01 жовтня 2018 р.м. ХерсонСправа № 2140/1762/18
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитрієвої О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (ОСОБА_1, позивач) звернулась до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (ГУ ПФУ, відповідач), у якому просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області внести зміни до відомостей реєстру застрахованих осіб щодо гр. ОСОБА_1 за період березень 2012 року - червень 2013 року, в частині виправлення помилки у ІПН, а саме: замість коду НОМЕР_1 внести НОМЕР_2.
В обґрунтування позовної заяви зазначає, що громадянин ОСОБА_2 звернувся до управління Пенсійного фонду, в якому просив роз'яснити яким чином потрібно виправити помилку щодо ідентифікаційного коду найманого працівника ОСОБА_1 для зарахування їй страхового стажу за період роботи з березня 2012 року по червень 2013 рік при виході на пенсію. На вказане звернення управлінням Пенсійного фонду ОСОБА_2 було повідомлено, що оскільки його з 13.02.2015 року знято з обліку в органах ДФС та ПФУ у зв'язку із припиненням підприємницької діяльності, то питання щодо внесення змін до облікової картки застрахованої особи, що працювала у нього, можливо вирішити в судовому порядку, посилаючись на норми Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Позивач зазначає, що підприємцем регулярно здійснювались податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платника податку ОСОБА_1, та сум, утриманого з нього. Вважає, що через допущенну помилку в її ідентифікаційному коді, вона втрачає страховий стаж за вказаний період, в чому вбачає порушення своїх прав та законних інтересів.
Ухвалою суду від 28.08.2018 року відкрите провадження в адміністративній справі. Вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін у судове засідання 01.10.2018 року.
07.09.2018 року від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач пояснює, що органи Пенсійного фонду України формують відомості персональних облікових карток, вносять зміни та уточнення до них відповідно до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затв. Постановою правління Фонду України від 18.06.2014 №10-1 (Положення №10-1). Вважає, що в даному разі управління Пенсійного фонду щодо внесення змін до відомостей реєстру застрахованих осіб діяло відповідно до Положення №10-1, згідно з п. 4 розділу 4 якого у разі припинення або зняття з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника зміни та уточнення до відомостей реєстру застрахованих осіб вносяться відповідно до рішення суду, що набрало законної сили, діяло у межах своїх повноважень та не допустило порушення прав особи своїм протиправним рішенням або діями (бездіяльністю). В разі задоволення позовних вимог, просить суд стягнути судові витрати з Державного бюджету.
В судове засідання 01.10.2018 року представник відповідача не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином. Ухвала суду про відкриття спрощеного провадження в адміністративній справі з інформацією про дату, час та місце розгляду справи, була направлена відповідачу за адресою, вказаною у позовній заяві, та отримана ним згідно відмітки про отримання.
За змістом ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Представник позивача згідно заяви від 01.1.2018р. просив здійснювати розгляд справи в порядку письмового провадження.
Частиною 3 ст. 194 КАС України визначено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
За змістом ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином суд вважає за можливе розглядати справи в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, заслухавши думку сторін щодо заявлених позовних вимог, проаналізувавши норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 у період з 03 жовтня 2011 року по 27 червня 2013 року працювала у приватного підприємця ОСОБА_2 (рнокпп НОМЕР_3) на посаді продавця продовольчих товарів за трудовим договором від 03.10.2011 №21201105242, що підтверджується записами №11 та №12 у трудовій книжці та укладеним трудовим договором між працівником і фізичною особою, яка використовує найману працю від 03.10.2011р., зареєстрованого в Херсонському міському центрі зайнятості 03.10.2011 року за №21201105242.
Згідно розрахункових відомостей та квитанцій за період, зокрема з березня 2012 року по червень 2013 року, ФОП ОСОБА_2 було розраховано та сплачено суми єдиного соціального внеску та податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються за найманого працівника.
Згідно податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку за 2-4 квартали 2012 року та 1-2 квартали 2013 року, що подавалися ФОП ОСОБА_2 до податкового органу вбачається, що за трудовим договором у підприємця працювала одна особа, на користь якої було нараховано та сплачено сума утриманого податку. Згідно вказаних податкових розрахунків ФОП ОСОБА_2 вказано податковий номер найманого працівника ОСОБА_1 - НОМЕР_2. Проте згідно звітності про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду, зокрема таблиці 6 Відомості про нарахування заробітної плати (доходу) застрахованим особам за період березень 2012- червень 2013рр. ФОП ОСОБА_2 вказано податковий номер найманого працівника ОСОБА_1 - НОМЕР_1.
14.06.2018 року ОСОБА_2 звернувся до управління Пенсійного фонду з листом, у якому повідомив про виявлену помилку щодо невірно зазначеного податкового номеру найманого працівника ОСОБА_1 при подачі звіту до Пенсійного фонду у м. Херсоні про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з березня 2012р. по червень 2013р.. Просив надати роз'яснення щодо виправлення вказаної помилки для зарахування найманому працівнику страхового стажу за вказаний період при виході на пенсію.
