Рішення від 21.09.2018 по справі 824/443/18-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2018 р. м. Чернівці Справа № 824/443/18-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді БоднарюкаО.В.,

за участю:

секретаря судового засідання Кіщук О.І.,

позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3,

третя особа не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру МВС в Івано-Франківській області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача ОСОБА_4, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач), звернувся до суду з позовом до Регіонального сервісного центру МВС в ОСОБА_3 - Франківській області (далі - відповідач), третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_4 (далі - третя особа), в якому з урахування уточнених позовних вимог (нової редакції позову) просив:

- визнати протиправним дії Калуського ВРЕР при УДАІ УМВС України в Івано-Франківській області щодо зняття з обліку автомобіля марки "Мерседес - Бенс С-250", 1997 року випуску, номер кузова WDB2021281А476828, номер двигуна НОМЕР_1, з ОСОБА_1.

- зобов'язати Регіональний сервісний центр МВС в Івано-Франківській області скасувати запис про зняття з обліку автомобіля марки "Мерседес - Бенс С-250", 1997 року випуску, номер кузова WDB2021281А476828, номер двигуна НОМЕР_1, державний реєстраційний знак СЕ 7568АІ з ОСОБА_1.

В обґрунтування наведених вимог позивач зазначив, що 23.10.2007 року набув права власності на автомобіль марки "Мерседес - Бенс С 250", 1997 року випуску, державний реєстраційний знак НОМЕР_2.

26.05.2016 року в результаті звернення до посадових осіб Регіонального сервісного центру МВС в Чернівецькій області з метою зняття вказаного автомобіля з обліку для подальшої реалізації, позивачу стало відомо, що 29.07.2014 року зазначений і належний йому автомобіль перереєстрований на іншу невідому йому особу.

Вважає, що дії відповідача щодо зняття з обліку автомобіля є протиправними та такими, що порушують його право вільно користуватися (володіти) майном, з огляду на наступне: відповідачем не здійснено комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для зняття з обліку та здійснення перереєстрації належного позивачу транспортного засобу, внаслідок чого здійснена реєстрація автомобіля на невідому особу; позивач не звертався ні особисто, ні через уповноважених осіб з метою зняття з обліку або перереєстрації належного йому транспортного засобу; позивач не втрачав свідоцтва про реєстрацію на автомобіль, а наявне в нього свідоцтво відповідає державному зразку, та не містить жодних записів про зняття автомобіля з реєстрації; вказаний транспортний засіб не передавався для огляду посадовими особам відповідача; номерні знаки з вказаного автомобіля не вилучались, на зберігання стороннім особам не передавались та не втрачались.

Відповідач скориставшись правом на подання відзиву на адміністративний позов, подав його, в обґрунтування якого, посилаючись на норми Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку (окрім іншого) автомобілів всіх марок і моделей, затвердженого постановою КМУ від 07.09.1998 року № 1388 (далі - Порядок № 1388), заперечив щодо задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

23.10.2007 року за інформацією з аналітичного пошуку ТЗ по "НАІС ДДАІ" МВС України, автомобіль було перереєстровано на позивача ОСОБА_1 за операцією "401- перереєстрація ТЗ при переобладнанні із зміною кузова", з видачею свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, серія СЕС № 031426 та присвоєння номерного знаку СЕ 7568АІ.

04.06.2014 року посадовими особами Калуського ВРЕР при УДАІ проведено зняття з обліку автомобіля, на підставі: заяви № 40944418 від 04.06.2014 року гр. ОСОБА_5 (діяв на підставі довіреності); акту технічного огляду ТЗ; довіреності приватного нотаріуса Чернівецького міського нотаріального округу від 17.11.2013 року серія ВТО № 067269; свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії СЕС № 031426 від 23.10.207 року; облікової картки № 409444418 від 04.06.2014 року; лист підтвердження Центру надання послуг м.Чернівці № 1862 від 04.06.2016 року про зняття з обліку автомобіля з видачею свідоцтва про реєстрацію.

29.07.2014 року здійснено перереєстрацію автомобіля на нового власника ОСОБА_4, з видачею свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, серія СХХ№157046 та присвоєнням державного номерного знаку АТ 0784 ВІ, на підставі поданих документів відповідно до Порядку № 1388.

