Рішення від 27.07.2018 по справі 810/1874/18

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2018 року № 810/1874/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державного підприємства обслуговування повітряного руху України до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області, третя особа: Бориспільське управління Державної казначейської служби України, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання надати органу казначейства висновок про повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку на прибуток, -

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулося Державне підприємство обслуговування повітряного руху України з позовом до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання надати органу казначейства висновок про повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку на прибуток в розмірі 10 827 878,00 грн.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з метою повернення надмірно сплачених грошових зобов'язань Державне підприємство обслуговування повітряного руху України неодноразово зверталось до Броварської ОДПІ Головного управління ДФС у Київській області з відповідними заявами, у відповідь на які відповідач повідомив, що перерахунок переплати можливо буде здійснити після проведення перевірки правильності складання податкової декларації з податку на прибуток підприємства, однак питання повернення/зарахування надміру сплачених авансових внесків з податку на прибуток відповідачем не вирішено.

Вказана бездіяльність контролюючого органу, на думку позивача, порушує податкове законодавство та негативно впливає на фінансовий стан суб'єкта господарювання.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.04.2018 відкрито провадження у даній справі за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.06.2018 закрито підготовче провадження та призначено розгляд даної справи по суті.

Відповідачем подано до суду відзив на позов, в якому він заперечував проти його задоволення, посилаючись на лист Офісу великих платників податку ДФС від 25.09.2017 №50020/10/28-10-12-08-47 яким повідомлено позивача, що Податковим кодексом України не передбачено перенесення надміру сплачених грошових зобов'язань з ІКП з податку на прибуток філій (відокремлених підрозділів), які втратили статус платників вказаного податку, до карток головних підприємств, на які згідно з чинним законодавством до 01.01.2015 було покладено відповідальність за повноту нарахування сплати податку на прибуток таких філій, та що не мав можливості здійснити перерахунки з рахунків обліку надходжень до бюджетів авансових внесків з податку на прибуток підприємств.

Також представником відповідача надано клопотання про розгляд справи за його відсутності у порядку письмового провадження.

Представник третьої особи надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.

На підставі ст.ст. 194, 205 КАС України судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Судом встановлено, що Державне підприємство обслуговування повітряного руху України (далі -Украерорух) - є державним унітарним підприємством, яке діє як державне комерційне підприємство, входить до сфери управління Міністерства інфраструктури України та є юридичною особою за законодавством України і здійснює свою господарську діяльність у сфері надання аеронавігаційного обслуговування, яке здійснюється на всіх етапах польоту повітряних суден у повітряному просторі України.

До складу підприємства входять відокремлені (регіональні) структурні підрозділи, які зареєстровані як платники податків за місцем реєстрації їх розташування.

Відповідно до пункту 1.3 Положення про Регіональний структурний підрозділ «Кримаерорух» Державного підприємства обслуговування повітряного руху України затвердженого наказом від 08.08.2013 № 266, Регіональний структурний підрозділ «Кримаерорух» Державного підприємства обслуговування повітряного руху України (далі - РСП «Кримаерорух») є відокремленим структурним підрозділом без права юридичної особи.

Пунктом 6.2.1 Статуту визначено, що Підприємство зобов'язане забезпечувати своєчасну сплату податків та інших відрахувань згідно із законодавством.

Порядок нарахування податку на прибуток у разі наявності відокремлених підрозділів у складі платника податку - юридичної особи до 31.12.2014 був визначений п. 152.4 ст.152 Податкового кодексу України (далі - ПК України) (в редакції до 31.12.2014). Так, платник податку, який має у своєму складі відокремлені підрозділи, розташовані на території іншої, ніж такий платник податку, територіальної громади, міг прийняти рішення щодо сплати консолідованого податку та сплачувати податок за місцем знаходження таких відокремлених підрозділів, а також за своїм місцезнаходженням, визначений згідно з нормами розділу ІІІ Податкового кодексу України та зменшений на суму податку, сплаченого за місцем знаходження відокремлених підрозділів.

Позивач перебував на консолідованій сплаті податку на прибуток, подавав консолідовану податкову декларацію з податку на прибуток, Розрахунки податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2013 № 39, та сплачував авансові внески з податку на прибуток за місцезнаходженням юридичної особи та її відокремлених підрозділів, внаслідок чого виникла переплата податку на прибуток.

