28.01.10р.Справа № 31/7-10
За позовомСинельниківського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Синельниківської міської ради, м. Синельникове Дніпропетровської області
до відповідача Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Синельникове Дніпропетровської області
прозвільнення земельної ділянки
Суддя Єременко А.В.
Представники:
ПрокурорКутузова В.О., посвідчення № 187
Від позивачаЗімодро А.С., довіреність від 11.01.10 р., № 9/25;
Від відповідача не з'явився
Прокурор звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави в особі Синельниківської міської ради до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 та просить суд зобов'язати відповідача звільнити та повернути самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0015 га, вартістю 3025,80 грн. під малою архітектурною формою комерційного призначення на Привокзальній площі ст. Синельникове-2 у м. Синельникове Дніпропетровської області власнику -Синельниківській міській раді Дніпропетровської області.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідач самовільно займає спірну земельну ділянку, що є порушенням ст.125 ЗК України.
Позивач підтримує позовні вимоги прокурора у повному обсязі.
Відповідач до судового засідання не з'явився, відзив на позов не надав. Суд, на підставі ст. 75 ГПК України вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами, оскільки відповідач був належним чином попереджений про час та місце судового засідання, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення прокурора, представника позивача , господарський суд, -
Перевіркою дотримання вимог земельного законодавства, проведеною Державною інспекцією з контролю за використанням та охороною земель у Дніпропетровській області, встановлено, що відповідач самовільно займає земельну ділянку за адресою: м. Синельникове, Привокзальна площа ст. Синельникове-2, площею 0,0015 га для встановлення малої архітектурної форми комерційного призначення. За результатами цієї перевірки складено відповідний акт від 05.05.09 р., протокол про адміністративне правопорушення № 37 від 05.05.09 р., постанову про накладання адміністративного стягнення № 1017 від 06.05.09 р., виданий припис № 55 від 05.05.09 р. Повторний припис видано 05.06.09 р., складено протокол про адміністративне правопорушення № 54 від 05.06.09 р., постанову про накладання адміністративного стягнення № 1029 від 05.06.09 р. відповідно до процедури планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, оформлення матеріалів за їх результатами, встановленої Порядком планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженим Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 12.12.2003 р. № 312 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 грудня 2003р. за № 1223/8544.
В силу п. 1 ст. 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.
Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється (ст. 125 ЗК України). Право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону (ч. 1 ст. 126 ЗК України).
Відповідно до ст. 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, в тому числі: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
На підставі п. 34 ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” міські ради вирішують відповідно до Закону питання регулювання земельних відносин.
За ст. 1 Закону України “Про державний контроль за використанням та охороною земель”самовільне зайняття земельних ділянок - будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж у натурі (на місцевості), до одержання документа, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстрації.
Відповідачем не надано документів, що підтверджують правомірність користування спірною земельною ділянкою, доводів прокурора щодо самовільного використання спірної земельної ділянки не спростовано.
За п. 2 ст. 90 Земельного Кодексу України, порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку встановленому законом. Пунктом 2 ст. 152 Земельного Кодексу встановлено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав (п.п. б. п. 3 ст. 152 ЗК України).
Відповідно до ст. 212 Земельного Кодексу України, самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.
Приведення земельних ділянок у придатний для використанням стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.
Враховуючи зазначене, слід дійти висновку, що позовні вимоги прокурора є правомірними та підлягають задоволенню.
Судові витрати по справі на підставі ст.. 49 ГПК України слід покласти на відповідача.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позов задовольнити.
Зобов'язати Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер НОМЕР_1) звільнити та повернути самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0015 га, вартістю 3025,80 грн. під малою архітектурною формою комерційного призначення на Привокзальній площі ст. Синельникове-2 у м. Синельникове Дніпропетровської області власнику -Синельниківській міській раді Дніпропетровської області, видати наказ.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер НОМЕР_1) 85,00 грн. держмита в доход держбюджету (Управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська, УДКУ у Дніпропетровській області, ЄДРПОУ 24246786, МФО 805012, п/р 31118095700005), видати наказ.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер НОМЕР_1) 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в доход держбюджету (Управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська, УДКУ у Дніпропетровській області, ЄДРПОУ 24246786, МФО 805012, п/р 31211259700005), видати наказ.
Суддя А.В. Єременко