Справа № 815/3010/18
12 вересня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., за участю секретаря судового засідання Рижук В.І., представника позивача ОСОБА_1 (за довіреністю), представника відповідача ОСОБА_2 (за довіреністю), розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Акціонерного товариства “Одесаобленерго” до Головного управління ДФС в Одеській області про скасування податкової вимоги, -
До суду надійшов адміністративний позов Акціонерного товариства “Одесаобленерго” до Головного управління ДФС в Одеській області про скасування податкової вимоги від 06.02.2018 року №12146-17 про сплату боргу із земельного податку з юридичних осіб у розмірі 3707,46 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Акціонерне товариство "Одесаобленерго" перебуває на обліку як платник податків в Одеському управлінні офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України. ПАТ «Одесаобленерго» з урахуванням приписів ст.269 Податкового кодексу України є платником земельного податку. 19.03.2018 року ПАТ «Одесаобленерго» було отримано податкову вимогу Головного управління ДФС в Одеській області від 06.02.2018 року №12146-17 з висновком про те, що станом на 05.02.2018 року сума податкового боргу ПАТ «Одесаобленерго» із земельного податку з юридичних осіб становить 3707,46 грн.
Позивач зазначив, що податковий борг у розмірі 3707,46 грн., який визначений податковою вимогою від 06.02.2018 року №12146-17, є безпідставно визначеним відповідачем, оскільки податкове зобов'язання із земельного податку з юридичних осіб за грудень 2017 року у розмірі 3707,46 грн. ПАТ «Одесаобленерго» сплатило до закінчення граничного строку сплати податкового зобов'язання із земельного податку з юридичних осіб, визначеного п.287.3 ст. 287 Податкового кодексу України у порядку, передбаченому п.87.1 ст.87 Податкового кодексу України.
Позивач вказав що на виконання вимог п.286.2 ст.286 Податкового кодексу України, ПАТ «Одесаобленерго» 31.01.2017 року було подано до відповідних контролюючих органів за місцем знаходження земельних ділянок декларації з плати за землю за 2017 рік з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями, а саме: до Іллічівської ОДПІ ГУ ДФС (Овідіопольське відділення) було подано декларацію з плати за землю за 2017 рік за земельні ділянки, які розташовані на території Надлиманської сільської ради Овідіопольського району Одеської області, та визначено розмір щомісячного податкового зобов'язання, зокрема, за грудень 2017 року у сумі 3707,46 грн. На виконання вимог п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України позивачем 16 січня 2018 року, в межах строку на оплату податкового зобов'язання щодо плати за землю, було сплачено узгоджені суми податкового зобов'язання, що підтверджується платіжним дорученням №10118469 від 16.01.2018 року на суму 3707,46 грн.
Позивач зазначив, що станом на дату здійснення вказаної оплати податкового зобов'язання з плати за землю, територіальні громади Надлиманської сільської ради на підставі Закону України від 05 лютого 2015 року № 157-VIII «Про добровільне об'єднання територіальних громад» увійшли до складу новоутвореного об'єднання територіальних громад (ОТГ) - ОТГ с. Маяки Біляївського району. Внаслідок об'єднання вказаних територіальних громад та створення нових об'єднаних територіальних громад, відповідно до приписів Бюджетного кодексу України, Державною казначейською службою України 02.01.2018 року були закриті бюджетні рахунки Надлиманської сільської ради та відкритий новий бюджетний рахунок об'єднаної територіальної громади с. Маяки Біляївського району, на який і було сплачено плату за землю за грудень 2017 року.
Позивач вказав, що як наслідок станом на дату оплати вказаного узгодженого податкового зобов'язання з плати за землю за грудень 2017 року (16.01.2018 року) за земельні ділянки, які розміщені на території Надлиманської сільської ради, ПАТ «Одесаобленерго» не мало можливості сплатити його на бюджетні рахунки вказаної сільської ради, з огляду на його закриття внаслідок об'єднання в нову територіальну громаду та відкриття нового бюджетного рахунку відповідної об'єднаної територіальної громади. При цьому, про зміну бюджетних рахунків вказаних територіальних громад було підтверджено листом Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області від 06.03.2018 року №06-08-316-1724.
Ухвалою судді від 25 червня 2018 року відкрито загальне позовне провадження у вказаній справі.
Ухвалою від 09 липня 2018 року продовжено строк підготовного провадження у справі на 30 днів.
Ухвалою від 05 вересня 2018 року закрито підготовче провадження у справі і призначено справу до судового розгляду по суті на 12 вересня 2018 року.
У судове засідання, призначене на 12 вересня 2018 року об 11:00 год., з'явились представник позивача та представник відповідача.
Під час судового розгляду справи представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити з викладених підстав.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував. 17.07.2018 року представником відповідача надано відзив на позов, відповідно до якого останній зазначив, що АТ «Одесаобленерго» самостійно визначено податкові зобов'язання за місцем реєстрації об'єкта оподаткування у Надлиманській сільській раді Овідіопольського району за грудень 2017 року в сумі 3707,46 грн.