Станом на 13.03.2015 по особовій карточці Регіонального структурного підрозділу «Кримаерорух» Украероруху (код ЄДРПОУ 20719006) з розрахунків податку на прибуток рахувалася переплата цього податку у сумі 15 469,43 грн. та з розрахунків авансових внесків з податку на прибуток у сумі 9 721 880,00 грн.

Украерорух звернувся до Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Київській області листом від 19.03.2015 № 7.1.1-433 про повернення переплат з податку на прибуток, з проханням переплату з податку на прибуток у сумі 15 469,43 грн та авансових внесків у сумі 9 721 880,00 грн. перерахувати в рахунок сплати авансових внесків з податку на прибуток Державного підприємства обслуговування повітряного руху України або повернути на розрахунковий рахунок Державного підприємства обслуговування повітряного руху України.

Бориспільською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області листом від 30.03.2015 № 1517/10/10-04-20-0-16, з посиланням на пункт 2 статі 6 наказу Міністерства доходів і зборів України та Міністерства фінансів України від 30.12.2013 № 882/1188 «Про затвердження Порядку взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань» та пункту 4 статті 43 Податкового кодексу України, було відмовлено в такому поверненні.

На лист Бориспільської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області від 30.03.2015 № 1517/10/10-04-20-0-16 Украерорух направив своє звернення від 02.04.2015 № 7.1.1-489, в якому повідомлялося, що відповідно до п. 5 та підпункту 1) п.6 Порядку взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів та Міністерства фінансів України № 882/1188 від 30.12.2013, повернення надміру сплачених сум грошових зобов'язань здійснюються на підставі заяви платника податку на поточний рахунок платника податку в банку.

Відповідно до п. 43.1 статті 43 розділу II Податкового кодексу України надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику.

Відповідно до п. 14.1.165 статті 14 розділу І Податкового кодексу України поняття вживаються в такому значенні: платник податку для цілей розділу III Податкового кодексу України - платник податку на прибуток підприємств.

Відповідно до п. 133.1.1. статті 133 розділу III Податкового кодексу України платниками податку - резидентами є суб'єкти господарювання - юридичні особи, які провадять господарську діяльність як на території України, так і за її межами. Відокремлений структурний підрозділ Украероруху - РСП «Кримаерорух» (код ЄДРПОУ 20719006) не є юридичною особою.

На підставі викладеного просило переплату, яка обліковується за особовою карткою відокремленого структурного підрозділу Украероруху - РСП «Кримаерорух» з податку на прибуток у сумі 15 469,43 грн. та з авансових внесків у сумі 1 000 000 грн. зарахувати в рахунок сплати військового збору, з авансових внесків у сумі 8 721 880 грн. зарахувати в рахунок сплати податку на доходи фізичних осіб Державного підприємства обслуговування повітряного руху України (код ЄДРПОУ 19477064) або повернути у повному обсязі на розрахунковий рахунок підприємства.

Листом від 14.04.2015 № 992/9/10-04-20-00-15 Бориспільська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області повідомила, що перерахунок переплати можливо буде здійснити після проведення перевірки правильності складання податкової декларації з податку на прибуток підприємства.

У свою чергу, на лист від 14.04.2015 № 992/9/10-04-20-00-15 Бориспільської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області, Украерорухом було направлено відповідь від 24.04.2015 № 7.1.1-591, в якій зазначалося, що відповідно до п. 9.1 статті 9 розділу І, п. 57.1 статті 57 розділу II ПК України авансові внески з податку на прибуток не є окремим податком або збором. Авансові внески - це податок на прибуток, але сплачений авансом у порядку, встановленому ПК України.

Державним підприємством обслуговування повітряного руху України консолідована податкова декларація з податку на прибуток за 2014 рік подана до контролюючого органу за місцем своєї реєстрації. До Бориспільської ОДПІ подано Розрахунок податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток(далі - Розрахунок) РСП «Кримаерорух».

Різниця між сумою податку та сумою сплати - це надміру сплачений податок, який відповідно до п. 43.1 статті 43 розділу II ПК України підлягає поверненню платнику.

Украерорух звернувся до Бориспільської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області з заявою від 03.06.2015 № 7.1.1-743 про повернення переплати з податку на прибуток та заявою від 08.09.2015 № 7.1.1-1067 про повернення переплати з податку на прибуток, зареєстрованою Дане звернення було залишено без відповіді.

