01 жовтня 2018 року Чернігів Справа № 749/918/18
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Баргаміна Н.М., перевіривши матеріали позовної заяви Сновської міської ради Сновського району Чернігівської області до Державного нотаріального архіву Чернігівської області про зобов'язання вчинити певні дії,
Сновська міська рада Сновського району Чернігівської області звернулась до суду з позовом до Державного нотаріального архіву Чернігівської області про зобов'язання відповідача надати суду інформацію стосовно відкриття спадкових справ на майно померлих громадян відповідно до списку.
Перевіривши позовну заяву та додані до неї документи суд прийшов до наступного висновку.
Згідно частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до пунктів 1, 2 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Пунктом 1 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
При цьому, потрібно зауважити, що до юрисдикції адміністративних судів належать не усі публічно-правові спори, а лише ті, одним із учасників яких є суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції.
Таким чином, не відносяться до адміністративної юрисдикції спори з публічно-правових відносин, де відсутній суб'єкт, який наділений публічно-владними повноваженнями, а також з відносин, де такий суб'єкт хоч і є, але при цьому він не здійснює владні управлінські функції.
Як свідчать матеріали справи, позивач звернув свою вимогу до Державного нотаріального архіву Чернігівської області та просить зобов'язати відповідача надати суду інформацію стосовно відкриття спадкових справ на майно померлих громадян відповідно до списку.
В свою чергу, в даному спорі, Сновська міська рада Сновського району Чернігівської області хоча і є суб'єктом, який наділений публічно-владними повноваженнями, однак не здійснює владні управлінські функції.
Щодо статусу Державного нотаріального архіву Чернігівської області, то суд зазначає, що відповідно статті 23 Закону України «Про нотаріат» та Положення про державний нотаріальний архів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 18.05.2009 870/5, в обласних центрах, містах Києві, Сімферополі та Севастополі засновуються державні нотаріальні архіви, які є складовою частиною Національного архівного фонду і здійснюють тимчасове (до 75 років) зберігання нотаріальних документів. Питання організації діяльності та компетенція державного нотаріального архіву визначаються положенням про нього, що затверджується Міністерством юстиції України. Державний нотаріальний архів очолює завідуючий, який призначається на посаду і звільняється з неї Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі. Мережа і штати державних нотаріальних архівів затверджуються в порядку, передбаченому для державних нотаріальних контор. Державний нотаріальний архів є юридичною особою і має печатку із зображенням Державного герба України та своїм найменуванням.
Зміст Закону України «Про нотаріат» та вищевказаного Положення свідчить про відсутність у них норм, які відносять державний нотаріальний архів до органів державної виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Аналіз завдань та функцій державного нотаріального архіву, що передбачені пунктами 9 та 10 вищенаведеного Положення, також дає підстави суду стверджувати про відсутність у них владного управлінського характеру, оскільки наслідком їх реалізації не передбачено прийняття державним нотаріальним архівом будь-яких рішень чи вчинення дій, щодо зобов'язання будь-яких осіб вчиняти певні дії, утримуватись від вчинення певних дій та нести відповідальність.
Отже, відповідач, Державний нотаріальний архів Чернігівської області, не є суб'єктом владних повноважень.
Приписами частини першої статті 19 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Частиною першою статті 1277 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.
Так, зі змісту позовних вимог вбачається, що їх суть зводиться до того, що відповідачем, на думку позивача, протиправно не надано інформацію стосовно відкриття спадкових справ на майно померлих громадян.
Враховуючи характер даних спірних правовідносин, який є цивільно-правовим, суд доходить до висновку, що даний спір не підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства і має бути розглянутий в порядку цивільного судочинства.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, у відкритті провадження в адміністративній справі необхідно відмовити, оскільки позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Роз'яснити позивачу, що він має право звернутися до суду у порядку цивільного судочинства.
Керуючись статтями 2, 19, 170 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
У відкритті провадження у справі за позовом Сновської міської ради Сновського району Чернігівської області до Державного нотаріального архіву Чернігівської області про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї документами надіслати позивачу.
Попередити позивача, що повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.М. Баргаміна