Представник відповідача вказав, що згідно з даними ITC «Податковий блок» в ІКП AT «Одесаобленерго» із земельного податку з юридичних осіб по Надлиманській сільській раді Овідіопольського району виник податковий борг у сумі 3707,46 грн. через відсутність граничного терміну сплати коштів у січні 2018 року. У зв'язку з наявністю у платника податків податкового боргу із земельного податку з юридичних осіб на загальну суму 3707,46 грн., на підставі даних ITC «Податковий блок», керуючись вимогами п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України, з урахуванням п.1 розділу III Порядку направлення контролюючими органами податкових вимог платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.06.2017 року №610, ГУ ДФС в Одеській області сформовано та надіслано AT «Одесаобленерго» податкову вимогу від 06.02.2018 року №12146-17.
Також представник відповідача зазначив, що відповідно до Закону України від 05 лютого 2015 року № 157-VIII «Про добровільне об'єднання територіальних громад» починаючи з 03.01.2018 року Надлиманську сільську раду Овідіопольського району приєднано до Біляївської об'єднаної територіальної громади Біляївського району.
За даними ITC «Податковий блок» податковий борг із земельного податку у AT «Одесаобленерго» залишається непогашеним.
Заслухавши вступне слово представника позивача та представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, Акціонерне товариство “Одесаобленерго” зареєстроване та перебуває на обліку в Одеському управлінні Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби як платник податків.
31.01.2017 року Акціонерне товариство “Одесаобленерго” подало до відповідних контролюючих органів за місцем знаходження земельних ділянок декларації з плати за землю за 2017 рік з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. До Іллічівської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області (Овідіопольське відділення) було подано декларацію з плати за землю за 2017 рік за земельні ділянки, які розташовані на території Надлиманської сільської ради Овідіопольського району Одеської області, та визначено розмір щомісячного податкового зобов'язання, зокрема, за грудень 2017 року у сумі 3707,46 грн. (а.с. 9-12).
16.01.2018 року Акціонерне товариство “Одесаобленерго” в межах строку на оплату податкового зобов'язання щодо плати за землю сплатило суму податкового зобов'язання, що підтверджується платіжним дорученням № 10118469 від 16.01.2018 року на суму 3707,46 грн. (призначення платежу: земельний податок з юридичних осіб за грудень 2017 року Надлиманська с/р) (а.с. 14).
06.02.2018 року Головне управління Державної фіскальної служби в Одеській області сформувало та надіслало AT “Одесаобленерго” податкову вимогу №12146-17 з висновком, що станом на 05.02.2018 року сума податкового боргу із земельного податку з юридичних осіб становить 3707,46 грн. (а.с. 15).
14.02.2018 року листом №101/03/03-950 АТ “Одесаобленерго” звернулося до Державної фіскальної служби України з проханням скасувати недоїмку за грудень 2017 року, оскільки податкове зобов'язання було сплачено своєчасно і у повному обсязі (а.с. 22).
Листом №9538/6/99-99-12-02-03-15 від 19.03.2018 року Державна фіскальна служба України повідомила АТ “Одесаобленерго”, що податкові зобов'язання з плати за землю за грудень 2017 року були сплачені платником податків в межах граничного строку, але були зараховані «як надміру сплачені» на бюджетні рахунки новоутворених ОТГ, з огляду на що рекомендувала звернутися до контролюючих органів за місцезнаходження таких ділянок щодо зарахування «надміру сплачених» коштів в погашення «податкового боргу за грудень 2017 року» (а.с. 24).
Не погоджуючись з вимогою від 06.02.2018 року №12146-17 Акціонерне товариство “Одесаобленерго” 23.03.2018 року подало скаргу до Державної фіскальної служби України (а.с. 16-18).
25.05.2018 року Державна фіскальна служба України прийняла рішення №18105/6/99-99-17-05-15 про результати розгляду скарги, яким податкову вимогу Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області від 06.02.2018 року №12146 залишила без змін, а скаргу без задоволення (а.с. 19-21).
АТ “Одесаобленерго” листом від 06.04.2018 року №101/03/03-2248 звернулося до відповідних контролюючих органів за місцезнаходженням земельної ділянки щодо проведення відповідних дій з метою усунення виниклих розбіжностей (а.с. 29).
Листом від 17.04.2018 року №848/10/15-21 Чорноморська ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області повідомила позивача про неможливість з технічних причин усунення боргу по земельному податку шляхом внесення змін до ІКПП. Також контролюючий орган повідомив позивача, що борг по земельному податку виник з технічних причин (закриття казначейських рахунків територіальних громад, що увійшли до складу об'єднаних територіальних громад) та не є дійсним (а.с. 30).
