Справа № 523/4265/18
Номер провадження 3/523/5278/18
"21" вересня 2018 р. суддя Суворовського районного суду міста Одеси Сувертак І. В., розглянувши матеріали, що поступили з Хаджибеєвського ВП Суворовського відділу поліції в м. Одесі Головного управління національної поліції в Одеській області відносно:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянин України, паспорт серії КМ 426399, офіційно не працює, проживає та зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2,
- про притягнення до адміністративної відповідальності по ст. 173 КпАП України,
Встановив:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ГП № 082052 від 15.03.2018 року, вказано що 12.03.2018 року о 10-00 годині ОСОБА_1 вчинив хуліганські дії відносно своїх сусідів, кричав на зауваження не реагував, за що передбачена відповідальність ст.173 КУпАП.
Постановою Суворовського районного суду м. Одеси від 29 березня 2018 року матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянин України, паспорт серії КМ 426399, офіційно не працює, проживає та зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, - повернути до Хаджибеєвського ВП Суворовського відділу поліції Головного управління національної поліції в Одеській області для належного оформлення.
31.08.2018 року вищевказані матеріали після доопрацювання та належного оформлення були повернуті до Суворовського районного суду м. Одеси.
Згідно з положеннями ст. 251 КУпАП, доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку відповідним органом встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інших обставин справи, що мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненням особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, поясненнями потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, а також іншими документами.
Однак, у відповідності до ч.2 ст.38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій цієї статті. У разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через місяць з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження
Згідно зі п.7 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП.
Слід зазначити, що встановлення законодавцем строку давності притягнення до відповідальності є важливою гарантією прав особи, що випливає з принципу правової визначеності, який є елементом принципу верховенства права. У зв'язку з цим тлумачення положень частини другої статті 38 КУпАП не може носити довільного характеру та розумітися суто формально.
Так, у справі «Волков проти України» (ОlеksапdrVо1кovv.Ukraine,рішення від 9 січня 2013 року, заява № 21722/11) Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) зазначив: «Суд вважає, що строки давності слугують кільком важливим цілям, а саме: забезпеченню юридичної визначеності та остаточності, захисту потенційних відповідачів від не заявлених вчасно вимог, яким може бути важко протистояти, та запобігти будь-якій несправедливості, яка могла б виникнути, якби від судів вимагалося виносити рішення щодо подій, що мали місце у віддаленому минулому, на підставі доказів, які через сплив часу стали ненадійними та неповними... Строки давності є загальною рисою національних правових систем договірних держав щодо кримінальних, дисциплінарних та інших порушень." (§§137, 139).
Практика ЄСПЛ не містить конкретних вимог щодо того, яким тривалим має бути строк притягнення до відповідальності, у тому числі до адміністративної, залишаючи це питання на розсуд держави, у першу чергу, законодавця. Проте на думку ЄСПЛ, держави повинні встановити такі строки, при цьому відповідні норми мають відповідати критеріям якості та передбачуваності, що накладає певні обмеження під час їх тлумачення таке тлумачення має бути виключно послідовним роз'ясненням правил кримінальної, адміністративної чи іншої відповідальності, яке повинно бути сумісним з сутністю правопорушення та може бути розумно передбачуваним (див.: ОАО NeftyanayaKompaniyaYukosv. Russia, §571).
Узагальненим науково консультативним висновком від 30.06.2017 року науково консультативна рада при Вищому адміністративному суду України дійшла висновку, що під час закриття провадження у справах про адміністративні правопорушенняу звязку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності,передбачених статтею 38 КУпАП, вина особи не встановлюється.
За таких обставин, вважаю за необхідне відмовити в притягненні ОСОБА_1. до адміністративної відповідальності у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення. Провадження по справі закрити.
На підставі викладеного, керуючись ст. 38, 173, 283, 284, 287, 247 п. 7 КУпАП, суддя,-
В притягненні до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянин України, паспорт серії КМ 426399 - відмовити, у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення.
Провадження по справі закрити.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти діб до апеляційного суду Одеської області.
Суддя