Листом від 02.10.2015 № 1.158-456 про повернення переплати Украерорух звернувся до ГУ ДФС у Київській області.

Листом від 29.10.2015 № 5884/10/10-04-20-0-16 про надання відповіді на лист № 1.158-456 від 02.10.2015, Бориспільська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області повідомила, що не має можливостей здійснювати перерахунки з рахунків обліку надходжень до бюджетів авансових внесків з податку на прибуток підприємств.

Украерорух листом від 26.11.2015 № 1.15-554 про повернення переплати, повідомив Бориспільську ОДПІ ГУ ДФС у Київській області, що згідно з вимогами наказу Міністерства фінансів України від 20.07.2015 № 651 «Про затвердження змін до бюджетної класифікації» Державною казначейською службою України здійснено перенесення залишків коштів авансових внесків з податку на прибуток підприємств на рахунки з обліку надходжень до бюджетів податку на прибуток підприємств та закриття рахунків з обліку надходжень до бюджетів авансових внесків з податку на прибуток підприємств 06.10.2015.

Украерорух до дати закриття рахунків з обліку надходжень до бюджетів авансових внесків з податку на прибуток листами від 19.03.2015 № 7.1.1-433, від 19.03.2015 № 7.1.1- 435, від 24.04.2015 № 7.1.1-591, від 08.09.2015 № 7.1.1-1067 неодноразово звертався до Бориспільської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області із заявою щодо зарахування надміру сплачених авансових внесків з податку на прибуток РСП «Кримаерорух» (код ЄДРПОУ 20719006) в рахунок сплати податку з доходів фізичних осіб, сплати авансових внесків з податку на прибуток або повернення на розрахунковий рахунок Украероруху. Даний внесок обліковується за особовою карткою відокремленого структурного підрозділу Украероруху - РСП «Кримаерорух» (код ЄДРПОУ 20719006) з податку на прибуток (код бюджетної класифікації 11020100) у сумі 10 827 878 грн.

Однак, питання повернення/зарахування надміру сплачених авансових внесків з податку на прибуток вирішено не було.

Украерорух повторно звернувся з листом 25.02.2016 № 02-11-168, зареєстрованим згідно відмітки Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Київській області 02.03.2016 за № 2420/10.

Дане звернення Бориспільською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області не було розглянуто .

Листом від 12.05.2016 № 1-15-543 про повернення переплати, Украерорух знову звернувся до Бориспільської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області. В своєму зверненні зокрема зазначав, що Бориспільською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області ігноруються заяви Украероруху, що являється порушенням вимог законодавства України, а також просив, повернути переплату, яка обліковується за особовою карткою відокремленого структурного підрозділу Украероруху - РСП «Кримаерорух» з податку на прибуток у сумі 10 827 878 грн.

Листом від 26.05.2016 № 2174/10/10-04-20-0-16 (отриманим Украерорухом 03.06.2016 за № 2540) про надання відповіді на лист від 12.05.2016 № 4/21-15-543, Бориспільською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області повідомлено, що ситуація залишається невизначеною та Бориспільською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області направлено лист від 18.04.2016 № 702 до Бориспільського управління Державної казначейської служби України Київської області про надання роз'яснення щодо правомірності та можливості здійснення повернення на розрахунковий рахунок Украероруху переплати РСП «Кримаерорух», яка була сплачена авансовими внесками у 2014 році в ОДПС (АР Крим).

Листом від 31.05.2016 № 1-15-710 про повернення переплати, Украерорухом скеровано звернення на ім'я Голови Державної фіскальної служби України.

На зазначене звернення позивач отримав відповідь від Бориспільської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області 14.07.2016 № 1230/10-04-15-03-32, в якій зазначалося, що ситуація залишається невизначеною та Бориспільською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області направлено лист від 18.04.2016 № 702 до Бориспільського управління Державної казначейської служби України Київської області про надання роз'яснення щодо правомірності та можливості здійснення повернення на розрахунковий рахунок переплати.

Також на лист Украероруху від 31.05.2016 № 1-15-710 було отримано відповідь від Офісу великих платників податків ДФС від 15.07.201 № 15750/10/28-10-42-08-47 6 в якому зазначено, що «інтегровані картки філій ДП Украерорух, а саме Кримської філії РСП «Кримаерорух» та Донецької РСП в Офісі великих платників податків ДФС - відсутні.»

