154/2432/18
3/154/966/18
28 вересня 2018 року м. Володимир-Волинський
Суддя Володимир-Волинського міського суду Волинської області Пікула Н.В., розглянувши матеріали справи, які надійшли від Володимир-Волинського міськрайонного віділу Дежравної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, не працює,
за ч. 1 ст. 183-1 ст. Кодексу України про адміністративні правопорушення,
20 вересня 2018 року державним виконавцем Володимир-Волинського міськрайонного віділу Дежравної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області ОСОБА_2 відносно ОСОБА_3 складено протокол про вчинення ним правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1831 КУпАП, згідно якого останньому ставиться у вину те, що у нього наявна заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці.
Вказані матеріали надійшли до суду 24.09.2018 року.
Вивчивши надані матеріали справи, суддя приходить до висновку, що справу слід повернути на доопрацювання органу, що складав протокол, оскільки протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам, встановленим ст. 256 КУпАП..
Відповідно до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Відповідно Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 року № 512/5, у разі складання протоколу в органі державної виконавчої служби або офісі приватного виконавця, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується для складання та підписання протоколу.
У виклику зазначаються дата, час та місце складання протоколу. Виклик вважається належним чином врученим, якщо надісланий за адресою особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручено особисто.
У разі неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у визначений у виклику час виконавець складає відповідний акт, який додається до протоколу.
Так, в порушення зазначених нормативних актів, протокол про адміністративне правопорушення № 44 від 20.09.2018 року, складений державним виконавцем Володимир-Волинського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області ОСОБА_2, відносно ОСОБА_1, не містить пояснень правопорушника, його підпису чи відповідного запису про відмову вчинити такий підпис. Протокол не містить відомостей про роз'яснення останньому прав й обов'язків, передбаченихстаттею 63 Конституції Українитастаттею 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Копія протоколу про адміністративне правопорушення від 20.09.2018 року ОСОБА_1 не вручена, так як доказів отримання ним протоколу про адміністративне правопорушення від 20.09.2018 року, матеріали справи не містять.
До того ж в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження на отримання ОСОБА_1 виклику для складання та підписання протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до роз'яснень викладених в п. 12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17 жовтня 2014 року №11, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог статті 256цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
За таких обставин вказаний матеріал про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_4 необхідно направити до Володимир-Волинського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області на доопрацювання, оскільки протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП.
Окрім цього, необхідно усунути вищенаведені недоліки із врахуванням ст. 38 КУпАП щодо строків накладення адміністративного стягнення.
Керуючись ст.ст. 256, 278 КУпАП, суд, -
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до Володимир-Волинського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області для доопрацювання.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя /-/ підпис
Згідно з оригіналом
Суддя Н.В. Пікула