Ухвала від 01.02.2010 по справі П35/879-10

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

про повернення позовної заяви

01.02.10р. П35/879-10

Суддя Широбокова Л.П. , розглянувши матеріали

за позовом Прокурора Довгинцівського району м. Кривого Рогу Дніпропетровської області

в інтересах держави в особі Комунального підприємства теплових мереж

"Криворіжтепломережа",

м. Кривий Ріг Дніпропетровської області

до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1,

м. Кривий Ріг Дніпропетровської області

Третя особа на стороні позивача - Управління житлово-комунального господарства Виконкому Криворізької міської ради, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області

про стягнення 8 722,66 грн

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Довгинцівського району м. Кривого Рогу Дніпропетровської області звернувся до суду з позовною заявою №12вих10 від 18.01.2010 р. в інтересах держави в особі Комунального підприємства теплових мереж "Криворіжтепломережа", в якій просить стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 кошти в сумі 8722,66 грн.

Як вказує Прокурор у позовній заяві під поняттям "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах", згідно рішення Конституційного Суду України від 08.04.99р. № 3-рп/99, потрібно розуміти орган державної влади чи місцевого самоврядування, якому державою надане повноваження органу виконавчої влади.

Водночас такого державного органу у позовній заяві Прокурор не вказав, зазначивши, що у даному випадку таким органом виступає Позивач у справі-Комунальне підприємство теплових мереж "Криворіжтепломережа".

Такі обґрунтування не відповідають положенням ст.2 Господарського процесуального кодексу України та висновкам вищевказаного рішення Конституційного Суду України.

Таким чином, Прокурором неправильно визначений склад осіб на стороні Позивача, що пред'являється в інтересах держави.

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 29 Господарського процесуального кодексу України у разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої Прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу Позивача.

Прокурор або його заступник, звертаючись до господарського суду з позовом, виконує функцію представництва інтересів держави, що визначено ст. 121 Конституції України, ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру". При цьому випадки такого представництва визначені законом.

Згідно ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру", представництво прокуратурою інтересів держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних дій, спрямованих на захист у суді інтересів держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або державою.

За змістом ч. 5 ст. 36-1 Закону Прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво у будь-якій стадії судочинства у порядку, передбаченому процесуальним законом.

Частина третя ст. 2 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обгрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Рішенням Конституційного Суду України №3-рп/99 від 08.04.1999 р. у справі за конституційним поданням Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури україни щодо офіційного тлумачення положення ст. 2 Арбітражного процесуального кодексу України зазначено, що під поняттям "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах" потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.

В контексті пункту 2 статті 121 Конституції України приписи пункту 3 частини 1 статті 2 Господарського процесуального кодексу України треба розуміти так, що прокурори та їх заступники подають до господарського суду позови саме в інтересах держави, а не в інтересах підприємств, установ та організацій незалежно від їх підпорядкування та форм власності.

Оскільки "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних чи інших інтересів держави, обгрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, і ця заява, за статтею 2 Господарського процесуального кодексу України, є підставою для порушення справи в арбітражному суді.

Прокурор Довгинцівського району м. Кривого Рогу Дніпропетровської області зазначив, що позов подається в інтересах держави в особі Комунального підприємства теплових мереж "Криворіжтепломережа", яке є комунальним закладом, заснованим на власності територіальної громади м. Кривого Рогу, відносини якого з Відповідачем грунтуються на господарському договорі.

Оскільки заклад заснований на комунальній власності у спірних правовідносинах Позивач не реалізує повноваження держави взагалі та органу виконавчої влади, зокрема.

Комунальне підприємство теплових мереж "Криворіжтепломережа" має право на судовий захист прав учасника господарських правовідносин у випадку їх порушення шляхом звернення до суду у загальному порядку.

Дана позиція аналогічна позиції Вищого господарського суду України, що викладена в Постановах у справах: №2660 від 18.01.2007 р., №2/206-05 від 04.07.2006 р., №1/1091-13/412 від 02.11.2006 р., №17-5-9-4-22-15-6-19-38-3-7/01-6026 від 21.11.2006 р., №15/181 від 29.03.2006 р., №1/1091-13/412 від 02.11.2006 р. та позиції Дніпропетровського апеляційного господарського суду, що викладена в постанові від 10.09.2009 р. у справі №35/91-09.

Вказане є підставою для повернення позовної заяви без розгляду згідно п. 1 ст. 63 Господарського процесуального кодексу України.

Примітка: Повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення допущеного порушення (ст. 63 Господарського процесуального кодексу України).

Керуючись п. 1 ст.63, ст.86 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Повернути позовну заяву і додані до неї документи без розгляду.

Додаток: позовні матеріали.

Суддя Л.П. Широбокова