Листом від 09.11.2016 № 1-15-2513 Украерорух звернувся до Бориспільської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області із заявою про повернення переплати.

Листом від 20.01.2017 № 1-14-213 про перенесення сальдо з розрахунків з бюджетом Украерорух звернувся до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України та Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області, в якому повідомляв, що станом на 20.01.2017 по особовій картці регіонального структурного підрозділу «Кримаерорух» (код ЄДРПОУ 20719006) за розрахунками з бюджетом з податку на прибуток (код класифікації доходів бюджету 11020100) рахується переплата у сумі 10 827 878 грн. та просив перенести сальдо з рахунків з бюджетом з податку на прибуток РСП «Кримаерорух» до сальдо з розрахунків з бюджетом з податку на прибуток Украероруху (код ЄДРПОУ 19477064).

Відповіді на зазначений лист Украероруху не надходило.

Листом від 22.08.2017 № 1-14-3205 про перенесення сальдо з розрахунків з бюджетом, позивач повторно звернувся до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України та Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області, в якому зазначив, що станом на 22.08.2017 по особовій картці регіонального структурного підрозділу «Кримаерорух» (код ЄДРПОУ 20719006) за розрахунками з бюджетом з податку на прибуток (код класифікації доходів бюджету 11020100) рахується переплата у сумі 10 827 878 грн.

Листом від 25.09.2017 № 50020/10/28-10-42-08-47 Державна фіскальна служба України повідомила позивача, що перерахування переплати не є можливим.

Листом від 15.11.2017 № 1-14-4561 про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, Украерорух звернувся до Бориспільського відділення Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області та просив повернути помилково та/або надміру сплачені грошові зобов'язання з податку на прибуток у сумі 10 827 878,00 грн, що обліковуються по особовій картці РСП «Кримаерорух» на поточний рахунок Украероруху, або перенести сальдо з розрахунків з бюджетом з податку на прибуток РСП «Кримаерорух» до сальдо з розрахунків з бюджетом з податку на прибуток Украероруху, або зарахувати переплату з податку на прибуток, яка обліковується по особовій картці РСП «Кримаерорух», у рахунок сплати податку на доходи фізичних осіб Украероруху.

Відповіді на зазначені звернення до Украероруху не надходило.

Листом від 23.01.2018 № 1-26.3-294 Украерорух просив Бориспільське відділення Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області надати дані з особових рахунків за розрахунки з бюджетом за всіма видами податків та зборів РСП «Кримаерорух» (код ЄДРПОУ 20719006) станом на 31.12.2017.

Листом від 02.02.2018 № 451/10/10-04-07-0-16 Бориспільське відділення Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області підтвердило наявність переплати у сумі 10 827 878 грн.

За таких обставин, суд погоджується з доводами позивача щодо наявності підстав для визнання протиправною бездіяльності відповідача, яка полягає у невиконанні нею передбачених статтею 43 Податкового кодексу України заходів та дій щодо повернення платнику податків надмірно сплачені суми грошових зобов'язань з податку на прибуток у розмірі 10 827 878,00 грн.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань врегульовані статтею 43 Податкового кодексу України. Відповідно до підпункту 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України надміру сплачені грошові зобов'язання - це суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

З урахуванням підпункту 17.1.10 пункту 17.1 статті 17 Податкового кодексу України платник, крім інших прав, має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому Кодексом.

Алгоритм дій державних органів та їх взаємовідносини в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань регламентовано також Порядком взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затверджений, зокрема, відповідно до статті 43 ПК, наказом Міністерства фінансів України від 15.12.2015 № 1146 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 31 грудня 2015 за № 1679/28124) Про затвердження Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань (далі - Порядок взаємодії).

Відповідно до пункту 43.3 статті 43 ПК України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Пунктом 43.5 статті 43 ПК України визначено, що контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Пунктами 5 - 9 Порядку взаємодії визначено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом ДФС на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.

У разі якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС готує:

висновок на повернення такої суми (її частини) за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

два примірники реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку;

три примірники реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку.

Контроль за прийняттям/передаванням висновків органи ДФС, місцеві фінансові органи, органи Казначейства здійснюють шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1242 (із змінами).

За платежами, належними державному бюджету, орган ДФС у строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному органу Казначейства.

За платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, орган ДФС у строк не пізніше ніж за дев'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, для погодження відповідному місцевому фінансовому органу.