Згідно з ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п.286.2 ст.286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Згідно з пп.10.1.1 п.10.1 ст.10 Податкового кодексу України до місцевих податків належить податок на майно.
Відповідно до пп.265.1.3 п.265.1 ст.265 Податкового кодексу України податок на майно складається з плати за землю.
Згідно з п.10.5 ст.10 Податкового кодексу України зарахування місцевих податків та зборів до відповідних місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.
Відповідно до ч.2 ст.78 Бюджетного кодексу України казначейське обслуговування місцевих бюджетів здійснюється органами Казначейства України відповідно до статті 43 цього Кодексу. Казначейство України веде облік усіх надходжень, що належать місцевим бюджетам, та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, погодженим з відповідними місцевими фінансовими органами, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Згідно з ч.5 ст.78 Бюджетного кодексу України податки і збори та інші доходи місцевого бюджету визнаються зарахованими до місцевого бюджету з дня зарахування відповідно на єдиний казначейський рахунок та рахунки, відкриті в установах банків державного сектору згідно з частиною другою цієї статті, і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Органи, що контролюють справляння надходжень бюджету, забезпечують своєчасне та в повному обсязі надходження до місцевих бюджетів податків і зборів та інших доходів місцевих бюджетів відповідно до законодавства.
Судом встановлено, що станом на дату здійснення вказаної оплати податкового зобов'язання з плати за землю, територіальні громади Надлиманської сільської ради на підставі Закону України від 05 лютого 2015 року № 157-VIII «Про добровільне об'єднання територіальних громад» увійшли до складу новоутвореного об'єднання територіальних громад (ОТГ) - ОТГ с. Маяки Біляївського району. Внаслідок об'єднання вказаних територіальних громад та створення нової об'єднаної територіальної громади, відповідно до приписів Бюджетного кодексу України, Державною казначейською службою України 02.01.2018 року були закриті бюджетні рахунки, зокрема, Надлиманської сільської ради та відкритий новий бюджетний рахунок об'єднаної територіальної громади с. Маяки Біляївського району, на який і було сплачено позивачем плату за землю за грудень 2017 року платіжним дорученням №10118469 від 16.01.2018 року.
Суд погоджується з доводами позивача, що станом на дату оплати вказаного узгодженого податкового зобов'язання з плати за землю за грудень 2017 року (16.01.2018 року) за земельні ділянки, які розміщені на території Надлиманської сільської ради, ПАТ «Одесаобленерго» не мало можливості сплатити його на бюджетні рахунки вказаної сільської ради, з огляду на закриття цих рахунків внаслідок об'єднання в нову територіальну громаду та відкриття нового бюджетного рахунку відповідної об'єднаної територіальної громади.
Вказані обставини про зміну бюджетних рахунків 02.01.2018 року зазначених територіальних громад підтверджуються листом Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області від 06.03.2018 року № 06-08/316-1724 (а.с. 27-28).
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позивач правомірно та обґрунтовано, в межах встановленого Податковим кодексом України строку здійснив 16.01.2018 року оплату узгодженої суми податкового зобов'язання по земельному податку з юридичних осіб за грудень 2017 року по Надлиманській с/р на нові бюджетні рахунки ОТГ, що підтверджується платіжним дорученнями №10118469 від 16.01.2018 року (а.с. 14).
Відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
Згідно з п.п.59.3-59.5 ст.59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що у відповідача були відсутні підстави для прийняття податкової вимоги від 06.02.2018 року №12146-17 про необхідність сплатити позивачу податковий борг із земельного податку з юридичних осіб за грудень 2017 року у розмірі 3707,46 грн., оскільки грошове зобов'язання з земельного податку у вказаній сумі було своєчасно сплачено позивачем, а відтак, податкова вимога від 06.02.2018 року №12146-17 є протиправною та підлягає скасуванню.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Акціонерного товариства “Одесаобленерго” підлягають повному задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, згідно ч.1 ст.139 КАС України, суд присуджує позивачу всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, ч.1 ст.139, ст.ст. 241-246, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд, -
Позовну заяву Акціонерного товариства “Одесаобленерго” (адреса: вул. М. Боровського, 28 “Б”, м. Одеса, 65031, код ЄДРПОУ 00131713) до Головного управління ДФС в Одеській області (адреса: вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 39398646) - задовольнити повністю.
Скасувати податкову вимогу ГУ ДФС в Одеській області від 06.02.2018 року № 12146-17 про сплату боргу ПАТ “Одесаобленерго” із земельного податку з юридичних осіб у розмірі 3707,46 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС в Одеській області (адреса: вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 39398646) на користь Акціонерного товариства “Одесаобленерго” (адреса: вул. М. Боровського, 28 “Б”, м. Одеса, 65031, код ЄДРПОУ 00131713) судові витрати у розмірі 1762 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд з одночасним поданням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 24 вересня 2018 року.
Суддя В.В. Андрухів
.