Таким чином посадовими особами Калуського ВРЕР УДАІ вищезазначений автомобіль було знято з обліку та перереєстровано з дотриманням всіх зазначених вище приписів Порядку № 1388 та на підставі документів зазначених у вищезазначеному Порядку.

20.06.2018 року ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду визнано необґрунтованою заяву третьої особи ОСОБА_4 щодо відводу судді, а 21.06.2018 року відмовлено в задоволенні цієї заяви.

21.06.2018 року ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду, в задоволенні клопотання третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_4 про закриття провадження в справі - відмовлено повністю.

21.06.2018 року усною ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду відмовлено в задоволенні клопотання третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_4, про залучення до участі у справі другого відповідача, та третіх осіб які не заявляють самостійних вимог, що відображено в протоколі судового засідання.

11.09.2018 року усною ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду відмовлено в задоволенні клопотання третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_4, про залучення до участі у справі відповідачів ОСОБА_6 та приватного нотаріуса ОСОБА_7, що відображеного в протоколі судового засідання.

11.09.2018 року усною ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду відмовлено в задоволенні клопотання третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_4, про залучення у справі ОСОБА_4, як другого відповідача, що відображеного в протоколі судового засідання.

11.09.2018 року усною ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду закрито підготовче провадження та призначено справу для розгляду по суті на 14:00 год. 21.09.2018 року.

21.09.2018 року усною ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду відмовлено в задоволенні клопотання третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_4, про відкладення розгляду справи та про передачу справи № 824/443/18 за підсудністю до відповідного суду з додержанням правил територіальної юрисдикції, що відображено в протоколі судового засідання.

В судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі, посилаючись на обставини викладенні в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив щодо задоволення позовних вимог, з підстав викладених у відзиві на адміністративний позов.

Третя особа ОСОБА_4 та його представник в судове засідання призначене в режимі відеоконференції на 14:00 год. 21.09.2018 року не з'явились. При цьому, представником третьої особи подано клопотання про відкладення розгляду справи в зв'язку з участю представника в іншому судовому засіданні, незважаючи на те, що дата слухання справи (21.09.2018 року) узгоджена судом з учасниками справи в підготовчому судовому засіданні.

Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Враховуючи те, що причини неявки представника третьої особи судом визнані неповажними, а третя особа в судове засідання не з'явилась без поважних на те причин - судом продовжено розгляд справи по суті.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши присутніх учасників справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі виходячи з наступного.

Судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.

Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії СЕС 031426, виданого ВРЕР по обслуговуванню м.Чернівці при УДАІ УМВС України в Чернівецькій області, 23.10.2007 року, транспортний засіб марки MERCEDES-BENZ C 250, н/з СЕ 7568АІ, 1997 р.в, номер кузова WDB2021281А476828, належить ОСОБА_1. (а.с.42)

26.05.2016 року Чернівецьким науково - дослідним експертно - криміналістичним центром проведено експертне дослідження і складено висновок № 26/280/5165, відповідно до якого:

- номер кузова WDB2021281А476828, номер двигуна НОМЕР_1, наданого на дослідження транспортного засобу MERCEDES-BENZ C 250, номерний знак СЕ 7568АІ, не змінювався.

- бланк наданого на дослідження документа "Свідоцтва про реєстрацію ТЗ " серія СЕС № 0314426 відповідає бланкам, які є офіційному обігу. (а.с.23)

20.02.2017 року територіальним сервісним центром № 7341 Чернівецької області видано довідку № 31/24/11-119 про те, що відповідно до облікових даних Єдиного державного реєстру МВС України та регіонального масиву баз даних свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії СЕС № 031426 на автомобіль марки MERCEDES-BENZ C 250, н/з СЕ 7568АІ, 1997 р.в, номер кузова WDB2021281А476828 було видано 23.10.2007 року.

Інше свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу під серією та номером СЕС 031426, ТСЦ 7341 не видавалось. (а.с.22)

13.02.2018 року Регіональним сервісним центром МВС в ОСОБА_3 - Франківській області територіальний сервісний цент № 2642 (лист № 31/9/1адв) повідомлено про те, що транспортний засіб MERCEDES-BENZ C 250, н/з СЕ 7568АІ, 1997 р.в, колір - сірий, номер кузова WDB2021281А476828, номер двигуна НОМЕР_1 - 04.06.2014 року був знятий з обліку для реалізації у Центрі надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів з обслуговування м.Калущ, Калуського, Галицького, Долинського, Роатинського, та Рожнятівського районів, а 29.07.2014 року у цьому ж центрі зареєстрований за іншою особою. (а.с.19)

22.02.2018 року територіальним сервісним центром № 7341 Чернівецької області надано відповідь (лист № 31/24/11-160), згідно якого повідомлено, що транспортний засіб MERCEDES-BENZ C 250, н/з СЕ 7568АІ, 1997 р.в, колір - сірий, номер кузова WDB2021281А476828, номер двигуна НОМЕР_1, що належить ОСОБА_1, 04.06.2014 року був знятий з обліку для реалізації в Калуському ВРЕР 2602 та в подальшому, 29.07.2014 року перереєстрований згідно довідки рахунку серії ВІА № 542884 на гр. ОСОБА_4 (а.с18.)

26.02.2018 року згідно Регіональним сервісним центром МВС в Чернівецькій області (лист № 31/24/08-645) надано відповідь, зі змісту якої вбачаєтеся:

-12.10.2007 року, в відділі РЕР з обслуговування м.Чернівці при УДАІ УМВС України в Чернівецькій області, транспортний засіб MERCEDES-BENZ C 250, н/з СЕ 7568АІ, 1997 р.в, колір - сірий, номер кузова WDB2021281А476828, номер двигуна НОМЕР_1, зареєстрований на праві власності за громадянином ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, що зареєстрований за адресою ІНФОРМАЦІЯ_2;

- 23.10.2007 року відбулася перереєстрація при переобладнані із зміною кузова (шасі), власник - без зміни власника ОСОБА_1 (копії документів на підставі реєстрації знищені із закінченням терміну зберігання);

- 04.06.2014 року в Калуському ВРЕР при УДАІ УМВС України в Івано-Франківській області, вищевказаний транспортний засіб знятий з обліку для реалізації;

- 28.07.2014 року вищевказаний транспортний засіб перереєстровано на нового власника ОСОБА_4, реєстраційно - екзаменаційним підрозділом ОСОБА_3 - Франківської області, на підставі довідки - рахунку серії ВІА № 542884 від 28.07.2014 року.

Станом на 26.02.2018 року, транспортний засіб MERCEDES-BENZ C 250, н/з СЕ 7568АІ, 1997 р.в, колір - сірий, номер кузова WDB2021281А476828, номер двигуна НОМЕР_1, належить на праві власності гр. ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, який зареєстрований за адресою: ОСОБА_3 - Франківська область, Тисменицький район, село Рошнів.

В період з 29.07.2014 року по 26.02.2018 року, будь - які реєстраційні дії із вказаним транспортним засобом, не здійснювались. (а.с.16-17)

Згідно результатів аналітичного пошуку ТЗ по "НАІС ДДАІ" МВС України (дата формування - 04.06.2018р.), вбачається:

23.10.2007 року (на обліку) свідоцтво про реєстрацію СЕС 031426, д.н.з. НОМЕР_2, MERCEDES-BENZ C 250, номер кузова WDB2021281А476828, номер двигуна НОМЕР_1, власник ОСОБА_1;

04.06.2014 року (знятий обліку), свідоцтво про реєстрацію СЕС 031426, д.н.з. 09АК3599, MERCEDES-BENZ C 250, номер кузова WDB2021281А476828, номер двигуна НОМЕР_1, власник ОСОБА_1;

29.07.2014 року (на обліку) свідоцтво про реєстрацію СХХ 157046, д.н.з. НОМЕР_3, MERCEDES-BENZ C 250, номер кузова WDB2021281А476828, номер двигуна НОМЕР_1, власник ОСОБА_4. (а.с.38)

Судом досліджено:

- заява № 40944418 від 04.06.2014 р. про проведення операції "зняття з обліку для реалізації ", транспортний засіб: легковий седан -В, MERCEDES-BENZ C 250, номер кузова WDB2021281А476828, номер двигуна НОМЕР_1, дата первинної реєстрації -23.10.207р., свідоцтво - СЕС031426, НЗ СЕ 7568АІ, 1997 року випуску, тип палива дизельне, колір сірий, зміст заяви перевірив довірена особа ОСОБА_5, власник - ОСОБА_1. (а.с.39)