Листом від 03.07.2018 року за № 369/К-99-1 повідомлено ОСОБА_2, що у відповідності до Положення про реєстр за страхових осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затв. Постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 №10-1 в редакції Постанови правління Фонду від 27.03.2018 №8-1 про те, що у зв'язку із припиненням або зняттям з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника зміни та уточнення до відомостей реєстру застрахованих осіб вносяться відповідно до рішення суду, що набрало законної сили. Оскільки ОСОБА_2 було знято 13.02.2015 року з обліку в органах Державної фіскальної служби та органах Пенсійного фонду України у зв'язку з припиненням підприємницької діяльності, то питання внесення змін до облікової картки застрахованої особи можливо вирішити у судовому порядку.
Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464-VI Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом.
Статтею 14-1 Закону № 2464-VI визначено, що Пенсійний фонд та його територіальні органи зобов'язані забезпечувати своєчасне внесення відомостей до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру та здійснювати контроль за достовірністю відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру.
Дані обов'язки Пенсійного фонду кореспондуються з нормами Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 за No 785/25562 (далі - Положення 10-1).
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначені Законом України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
За змістом статті 1 цього Закону, застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
У відповідності до пунктів 4, 5 частини першої статті 16 названого Закону, застрахована особа має право: отримувати безоплатно відомості, внесені до її персональної облікової картки з системи персоніфікованого обліку та Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування; звертатися із заявою до територіального органу Пенсійного фонду про уточнення відомостей, внесених до персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначено положеннями ст.. 21 Закону №1058-IV. На кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки. Персональна електронна облікова картка застрахованої особи повинна містити відомості, зокрема частина персональної електронної облікової картки, яка відображає страховий стаж, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплачених страхових внесків та інші відомості, необхідні для обчислення та призначення страхових виплат.
Згідно з частинами першою та другою статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Пунктом 5 Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 №10-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27.03.2018 №8-1), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 за №785/25562 (надалі - Положення), реєстр застрахованих осіб забезпечує: облік застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та їх ідентифікацію; накопичення, зберігання та автоматизовану обробку інформації про страховий стаж та заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію), про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; нарахування та облік виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пункту 3 розділу IV Положення, відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України, відомостей центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Абзацами другим, третім другим пункту 4 розділу IV Положення передбачено, що у разі припинення або зняття з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться відповідно до рішення суду, що набрало законної сили.
Внесення змін до відомостей про застраховану особу в Реєстрі застрахованих осіб відповідно до рішення суду, що набрало законної сили, здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі наказу керівника відповідного органу у десятиденний строк після надходження (надання особою) рішення суду.
Суд враховує, що наявність у системі персоніфікованого обліку (Реєстрі застрахованих осіб) відомостей про періоди трудової діяльності застрахованих осіб у подальшому є підставою для призначення та здійснення такій особі пенсійних виплат. У свою чергу, відсутність у Реєстрі відповідної інформації призведе до порушення права застрахованої особи на одержання виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
Так, факт роботи позивача на посаді продавця продовольчих товарів у ФОП ОСОБА_2 у період з 11.03.2011р. по 27.06.2013 (спірний період з березня 2012 року по червень 2013 року) підтверджено відповідними записами у трудовій книжці ОСОБА_1, копія якої міститься в матеріалах справи та укладеного трудового договору між працівником і фізичною особою, яка використовує найману працю від 03.10.2011р., зареєстрованого 03.10.2011р. за №21201105242 Херсонським міським центром зайнятості.
Відомості про стаж роботи ОСОБА_1 за період з березня 2012 року по червень 2013 року не внесені до системи персоніфікованого обліку у зв'язку з помилкою, допущеною роботодавцем (страхувальником) позивача - ФОП ОСОБА_2.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань підтверджено, що ФОП ОСОБА_2 припинено за власним рішення, про що 25.07.2014 року внесено відповідні відомості.
За таких обставин, зважаючи на те, що в силу наведених вище вимог Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування підставою для внесення змін до відомостей про застраховану особу в Реєстрі застрахованих осіб у разі ліквідації страхувальника є рішення суду, суд, з огляду на встановлені у справі фактичні обставини, дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача внести зміни до відомостей реєстру застрахованих осіб щодо гр.. ОСОБА_1 за період березень 2012 року по червень 2013 року в частині виправлення помилки у ІПН, а саме замість коду НОМЕР_1 внести НОМЕР_2.
З урахуванням наведеного, позовні вимоги ОСОБА_1 належить задовольнити.
За змістом ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2, 73039, АДРЕСА_1) задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, 73005, Херсонська область, м. Херсон, вул.28 Армії, буд. 6) внести зміни до відомостей реєстру застрахованих осіб щодо гр. ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2, 73039, АДРЕСА_1) за період березень 2012 року - червень 2013 року, в частині виправлення помилки у ІПН, а саме: замість коду НОМЕР_1 внести НОМЕР_2.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, 73005, Херсонська область, м. Херсон, вул.28 Армії, буд. 6) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2, 73039, АДРЕСА_1) витрати по сплаті судового збору у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Дмитрієва О.О.
кат. 10.2