Провадження №2-о/522/654/18
Справа № 522/17103/18
26 вересня 2018 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси
у складі: судді Бондаря В.Я.,
за участі секретаря судового засідання Грищук В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 Даулетшавни за участю заінтересованої особи: Одеського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, -
25 вересня 2018 року заявник звернувся до Приморського районного суду м. Одеси із заявою, у якій просить встановити факт смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце смерті в м. Горлівка, Донецька область, яка настала 05.04.2018 року. Заявлені вимоги обґрунтовує тим, що встановлення факту смерті необхідно для реєстрації смерті в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян України та отримання відповідного документу, а саме - свідоцтва про смерть.
Суддя отримав заяву про встановлення факту смерті 26.09.2018 року.
Ухвалою суду від 26.09.2018 року провадження у справі відкрите.
В судове засідання учасники справи не з'явилися, ОСОБА_1 Даулетшавна звернулася до суду із заявою, згідно якої, просила розглядати заяву за її відсутністю та просила суд її задовольнити.
Представник Одеського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області до суду не з'явився, про час та місце розгляду справи належним чином повідомлявся, про причини неявки суд не повідомляв.
З викладених обставин суд вважає за можливе розглянути заявлені вимоги ОСОБА_1 Даулетшавни за відсутності учасників у справі на підставі наявних доказів та у зв'язку з таким висновком вказує наступне.
Положення ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободвід 04.11.1950 року гарантують кожній особі право на захист її порушених, оспорюваних чи невизнаних прав а також охоронюваних законом інтересів безстороннім та належним судом, утвореним відповідно до закону.
Звертаючись до суду за захистом свого права заявник самостійно обирає спосіб захисту його права та інтересу.
05.04.2018 року, відповідно до копії свідоцтва про смерть серії ДРН № 099169 від 05.04.2018 р., виданого Нікітівським відділом запису актів цивільного стану м. Горлівка Державної реєстраційної палати Міністерства юстиції Донецької народної республіки та довідки про причину смерті від 05.04.2018 року, лікарського свідоцтва про смерть № 17 від 05.04.2018 року, перебуваючи на тимчасово окупованій території, а саме в м. Горлівка, Донецької області померла ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2.
З матеріалів справи вбачається, що Листом від 25.09.2018 року № 7915/51-47, Одеським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, було відмовлено заявнику в проведенні державної реєстрації смерті матері на підставі пред'явлених документів.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій на сьогодні є тимчасово окупованою територією.
Частиною 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Частиною 3 даної статті Закону передбачено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
З огляду на практику Європейського суду з прав людини у справах проти Туреччини (зокрема, "Loizidou v. Turkey", "Cyprus v. Turkey"),а також Молдови та Росії (зокрема, "Mozer v. the Republic of Moldova and Russia", "Ilascu and Others v. Moldova and Russia"), де ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений випадок полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території.
ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, рішення суду у такій категорії справ має ґрунтуватись на дотримання вимог статті 213 ЦПК України щодо повного і всебічного з'ясування обставин справи на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у сукупності, в тому числі з урахуванням документів, які видані органами та установами, що знаходяться на такій території.
Таким чином, документи, що видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ у порядку статті 317 ЦПК України.
Згідно зі ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та режим на тимчасово окупованій території України», громадянам України ґарантується дотримання в повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», підставою для проведення державної реєстрації документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою є рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Згідно зі ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» про факт державної реєстрації акта цивільного стану органами державної реєстрації актів цивільного стану видається відповідне свідоцтво. Бланки свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану виготовляються за затвердженими Кабінетом Міністрів України зразками та їх описами.
Пунктом а статті 1 розділу 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану передбачено, що підставами для проведення державної реєстрації смерті, є зокрема лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024.
При відсутності підстав для державної реєстрації смерті, визначених у цьому пункті державна реєстрація факту смерті, встановлюється в судовому порядку.
Відповідно до ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відповідно до п.13 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду й розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті.
За таких обставин, суд вважає, що зібрані в справі докази та їх належна оцінка свідчать про наявність підстав для встановлення факту смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, яка померла 05.04.2018 року на тимчасово окупованій території України, а саме в м. Горлівка, Донецька область.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 319 ЦПК України, дане рішення є підставою для державної реєстрації смерті ОСОБА_2.
Згідно з ч.4 ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Керуючись: ст. ст. 2, 76-81, 317, 319 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 Даулетшавни за участю заінтересованої особи: Одеського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території - задовольнити.
Встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, у місті Горлівка, Донецької області, яка настала 05.04.2018 року.
Допустити негайне виконання судового рішення.
Копію судового рішення невідкладно надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Одеської області, через Приморський районний суд міста Одеси, шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: В.Я. Бондар