- акт технічного огляду ТЗ (а.с.40)

- довіреність від 17.11.2013 року, посвідчена приватним нотаріусом Чернівецького приватного нотаріального округу ОСОБА_7, довіреність підписана від імені ОСОБА_1, його представником ОСОБА_6, якою уповноважено ОСОБА_4 або ОСОБА_5, продати, зняти з обліку в ДАІ, належний ОСОБА_8 на підставі свідоцтва про реєстрацію СЕС 031426, виданого ВРЕР по обслуговуванню м.Чернівці при УДАІ УМВС України в Чернівецькій області 23.10.2007 року, автомобіль марки MERCEDES-BENZ C 250, номер кузова WDB2021281А476828, номер двигуна НОМЕР_1. (а.с.41)

- облікова картка № 40944418 від 04.06.2014 року; (а.с.43)

- довідка рахунок серія ВІА № 542884, видана ОСОБА_4, в тому що йому продано автомобіль марки MERCEDES-BENZ C 250, номер кузова WDB2021281А476828, номер двигуна НОМЕР_1, свідоцтво - СЕС031426, вартістю 58200, 00 грн. (а.с.46)

- заява № 45469329 від 29.07.2014 р. про проведення операції "вторинна реєстрація", транспортний засіб: легковий седан-В, MERCEDES-BENZ C 250, номер кузова WDB2021281А476828, номер двигуна НОМЕР_1, дата первинної реєстрації -23.10.207р., свідоцтво - СЕС031426, НЗ 09АК3599, 1997 року випуску, тип палива дизельне, колір сірий, зміст заяви перевірив ОСОБА_4, власник - ОСОБА_4. (а.с.44)

- акт технічного огляду ТЗ від 25.07.2014 року (а.с.45)

Згідно довіреності 11.10.2013 року посвідченої в м.Острог Рівненської області, приватним нотаріусом ОСОБА_9, ОСОБА_8 уповноважив ОСОБА_10 управляти та розпоряджатись належний ОСОБА_8 на підставі свідоцтва про реєстрацію СЕС 031426, виданого ВРЕР по обслуговуванню м.Чернівці при УДАІ УМВС України в Чернівецькій області 23.10.2007 року, автомобіль марки MERCEDES-BENZ C 250, номер кузова WDB2021281А476828, номер двигуна НОМЕР_1. (а.с.47)

Згідно листа від 25.08.2016 року № 31/9/3247 територіального сервісного центру № 2642 Регіонального сервісного центру в ОСОБА_3 - Франківській області повідомлено (окрім іншого), гр. ОСОБА_4 автомобіль марки MERCEDES-BENZ C 250, номер кузова WDB2021281А476828, 1997 року випуску для проведення експертного дослідження не надав (а.с.77-78)

Судом досліджений висновок експертного дослідження від 13.09.2018 року № 26/7344/656 Чернівецького науково - дослідного експертно - криміналістичного центру (судовий експерт - ОСОБА_11), згідно якого:

- номер кузова WDB2021281А476828, номер двигуна НОМЕР_1, наданого на дослідження транспортного засобу MERCEDES-BENZ C 250 номерний знак СЕ 7568АІ, не змінювалися;

- бланк наданого на дослідження документа "Свідоцтва про реєстрацію ТЗ" серія СЕС № 031426 відповідає бланкам, які з находяться в офіційному обігу;

- робочий об'єм двигуна 60596012013099 складає 2497 куб. см.

До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення нормативно-правових актів, та робить висновки по суті спору.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові відносини в даному спорі врегульовані Законом України "Про дорожній рух" від 30 червня 1993 року № 3353- (далі - ОСОБА_12 № 3353)

ОСОБА_12 визначає правові та соціальні основи дорожнього руху з метою захисту життя та здоров'я громадян, створення безпечних і комфортних умов для учасників руху та охорони навколишнього природного середовища.

Згідно частини 1 статті 34 Закону №3353, державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.

Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників (ч. 2 ст. 34 Закону №3353).

При цьому, державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення (ч. 3 ст. 34 Закону №3353).