Відповідний місцевий фінансовий орган протягом двох робочих днів погоджує отримані висновки шляхом засвідчення підписом керівника місцевого фінансового органу, скріпленим гербовою печаткою, і не пізніше наступного робочого дня після погодження повертає їх згідно з реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу ДФС.

У разі припинення діяльності відповідних місцевих фінансових органів адміністративно-територіальних одиниць Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, орган ДФС передає висновки згідно з реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, для погодження відповідному органу, визначеному відповідно до частини першої статті 67-2 глави 11 розділу III Бюджетного кодексу України.

Відповідний орган, визначений відповідно до частини першої статті 67-2 глави 11 розділу III Бюджетного кодексу України, у строк протягом двох робочих днів погоджує отримані висновки шляхом засвідчення підписом керівника відповідного органу, скріпленим гербовою печаткою, і не пізніше наступного робочого дня після погодження повертає їх згідно з реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу ДФС.

Орган ДФС не пізніше наступного робочого дня від дати отримання висновку, погодженого місцевим фінансовим органом або відповідним органом, визначеним відповідно до частини першої статті 67-2 глави 11 розділу III Бюджетного кодексу України, передає його згідно з реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу Казначейства.

Орган ДФС несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі висновку органу Казначейства для виконання.

Якщо висновок підготовлено на частину вказаної у заяві суми, то у день його направлення до органу Казначейства орган ДФС направляє платнику письмове повідомлення з пропозицією щодо проведення звірення його стану розрахунків за відповідним платежем.

З огляду на зазначене, повернення помилково та/або надмірно сплачених сум податкових зобов'язань з Державного бюджету України є виключними повноваженнями Державної фіскальної служби України та органів державного казначейства, а відтак суд не може підміняти державний орган і вирішувати питання про стягнення таких платежів.

У цьому випадку правильним способом захисту позивача є вимога про зобов'язання відповідача до виконання покладених на нього Законом і підзаконними актами обов'язків щодо надання органу казначейства висновку про повернення відповідних сум коштів із відповідного бюджету.

Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Аналогічна позиція висвітлена у постановах Верховного Суду України від 31.05.2016 у справі № 826/11379/14, від 10.05.2016 у справі № п/800/362/15, від 20.04.2016 у справі № 826/16796/14, від 12.04.2016 у справі № 813/7851/13-а, від 01.03.2016 у справі № 826/4860/13-а, від 03.02.2016 у справі № 826/72/15, від 02.02.2016 у справі № 804/14800/14, від 24.11.2015 у справі № 816/1229/14 (21-3669а15), від 17.11.2015 у справі № 2а-18442/11/2670, від 16.09.2015 у справі № 826/4418/14 (21-1465а15) .

Відповідно до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 органи казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів для повернення надмірно та/або помилково сплачених податків і зборів.

Відповідно до ч. 1 ст. 25 Бюджетного кодексу України Державна казначейська служба України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

Пунктом 43.6 ст. 43 ПК України передбачено, що повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платниками податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.

Кошти з податку на прибуток та з авансових внесків з податку на прибуток були зараховані до Державного бюджету.

Так, відповідно до частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право звернутися до суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Згідно з пунктами 2, 3 та 4 частини 1 статті 5 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про визнання протиправним та скасування індивідуального акта, а також визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

Суд дійшов висновку, що законодавством передбачено право суду у випадку встановлення порушення прав позивача зобов'язувати суб'єкта владних повноважень приймати рішення або вчиняти певні дії.

Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч. 2 другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Всупереч наведеним вимогам відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності своїх рішень, а тому останні підлягають скасуванню.

Таким чином, заявлені позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

До позовної заяви позивачем додано докази сплати судового збору у сумі 1762, 00 грн. (платіжне доручення від 10.04.2018 № 1692).

Оскільки суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, відшкодуванню позивачу з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають судові витрати у сумі 1762, 00 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 77, 239, 242, 244, 245, 246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області, яка полягає у невиконанні нею передбачених статтею 43 Податкового кодексу України заходів та дій щодо повернення платнику податків надмірно сплачених сум грошових зобов'язань з податку на прибуток на суму 10 827 878,00 грн.

Зобов'язати Броварську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області надати органу казначейства висновок про повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку на прибуток на суму 10 827 878,00 грн.

Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області на користь Державного підприємства обслуговування повітряного руху України судові витрати у сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лапій С.М.