Справа № 815/3106/18
19 вересня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., за участю секретаря судового засідання Рижук В.І., учасники справи - не з'явилися, розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду в м.Одесі клопотання представника відповідача про залишення позову без розгляду по справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа - ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням таких видів грошового забезпечення: щомісячної винагороди; матеріальної допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; індексації; грошової допомоги за тривалу безперервну службу; грошової допомоги при звільненні; зобов'язання ГУ ПФУ в Одеській області з 04.09.2017 року провести перерахунок грошового забезпечення для призначення пенсії та встановити і виплатити пенсію з 04.09.2017 року відповідно до вимог ч.ч. 2, 3 ст.51, ч.3 ст.63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, з розрахунку усіх видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 970 грн.; оклад за військовим званням (майор) - 125 грн.; надбавка за вислугу років (40%) - 438 грн.; середньомісячний фактично отриманий розмір додаткових видів грошового забезпечення, визначений за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням зі служби (з 01.09.2015 року по 31.08.2017 року) - 13127,34 грн., у тому числі: надбавка за виконання особливо важких завдань (50%) - 766,50 грн.; надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці (10%) - 97 грн.; премія - 3904,25 грн.; щомісячна додаткова винагорода (60%) - 3780,45 грн.; матеріальна допомога на оздоровлення - 563,45 грн.; матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань - 136,22 грн.; індексація - 171,33 грн.; грошова винагорода за тривалу безперервну службу - 45,66 грн.; грошова допомога при звільненні - 3662,48 грн. в сього - 14660,34 грн. Пенсію призначити у розмірі 10262,23 грн. (14660,34 грн. (загальний розмір фактично отриманого грошового забезпечення) х 70% (за 29 років вислуги)).
Ухвалою суду від 02.07.2018 року відкрито загальне позовне провадження у справі, призначено підготовче засідання.
Ухвалою від 02.07.2018 року суд за власною ініціативою витребував у відповідача матеріали пенсійної справи позивача.
Ухвалою від 28.08.2018 року суд за клопотанням відповідача залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 та встановив учасникам справи процесуальні строки для подання решти заяв по суті справи.
Також ухвалою від 28.08.2018 року суд продовжив строк підготовчого провадження у справі на 30 днів та відклав підготовче засідання на 19.09.2018 року на 12 год. 15 хв.
У підготовче засідання, призначене на 19.09.2018 року о 12 год. 15 хв., повідомлені належним чином учасники справи не з'явилися. Позивач та відповідач подали клопотання про розгляд справи за їх відсутності, третя особа про причини неявки суд не сповістила.
Судом ухвалено про проведення підготовчого засідання за відсутності учасників справи.
04.09.2018 року до суду через канцелярію від представника відповідача надійшло клопотання (вхід. №25770/18) про залишення позовних вимог без розгляду за період з 04.09.2017 року по 25.11.2017 року.
Розглянувши клопотання представника відповідача про залишення адміністративного позову без розгляду, суд дійшов висновку, що дане клопотання не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що за результатами розгляду звернення ОСОБА_1 щодо проведення перерахунку пенсії від 11.05.2018 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на адресу ОСОБА_1 надіслано лист-відповідь від 25.05.2018 року №1282/М-11, яким адресата повідомлено про відсутність підстав для прийняття рішення щодо проведення перерахунку пенсії на підставі наданих ОСОБА_1 документів, оскільки згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007р. №3-1, документи для призначення та проведення перерахунку пенсії подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами міністерств та інших державних органів. Зазначено, що відповідно до Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої Наказом Міністерства оборони України від 31 грудня 2014 року №937, визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей" (зі змінами) та від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, покладено на обласні військові комісаріати.
Не погодившись з зазначеною відповіддю Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, викладеною в листі №1282/М-11 від 25.05.2018 року, позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно п.8 ч.1 ст.240 КАС України, суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо: з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
Відповідно до ч.3 та ч.4 ст.123 КАС України, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
КАС України є загальним законом, який регулює строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість, спеціальним законом, яким врегульовано правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", відповідно до ч.1 ст.51 якого при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з частиною 3 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до ч.2 ст.46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Таким чином, у разі наявності законодавчо передбачених підстав для перерахунку пенсії обов'язок з його проведення покладено на орган Пенсійного фонду, а тому право позивача щодо перерахунку пенсії є абсолютним, та не може бути обмежено будь-яким строком.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом, зокрема, у постанові Верховного Суду від 15 лютого 2018 року у справі № 820/6514/17.
Право на суд, одним з аспектів якого є право доступу до суду, не є абсолютним, воно може бути обмеженим. Тим не менше, право доступу до суду не може бути обмежено таким чином або у такій мірі, що буде порушена сама його сутність. Ці обмеження повинні мати законну мету та бути пропорційними між використаними засобами та досягнутими цілями.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини по справі "Ілхан проти Туреччини" (22277\93, 27 червня 2000р. §59), правило встановлення обмежень звернення до суду у зв'язку з пропуском строку звернення, повинно застосовуватися з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру; перевіряючи його виконання, слід звертати увагу на обставини справи.
За таких обставин, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання представника відповідача про залишення без розгляду позовних вимог ОСОБА_1 за період з 04.09.2017 року по 25.11.2017 року.
Керуючись ст.ст. 122, 123, 240, 248, 256, 293 КАС України, суд, -
У задоволенні клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про залишення без розгляду позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за період з 04.09.2017 року по 25.11.2017 року - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Повний текст ухвали складено 24 вересня 2018 року.
Суддя В.В. Андрухів