Відповідно до частини 1 статті 37 Закону №3353 забороняється експлуатація незареєстрованих (неперереєстрованих) транспортних засобів, ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах, знищені чи підроблені, без номерного знака або з номерним знаком, що не належить цьому засобу чи не відповідає вимогам стандартів, або з номерними знаками, які закріплені у не встановлених для цього місцях, закриті іншими предметами чи забруднені, що не дозволяє чітко визначити символи номерного знака з відстані 20 метрів, перевернуті чи не освітлені, а також транспортних засобів, що підлягають обов'язковому технічному контролю, але не пройшли його, та у випадках, передбачених законодавством, без чинного на території України поліса обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката "Зелена картка").

Пунктом 7 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших причепів до них , транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою КМУ від 7 вересня 1998 р. №1388 (далі- Порядок № 1388), власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини).

Експлуатація транспортних засобів, що не зареєстровані (не перереєстровані) в уповноважених органах МВС та без номерних знаків, що відповідають державним стандартам, а також ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах або знищені чи підроблені, забороняється.

Зі змісту зазначених норм вбачається, що експлуатація автомобіля позивачем належним чином і на законних підставах є неможливою, внаслідок внесення посадовими особами відповідача до реєстру відомостей про інший транспортний засіб.

Державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, оформлення та видача реєстраційних документів і номерних знаків визначається Порядком № 1388.

Пунктом 3 Порядку 1388 визначено (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин), що державна реєстрація транспортних засобів проводиться підрозділами Державтоінспекції з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.

Державний облік зареєстрованих транспортних засобів передбачає реєстрацію, накопичення, узагальнення, зберігання і передачу інформації про такі засоби та відомостей про їх власників, які вносяться до Єдиного державного реєстру Державтоінспекції.

Порядок ведення Єдиного державного реєстру Державтоінспекції та надання інформації з нього затверджується МВС.

Зі змісту пунктів 6 та 7 Порядку 1388 (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) вбачається, що транспортні засоби реєструються за юридичними та фізичними особами в реєстраційно-екзаменаційних підрозділах Державтоінспекції.

Експлуатація транспортних засобів, що не зареєстровані (не перереєстровані) у підрозділах Державтоінспекції (крім транспортних засобів, зареєстрованих до набрання чинності цим Порядком) та без номерних знаків, що відповідають державним стандартам, а також ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах або знищені чи підроблені, забороняється.

Відповідно до пункту 8 Порядку 1388, державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.

Наказом № 379 від 11.08.2010 року МВС України затверджено Інструкцію про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, (далі - Інструкція № 379).

Вказана Інструкція встановлює порядок здійснення центрами надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів (далі - Центри), державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів (далі - ТЗ), оформлення і видачі свідоцтв про реєстрацію ТЗ, тимчасових реєстраційних талонів (далі - реєстраційні документи) та номерних знаків на ТЗ.

Відповідно до пункту 5.1 Інструкції № 379, зняття з обліку ТЗ проводиться працівниками Центру відповідно до вимог пунктів 12, 15, 32, 40-46 Порядку обліку виданих номерних знаків для разових поїздок ведеться в книзі обліку видачі номерних знаків для разових поїздок.

Посадовими особами Центру приймаються до розгляду письмові заяви власників (фізичних або юридичних осіб) про зняття ТЗ з обліку (вибракування), зразки яких наведено в додатках 9, 10 до цієї Інструкції. Такі заяви можуть прийматись від осіб, уповноважених у встановленому порядку на такі дії. При цьому виконуються дії, передбачені пунктами 3.2-3.9, 3.17, 3.18 глави 3 цієї Інструкції. { Абзац четвертий пункту 5.1 глави 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 809.

Огляд ТЗ дозволяється проводити працівником Центру за місцезнаходженням ТЗ із оформленням акта технічного огляду ТЗ. Факт видачі такого акта реєструється в книзі обліку актів технічного огляду ТЗ (додаток 11), яка зберігається протягом 5 років.

Крім того, обов'язково проводиться перевірка ТЗ за наявною в Центрі інформацією про накладення арешту на ТЗ (у разі наявної технічної можливості - з використанням бази даних АІС "Арешт") та про розшук правоохоронними органами, або щодо яких надійшла інформація про необхідність їх затримання чи анулювання повноважень уповноважених осіб. Результати проведеної перевірки позначаються на заяві і підписуються уповноваженою посадовою особою Центру (із зазначенням П.І.Б., дати та часу проведення перевірки).

