щодо винесення наказу, визнання його протиправним та скасування,
ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 (далі - позивачі) звернулись до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовною заявою до Міністерства охорони здоров'я України, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, у якій просять суд:
- визнати протиправними дії Міністерства охорони здоров'я України щодо винесення наказу від 14.08.2018 №42-о «Про покладення обов'язків»;
- визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства охорони здоров'я України від 14.08.2018 №42-о «Про покладення обов'язків».
Водночас з адміністративним позовом позивачами подано до суду заяву про забезпечення позову шляхом зупинення дії Наказу Міністерства охорони здоров'я України (ідентифікаційний код 00012925, місцезнаходження: 01021, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 7) від 14 серпня 2018 року № 42-о. Також просили заборонити Міністерству охорони здоров'я України (ідентифікаційний код 00012925, місцезнаходження: 01021, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 7) призначати виконуючого обов'язки ректора Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця та вчиняти будь-які інші дії щодо покладення обов'язків ректора Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця на будь-яку особу, окрім випадків, визначених ч. 4 ст. 42 Закону України «Про вищу освіту».
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.09.2018 прийнято вказану вище позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та встановлено, що справа буде розглядатись одноособово суддею в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою суду від 05.09.2018 задоволено частково заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 щодо забезпечення позову. Зупинено дію Наказу Міністерства охорони здоров'я України від 14 серпня 2018 року № 42-о «Про покладення обов'язків». Заборонено Міністерству охорони здоров'я України призначати виконуючого обов'язки ректора Національного медичного університету ім. О.О.Богомольця та вчиняти будь-які інші дії щодо покладення обов'язків ректора Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця на будь-яку особу, окрім випадків, визначених положеннями Закону України «Про вищу освіту». Встановлено строк пред'явлення ухвали про забезпечення позову до виконання терміном 3 роки.
На адресу суду 28.09.2018 також надійшла заява позивачів про зміну предмету позову, шляхом доповнення його вимогами про:
встановлення відсутності у Міністерства охорони здоров'я України компетенції (повноважень) на призначення виконувача обов'язків ректора Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця, крім випадків, прямо визначених положеннями ч. 4 ст. 42 Закону України «Про вищу освіту»;
визнання протиправним та скасування Наказ Міністерства охорони здоров'я України від 07 вересня 2018 року № 1639 «Про деякі питання управління Національним медичним університетом імені О. О. Богомольця»;
Крім того, позивачами 28.09.2018 подано клопотання про забезпечення позову шляхом зупинення дії Наказу Міністерства охорони здоров'я України (ідентифікаційний код 00012925, місцезнаходження: 01021, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 7) від 07 вересня 2018 року № 1639 «Про деякі питання управління Національним медичним університетом імені О.О. Богомольця».
Відповідно до приписів частини першої статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
На підставі наведених вимог КАС України розгляд поданої заяви про забезпечення позову здійснюється без повідомлення учасників справи.
При вирішенні питання щодо наявності підстав для забезпечення адміністративного позову суд виходить з наступного.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Згідно з частиною першою статті 151 КАС України, позов може бути забезпечено, зокрема, зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта.
Забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи по суті позовних вимог, визначених КАС України заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому постанови суду, якщо її буде прийнято на користь позивача.
Як вбачається з матеріалів справи, наказом Міністерства охорони здоров'я України від 07 вересня 2018 року № 1639 «Про деякі питання управління Національним медичним університетом імені О. О. Богомольця», зокрема, визнано виконання обов'язків ректора Національного медичного університету імені О.О. Богомольця Науменком Олександром Миколайовичем, відповідно до наказу Національного медичного університету імені О.О. Богомольця від 08.09.2018 №3-з "Про призначення виконуючим обов'язки ректора НМУ імені О.О. Богомольця". ОСОБА_7 передати, а Науменку О.М. прийняти справи Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, про що скласти акт при ому-передачі.
При цьому, як вбачається з ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.09.2018 року про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову №826/14303/18, МОЗ України заборонено призначати виконуючого обов'язки ректора Національного медичного університету імені О.О. Богомольця та вчиняти будь-які інші дії щодо покладення обов'язків ректора Національного медичного університету імені О.О. Богомольця на будь-яку особу, окрім випадків, визначених положеннями Закону України «Про вищу освіту».
