Справа № 815/1801/18
25 вересня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні клопотання Приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 по адміністративній справі №815/1801/18 за позовом Приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, на стороні відповідача ОСОБА_2 підприємство «Національні інформаційні системи» Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування наказу від 05.04.2018 року №1042/5,-
До суду 24.09.2018 року засобами поштового зв'язку надійшло клопотання від 19.09.2018 року у порядку ч.2 ст.382 КАС України приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 про накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, у розмірі сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 73640грн.
Заявник зазначив, що рішенням суду від 29.05.2018 року визнаний протиправним та скасований наказ Міністерства юстиції України від 05.04.2018 року №1042/5 про тимчасове блокування доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на шість місяців його як державного реєстратора та встановлений порядок виконання судового рішення, а саме визначено, що рішення суду по справі №815/1801/18 від 29.05.2018 року, що набрало законної сили, є підставою відновлення (розблокування) ОСОБА_2 підприємством «Національні інформаційні системи» Міністерства юстиції України доступу йому як державному реєстратору до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Також було зобов'язано Міністерство юстиції України забезпечити виконання рішення суду по справі №815/1801/18 від 29.05.2018 року, що набрало законної сили, шляхом здійснення протягом трьох робочих днів з дня набрання законної сили рішення заходів щодо поновлення прав позивача - відновлення (розблокування) ОСОБА_2 підприємством «Національні інформаційні системи» Міністерства юстиції України доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та протягом десяти днів з дня набрання законної сили рішення суду по справі №815/1801/18 від 29.05.2018 року подати звіт про виконання судового рішення.
11.09.2018 року Одеський апеляційний адміністративний суд залишив рішення суду першої інстанції без змін, тобто воно набрало законної сили. При цьому представник відповідача був присутній при проголошенні вступної та резолютивної частини рішення. Отже 14.09.2018 року - це останній день протягом якого йому мав бути поновлений доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, проте станом на 19.09.2018 року йому не відновлено цей доступ. Таким чином, рішення суду від 29.05.2018 року, що набрало законної сили є невиконаним.
Заявник посилаючись на ч.2 ст.382 КАС України просив накласти штраф на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, у розмірі сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Розглянувши клопотання заявника суд вважає, що воно підлягає поверненню йому без розгляду на підставі ч.2 ст.167 КАС України. При цьому суд виходить з наступного.
Виконання рішення суду є стадією розгляду справи.
Відповідно до ст. 372 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення. Процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах, вирішує суддя адміністративного суду одноособово, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Згідно з ч.1 ст. 382 КАС України (судовий контроль за виконанням судових рішень) суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Частиною 2 ст. 381 встановлено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Рішенням суду від 29.05.2018 року по справі №815/1801/18 визнаний протиправним та скасований наказ Міністерства юстиції України від 05.04.2018 року №1042/5 про тимчасове блокування доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на шість місяців державного реєстратора - приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1.
Вказаним рішенням суду встановлений порядок виконання судового рішення. Визначено, що рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №815/1801/18 від 29.05.2018 року, що набрало законної сили, є підставою відновлення (розблокування) ОСОБА_2 підприємством «Національні інформаційні системи» Міністерства юстиції України доступу державному реєстратору - приватному нотаріусу Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Зобов'язати Міністерство юстиції України забезпечити виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №815/1801/18 від 29.05.2018 року, що набрало законної сили, шляхом здійснення протягом трьох робочих днів з дня набрання законної сили рішення заходів щодо поновлення прав позивача - відновлення (розблокування) ОСОБА_2 підприємством «Національні інформаційні системи» Міністерства юстиції України доступу державному реєстратору - приватному нотаріусу Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Крім того, зобов'язано Міністерство юстиції України протягом десяти днів з дня набрання законної сили рішення суду по справі №815/1801/18 від 29.05.2018 року подати звіт про виконання судового рішення.
Таким чином, рішенням суду був встановлений порядок виконання рішення суду, а також застосований механізм судового контролю за виконанням рішення суду, а саме зобов'язано Міністерство юстиції України протягом десяти днів з дня набрання законної сили рішення суду по справі №815/1801/18 від 29.05.2018 року подати звіт про виконання судового рішення.
Вказані питання не є тотожними.
Судовий контроль встановлюється шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
По справі №815/1801/18 Міністерству юстиції встановлений строк для надання звіту - десять днів з дня набрання законної сили рішення суду.
Рішення суду набрало законної сили 11.09.2018 року, оскільки постановою суду апеляційної інстанції від 11.09.2018 року рішення від 29.05.2018 року залишено без змін.
Таким чином, десятиденний строк для надання звіту спливає 21.09.2018 року.
Відповідно до ч.2 ст.382 КАС України саме за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з ч.4 ст.382 КАС України питання про накладення штрафу вирішується за клопотанням позивача або за ініціативою судді у судовому засіданні з повідомленням сторін.
Проте заявник (позивач) направив клопотання про накладення штрафу, на який значиться дата - 19.09.2018 року, тобто передчасно - до спливу строку встановленого рішенням суду для подання звіту про виконання рішення суду.
Частиною 2 ст.167 КАС України встановлено, якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Суд вважає, що заява від 19.09.2018 року приватного нотаріусу Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 про накладення штрафу у порядку ч.2 ст.382 КАС України, як подана до спливу строку встановленого рішенням суду для надання звіту, є очевидно безпідставною та необґрунтованою.
З урахуванням викладеного суд вважає необхідним повернути заявнику (позивачу) його клопотання про накладення штрафу без розгляду.
На підставі викладеного, керуючись статтями 167,248,372,382 КАС України, суд, -
Повернути без розгляду Приватному нотаріусу Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 клопотання у порядку ч.2 ст.382 КАС України про накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, у розмірі сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ухвала набирає законної сили у порядку ст.256 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст. ст. 293-295 КАС України.
Суддя Е.В. Катаєва