Справа №621/1932/18
Пр. 3/621/264/18
Постанова
Іменем України
26 вересня 2018 року м. Зміїв
Суддя Зміївського районного суду Харківської області Шахова В.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Головного управління ДФС у Харківській області ДФС України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_3, громадянина України, генерального директора ПрАТ «Маяк», до адміністративної відповідальності не притягувався,
за ч. 2 ст. 162-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 - генеральному директору ПрАТ «Маяк» ставиться у вину вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 162-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В протоколі № 17 від 25.07.2018 року вказано, що за результатами проведення перевірки ПрАТ «Маяк», код ЄДРПОУ 21189935, юридична адреса Харківська обл., м. Зміїв, вул. Залізнична, 120, встановлено умисне ухилення службових осіб підприємства від повернення в Україну валютної виручки від реалізації та експорту товарів у розмірі 1231363 грн. 30 коп., чим порушено ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 на розгляд адміністративного матеріалу до суду не з'явився, до канцелярії суду подав письмові пояснення по справі, в яких зазначив, що проти притягнення його до адміністративної відповідальності заперечує, просить закрити провадження по справі за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що між АТ «Маяк» та ТОВ «Домотехник» (Російська Федерація) укладено контракт від 14.01.2016 року № А-02-2016 на поставку товарів. АТ «Маяк» на виконання зовнішньоекономічного контракту № А-02-2016 було поставлено товар на адресу ТОВ «Домотехник». При цьому, на розподільчий рахунок платника податку кошти зараховані 09.02.2018 року, а на поточний рахунок - 12.02.2018 року. Відповідно до вимог діючого законодавства юридичні особи мають право відкривати як поточні рахунки в банках в національній валюті, так і рахунки для здійснення зовнішньоекономічної діяльності та зарахування на них коштів в іноземній валюті. Датою зарахування валютної виручки вважається зарахування її на відповідний валютний рахунок. Подальший рух коштів з валютного на поточний рахунок юридичної особи, у тому числі і з використанням розподільчого рахунку, свідчить про використання коштів вже на території України в перерахунку на національну валюту і не може вважатися первинним надходженням коштів внаслідок виконання зовнішньоекономічних контрактів. Підсумовуючи викладене, ОСОБА_1 вважав, що АТ «Маяк» не порушено законодавчо визначений строк надходження грошових коштів по експортному контракту № А-02-2016, а отже не допущено порушення ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».
Неявка в судове засідання особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, не перешкоджає розгляду справи, що відповідає положенням ст. 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, оскільки явка особи яка притягається до адміністративної відповідальності не є обов'язковою.
Ознайомившись з матеріалами справи дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» виручка резидентів у іноземній валюті від експорту продукції підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) такої продукції, що експортується, а в разі експорту робіт, транспортних послуг - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання транспортних послуг. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку. Виручка резидента за експортним зовнішньоекономічним договором (контрактом) вважається перерахованою на його банківський рахунок за заявою резидента, якщо належна сума врегульована Експортно-кредитним агентством.
Згідно зі ст. 4 цього ж Закону порушення резидентами, крім суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції на період її проведення, строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону або встановлених Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).
Відповідно до п. 3 постанови правління Національного Банку України від 16.11.2012 року № 475 «Про зміну строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і запровадження обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті» розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів, передбачені в статтях 1 та 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», повинні здійснюватися у строк, що не перевищує 90 календарних днів.
Що стосується вимог щодо обов'язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України надходжень в іноземній валюті у вигляді валютної виручки резидентів від продажу товарів за зовнішньоекономічними договорами, то уповноважений Банк зобов'язаний попередньо зарахувати надходження в іноземній валюті, на які поширюється вимога щодо обов'язкового продажу, на окремий рахунок балансового рахунку 2603 «Розподільчі рахунки суб'єктів господарювання».
Зважаючи на вимоги вищенаведених норм, датою зарахування валютної виручки вважається зарахування її на відповідний валютний рахунок. Подальший рух коштів з валютного на поточний рахунок юридичної особи, у тому числі і з використанням розподільчого рахунку, свідчить про використання коштів вже на території України в перерахунку на національну валюту і не може вважатись первинним надходженням коштів внаслідок виконання зовнішньоекономічних контрактів.
З огляду на викладене в діях генерального директора ПрАТ «Маяк» ОСОБА_1 відсутні ознаки порушення ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Отже, оскільки в діях ОСОБА_1 вістуні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 162-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, вважаю за необхідне закрити провадження по справі.
Керуючись ст. ст. 247, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 162-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня її винесення.
Апеляційна скарга подаються до апеляційного суду Харківської області через Зміївський районний суд Харківської області.
Суддя: