27.01.10 Справа № 11/309-09.
за позовом Прокурора Білопільського району в інтересах держави в особі
Білопільської міської ради
до відповідача Фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності
ОСОБА_2, м. Білопілля
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державна інспекція з контролю за використанням і охороною
земель у Сумській області
про стягнення 3 198 грн. 27 коп.
СУДДЯ Ю.О. ЗРАЖЕВСЬКИЙ
Представники сторін:
Від позивача: Зарко Ю.В. довіреність б/н від 01.12.2009 року, Пихтіна О.М.
довіреність № 2 від 13.01.10 р.
Від відповідача: ОСОБА_5
Третя особа: Литовченко Г.Ф. довіреність № 1284-01 від 27.11.2009 р.
Прокурор: не прибув
За участю секретаря судового засідання Лєпкової О.О.
Суть спору: прокурор просить стягнути з відповідача 3 198 грн. 27 коп. збитків, завданих внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки рекреаційного призначення.
Представником відповідача було надано заперечення на позов, в якому просить суд відмовити в задоволені позову.
В судовому засіданні представник третьої особи надав пояснення по справі, якими підтвердив факт самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки рекреаційного призначення.
Представники сторін заявили клопотання про недоцільність здійснення фіксації судового процесу технічними засобами.
Суд задовольнив це клопотання, оскільки воно відповідає вимогам ст. 22 Господарського процесуального кодексу України.
Представникам сторін роз'яснено вимоги ст. ст. 20, 22 ГПК України, щодо їх процесуальних прав та обов'язків.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні докази, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню, виходячи з наступного:
Відповідно до ст. 14 Конституції України та ст. 1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Від імені українського народу право власності здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Згідно п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Статею 17 Земельного кодексу України передбачено, що розпорядження землями державної власності на території Білопільського району відноситься до повноважень Білопільської райдержадміністрації.
Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України підставами для набуття права на землю є рішення органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
В обґрунтування позовних вимог прокурор в інтересах позивача посилається на те, що в ході проведеної прокуратурою району перевіркою одержання вимог земельного законодавства в діяльності фізичної особи-суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 в частині законності та обґрунтованості використання земельної ділянки, самовільно використовує земельну ділянку площею 0,8402 га із земель рекреаційного призначення Білопільської міської ради для здійснення підприємницької діяльності, а саме відкрито дитячий парк розваг без документів, які б посвідчували право власності чи право користування земельною ділянкою, чим порушує вимоги ст.ст. 124, 125, 126 Земельного кодексу України.
Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Відповідно ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно п. 5 ст. 126 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 п «а» ст. 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що в зв'язку з вказаними порушеннями Державним інспектором з контролю за використанням і охороною земель Сумської області складена постанова в порядку ст. ст. 36,53-1 КУпАП про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_2
Відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення стосовно приватного підприємця, в якій правопорушнику надавався строк для добровільного відшкодування суми збитків, заподіяних природі - 15 днів. Але збитки не відшкодовані.
Як зазначає прокурор в своїй позовній заяві, застосування заходів адміністративної відповідальності не звільняє винних осіб від компенсації шкоди, заподіяної внаслідок самовільного використання земельної ділянки.
Вказаними діями відповідач, згідно Методики та згідно з довідки-розрахунку, заподіяв збитки, за самовільне використання земельної ділянки в сумі 3 198 грн. 27 коп.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільним зайняттям земельної ділянки є будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж у натурі (на місцевості), до одержання документа, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстрації.
Відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за самовільне зайняття земельних ділянок.
Статтею 68 закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно п. 15 ст. 48 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» грошові стягнення за порушення норм і правил охорони навколишнього природного середовища та шкода, заподіяна порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності спрямовуються до місцевих бюджетів.
Таким чином, станом на 03.11.2009 року сума завданої шкоди відповідачем у добровільному порядку не сплачена.
Оскільки відповідач не подав доказів правомірного використання ним зазначеної земельної ділянки або обґрунтованих заперечень проти позовних вимог, господарський суд вважає вимоги прокурора в інтересах позивача обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню шляхом стягнення з відповідача на користь позивача 3 198 грн. 27 коп. збитків, завданих внаслідок самовільного зайняття вказаної земельної ділянки.
Згідно ст. ст. 44, 49 ГПК України державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України , суд, -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ід. номер НОМЕР_1) на користь Білопільської міської ради (41800, Сумська область, м. Білопілля, вул. Леніна, 70, рахунок № 3311631700038, одержувач - держбюджет Білопільського району, банк одержувача - УДКУ в Сумській області, код платежу 24062100, код одержувача - 23635149, МФО 837013) збитків, завданих внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки рекреаційного призначення в сумі 3 198 грн. 27 коп.
3. Стягнути з Фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ід. номер НОМЕР_1) до державного бюджету м. Суми (№ р/р 31112095700002 одержувач - Держбюджет м. Суми код ЕДРПОУ - 23636315 банк одержувача - ГУДКУ у Сумській області МФО 837013) 102 грн. 00 коп. державного мита.
4. Стягнути з Фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ід. номер НОМЕР_1) в доход державного бюджету м. Суми (№ р/р 31215259700002 одержувач - Держбюджет м. Суми код ЕДРПОУ - 23636315 банк одержувача - ГУДКУ у Сумській області МФО 837013) 236 грн. 00 коп. витрат за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
5. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
СУДДЯ Ю.О. ЗРАЖЕВСЬКИЙ
В судовому засіданні оголошена вступна та резолютивна частини рішення.
Повний текст рішення підписано 01.02.2010 р.
Суддя