Пунктами 3.2., 3.3. Інструкції № 379, передбачено, що особа власника ТЗ або уповноваженої ним особи встановлюється на підставі паспорта громадянина України або іншого документа, що його замінює, для іноземців або осіб без громадянства - на підставі документів, визначених законодавством України.

За Єдиним державним реєстром Державтоінспекції, наявними базами даних АІС "Довідка-рахунок", "Митний документ", "Автомобіль", "Документ", "АРМ-РОЗШУК" проводиться перевірка документів, які подаються до Центру для проведення реєстрації ТЗ. Перевірці підлягають: свідоцтво про реєстрацію ТЗ або технічний паспорт, відповідні документи Держмитслужби, довідка-рахунок, акт приймання - передачі ТЗ, договір купівлі-продажу, біржова угода, інші документи, що підтверджують правомірність придбання ТЗ. Результати проведеної перевірки відмічаються на заяві і підписуються уповноваженою посадовою особою Центру (із зазначенням П.І.Б., дати та часу проведення перевірки).

Зняття з обліку транспортних засобів проводиться після їх огляду в підрозділах Державтоінспекції на підставі заяви власника, документа, що посвідчує особу, виконавчого напису нотаріуса, постанови державного виконавця або рішення суду. (п.40 Порядку № 1388)

Згідно пункту 3.7 Інструкції № 379 передбачено, що огляд ТЗ працівником Центру проводиться за місцем реєстрації ТЗ. За письмовою заявою власника ТЗ, у разі технічної несправності ТЗ зазначений огляд проводиться з виїздом до місця його знаходження.

За результатами огляду на заяві уповноважена посадова особа Центру робить відповідну відмітку (із зазначенням П.І.Б. і дати проведення огляду) або складає акт технічного огляду ТЗ (додаток 3), який долучається до матеріалів реєстраційної справи.

При цьому, номерні агрегати ТЗ перевіряються за наявними обліками розшукуваного транспорту з використанням існуючих баз даних АІС. Крім того, з використанням Єдиного державного реєстру Державтоінспекції ТЗ перевіряється на предмет зняття його з обліку за місцем попередньої реєстрації. (п.3.9 Інструкції № 379)

Відповідно до пункту 42 Порядку № 1388, у разі коли транспортний засіб знімається з обліку у зв'язку з його відчуженням, у свідоцтві про реєстрацію (технічному паспорті) або на копії реєстраційної картки, що додається до свідоцтва про реєстрацію на пластиковій основі, робиться запис: "Транспортний засіб знято з обліку для реалізації".

Системний аналіз зазначених вище норм свідчить про те, що будь - які реєстраційні дії зі зняття ТЗ з обліку могли бути проведенні відповідним підрозділом Державтоінспекції виключно на підставі: - заяви власника про зняття ТЗ з обліку; після перевірки документа, що посвідчує його особу; огляду ТЗ на предмет перевірки факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів чи документів. Таким чином, саме здійснення всіх вказаних вище дій є обов'язковими умовами для зняття ТЗ з обліку, з вилученням номерних знаків, які були закріпленні за ТЗ.

Як зазначалось вище, в ході розгляду справи судом досліджено заяву, яка стала підставою для здійснення реєстраційних дій зі зняття ТЗ з обліку - "зняття з обліку для реалізації " (заява № 40944418 від 04.06.2014 р.) транспортний засіб: легковий седан -В, MERCEDES-BENZ C 250, номер кузова WDB2021281А476828, номер двигуна НОМЕР_1, дата первинної реєстрації -23.10.207р., свідоцтво - СЕС031426, НЗ СЕ 7568АІ, 1997 року випуску, тип палива дизельне, колір сірий, зміст заяви перевірив довірена особа ОСОБА_5, власник - ОСОБА_1, акт технічного огляду ТЗ, нотаріальну посвідчену довіреність, свідоцтво про державну реєстрацію транспортного засобу, облікову картку (а.с.39).

Відповідно до частини 1 статті 72 КАС України, передбачено що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до норм статті 73 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Згідно статті 74 КАС України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом.

Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За нормами статті 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

За нормами статті 76 КАС України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 90 КАС України передбачено, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до норм статті 94 КАС України, письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.

Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов висновку, що документи які стали підставною для знаття з реєстраційного обліку зазначеного вище автомобіля, а саме акт технічного огляду ТЗ, який додано до заяви № 40944418 від 04.06.2014 р. складений з порушенням вимогам пункту 3.7 Інструкції. Зокрема в акті технічного огляду ТЗ (а.с.40) не зазначено уповноважену посадову особу Центру, яка склала акт огляду, а також відсутня дата проведення огляду ТЗ, що прямо суперечить нормам пункту 3.7 Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів,оформлення і видачі реєстраційних документів номерних знаків на них.

Нормами наведених вище статей КАС України визначено, що суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку встановленого законом, а відтак слід дійти висновку, що обставина огляду ТЗ, яка згідно Порядку і Інструкції має бути підтверджена певним засобом - документом, не знайшла свого підтвердження.

Суд звертає увагу також на те, що 11.09.2018 року в підготовчому судовому засіданні судом поставлено на обговорення питання, щодо призначення експертизи номерів агрегатів транспортного засобу, який знаходиться у володінні третьої особи ОСОБА_4

За результатами обговорення даного питання, представник третьої особи повідомив, що транспортний засіб у ОСОБА_4 відсутній на даний час, оскільки переданий в користування третій особі.

Згідно листа від 25.08.2016 року № 31/9/3247 територіального сервісного центру № 2642 Регіонального сервісного центру в ОСОБА_3 - Франківській області встановлено (окрім іншого), що гр. ОСОБА_4 автомобіль марки MERCEDES-BENZ C 250, номер кузова WDB2021281А476828, 1997 року випуску для проведення експертного дослідження не надав.

В свою чергу, позивачем на підтвердження своїх вимог надано висновок експертного дослідження від 13.09.2018 року № 26/7344/656 Чернівецького науково - дослідного експертно - криміналістичного центру (судовий експерт - ОСОБА_11), згідно якого встановлено, що номер кузова WDB2021281А476828, номер двигуна НОМЕР_1, наданого на дослідження транспортного засобу MERCEDES-BENZ C 250 номерний знак СЕ 7568АІ, не змінювалися. Бланк наданого на дослідження документа "Свідоцтва про реєстрацію ТЗ" серія СЕС № 031426 відповідає бланкам, які з находяться в офіційному обігу. Робочий об'єм двигуна 60596012013099 складає 2497 куб. см.

Відповідно до статті 107 КАС України у разі ухилення учасника справи від подання до суду на його вимогу необхідних для проведення експертизи матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, що перешкоджає її проведенню, суд залежно від того, яка особа ухиляється, а також яке ця експертиза має значення, може визнати встановленою обставину, для з'ясування якої експертиза була призначена, або відмовити у її визнанні.

З огляду на викладене вище, з урахуваннями встановлених обставин та з аналізу наведених норм КАС України, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, що мають значення для справи - суд приходить до висновку про відсутність достатніх та допустимих доказів, які б у своїй сукупності підтверджували обставини правомірності здійснення реєстраційних дій відносно автомобіля марки MERCEDES-BENZ C 250, номер кузова WDB2021281А476828, номер двигуна НОМЕР_1, а саме зняття ТЗ з реєстраційного обліку.

Суд вважає за необхідне також зазначити і те, що в ході розгляду справи встановлено, а також не доведено протилежне відповідачем чи третьою особою, що позивач не звертався ні особисто, ні через уповноважених осіб до Калуського ВРЕР при УДАІ УМВС України в Івано-Франківській області, із заявами про знаття автомобіля з обліку або перереєстрації, як і не втрачав свідоцтво про реєстрацію (технічний порт) на вказаний автомобіль, оригінал якого (свідоцтво) перебуває і завжди перебував у нього. Окрім цього, позивач свій транспортний засіб жодного разу не надавав для огляду до Калуського ВРЕР при УДАІ УМВС України в Івано-Франківській області. Автомобіль перебував і перебуває у володінні і користуванні власника - позивача. Номерні знаки, які були закріплені за автомобілем позивача, відповідачі не вилучали та продовжують фактично перебувати на його автомобілі марки MERCEDES-BENZ C 250, номер кузова WDB2021281А476828, номер двигуна НОМЕР_1, дата первинної реєстрації - 23.10.207р., свідоцтво - СЕС031426, НЗ СЕ 7568АІ, 1997 року випуску. Свідоцтво про реєстрацію ТЗ позивач не втрачав, і таке свідоцтво не містить жодних записів про будь-які дії зі зняття автомобіля.