Відповідно до частини першої статті 156 КАС України, ухвала суду про забезпечення позову має відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим законом. Така ухвала підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.
За правилами статті 256 КАС України, ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Виходячи з системного аналізу вказаних вище процесуальних норм, ухвала суду від 05.09.2018 підлягає негайному виконанню та набрала законної сили 05.09.2018 року в розумінні положень статті 256 КАС України.
Згідно з частиною другою статті 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
З урахуванням того, що на час прийняття оскаржуваного наказу відповідача від 07.09.2018 №1639, діяла ухвала суду про заборону призначення виконуючого обов'язки ректора Національного медичного університету імені О.О. Богомольця та вчинення будь-які інші дії щодо покладення обов'язків ректора Національного медичного університету імені О.О. Богомольця на будь-яку особу, окрім випадків, визначених положеннями Закону України «Про вищу освіту» вбачаються наявні ознаки очевидної протиправності такого наказу.
Крім того, при вирішенні питання про наявність підстав для задоволення поданої позивачами заяви про забезпечення адміністративного позову суд враховує те, що невжиття заходів забезпечення даного адміністративного позову у визначений позивачем спосіб (зупинення дії оскаржуваного наказу) може істотно ускладнити ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав та інтересів позивачів, за захистом яких вони звернулись до суду, оскільки в разі ухвалення в подальшому судового рішення, за наслідком розгляду судом справи по суті, на користь позивачів, останнім необхідно буде докласти значних зусиль та витрат для відновлення своїх порушених прав та інтересів, за захистом яких вони звернулись до суду, з огляду на широке коло повноважень ректора ОНМедУ, визначених статтею 34 Закону України «Про вищу освіту».
Відповідно, у даному випадку застосування заходів забезпечення адміністративного позову спрямоване виключно на збереження існуючого становища до розгляду справи по суті заявлених вимог, встановлення їх обґрунтованості.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що позивачами були надані належні та переконливі докази того, що невжиття заходів забезпечення даного адміністративного позову у визначений ними спосіб може істотно ускладнити ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав та інтересів позивачів, за захистом яких вони звернулись до суду.
Відповідно до частини другої статті 151 КАС України, заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Таким чином, розглянувши подану позивачами до Окружного адміністративного суду міста Києва заяву про забезпечення адміністративного позову, зважаючи на фактичні обставини справи, виходячи із співмірності таких заходів заявленим позовним вимогам і відповідності виду забезпечення позову позовним вимогам, суд вважає, що заяву позивачів слід задовольнити.
Крім цього, за приписами частини першої статті 4 Закону України "Про виконавче провадження" у виконавчому документі повинні бути зазначені окрім іншого й: повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім'я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи; строк пред'явлення рішення до виконання.
Відповідно вірність та повнота зазначення такої інформації є вимогою до форми ухвали в розумінні статті 156 КАС України.
За змістом частини першої статті 12 Закону "Про виконавче провадження" виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців. Тому, враховуючи що позивачами у даній справі й відповідно - стягувачами, не є суб'єкти владних повноважень, тому такий строк встановлено терміном 3 роки.
Керуючись статтями 150, 151, 154, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про забезпечення адміністративного позову - задовольнити.
Зупинити дію наказу Міністерства охорони здоров'я України «Про деякі питання управління Національним медичним університетом імені О.О. Богомольця» від 07 вересня 2018 року №1639.
Дана ухвала підлягає негайному виконанню згідно з частиною першою статті 156 КАС України та може бути пред'явлена до виконання у порядку та спосіб, встановлених Законом України «Про виконавче провадження», у строк до 01 жовтня 2021 року.
Заявники (стягувачі): ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1), ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2, місце проживання: АДРЕСА_2), ОСОБА_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3, місце проживання: АДРЕСА_3), ОСОБА_4 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4, місце проживання: АДРЕСА_4), ОСОБА_5 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5, місце проживання: АДРЕСА_5).
Відповідач (боржник): Міністерство охорони здоров'я України (місце знаходження: 01021, місто Київ, вулиця Грушевського, будинок 7; ідентифікаційний код: 00012925; номер засобу зв'язку: (044) 253-61-94)
За вимогами частини першої статті 156 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвала підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, передбаченими статтями 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України в редакції Закону №2147-VIII, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Є.В. Аблов