Враховуючи викладене, суд вважає, що посадовими особами Калуського ВРЕР при УДАІ УМВС України в Івано-Франківській області не було проведено всіх необхідних і достатніх заходів, пов'язаних із перевіркою номерів агрегатів, і оформлення відповідних документів, які є підставою зняття з обліку та здійснення перереєстрації транспортного засобу, що в свою чергу слугувало підставою для протиправного зняття з обліку автомобіля марки MERCEDES-BENZ C 250 номерний знак СЕ 7568АІ.

Отже, оцінюючи дії Калуського ВРЕР при УДАІ УМВС України в Івано-Франківській області на відповідність критеріям зазначеним в частині 2 статті 2 КАС України, суд дійшов висновку про те, що приймаючи рішення про зняття з обліку та здійснення перереєстрації транспортного засобу, відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачений чинним законодавством України.

Як вбачається із адміністративного позову, позовні вимоги звернені до Регіонального сервісного центру МВС в Івано-Франківській області, а тому суд зазначає наступне:

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015р. № 889 утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи з надання сервісних послуг Міністерства внутрішніх справ за переліком згідно з додатком.

Згідно з Переліком територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, що утворюються (додаток до зазначеної постанови) - утворено зокрема, Регіональний сервісний центр МВС в ОСОБА_3 - Франківській області.

Наказом МВС України від 29.12.2015р. № 1646, який зареєстрований Мінюстом України 28.01.2016р. за № 156/28286, затверджене Положення про територіальний сервісний центр МВС.

Згідно з цим Положенням РСЦ МВС відповідно до покладених на цього завдань, проводить реєстрацію (перереєстрацію) транспортних засобів з видачею свідоцтв про реєстрацію, тимчасових реєстраційних талонів (далі - реєстраційні документи) та номерних знаків на транспортні засоби, здійснення обміну реєстраційних документів та номерних знаків на транспортні засоби, зняття з обліку зареєстрованих транспортних засобів.

Таким чином, функції, що раніше виконувалися Калуським ВРЕР при УДАІ УМВС України в Івано-Франківській області з надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів, з 2015 року стали виконувати регіональні, територіальні сервісні центри МВС.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи обраний позивачем спосіб захисту порушеного права, суд вважає, що вимога - зобов'язати Регіональний сервісний центр МВС в Івано-Франківській області скасувати запис про зняття з обліку автомобіля марки "Мерседес - Бенс С-250", 1997 року випуску, номер кузова WDB2021281А476828, номер двигуна НОМЕР_1, державний реєстраційний знак СЕ 7568АІ, власник ОСОБА_1 підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно частини 1 статті 72 КАС України, доказами у справі є будь які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

При цьому, враховуючи принципи адміністративного судочинства та з огляду на положення статті 77 КАС України, обов'язок доказування покладається в даному випадку на відповідача. а тому, враховуючи вищевикладені обставини справи, з огляду на доведеність порушення оскаржуваними діями прав та інтересів у сфері публічно - правових відносин та обґрунтованість позовних вимог позивача, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Регіонального сервісного центру МВС в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 судові витрати - судовий збір в сумі - 704,80 грн.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1.Адміністративний позов ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру МВС в Івано-Франківській області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача ОСОБА_4, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

2.Визнати протиправним дії Калуського ВРЕР при УДАІ УМВС України в Івано-Франківській області щодо зняття з обліку автомобіля марки "Мерседес - Бенс С-250", 1997 року випуску, номер кузова WDB2021281А476828, номер двигуна НОМЕР_1, з ОСОБА_1.

3.Зобов'язати Регіональний сервісний центр МВС в Івано-Франківській області скасувати запис про зняття з обліку автомобіля марки "Мерседес - Бенс С-250", 1997 року випуску, номер кузова WDB2021281А476828, номер двигуна НОМЕР_1, державний реєстраційний знак СЕ 7568АІ з ОСОБА_1.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Регіонального сервісного центру МВС в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 судові витрати - судовий збір в сумі - 704,80 грн.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 28 вересня 2018 р.

Суддя Боднарюк О.В.